Jump to content

Πλαστικό Ενυδρείο


Recommended Posts

Λοιπον,εχω ενα προβλημα....θελω να φτιαξω ενα πλαστικο ενυδρειο και θελω να προσθεσω ενα 8ερμοστατη για το χειμωνα...το προβλημα μου ειναι μηπως λιωσει το πλαστικο απο τη θερμοτητα...εαν μπορει καποιος ας μου λυσει την απορια...Ευχαριστω...!!

Link to comment
Share on other sites

πλαστικο ενυδρειο για χελωνες?οχι βεβαια.κατ'αρχας θα γρατσουνιστει εν καιρο και δεν θα βλεπεις τιποτα.μονο γυαλινο.

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με τον θερμοστάτη δεν πρόκειτε να έχεις.Χρησιμοποιώ πλαστικά δοχεία από ΙΚΕΑ για γεννήστρες και προσωρινά ενυδρεία για πάνω από 2 χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

σωστοί και οι δύο προλαλήσαντες ...Βασιλίνα εχω κι εγώ ένα μικρό πλέξι ενυδρειάκι (έχει γαρίδες θαλασσινές και θερμοστάτη) και δεν έχει κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!!!Σας ευχαριστω παρα μα παρα πολυ ολους γιατι μεχρι τωρα αυτο ηταν το προβλημα μου.Σας ευχαριστω και παλι παρα πολυ και εαν χρειαστω και καμοια αλλη συμβουλη απο εσας θα ξαναναφερθω σε αυτο το θεμα....Ευχαριστω πολυ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειδου η απορια...επισης μεσα στο καλοκαιρο που θα κανω αυτο το ενυδρειακι,επειδη οι χελωνες ειναι ακομα μικρες,θελω να βαλω μεσα και πετρες μεγαλες για να σκαρφαλωνουν....οχι απαραιτητα για να στεγνωνουν γιατι για αυτο το θεμα θα προσθεσω ραμπα με βεντουζες...Ποια ακριβως ειναι η διαδικασια για να τις βαλω μεσα και να μην δημιουργηθει προβλημα με τα χελωνακια?Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι απλή,πας σε ένα ενυδρειομάγαζο,διαλέγεις όποια πέτρα ενυδρείου (απέφυγε τις πολύ αιχμηρές) ή διακοσμητικό θες (ή αν βρεις την ειδική εξέδρα με τις βεντούζες ακόμα καλύτερα), ξέπλυνε το με νερό βρύσης και βάλτο μέσα... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω ομως ακουσει οτι πολλοι εχουν βαλει πετρες απο την παραλια,τις εχουν βρασει,και τις εβαλαν μεσα,χωρις κανενα προβλημα...αυτο ειναι σωστο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν μπορώ να στο απαντήσω,για μένα...πάντως το μόνο σίγουρο είναι πως με ένα βράσιμο,δεν αναιρείτε ότι έκανε η φύση μέσα στα 1000αδες χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα διαφωνίσω με τον προλαλίσαντα! Δλδ τις πέτρες που χρεώνουν τα πετ σοπ για χρυσάφι από που τις έχουν μαζέψει;

Link to comment
Share on other sites

Ποταμια,περιοχες γενικοτερα μακρυα απο την θαλασσα,και εχουν και καποια διαδικασια "απολυμανσης" για να μην μεταφερουν παρασιτηκους οργανησμους απο την φυση

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε συ, δλδ αν βράσουμε τις πέτρες ή αν ακολουθήσουμε διαδικασία με χλωρίνη ή ακόμα και ακουφόρτε (προσωπικά τα έχω δοκιμάσει και τα 3 με καλά αποτελέσματα κάθε φορά) θες να μου πείς ότι υπα΄ρχει περίπτωση να επιβιώσει κάποιος οργανισμός;θα μπορούσες να μου δώσεις ένα παράδειγμα τέτοιου οργανισμού;

Καλό είναι να είμαστε προσεκτικόι αλλά μην κάνουμε και μάγκα τον κάθε ένα που μας πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση που βαλεις ακουαφορτε,χλωρινη κ.α σαφως και δεν θα μεινει τιποτα ζωντανο....απο την αλλη ειμαι επιφυλακτικος στο θεμα πετρων απο την θαλασσα....και δεν προσπαθω να κανω κανεναν μαγκα...θα προτειμουσα χιλιες φορες αυτες οι πετρες να μαζευτουνε απο καποια λιμνη

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να ξεπεράσεις την επιφύλαξη!!!Υπαρχουν πολλοί αφρικανοί που έχουν μαζέψει πέτρες από θάλασσα χωρίς κανένα πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει παιδια...ευχαριστω παρα πολυ και τους 2 σας....θα ακολουθησω και τις 2 συμβουλες σας...επειδη υπαρχει μια λιμνη εδω στο χωριο,εαν βρω καμια οχι πολυ αιχμηρη οπως μου ειπατε θα την παρω....και απο την παραλια εαν βρω κατι βολικο θα το παρω και θα δοκιμασω με βρασιμο...ευχαριστω και παλι παρα πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

***Συγγνωμη ξεχασα να ρωτησω...την πετρα που θα παρω απο τη λιμνη να τη βρασω??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...