Jump to content

Άρρωστο Χρυσόψαρο - Μάλλον Dropsy


Recommended Posts

Καλησπερα οτι εδωσες χρηματα για τη θεραπεια του ψαριου και αρκετα χρηματα μη σκεπτομενη την χρηματικη αξια του ψαριου ειναι συμπεριφορα ενος σωστου ανθρώπου.Ο φιλος Σωτηρης σου προτεινε να εκμεταλευτεις το ενυδρειο σου,με οργανισμους λιγοτερο ρυπαρους,ωστε το μικρο μεγεθος του ενυδρειου σου,να μην αποτελει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

tsala,δεν υπάρχει λόγος να μου επιτίθεσαι,ούτε και να με προσβάλεις...Ρώτησα 'ειδικούς' πρωτού προχωρήσω στην αγορά ενυδρείου.Τώρα,αν εκείνοι δε γνωρίζουν τα βασικά,γιατί θα πρέπει να ευθύνομαι αποκλειστικά εγώ?Επειδή δεν είχα ανακαλύψει αυτό το forum νωρίτερα; Δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα και το χρόνο να βρίσκονται μπροστά από έναν υπολογιστή...Το πρώτο μου ψάρι ήταν, και μη μου πεις ότι εσένα δεν σου πέθανε κανένα ψάρι μέχρι να μάθεις...Όσο αρχάρια και να είμαι,τουλάχιστον κατάλαβα την ασθένεια και τη σοβαρότητά της και γνώριζα ότι η θεραπεία θα μπορούσε ίσως να έχει κάποιο ποσοστό επιτυχίας μεγαλύτερο με την αντιβίωση που χωρήγησα,παρά με τα φυτικά φάρμακα που μου προτίνεις.Τέλος πάντων,μην είστε τόσο αυστηροί με ανθρώπους που τώρα μαθαίνουν και που έχουν όλη την καλή διάθεση να μάθουν.Τα λάθη μου,παρόλο που οφείλονται σε κακή πληροφόρηση και μόνο,τα έμαθα και δεν θα τα επαναλάβω.Το ψαράκι πέθανε σήμερα,λίγο πριν ολοκληρωθεί η θεραπεία με το furanol 2.Μια μέρα πριν παρουσίασε συμπτώματα swim bladder.Έκανα αλλαγή νερού,παρά το γεγονός ότι η θεραπεία δεν είχε ολοκληρωθεί,μήπως και το ανακουφίσει λίγο.Δεν τα κατάφερε :( Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια και τις άμεσες απαντήσεις σας!

Δεν νομιζω να σε προσεβαλα, σου ειπα καποια πραγματα που εχεις κανει λαθος.

Ειδικους φανταζομαι λες τους petshopαδες... αυτοι δεν ειναι ειδικοι, οι περισσοτεροι δεν ξερουν τι τους γινεται!!

Νομιζω οτι εσυ με προσβαλλεις με το να λες οτι δεν κανω τιποτα και καθομαι ολη μερα μπροστα σε ενα εναν η/υ.

Ψαρια πολλα μου πεθαναν μεχρι να μαθω.. δεν σε κατηγορησα για κατι τετοιο.

Τα φαρμακα στα προτεινα για τις μολυνσεις που ειχε το ψαρι.. οχι για dropsy.

Η μια ασθενεια εφερνε την αλλη...pop eye,dropsy, swimblander..

Γι αυτο δεν χρειαεται να αρπαζεσαι οταν καποιος προσπαθει να βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Κατι σαν το Metro-Med antibiotic food

δες κι αυτο http://thegab.org/Il...d-explored.html

Α ρε Σπύρο ευτυχώς που είσαι από τα λίγα εναπομείναντα χρυσόψαρα και μας κρατάς ενήμερους!

