Jump to content

1Ος Διαγωνισμός Δίσκων Στην Ελλάδα .....;!!!!


ΣΤΑΜΑΤΗΣ

Recommended Posts

Ειναι το πρωτο μου ποστ εδω καθοτι νεος στο φορουμ. Εχω ενυδρειο εδω και ενα χρονο και ευχαριστω το φιλο μου Ηλια που μου εμαθε τους δισκους και το Νινταλ που με 2-3 συναντησεις μας με εκανε να νοιωσω οτι τα καταφερνω.

Παρακολουθω συζητησεις ως επι το πλειστον αφου οι εμπειριες μου ειναι απο μικρες εως ανυπαρκτες.Μπορω να χαρακτηριστω λοιπον ως αναγνωστης.

Οταν εμαθα για το διαγωνισμο καταχαρηκα γιατι δεν εχω τη δυνατοτητα να βρεθω σε αναλογα events που γινονται στο εξωτερικο και εχω ακουσει απο τον Ηλια τοσα για το Ντουισμπουργκ. Φανταστηκα οτι θα ειναι ενα γεγονος που θα μαζευε την αφροκρεμα των φορουμ και των ψαριων τους.

Κριμα για μενα γιατι ακομα θελω να μαθω να συζητησω και να ρωτησω.

Εχουμε μια ευκαιρια να καθιερωσουμε κατι καλο και στα επομενα χρονια να υπερηφανευομαστε γι αυτο σαν λαος που γνωριζει το αντικειμενο.

Φανταζεστε τις σκεψεις καθε εκτροφεα μετα απο μια τετοια πιθανη αποτυχια για μια αγορα οπως η Ελληνικη?

Μπορειτε να καταλαβετε τους κινδυνους της απαξιωσης της αγοραστικης δυναμης της χωρας μας?

Για ολους αυτους τους λογους, και για πολλους αλλους, θα κατεβασω ψαρι και εχω δηλωσει ηδη συμμετοχη αν και το πιθανοτερο ειναι να το βλεπετε και να απορειτε γιατι ειναι εκει.

Αν καποιο ψαρι σας βγαλει αυτη την απορια θα ειναι το δικο μου.Δεν κατεβαινω για το διαγωνισμο αφου ξερω οτι τα ψαρια μου δεν ειναι ενηλικα ουτε καλοσχηματισμενα. Κατεβαινω γιατι εχω πλεον το μικροβιο της συνυπαρξης στον ιδιο χωρο με ανθρωπους που εχουμε αυτο που αγαπαμε κοινο.

Νινταλ οπως σου εχουμε πει εγω με τον Ηλια θα ειμαστε εκει και για βοηθεια στο στησιμο,κουβαλημα,τρεξιμο απο τις προηγουμενες μερες.

Υ.Γ.Χαρηκα που μπηκα σε φορουμ που δεν αποτελει τροχοπεδη και δεν προκαλει απογοητευση για την ενασχοληση μου με τους δισκους. Και ο νοων νοειτω..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειναι το πρωτο μου ποστ εδω καθοτι νεος στο φορουμ. Εχω ενυδρειο εδω και ενα χρονο και ευχαριστω το φιλο μου Ηλια που μου εμαθε τους δισκους και το Νινταλ που με 2-3 συναντησεις μας με εκανε να νοιωσω οτι τα καταφερνω.

Παρακολουθω συζητησεις ως επι το πλειστον αφου οι εμπειριες μου ειναι απο μικρες εως ανυπαρκτες.Μπορω να χαρακτηριστω λοιπον ως αναγνωστης.

Οταν εμαθα για το διαγωνισμο καταχαρηκα γιατι δεν εχω τη δυνατοτητα να βρεθω σε αναλογα events που γινονται στο εξωτερικο και εχω ακουσει απο τον Ηλια τοσα για το Ντουισμπουργκ. Φανταστηκα οτι θα ειναι ενα γεγονος που θα μαζευε την αφροκρεμα των φορουμ και των ψαριων τους.

Κριμα για μενα γιατι ακομα θελω να μαθω να συζητησω και να ρωτησω.

