Jump to content

Led Ταινια Σε Καπακι Aquael 80X30


angie1988

Recommended Posts

καλησπερα σας, οσοι εχουν μπλεξει με aquael ενυδρειο σιγουρα προβληματιστηκαν πολυ με το θεμα φωτισμου μιας και οι λαμπες ειναι δυσευρετες και το καπακι αρκετα μαλακο για να σηκωσει βαρος απο μια πατεντα..

Μετα απο πολυ σκεψη κατεληξα σημερα να βαλω τον πατερα μου να μου περασει ταινιες led

το ενυδρειο θα ειναι κιχλιδοενυδρειο οποτε σιγουρα θα εχει ψυχρο λευκο φως για να τονισω λιγο τα χρωματακια τους

σκευτομαι επισης να βαλω και μια σειρα μπλε led ταινιας για να κανω εφεδακι το βραδυ..

το ενυδρειο ειναι 96 καθαρα λιτρα

η αποριες μου οι εξης

1) ποσες ταινιες led λευκου χρωματος? και ποσα εκατοστα η καθε μια???

( να υπενθυμησω πως το καπακι ειχε απο την συσκευασια του 2 λαμπες 11w η καθε μια )

2) μπλε σκευτομαι μια σειρα για να μην γινει american bar η κατασταση, το σκευτομαι καπως απαλο μπλε αλλα οχι και ανεπαισθητο, να κανει ενα moonlight οσο βγαινει ρε παιδι μου.. αυτη ποσα εκατοστα?

3) σε περιπτωση που φυτεψω καμια ριζουλα, η led ταινια κανει για την αναπτυξη φυτων? γιατι οι λαμπες που ειχα ΔΕΝ καναν για κανεναν λογο... καπου διαβασα οτι πρεπει να ειναι 6000-7000k..

ξερω πως το συγκεκριμενο θεμα εχει ανοιξει και ξανανοιξει πολλεσ φορες αλλα δεν ειμαστε ολοι ουτε μαστορια ουτε μεεεεγαλα μυαλα , οποτε την βοηθεια σας παρακαλω!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Με μια ταινια led smd 5050 θα εισαι καλυμμένη απο φωτισμό!

Να προσέξεις ομως πιο τροφοδοτικό θα επιλέξεις.

Ριξε μια ματια εδώ στα σχετικά ποστ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=72847&view=findpost&p=639344

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα.. και ποσα εκατοστα πρεπει να την κοψω αυτη για το καπακι 80x30 ?

να ειναι μια σειρα η να βαλω δυο σειρες η μια στην μπροστινη πλευρα και η αλλη στην πισω?

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω κανει προσφατα κατι παρομοιο, προτεινω δυο σειρες led 5050 smd των 14,4watt/m με μηκος 60cm η καθεμια, να απεχει δηλαδη 10cm η ταινια απο καθε ακρη του ενυδρειου σου και με αποσταση 10cm μεταξυ τους, οσο για το χρωμα, βαλε μονο ψυχρο λευκο 7000K ασε τα μπλε και τις αηδιες (προσωπικη αποψη παντα...), αν θες moonlight μπορεις καλλιστα να το πετυχεις με μειωση της τασης του κυκλωματος με βηματικο led dimmer που θα μειωσεις ετσι την ενταση του φωτισμου στο ελαχιστο, αυτο πιστευω οτι ειναι το σωστο moonlight, χαμηλη ενταση δηλαδη του ψυχρου λευκου και οχι μπλε χρωμα (το φεγγαρι δεν ειναι μπλε ως γνωστον, ουτε εκπεμπει μπλε χρωμα) το ξαναλεω ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΠΑΝΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...