Jump to content

Καινούργιο nano ενυδρείο


Recommended Posts

Γεια σας και πάλι :)

σκέφτομαι εδώ και κάποιες μέρες να φτιάξω ένα μικρό ενυδρειάκι (max 30lt). Στην αρχή όπως πιστεύω κάποιοι διαβάσατε ότι σκέφτηκα για reef. Τελικά από ότι κατάλαβα reef σε τόσα λίτρα είναι αρκετά δύσκολο και χρονοβόρο.

Προσανατολίστηκα λοιπόν να το κάνω γλυκού νερού :D

Αυτό που θέλω είναι σε αυτό το ενυδρειάκι να μπορώ να έχω αναπαραγωγή κάποιου είδους. Σκέφτηκα τα guppies, mollies και γενικότερα τα ζωοτόκα τα οποία είναι κι εύκολο να αναπαραχθούν.

Είδα όμως ότι αρκετοί από εσάς έχετε τέτοια μικρά ενυδρεία στα οποία έχετε κάποια species που πρώτη φορά τα έβλεπα (κάποια άγρια κ.τ.λ.).

Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε γνώμες και ιδέες για το τι ψαράκια θα μπορούσα να βάλω σε ένα τέτοιο ενυδρείο (με βασικό σκοπό την αναπαραγωγή), και αν θα μπορούσα με αυτά τα ψαράκια να βάλω και κάνα mini-φυτούνι.

Περιμένω τις ιδέες σας.

Thanx

Υ.Γ. Γιάννη, Δημήτρη πήρα σιλικόνη, περιμένω τα πλακάκια σας για να δούμε διαστάσεις και να κόψω τζάμια :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε,

κανείς σας δεν έχει να προτείνει κάτι ή όλοι σας βαριέστε να γράψετε? :rolleyes:

Και μην μου πείτε να βάλω ότι μου αρέσει γιατί εγώ θα γούσταρα αυτά τα ωραιά σαλάχια που έχει ο καινούργιος άτλας που πήρα, αλλά δεν χωράνε :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχες ποτέ ζωοτόκα, νομίζω ότι είναι μια καλή ιδέα για να ξεκινήσεις και να κάνεις τις πρώτες αναπαραγωγές. Δεν είναι και πολλά αυτά που χρειάζεται να κάνεις απλά γέμισέ το με φυτά βάλε και τα ανάλογα ψαράκια μέσα και θα κάνουν μόνα τους αυτό που πρέπει...

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη μου, είναι λίγα τα λίτρα , αλλά αν το θές μόνο για αναπαραγωγή, κατά την γνώμη μου θα σου πρότεινα να βάλεις Guppies με φυτά και αρκετή riccia στην επιφάνεια.

άκουσε και τις απόψεις των επόμενων και πιστεύω ότι θα επιλέξεις το καλύτερο. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να τολμησεις το reef...ενα απλο reef για αρχη με ευκολα κοραλλια...η ενα fish only with live rock με ενα super star ψαρι μεσα!

Βαλτε το αλατι στη ζωη σας!! :rolleyes::)

Link to comment
Share on other sites

Ενα reef θα ειναι τελειο σε ενυδρειο 30λιτρα αλλα αν δεν εχεις ηδη ειναι πολυ δυσκολο.Τα nano reef ειναι πολυ πιο δυσκολα απο τα "large reef". Αν το εκανες λιγο μεγαλυτερο,περιπου 50λιτρα θα μπορουσες να βαλεις ενα ζευγαρι kribensis που ειναι και ομορφα και σχετικα ευκολα στην αναπαραγωγη.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη μου, είναι λίγα τα λίτρα , αλλά αν το θές μόνο για αναπαραγωγή, κατά την γνώμη μου θα σου πρότεινα να βάλεις Guppies με φυτά και αρκετή riccia στην επιφάνεια.

