Jump to content

Βοήθεια! Καφέ Κυλίδες...


myrsine

Recommended Posts

Γεια σας!
Εχω ενα 20λιτρο μονομαχοενυδρείο, που τρέχει πάνω από έναν μήνα. Πριν 10 μέρες έβαλα δυο ανούμπιες. Τις πρώτες 3-4 μέρες τις είχα με τον υαλοβάμβακα μέσα κ μετά από ερώτηση μου στο forum έμαθα ότι πρέπει να τις αφαιρέσω. Χθες παρατήρησα στο τζάμι του ενυδρείου κάτι καφέ κυλίδες (κάπου 5 στον αριθμό). Εύχομαι να ναι λογω του υαλοβάμβακα κ όχι από κάτι άλλο. Εκανα μετρήσεις κ ήταν φυσιολογικές εκτός από το ph που ήταν λίγο πάνω από 7.5, αλλά αύριο ολοκληρώνεται η βδομάδα κ θα κάνω αλλαγή νερού.

Εβγαλα καποιες φωτογραφίες για να δείτε :
DSC00007.jpg

DSC00009.jpg

Επίσης στις βεντούζες του θερμοστάτη υπάρχει κάτι που μοιάζει με μούχλα. Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό :

DSC00008-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι καφέ κηλίδες είναι άλγη.

Δεν απειλείται το ψάρι σου από αυτές και για να τις βγάλεις χρειάζεσαι ένα μαγνητάκι-βουρτσάκι που πουλάνε στα pet shop ή τα βγάζεις με ένα άλλο αντικείμενο που δεν πειράζει το νερό του ενυδρείου και δεν προκαλεί γρατζουνιές στο τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις να ανυσηχεισ για τπτ οπως ειπε ο bbetta ειναι αλγη το μονο που εχεισ να κανεισ ειναι να πας να παρεισ ενα μαγνητη με πολυ μικρο κοστοσ περιπου στα 5 ευρω αν δεν κανω λαθος και να καθαρισεισ το τζαμι σου και ολα κομπλε!

Link to comment
Share on other sites

καφε αλγη.......οπως σου ειπαν ηδη τιποτα ανησυχητικο. περαν του μαγνητη μπορεις να βαλεις κ ενα zebra snail. δεν θα μεινει τιποτα απο δαυτη!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παρα πολύ και τους τρεις για τις απαντήσεις σας. Νιώθω μεγάλη ανακούφιση που δεν είναι κάτι σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites

καφε αλγη.......οπως σου ειπαν ηδη τιποτα ανησυχητικο. περαν του μαγνητη μπορεις να βαλεις κ ενα zebra snail. δεν θα μεινει τιποτα απο δαυτη!

buelligan75 το zebra snail (απ ότι είδα στο google είναι σαλιγκάρι ε;) μπορεί να συμβιώσει με τον μονομάχο; Βασικά πιο πολυ με ενδιαφέρει να μην επηρεάσει σε κάτι το ψαρι μου. Πχ αν αρρωστήσει για κάποιο λογο το σαλιγκάρι ή κάνει κακό στον betta με αλλον τροπο.

Link to comment
Share on other sites

απολυτως κανενα προβλημα.ασε που ειναι και ο πιο ουδετερος καθαριστης για συμβιωση με μονομαχο.

Link to comment
Share on other sites

απολυτως κανενα προβλημα.ασε που ειναι και ο πιο ουδετερος καθαριστης για συμβιωση με μονομαχο.

Τελεια! Εχω ενθουσιαστεί με την ιδεα :-D . Στο φορουμ είδα και για το κερατόμορφο σαλιγκάρι που καθαρίζει τα πάντα στο ενυδρείο. Μπορούν να συμβιώσουν ειρηνικά ο μονομάχος, το zebra και το clithon sp ;

Link to comment
Share on other sites

γιατι οχι?αν και με το ζεμπρα θα εισαι καλυμενη.

Link to comment
Share on other sites

γιατι οχι?αν και με το ζεμπρα θα εισαι καλυμενη.

:D !!!!!!!!!!!!!!! Σ ευχαριστώ για την απάντηση (και δη τέτοια ώρα)

Link to comment
Share on other sites

χεχε..δεν βαριεσαι.....λιγο ουζακι πινω με την γυναικα μου,μουσικουλα,τσιγαρακι και το παιζω νυχτεριδα..... :rolleyes:

καλο ξημερωμα μυρσινη.

Link to comment
Share on other sites

χεχε..δεν βαριεσαι.....λιγο ουζακι πινω με την γυναικα μου,μουσικουλα,τσιγαρακι και το παιζω νυχτεριδα..... :rolleyes:

καλο ξημερωμα μυρσινη.

Μια χαρά :-Ρ Καλό ξημέρωμα κ σε σένα!!!! Κ πάλι ευχαριστώ ;-)

Link to comment
Share on other sites

απολυτως κανενα προβλημα.ασε που ειναι και ο πιο ουδετερος καθαριστης για συμβιωση με μονομαχο.

+1000000

δοκιμασμενο!! στο 60αρι μου με τον μονομαχο το εχω! κανενα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Βοηθεια !

Καλησπερα σας 

Εχει εμφανισει το ενυδρειο μας τις ιδιες καφε κηλιδες και το ενα μας ψαρι αυτη τη στιγμη χαροπαλευει.

Εχουμε ενα ενυδρειο με φιλτρο 60 λιτρα και μεσα ενα χρυσοψαρο και ενα σουμπουκιν. Το δευτερο αυτη τη στιγμη δε μπορει να κολυμπησει και στεκεται στο εδαφος.

Σας παρακαλω πειτε μας τι να κανουμε και δωστε μας τα φωτα σας να σωσουμε το ψαρακι μας.

❤️ 

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...