Εχουμε μια ευκαιρια να καθιερωσουμε κατι καλο και στα επομενα χρονια να υπερηφανευομαστε γι αυτο σαν λαος που γνωριζει το αντικειμενο.

Φανταζεστε τις σκεψεις καθε εκτροφεα μετα απο μια τετοια πιθανη αποτυχια για μια αγορα οπως η Ελληνικη?

Μπορειτε να καταλαβετε τους κινδυνους της απαξιωσης της αγοραστικης δυναμης της χωρας μας?

Για ολους αυτους τους λογους, και για πολλους αλλους, θα κατεβασω ψαρι και εχω δηλωσει ηδη συμμετοχη αν και το πιθανοτερο ειναι να το βλεπετε και να απορειτε γιατι ειναι εκει.

Αν καποιο ψαρι σας βγαλει αυτη την απορια θα ειναι το δικο μου.Δεν κατεβαινω για το διαγωνισμο αφου ξερω οτι τα ψαρια μου δεν ειναι ενηλικα ουτε καλοσχηματισμενα. Κατεβαινω γιατι εχω πλεον το μικροβιο της συνυπαρξης στον ιδιο χωρο με ανθρωπους που εχουμε αυτο που αγαπαμε κοινο.

Νινταλ οπως σου εχουμε πει εγω με τον Ηλια θα ειμαστε εκει και για βοηθεια στο στησιμο,κουβαλημα,τρεξιμο απο τις προηγουμενες μερες.

Υ.Γ.Χαρηκα που μπηκα σε φορουμ που δεν αποτελει τροχοπεδη και δεν προκαλει απογοητευση για την ενασχοληση μου με τους δισκους. Και ο νοων νοειτω..

Να εισαι καλα!!!!

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα είμαι εκεί με δίσκο ή χωρίς! Τελεία.

Με δισκο ρε!!!!!

Αφου εχεις κανα δυο κουκλια........

Link to comment
Share on other sites

Δεν βοηθάτε και πολύ τον διαγωνισμό έτσι.

Το θέμα καθαρίστηκε από τις άσχετες δημοσιεύσεις.

Παρακαλώ πολύ να περιοριστείτε στο διαγωνισμό και μόνο.

Δεν θα γίνουν ανεκτές άλλες παρεκτροπές.

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η γνώμη σας που δεν λαμβάνουν μέρος Έλληνες που έχουν δίσκους ;

Το ερώτημα δεν είναι ρητορικό και ζητώ την απάντηση απ το κάθε "Δισκά" έστω και τη δική του άποψη ή λόγο που δεν έχει πρόθεση να συμμετέχει .

ξεκινωντας σε απαντηση στην αρχικη δημιοσιευση η γνωμη μου οτι ειναι κατι απολυτως φθσιολογικο.

Δεν ειναι δυνατον να συμμετασχει καθε κατοχος δισκων ειτε γιατι δεν του αρεσουν οι διαγωνισμοι, ειτε γιατι δεν δεν μπορει ειτε ........

Φυσιολογικο ειναι λοιπον να συμμετασχει ενα ποσοστο μονο - παραλογο ειναι να εχουμε την απαιτηση να το κανουν ολοι.

Δεν καταλαβαινω λοιπον γιατι τοση "πιεση" για το διαγωνισμο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε maneni οταν ξεκίνησε το θέμα απο εμένα , δεν υπήρχε καμία συμμετοχή απο Ελλάδα .

Το ένα ποσοστό είναι λογικό , το κανένας ;

Τώρα το ότι συνεχίζουμε να το προωθούμε το θέμα δεν νομίζω να είναι κακό !!!

Είδες οτι από καιρό έχει γίνει η ενημέρωση για το διαγωνισμό και δεν υπήρχε συμμετοχή , σημαίνει οτι δεν ήθελε ο χομπίστας το διαγωνισμό ;

Απλά ξεχάστηκε λόγω του φόρτου που έχει ο κάθε ένας μας .

Τώρα που το κρατάμε στην επιφάνεια το θέμα , ναί μεν είναι κουραστικό για σένα , είναι όμως και υπενθύμιση γι αυτόν που είχε πάρει την απόφαση να συμμετέχει και το ξέχασε .

