Jump to content

Ασπρο Καβουκι (Help)


Recommended Posts

για σας οταν ξερενετε το καβουκι της χελονας μου ασπριζει ολο και δεν πιστευω να ειναι επιδει στεγνοσε αλλα κατι αλλο ειναι λεσ και εχει καπια σκονει επανω κολιμενει οταν ομος την ξαναβαζω στο νερο φενετε παλι ελαχιστα λιγω τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

γεια σου χρηστο. αυτο συμβαινει κατα την γνωμη μου γιατη ειναι η περιοδος που αλαζει φλοιο το καβουκι με αποτελεσμα να ειναι φουσκομενες οι φλουδες του καβουκιου. οταν εχουν επαφη με το νερο λογο του οτι γεμιζει με νερο η φλουδα περνει το χρωμα της καινουριας φλουδας που βρισκετε απο κατω απο την παλια. και οταν στεγνονει το καβουκι φενεται απρο γιατη αδειαζει απο το νερο το κενο που υπαρχει αναμεσα παλιας και καινουριας φλουδας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η θολούρα οπως λες κατα πασα πιθανοτητα ειναι αυτο που ειπε και ο Αντωνης παραπανω...Το οτι ειναι και λιγο μαλακο οπως λες,ισως ειναι απο ελλειψη ασβεστιου (εκτως και αν ειναι πολυ μικρο σε ηλικια που δικαιολογειτε μια μικρη μαλακωση,αλλα και παλι θα πρεπει να του δινεις τα συμπληρωματα διατροφης)...Βιταμινες του δινεις,ασβεστιο στο νερο?

Αν σου ειναι ευκολο βαλε μας και μια φωτο για να εχουμε καλυτερη αποψη...

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

τι μπορω να κανω για να βοηθησω και εγω ... ναι ειναι μικρι σε ηλικια

Έγινε επεξεργασία - xristos.i
Link to comment
Share on other sites

για το καβουκι πιγα σε ενα pet shop και μου εδοσε ενα υγρο αλλα μερικες φορες οταν βαζω αφινει κατι σαν μια μικρι πετσα πανω στην επιφανια του νερου

Link to comment
Share on other sites

βιταμινες και ασβεστιο στο νερο βαζεις?αντιχλωριο οταν αλλαζεις το νερο?

Link to comment
Share on other sites

παιδια το αντιχλωριο ποτε το βαζουμε?

αλλαζουμε το νερο βαζουμε αντιχλωριο και βαζουμε μετα τις χελωνες?

θα εχουν καποιο προβλημα?οχι εε?

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι να αφήνεις το νερό να πάρει μια θερμοκρασία περιβάλλοντος (ειδικά των χειμώνα αν κανεις μεγάλες αλλαγες) για να μην υπάρχουν σκαμπανεβάσματα στην θερμοκρασία μεγάλα

κατα τα αλλα οπως τα ειπες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους και καλό καλοκαίρι!!!! Είμαι καινούργια στο forum και πρέπει να ομολογήσω ότι υπάρχουν πάρα πολλές αξιόλογες δημοσιεύσεις με τις οποίες όλοι εμείς οι ιδιοκτήτες χελωνών αποκομίζουμε πολλές γνώσεις για τα ζωάκια μας. Εγώ έχω δύο χελωνάκια σε ένα μεγάλο ενυδρείο. Το ένα πρέπει να είναι κάποιων μηνών αν όχι έτους και το δεύτερο είναι μωρό. Σε γενικές γραμμές, τα πάνε πολύ καλά (αν εξαιρέσεις μόνο ότι ο μεγάλος δάγκωσε την ουρά του μικρού εχθές) και η όρεξή τους ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!!! Κοντεύουν να φάνε κι εμένα!! Παρατήρησα όμως στο καβούκι του μεγάλου καποιους άσπρους λεκέδες και δεν ξέρω τι είναι. Μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει καμία ιδέα;;; Είναι ασθένεια; Αν ναι, τί πρέπει να κάνω;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και καλό καλοκαίρι!!!! Είμαι καινούργια στο forum και πρέπει να ομολογήσω ότι υπάρχουν πάρα πολλές αξιόλογες δημοσιεύσεις με τις οποίες όλοι εμείς οι ιδιοκτήτες χελωνών αποκομίζουμε πολλές γνώσεις για τα ζωάκια μας. Εγώ έχω δύο χελωνάκια σε ένα μεγάλο ενυδρείο. Το ένα πρέπει να είναι κάποιων μηνών αν όχι έτους και το δεύτερο είναι μωρό. Σε γενικές γραμμές, τα πάνε πολύ καλά (αν εξαιρέσεις μόνο ότι ο μεγάλος δάγκωσε την ουρά του μικρού εχθές) και η όρεξή τους ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!!! Κοντεύουν να φάνε κι εμένα!! Παρατήρησα όμως στο καβούκι του μεγάλου καποιους άσπρους λεκέδες και δεν ξέρω τι είναι. Μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει καμία ιδέα;;; Είναι ασθένεια; Αν ναι, τί πρέπει να κάνω;;;

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας.Αν θέλεις άνοιξε ένα νέο θέμα και κάνε μας μια παρουσίαση του ενυδρείου σου αναφέροντας μας κάποιες πληροφορίες και με καμιά φωτό να δούμε αυτό που αναφέρεις.Αυτό το παρατηρείς συνέχια (και όταν είναι μέσα στο νερό) ή μόνο όταν είναι έξω και στεγνώνει το καβούκι του???Κατά πάσα πιθανότητα είναι αλλαγή δέρματος.