Πιστεύω ότι και εσύ ξεκίνησες την ενασχόληση σου με το χόμπι από ένα μικρό χρυσόψαρο πιθανών σε κάποια γυάλα όπως αρκετοί από μας και αυτή η ιστορία να κρατα πολλά χρόνια και καθημερινός να ανταμείβεσαι από αυτά τα μοναδικά κατοικίδια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

tsala,δεν υπάρχει λόγος να μου επιτίθεσαι,ούτε και να με προσβάλεις...Ρώτησα 'ειδικούς' πρωτού προχωρήσω στην αγορά ενυδρείου.Τώρα,αν εκείνοι δε γνωρίζουν τα βασικά,γιατί θα πρέπει να ευθύνομαι αποκλειστικά εγώ?Επειδή δεν είχα ανακαλύψει αυτό το forum νωρίτερα; Δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα και το χρόνο να βρίσκονται μπροστά από έναν υπολογιστή...Το πρώτο μου ψάρι ήταν, και μη μου πεις ότι εσένα δεν σου πέθανε κανένα ψάρι μέχρι να μάθεις...Όσο αρχάρια και να είμαι,τουλάχιστον κατάλαβα την ασθένεια και τη σοβαρότητά της και γνώριζα ότι η θεραπεία θα μπορούσε ίσως να έχει κάποιο ποσοστό επιτυχίας μεγαλύτερο με την αντιβίωση που χωρήγησα,παρά με τα φυτικά φάρμακα που μου προτίνεις.Τέλος πάντων,μην είστε τόσο αυστηροί με ανθρώπους που τώρα μαθαίνουν και που έχουν όλη την καλή διάθεση να μάθουν.Τα λάθη μου,παρόλο που οφείλονται σε κακή πληροφόρηση και μόνο,τα έμαθα και δεν θα τα επαναλάβω.Το ψαράκι πέθανε σήμερα,λίγο πριν ολοκληρωθεί η θεραπεία με το furanol 2.Μια μέρα πριν παρουσίασε συμπτώματα swim bladder.Έκανα αλλαγή νερού,παρά το γεγονός ότι η θεραπεία δεν είχε ολοκληρωθεί,μήπως και το ανακουφίσει λίγο.Δεν τα κατάφερε :( Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια και τις άμεσες απαντήσεις σας!

Δυστυχώς η κατάληξη του ήταν αναμενόμενη!

Άξια αναφοράς η προσπάθεια σου στο να μπορέσεις να επαναφέρεις το ψαράκι!

Μην στεναχώριεστε όμως και μην απογοητεύεσαι, από τα λάθη μας μαθαίνουμε και ωριμάζουμε πάνω στο χόμπι! Ελπίζω αυτή η απώλεια να μην σταθεί λόγος στο να εγκαταλείψεις την ενασχόληση σου με αυτόν τον μαγικό κόσμο του ενυδρείου!

Σύμφωνο με τους προλαλήσαντες φίλους για έναν όμορφο μονομάχο που θα των χαρείς για πολλά πολλά χρόνια!

Καλή συνέχεια και ότι χρειαστεί είμαστε εδώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να σε προσεβαλα, σου ειπα καποια πραγματα που εχεις κανει λαθος.

Ειδικους φανταζομαι λες τους petshopαδες... αυτοι δεν ειναι ειδικοι, οι περισσοτεροι δεν ξερουν τι τους γινεται!!

Νομιζω οτι εσυ με προσβαλλεις με το να λες οτι δεν κανω τιποτα και καθομαι ολη μερα μπροστα σε ενα εναν η/υ.

Ψαρια πολλα μου πεθαναν μεχρι να μαθω.. δεν σε κατηγορησα για κατι τετοιο.

Τα φαρμακα στα προτεινα για τις μολυνσεις που ειχε το ψαρι.. οχι για dropsy.

Η μια ασθενεια εφερνε την αλλη...pop eye,dropsy, swimblander..

Γι αυτο δεν χρειαεται να αρπαζεσαι οταν καποιος προσπαθει να βοηθησει.

Καλησπέρα αγαπητέ φίλε!

Αρχικά τα φάρμακα που πρότεινες στην φίλη μας ήταν τα πλέων ακατάλληλα για την σοβαρή κατάσταση που βρισκόταν το ψάρι!