άκουσε και τις απόψεις των επόμενων και πιστεύω ότι θα επιλέξεις το καλύτερο. :)

2723[/snapback]

Προσωπικα θα συμφωνουσα με το Νικο - guppies, mollies, platies η neon tetra το πολυ πολυ .. με τα αναλογα φυτα θα γινει κουκλι.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη Προσωπικά θα σου πρότεινα ένα μικρό κοπάδι neon η cardinal(4-5) που εφόσον το πας για φυτεμένο θα έδειχνε πολύ όμορφο..

Δεν σου λέω για gubby γιατί μετά το πέρας του πρώτου μήνα θα θέλεις πολλά 30αρακια για τις γέννες σου.. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Τα τζάμια αγοράστηκαν και ήδη έχει γίνει η πρότη απόπειρα να κολλήσω τα τζάμια. Μάλλον αποτυχία θα είναι, αλλά δεν πειράζει θα τα καθαρίσω και θα ξαναπροσπαθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αφού κολλήθηκε και στέγνωσε το ενυδρειάκι (χωρίς τις κόντρες) έγινε η πρώτη δοκιμή με νερό. Το γέμισα μέχρι πάνω και το άφησα για 6 ώρες. Ούτε στάλα δεν έβγαλε... :rolleyes:

Αφού λοιπόν στέγνωσε, κόλλησα και τις κόντρες (πάνω και κάτω) και τώρα είναι στη φάση που στεγνώνει η σιλικόνη. Η ερώτησή μου είναι, αφού θα βάλω φυτάκια και guppies :) τι λάμπα χρειάζομαι? Μια Power-Compact 18W στα 4000Κ είναι πολύ έεεεε? Το θέμα είναι ότι η πιο μικρή Τ8 είναι κατά 2 εκατοστά μεγαλύτερες από το βάρδος του ενυδρείου (30x30x36Y). Τι κάνουμε λοιπόν? Βάζουμε μια Τ5 διαγώνια ή μια PC ίσια? Από ότι είδα Τ5 βγαίνει σε Hagen AquaGlo (??? Κelvin).

Καμιά ιδέα???

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Μία ή δύο λάμπες 8w T5. Είναι 29 εκατοστά. Χωράει οριακά. Θα βρεις πολύ εύκολα στα μαγαζιά.

ή

Φωτιστικό γραφείου (είναι και φθηνά) κομπλέ με ballast με λαμπίτσα 9 ή 11w σε σχήμα π τύπου pc. To ξυλώνεις και το προσαρμόζεις στο καπάκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Μία ή δύο λάμπες 8w T5. Είναι 29 εκατοστά. Χωράει οριακά. Θα βρεις πολύ εύκολα στα μαγαζιά.

ή

Φωτιστικό γραφείου (είναι και φθηνά) κομπλέ με ballast με λαμπίτσα 9 ή 11w σε σχήμα π τύπου pc. To ξυλώνεις και το προσαρμόζεις στο καπάκι σου.

2900[/snapback]

Μιχάλη thanx κατ αρχάς για την άμεση απάντηση.

Δυστηχώς δεν χωράει γιατί η εσωτερική διάσταση είναι 29cm (30-0.5-0.5). Επίσης είναι 29 με τα βύσματα? Για την PC 18W την ξεχνάω εντελώς?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρήκα φανταστικές λαμπίτσες Τ5!!! 6W στα 23cm στα 6500K !!!!

Ήδη πήρα 2. Επειδή ξέρω ότι στα τόσο μικρά ενυδρεία δεν ισχύει το 1W/lt, μήπως χρειάζομαι και τρίτη? Να θυμίσω ότι οι διαστάσεις είναι 30Μx30Πx30Y. Τι φυτούνια λέτε να χτυπήσω για γκαζονάκι? και μετά anubias nana, java fern σε κάνα ξυλαράκι... μπορεί να βάλω και DIY CO2 αν χρειαστεί. Θέλω να το κάνω έναν μικρό παράδεισο για τα guppακια!!! Επί την ευκαιρία λέτε να βάλω καθόλου υπόστρωμα? Αν ναι έχει κανείς σας να μου δώσει λίγο? Πήρα χθες κι ένα Jager 50W και μια Fluval 1+ για φιλτράκι το οποίο θα γεμίσω με υλικά από το μεγάλο μου ενυδρείο για να επιταχύνω το στρώσιμο (μόλις το βάλω μπροστά).

