Jump to content

Καπάκι ενυδρείου


griffin_23

Recommended Posts

Πολλές φορές έχουμε ένα ενυδρείο στα χέρια μας το οποίο όμως δεν έχεις θέση για άλλες λάμπες. Σε αυτή την περίπτωση θεωρείται μονόδρομος η αλλαγή στο καπάκι του ενυδρείου.

Πήρα λοιπόν τα μέτρα ενός ενυδρείου που είχα με πλαστικό καπάκι έκοψα τα τζάμια και έφτιαξα ένα καπάκι με τα δικά μου μέτρα και σταθμά.

Στις φωτογραφίες μπορείτε να καταλάβετε τι έχω κάνει. Κόλλησα τα εσωτερικά τζαμιά πρώτα και μετά τα πλαϊνά. Προσοχή να αφήσετε χώρο σε μια γωνία για τα καλώδια.

post-148-1129556695_thumb.jpgpost-148-1129556749_thumb.jpgpost-148-1129557053_thumb.jpg

Το καπάκι είναι καθρέφτης για καλύτερη ανάκλαση του φωτός και είναι κολλημένο με 2 μεντεσέδες.

post-148-1129556877_thumb.jpgpost-148-1129557090_thumb.jpg

Τέλος το έντυσα με μαύρο αυτοκόλλητο και ιδού το αποτέλεσμα.

post-148-1129557128_thumb.jpg

Την αρχική ιδέα την είχα πάρει από ένα καπάκι που είχε φτιάξει νομίζω ο Τάκης από την Πάτρα. Αυτό που έκανα εγώ ήταν να κόψω και τα εσωτερικά τζαμιά για να φτιάξω ανά μικρό εσωτερικό καπάκι ώστε να μπορώ να ταΐζω τα ψαριά. Το καπάκι δεν πατάει ακριβώς στα τζαμιά του ενυδρείου είναι χωνευτό.

Υ.Γ. μπορείτε αν θέλετε μπορείτε να προνοήσετε από πριν και να βάλετε ανεμιστήρες για το καλοκαίρι. Εγώ σας δίνω την γενική ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Άψογος !!!!

κι ένα από τα πράγματα που σκεφτόμουνα τώρα που θέλω να φτιάξω το μικρό ενυδρείο ήταν το καπάκι για τις λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Λευτέρη!!!!Πολύ καλή δουλειά!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ιδέα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...