Δεύτερον η ασθένεια της νηκτικής κύστης (swimblander) δεν συνδέετε με τα συμπτώματα της dropsy και είναι μια εντελώς διαφορετική ασθένεια! Πιθανών η φίλη μας να είδε το ψαράκι της γυρισμένο ανάποδα όταν ήταν πλέον αποδυναμωμένο και στα τελευταία του και ξεψυχούσε!

Τώρα όσον αφορά τα λεγόμενα σου ακόμα και να ήθελες να βοηθήσεις όπως λες φάνηκες όχι μόνο στην κοπέλα αλλά και σε όλους μας αρκετά επιθετικός! Λέξεις όπως κάκιστο, τραγικό, λάθος και τα λοιπά μόνο αυτήν την αίσθηση μπορούν να αφήσουν!

Δεν σου κάνω την παρατήρηση αλλά πιστεύω να καταλαβαίνεις ότι το κλήμα μεταξύ των χρηστών του aquazone είναι πιο χαλαρό!

Link to comment
Share on other sites

tsala,ας μην το συνεχίσουμε.Η ουσία είναι πως όποια λάθη και να έκανα δεν ήταν ούτε από πρόθεση ούτε κι από αδιαφορία.Ήταν καθαρά εξαιτίας κακής καθοδήγησης.Μακάρι να είχα το χρόνο κα τη δυνατότητα να είχα βρει το forum αυτό νωρίτερα.Θα είχα ενημερωθεί, και κάποια βασικά λάθη δεν θα τα έκανα.Δυστυχώς σας ανακάλυψα αργά,στην προσπάθειά μου να βρω βοήθεια για το ψαράκι.Αυτό εννοούσα και μόνο και δεν υπονόησα τίποτα για σένα.Με πείραξε μόνο λίγο το γεγονός πως ενώ είχα τη στενοχώρια μου,δέχτηκα αυτή την άκομψη,για μένα τουλάχιστον,κριτική.Ας το αφήσουμε όμως εδώ.Δεν έχει νόημα να χαλιώμαστε.Και πάλι σας ευχαριστώ όλους! (νομίζω πως ο μονομάχος είναι μια καλή ιδέα :) )

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη παντως αν σε στεναχωρησα.... δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγαπητέ φίλε!

Αρχικά τα φάρμακα που πρότεινες στην φίλη μας ήταν τα πλέων ακατάλληλα για την σοβαρή κατάσταση που βρισκόταν το ψάρι!

Δεύτερον η ασθένεια της νηκτικής κύστης (swimblander) δεν συνδέετε με τα συμπτώματα της dropsy και είναι μια εντελώς διαφορετική ασθένεια! Πιθανών η φίλη μας να είδε το ψαράκι της γυρισμένο ανάποδα όταν ήταν πλέον αποδυναμωμένο και στα τελευταία του και ξεψυχούσε!

Τώρα όσον αφορά τα λεγόμενα σου ακόμα και να ήθελες να βοηθήσεις όπως λες φάνηκες όχι μόνο στην κοπέλα αλλά και σε όλους μας αρκετά επιθετικός! Λέξεις όπως κάκιστο, τραγικό, λάθος και τα λοιπά μόνο αυτήν την αίσθηση μπορούν να αφήσουν!

Δεν σου κάνω την παρατήρηση αλλά πιστεύω να καταλαβαίνεις ότι το κλήμα μεταξύ των χρηστών του aquazone είναι πιο χαλαρό!

Καταρχην δεν ξερω αν ειδες.. τα φαρμακα που προτεινα δεν τα προτεινα για dropsy, οπως ειπα.

Τα φαρμακα τα εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες στα χρυσοψαρα μου, με μεγαλη επιτυχια και ολοι οι χρυσοψαραδες πρεπει να τα εχουν στο ντουλαπι τους.

Δεν χρησιμοποιω ποτε βαρια φαρμακα στα ψαρια και γι αυτο προτεινα αυτα.

Κατα δευτερον το pop eye που ειχε στην αρχη το ψαρι αποτελεί τα πρώτα συμπτώματα ή για Dropsy ή για κάποια άλλη εσωτερική σηψαιμία (δεν ξερω αν το γνωριζεις).