Τέλος μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω κάποια κομμάτια φορμάικα? Όπου κι αν ρώτησα μου είπαν ότι δεν την δουλεύουν κι εκεί που με στείλαν (στο ποτάμι) πουλάνε μόνο με το φύλλο (Παναγία μου πως θα το μεταφέρω χωρίς αυτοκίνητο και τι θα κάνω το υπόλοιπο???? :rolleyes: )

Ας αφήσω όμως την πολυλογία μου κι ας περιμένω τα σχόλιά σας.

Thanx thanx thanx

Υ.Γ. Θα βάλω σύντομα και φωτό από την κατασκευή :)

Link to comment
Share on other sites

Καμιά ιδέα/βοήθεια βρε παιδιά???? Anybody????

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρήκα φανταστικές λαμπίτσες Τ5!!! 6W στα 23cm στα 6500K !!!!

Ήδη πήρα 2. Επειδή ξέρω ότι στα τόσο μικρά ενυδρεία δεν ισχύει το 1W/lt, μήπως χρειάζομαι και τρίτη? Να θυμίσω ότι οι διαστάσεις είναι 30Μx30Πx30Y. Τι φυτούνια λέτε να χτυπήσω για γκαζονάκι? και μετά anubias nana, java fern σε κάνα ξυλαράκι... μπορεί να βάλω και DIY CO2 αν χρειαστεί. Θέλω να το κάνω έναν μικρό παράδεισο για τα guppακια!!! Επί την ευκαιρία λέτε να βάλω καθόλου υπόστρωμα? Αν ναι έχει κανείς σας να μου δώσει λίγο? Πήρα χθες κι ένα Jager 50W και μια Fluval 1+ για φιλτράκι το οποίο θα γεμίσω με υλικά από το μεγάλο μου ενυδρείο για να επιταχύνω το στρώσιμο (μόλις το βάλω μπροστά).

Τέλος μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω κάποια κομμάτια φορμάικα? Όπου κι αν ρώτησα μου είπαν ότι δεν την δουλεύουν κι εκεί που με στείλαν (στο ποτάμι) πουλάνε μόνο με το φύλλο (Παναγία μου πως θα το μεταφέρω χωρίς αυτοκίνητο και τι θα κάνω το υπόλοιπο????  :) )

Οι λαμπίτσες πως τροφοδοτούνται; Είναι μαζί με μετασχηματιστή; Μπορείς να βάλεις άλλη μία και να την ανάβεις αν χρειαστεί αργότερα.

Τα φυτάκια που γράφεις δεν χρειάζονται υπόστρωμα και θα είναι μια χαρά με τόσο φως χωρίς co2.

Εάν γεμίσεις το νέο φιλτράκι με υλικά από το παλιό ενυδρείο, δεν θα χρειαστείς στρώσιμο παρά μόνο λίγη προσοχή στην αρχή για όσο διάστημα βάζεις ψάρια.

Φορμάϊκα δεν μπορείς να βρεις σε κανένα ξυλουργείο; Δεν κοιτάς σε κάποιο μαγαζί με υλικά diy π.χ.Practiker;

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη καλημέρα.

Λοιπόν πήρα και έβαλα μια ακόμη Τ5 να είναι standby σε περίπτωση που τη χρειαστώ. Οι λάμπες έχουν εξωτερικό μετασχηματιστή. Θα κάνω post και φωτο σήμερα το βράδυ για να δείτε την κατασκευή. Όσο για φορμάικα, όπου κι αν πήγα που να είχαν πουλούσαν με το φύλλο (και είναι μεγάλο το "τιμημένο"). Οι υπόλοιποι απλά δεν είχαν.

Επίσης έχω αφήσει το ενυδρείο με νερό στο μπαλκόνι από το Σάββατο και δεν έχει τρέξει καθόλου. Λέω σήμερα να το βάλω μέσα και να το ξεκινήσω. Είναι safe?

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...