Περιμένουμε την παρουσίαση σου και να συζητήσουμε ότι παρατηρείς

Link to comment
Share on other sites

τελικα το καβουκι καβουκι απο το χελωνακι μου εγινε αλλαζε δερμα τελικα

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστες εξελίξεις δηλαδή.Με το άλλο θέμα που είχες???κολύμπησε???

Link to comment
Share on other sites

ακομα στα ειδια ειμαστε... και δεν τρωει πολη κανα δυο γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

ειθελα να ρωτησω κατι.το μικρο το χελωνακιμου η res εχει πολυ μαλακο καβουκι .το ασπρο το χελωνακι που ειναι για το καβουκι της χελωνας που λιωνει σιγα σιγα κανει δουλια η πρεπει να παρω κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο ειναι που εχεις παρατηρισει αυτη την υφη???Αυτο ειναι ελλειψη ασβεστιου κατα 99%,και θα χρειαστεις ασβεστιο σε υγρη μορφη,προσθετο σε σκονη στην τροφη και D3....Θυμησε μου τι λαμπα εχεις!

Link to comment
Share on other sites

εχει καμια ευδομαδα που το εχω παρατιρισει.η λαμπα που χρισιμοπειο ειναι uv-a δεν ειναι για το καβουκι..το χελωνακι το ασπρο που λιωνει σιγασιγα που ειναι για το καβουκι κανει δουλια η ναπαρω κατι σε ηγρη μορφη ωπος λες?μες την ευδομαδα θα παω να παρω την λαμπα reptile glo 5.0 uv-b 13w.αυτη μπορει να μπει σε πορτατηφ γραφιου?

Link to comment
Share on other sites

ναι μπαινει σε πορτατιφ γραφειου...Στο ειχα πει και στην αρχη που αναζητουσες λαμπες οτι στα ερπετα κατα κυριο λογο βαζουμε uv-b λαμπα και οχι uv-a και φανταστικα οτι ειχες παρει την σωστη.Αν θες το καλο για το ζωο σου πηγαινε το συντομοτερο.Το χελωνακι που λιωνει κανει δουλεια αλλα οταν εχεις προβλημα κανεις ποιο εντατικη χρηση και με τα υπολοιπα σκευασματα.Καπου υπηρξε ξανα ενα παρομοιο θεμα στην κατηγορια που μπορεις να δεις...

Link to comment
Share on other sites

αυριο ια παω να παρω ξανα το taberaqua caparazon για το καβουκι και ακομα θα παρω και το χελωνακι που λιωνει για ασβεστιο

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλησπερα εγω σκοπευω να αγορασω το ασβεστιο calciofix raff αλλα εχω 60lt ενυδρειο του βαζω μεσα 30 lt νερο αν διαβαζω σωστα τις οδηγιες του θελει 600 σταγονες ρε παιδια μεσα σωστα δε τα λεω;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Georgia Terzaki έγραψε:

Καλησπερα εγω σκοπευω να αγορασω το ασβεστιο calciofix raff αλλα εχω 60lt ενυδρειο του βαζω μεσα 30 lt νερο αν διαβαζω σωστα τις οδηγιες του θελει 600 σταγονες ρε παιδια μεσα σωστα δε τα λεω;;

Καλησπέρα :) 

Σύμφωνα με τη δοσολογία εδώ https://www.petsamolis.gr/proionta/psari-chelona-erpeta/geniki-igieini/farmaka/farmaka-gia-chelones/raff-calsiofix-bitamini-gia-to-kelifos-&-matia-chelonas1025809.html για 30 λίτρα χρειάζεσαι 30ml..

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Καλησπέρα :) 

Σύμφωνα με τη δοσολογία εδώ https://www.petsamolis.gr/proionta/psari-chelona-erpeta/geniki-igieini/farmaka/farmaka-gia-chelones/raff-calsiofix-bitamini-gia-to-kelifos-&-matia-chelonas1025809.html για 30 λίτρα χρειάζεσαι 30ml..

Παραγγειλα 2 μπουκαλακια ελπιζω μεχρι τη Τριτη να μου εχουν τα  στειλει ευχαριστω πολυ ελπιζω να μη μου αρρωστησει!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Georgia Terzaki έγραψε:

Παραγγειλα 2 μπουκαλακια ελπιζω μεχρι τη Τριτη να μου εχουν τα  στειλει ευχαριστω πολυ ελπιζω να μη μου αρρωστησει!!

Νομίζω θα βοηθούσε μια φωτό αν μπορείς να ανεβάσεις, να σου πει και κάποιος που ξέρει τί ακριβώς μπορεί να είναι ;) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...