Jump to content

Προταση για pleco


tazz

Recommended Posts

Πριν μια βδομαδα εχασα το ζευγαρι των Zebra που προσεχα σα τα ματια μου (καταραμενη ΔΕΗ). Επειδη αυτη τη στιγμη βρήκα σε καποιο pet shop ορισμενους Zebra αλλα σα απιστευτη τιμη (γυρω στα 800 euro το ζευγος) θα ήθελα να μου προτεινετε καποιουs pleco που να μη γινονται τερατα για να μπουν στο 80lt μαζι με 6 adolfoi που υπαρχουν μεσα. Επισης θα ηθελα να μου προτεινετε πάλι κανενα pleco να βαλω στο ενυδρειο με τα malawi να τρωει αλγη και να ψιλοκαθαριζει τα τζαμια (με λιγα λογια να μην ειναι τεμπελης) αλλα και παλι να μη γινει θηριο το πολυ 10-15cm. Η μονη λυση που βρηκα ειναι να βαλω κανενα ancistrus που μενει στα 8 cm αλλα δε μου πολυαρεσε σαν ιδεα γιατι ηδη εχω σε αλλο ενυδρειο. Εχετε να προτεινετε κατι η να καταληξω να παρω κανεναν albino και αν ναι εχετε δει πουθενα τελευταια? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Τάζ τα ζέμπρα τα είχες καιρό?Τί μέγεθος ήταν?Απο πού τα είχες πάρει?

Link to comment
Share on other sites

φίλε σιγουρα κατι θα βρει να βαλεις στο ενυδρειο αλλα το ζευγαρι των Zebra ειναι αναντικαταστατο. κριμα :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια βδομαδα εχασα το ζευγαρι των Zebra που προσεχα σα τα ματια μου (καταραμενη ΔΕΗ). Επειδη αυτη τη στιγμη βρήκα σε καποιο pet shop ορισμενους  Zebra αλλα σα απιστευτη τιμη (γυρω στα 800 euro το ζευγος) θα ήθελα να μου προτεινετε καποιουs pleco που να μη γινονται τερατα για να μπουν στο 80lt μαζι με 6 adolfoi που υπαρχουν μεσα. Επισης θα ηθελα να μου προτεινετε πάλι κανενα pleco να βαλω στο ενυδρειο με τα malawi να τρωει αλγη και να ψιλοκαθαριζει τα τζαμια (με λιγα λογια να μην ειναι τεμπελης) αλλα και παλι να μη γινει θηριο το πολυ 10-15cm. Η μονη λυση που βρηκα ειναι να βαλω κανενα ancistrus που μενει στα 8 cm αλλα δε μου πολυαρεσε σαν ιδεα γιατι ηδη εχω σε αλλο ενυδρειο. Εχετε να προτεινετε κατι η να καταληξω να παρω κανεναν albino και αν ναι εχετε δει πουθενα τελευταια? Ευχαριστω

2736[/snapback]

Τα καλυτερα πλεκακια για την αλγη ειναι τα bristlenoses. Θα τα καταευχαριστηθεις, ολη μερα κολλημενα στα τζαμια ειναι, το δε υποστρωμα το κανουν τελεια!!! (Ουτε ηλεκτρικη σκουπα .... :) ). Πολυ ωραια σε μικρα ειναι επισης: Queen Arabesque (L260), L174, L200 (Lemon Spot Panaque), L128 (blue phantom), LDA31 (panaque albomaculatus) - ολα μεχρι 15 εκατοστα. Εχε υποψη σου ομως οτι αυτα δεν ασχολουνται καν με την αλγη... Τα L128 ειναι λιγο ευαισθητα και θελουν προσοχη, και τα L260 θελουν ελαχιστα νιτρικα αλατα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε Δημητρη τα ζεβρακια τα ειχα σχεδον 8 μηνες και μου τα ειχαν φερει απο Γερμανια. Ηταν σχεδον 8 cm και ειχαν ιδιαιτερη συναισθηματικη αξια για μενα περα απο την ομορφια τους. Τεσπα. Το ξερω οτι ειναι αναντικαταστατα. Υπαρχει περιπτωση να βρω εστω και 1 αλλα οχι σε τοσο τρελες τιμες? Caesars ευχαριστω για τις προτασεις σου. Εχει δει κανενας τα ψαρακια που προτεινει η Ceasers εδω στην αθηνα και σε τι τιμες?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στη φωτογραφία επάνω δεν είναι zebra pleco αλλά Koran Angelfish (pomacanthus semicirculatus), στην εφηβεία του και είναι θαλασσινό.

Φωτογραφίες του zebra pleco μπορείς να δεις στο gallery.

Link to comment
Share on other sites

Τα καλυτερα πλεκακια για την αλγη ειναι τα bristlenoses. Θα τα καταευχαριστηθεις, ολη μερα κολλημενα στα τζαμια ειναι, το δε υποστρωμα το κανουν τελεια!!! (Ουτε ηλεκτρικη σκουπα .... :blush: ). Πολυ ωραια σε μικρα ειναι επισης: Queen Arabesque (L260), L174, L200 (Lemon Spot Panaque), L128 (blue phantom), LDA31 (panaque albomaculatus) - ολα μεχρι 15 εκατοστα. Εχε υποψη σου ομως οτι αυτα δεν ασχολουνται καν με την αλγη... Τα L128 ειναι λιγο ευαισθητα και θελουν προσοχη, και τα L260 θελουν ελαχιστα νιτρικα αλατα.

2776[/snapback]

Μερικά από τα είδη υπάρχουν σε καταστήματα στην Αθήνα. Έχω δεί τα L260 & L200. Ψάχνοντας ίσως να βρείς και περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...