Jump to content

Βοήθεια Με Χελωνάκι!!!


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, είμαι καινούριος στο φόρουμ και χρειάζομαι τη βοήθειά σας! Έχω ένα χελωνάκι trachemys scripta elegans (το γνωστό νεροχελωνάκι με τα κόκκινα σημάδια στο κεφάλι). Το έχω εξήμισι περίπου χρόνια. Τις τελευταίες 2-3 μέρες το ακούω να ρουθουνίζει αρκετά δυνατά, πράγμα το οποίο δεν είχα ξανακούσει να το κάνει ποτέ και πραγματικά ανησυχώ πολύ. Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Πραγματικά, παιδιά, κάθε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου και καλως ηρθες στην παρεα μας

μπορει ακομα και να κρυωσε απο καποιο κρυο ρευμα αερα...απο κινητικοτητα πως παει???τρωει κανονικα???και οι ακαθαρσιες του πως ειναι???

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για την απάντηση. Μιά χαρά φαίνεται κατά τα άλλα, ζωηρότατος και τρώει τον άμπακο! Τον έχω στο ενυδρείο με θερμοστάτη (για το χειμώνα εννοείται) με λάμπα UV. Φίλτρο δεν έχω αλλά το νερό το αλλάζω καθημερινά και καθαρίζω το ενυδρείο. Κάπου διάβασα ότι μια δυσκολία στην αναπνοή την έχουν χελώνες που είναι "υπέρβαρες". Ο Μπάμπης είναι 7 χρονών περίπου, έχει μήκος (το καβούκι του) 14 εκ. και είναι περίπου 500gr σε βάρος. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι τέτοιο; Πάντως τα ρουθούνια του είναι καθαρά, ούτε φουσκάλες, ούτε "μυξούλες", άρα υποθέτω ότι δεν είναι μόλυνση.... Το πρωί αγχώθηκα από το πόσο δυνατά ακούστηκε...

Link to comment
Share on other sites

καλος ηρθες. βαλε καμια φοτογραφια τον μπαμπη να τον δουμε

Link to comment
Share on other sites

είναι πιθανό να ρωθωνίζει γι αυτό τον λόγο.Γενικότερα όλα τα ερπετά που μεγαλώνουν ο ήχος της αναπνοής τους ακούγετε διαφορετικά.Όσο τρώει κανονικά και είναι κινητικός μην σε τρομάζει.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ήταν κάποιο κρύωμα γιατί το Σ/Κ δεν ακούστηκε καθόλου. Και κάτι άλλο ρε παιδιά που μου έκανε εντύπωση (αλλά άσχετο). Τα χελωνάκια δεν τα ταΐζω στο ενυδρείο γιατί αλλιώς θέλει καθάρισμα 3 φορές τη μέρα. Έτσι, για να φάνε τα βάζω σε μιά πλαστική χελωνιέρα που μέσα έχω χαλίκι. Εδώ και 3-4 μήνες παρατηρώ ότι ο Μπάμπης (ο μεγάλος) πάει και τρώει τα χαλίκια και μετά από λίγη ώρα τα αποβάλλει με τον ίδιο γνωστό τρόπο που αποβάλλουμε όλοι ότι φάγαμε :D . Είναι κάτι που γενικά το κάνουν τα χελωνάκια ή απλά ιδιοτροπία του Μπάμπη;

Link to comment
Share on other sites

Οι χελώνες,(αλλα και τα ιγκουανα καμια φορα) λογο του οτι ειναι απο τα λιγα ερπετα που δεν εχουν δοντια το κανουν αυτο,μην σε ανυσηχει

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ έχω την εντύπωση ότι ο Μπάμπης δεν είναι Μπάμπης... Από την φωτογραφία μπορείτε να διακρίνετε το φύλο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...