Και κατα τριτον το κακιστο και το λαθος τα θεωρεις προσβλητικα?

Αντε να πω ακομψο το τραγικο.

Δηλαδη εσυ οταν καποιος εχει λαθος πως το λες?

Απλα ειπα τα πραγματα με το ονομα τους.. τωρα αν προσβαλα την κοπελα, αυτο εχει να κανει μεταξυ μας..και της ζητησα συγγνωμη, αν εγινε κατι τετοιο.

Αν σου μιλησω εσενα αποτομα πες το μου..

Δεν σημαινει οτι επειδη γραφω στο aquazone, θα μου κανεις μαθηματα συμπεριφορας!

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδηποτε post ειναι ασχετα με το θεμα θα διαγραφει χωρις προειδοποιηση.Καθε συμβουλη και προταση για θεραπεια θα πρεπει να ειναι τεκμηριωμενη.Η κοπελα ζητησε τη συμβουλη μας και σε καμια περιπτωση την κριτικη μας,ειτε ειναι καλη ή οχι.Νομιζω εχω ζητησει καποιες ερωτησεις σε αυτους που ποσταραν και απαντηση δεν εχω λαβει..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,θεωρείς ότι δεν είναι dropsy η ασθένεια και προτείνεις αυτή τη θεραπεία?Έχεις συναντήσει παρόμοιο περιστατικό?Με 4-5 ευρώ δε νομίζω να βρεις λεκάνη η οποία θα είναι κατασκευασμένη να φιλοξενήσει ζωντανά ψάρια.

Nick αν αναφερεσαι σε αυτες τις ερωτησεις..να σου πω..

Για την θεραπεια εχω απαντησει για τον λογο που την προτεινα ...και εχω συναντησει παρομοιο περιστατικο.

Οσο για την λεκανη .. αναφερομαι στις πλαστικες λεκανες που πωλουνται στα super markets,εχω παρει με 3,5 ευρω μια 35λιτρων και το προτεινω ως προσωρινη λυση.

ή σε πλαστικα κουτια που χρησιμοποιουνται ως αποθηκευτικοι χωροι ή κατι σαν αυτα που προτεινε ο Σπυρος.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δεν ξερω αν ειδες.. τα φαρμακα που προτεινα δεν τα προτεινα για dropsy, οπως ειπα.

Τα φαρμακα τα εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες στα χρυσοψαρα μου, με μεγαλη επιτυχια και ολοι οι χρυσοψαραδες πρεπει να τα εχουν στο ντουλαπι τους.

Δεν χρησιμοποιω ποτε βαρια φαρμακα στα ψαρια και γι αυτο προτεινα αυτα.

Κατα δευτερον το pop eye που ειχε στην αρχη το ψαρι αποτελεί τα πρώτα συμπτώματα ή για Dropsy ή για κάποια άλλη εσωτερική σηψαιμία (δεν ξερω αν το γνωριζεις).

Και κατα τριτον το κακιστο και το λαθος τα θεωρεις προσβλητικα?

Αντε να πω ακομψο το τραγικο.

Δηλαδη εσυ οταν καποιος εχει λαθος πως το λες?

Απλα ειπα τα πραγματα με το ονομα τους.. τωρα αν προσβαλα την κοπελα, αυτο εχει να κανει μεταξυ μας..και της ζητησα συγγνωμη, αν εγινε κατι τετοιο.

Αν σου μιλησω εσενα αποτομα πες το μου..

Δεν σημαινει οτι επειδη γραφω στο aquazone, θα μου κανεις μαθηματα συμπεριφορας!

Καλησπέρα και πάλι αγαπητέ φίλε!

Αν και θα ήθελα να σου απαντήσω γράφοντας σου μερικές γραμμές, θα προτιμήσω να σεβαστώ το forum που με φιλοξένει και θα σου πω απλά όπως και παραπάνω ότι ούτε την παρατήρηση σου κάνω αλλά ούτε μαθήματα συμπεριφοράς έχω σκοπό να σου δώσω!

Καλό απόγευμα εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά έγινε και καθημερινή χρήση βιταμινών για 3 εβδομάδες ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...