Εσύ θα λάβεις μέρος στο διαγωνισμό ;

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη αλλα εγω θα κανω το δικηγορο του διαβολου μου φαινεται περιεργο που θελουν ντε και καλα 75 συμμετοχες για τον διαγωνισμο,μπορει καλλιστα να γινει και με λιγοτερες!!!και θελουν και αλλες τοσες αν καταλαβα καλα και για το βιοτοπικο?(υπηρχε σκεψη για chalinochromis brichardi που εχω)απορια εκφραζω και αν θελουν και εκεινοι και εμεις να αναδειξουμε την χωρα μας δεν νομιζω οτι χρειαζονται τοσα ειδικα τετοιες εποχες.(αν ισχυει και για τα δυο μερη του διαγωνισμου τοτε μιλαμε για ενα ποσο 5000 ευρω!!)ΕΙΘΕ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Link to comment
Share on other sites

ξεκινωντας σε απαντηση στην αρχικη δημιοσιευση η γνωμη μου οτι ειναι κατι απολυτως φθσιολογικο.

Δεν ειναι δυνατον να συμμετασχει καθε κατοχος δισκων ειτε γιατι δεν του αρεσουν οι διαγωνισμοι, ειτε γιατι δεν δεν μπορει ειτε ........

Φυσιολογικο ειναι λοιπον να συμμετασχει ενα ποσοστο μονο - παραλογο ειναι να εχουμε την απαιτηση να το κανουν ολοι.

Δεν καταλαβαινω λοιπον γιατι τοση "πιεση" για το διαγωνισμο.

Φίλε maneni αν μου επιτρέπεις, θεωρείς την παρότρυνση κάποιον να υποστηρίξουν αυτό τον διαγωνισμό, πίεση? Θεωρείς ότι κάποιοι που ασχολήθηκαν για την επίτευξη αυτό του διαγωνισμού έχουν κάποιο όφελος αν πιέσουν καταστάσεις?

Δεν οφείλουμε όλοι μας σαν χομπιστες να υποστηρίζουμε γεγονότα που σε άλλες χώρες είναι θεσμός για το χόμπι και τώρα που μας δίνετε η ευκαιρία πρέπει να το κατακρίνουμε?

Όπως είπα και ο κύριος Σταμάτης πριν το άνοιγμα αυτού του θέματος δεν υπήρχαν συμμετοχές και σε πληροφορώ ότι και φίλοι από μακρινές περιοχές μετα από αυτή την παρότρυνση θα πάρουν τα ψάρια τους με ότι αντίκτυπο και να έχει αυτό και θα συμμετέχουν για την εμπειρία και για τα ωφέλει που θα αποκομίσουν! (βλέπε Θεσσαλονίκη)!

Όπως και να έχει νομίζω ότι δεν θα πρέπει να το βλέπεις έτσι γιατί είναι ένα γεγονός που μόνο θετικά στοιχεία μπορεί να μας αποφέρει και σε προσωπικό επίπεδο αλλά και σε επίπεδο συνόλου!

Υ.Γ. Μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει για το σύνολο των συμμετοχών μέχρι τώρα?

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη αλλα εγω θα κανω το δικηγορο του διαβολου μου φαινεται περιεργο που θελουν ντε και καλα 75 συμμετοχες για τον διαγωνισμο,μπορει καλλιστα να γινει και με λιγοτερες!!!Οχι με διεθνεις κριτες, και οχι διεθνους βεληνεκους...

και θελουν και αλλες τοσες αν καταλαβα καλα και για το βιοτοπικο?(υπηρχε σκεψη για chalinochromis brichardi που εχω)Οι θεσεις συμμετοχης για το διαγωνισμο του βιοτοπικου ειναι συνολικα 20. (Βλ. www.bestofdiscus.gr)

απορια εκφραζω και αν θελουν και εκεινοι και εμεις να αναδειξουμε την χωρα μας δεν νομιζω οτι χρειαζονται τοσα ειδικα τετοιες εποχες.(αν ισχυει και για τα δυο μερη του διαγωνισμου τοτε μιλαμε για ενα ποσο 5000 ευρω!!)Πιστεψε με αστειο μπροστα στα συνολικα εξοδα......

ΕΙΘΕ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ Συμφωνω απολυτα μαζι σου........

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εγώ δεν έχω πια υπομονή και ο Ψυχίατρος μου , είπε μετά από μελέτη οτι έχω δίκιο ,λοιπόν όποιος αγαπά για τούς άλλους δεν θα μπορέσουμε όπως λέει και το άσμα

Γειά

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα στο θεμα της πιεσης, θα ηθελα να αναφερω οτι μετα την προτροπη του Σταματη, οι συμμετοχες αρχισαν να ανεβαινουν κατακορυφα........

Αυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να μην είμαστε μόνον λόγια:

Η κατάθεση των € €30,- για μία συμμετοχή στον διαγωνισμό εκ μέρους μου έγινε εχθές και η αίτηση θα γίνει αύριο...

Πάλι ανάποδα τα έκανα ο μ#$@^%^ας ...

Link to comment
Share on other sites

Πάμε γερα Κωνσταντίνε!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάμε γερά να ... μην κερδίσουμε !!!! χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Πάμε γερά να ... μην κερδίσουμε !!!! χαχαχα

Ας μην ξεχνάμε πως σημασία έχει το ταξίδι και όχι ο προορισμός!

Link to comment
Share on other sites

Όλοι εκεί ,έστω και με "κουτσό άλογο" .

Χαίρομαι για την "αφόρητη πίεση" που ασκείται (τουλάχιστον εδώ ) και την υποστήριξη σε ένα τέτοιο γεγονός. Όσοι πάλι δεν την αντέχουν (την πίεση) ας διαβάσουν την "επίδραση της σελήνης και του Κρόνου στη διατροφή των δίσκων" ,"τα πετρώματα της Νοτίου Ελλάδος και το ρόλο τους στο δισκοενυδρείο" ή το "πως στρώνουμε ένα ενυδρείο σε 10 απλά βήματα" .....και καλό ύπνο :bigemo_harabe_net-101:

Link to comment
Share on other sites

Για να μην είμαστε μόνον λόγια:

Η κατάθεση των € €30,- για μία συμμετοχή στον διαγωνισμό εκ μέρους μου έγινε εχθές και η αίτηση θα γίνει αύριο...

Πάλι ανάποδα τα έκανα ο μ#$@^%^ας ...

Εντάξει, όλα καλά.

Έφυγε και η αίτηση και είμαστε εντάξει.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Όλοι εκεί ,έστω και με "κουτσό άλογο" .

Χαίρομαι για την "αφόρητη πίεση" που ασκείται (τουλάχιστον εδώ ) και την υποστήριξη σε ένα τέτοιο γεγονός. Όσοι πάλι δεν την αντέχουν (την πίεση) ας διαβάσουν την "επίδραση της σελήνης και του Κρόνου στη διατροφή των δίσκων" ,"τα πετρώματα της Νοτίου Ελλάδος και το ρόλο τους στο δισκοενυδρείο" ή το "πως στρώνουμε ένα ενυδρείο σε 10 απλά βήματα" .....και καλό ύπνο :bigemo_harabe_net-101:

:bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163:

Εντάξει, όλα καλά.

Έφυγε και η αίτηση και είμαστε εντάξει.

Κ

Την ελαβα! Ολα ΟΚ........

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μη ξεχνιόμαστε !!!

Πάμε όλοι μαζί . !!! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Για παμε παλικαρια μου!!!!

:bigemo_harabe_net-180: :bigemo_harabe_net-180: :bigemo_harabe_net-180:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Aθετω κατι που ειπα,αλλα θελω να τιμησω ενα φιλο μου :)

557127_4689840927868_397300239_n.jpg

Νικο,(Rebelos),παντα τετοια φιλε.Ειναι γνωστο πως το κατεχεις το αθλημα!!!!!!!:)

Συγχαρητηρια και στον επισης φιλο teow12 για τις τρεις πρωτες θεσεις στην κατηγορια των αγριων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...