Jump to content

Ξεκινοντας Με Τα Χρυσοψαρα Μου...πρωτες Αποριες....


Centaurus

Recommended Posts

Mετα απο αμφιταλαντευσεις για το εαν θα προχωρησω σε ενυδρειο,τελικα θα το προχωρησω και ελπιζω να μπορω να αντιπεξελθω...

Υποθετω πως για αρχη θα πρεπει να βγαλω φωτογραφια τα χρυσοψαρα μου να μου πειτε τι σοι ειναι....οποτε βγαζω μια και τα ξαναλεμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο aquazone και στην κατηγορία του κρύου νερού!

Ρίξε μια ματιά εδώ για να ενημερωθείς σε ότι αφορά τα χρυσόψαρα και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ηρθες στο κρυο νερο!

Ναι, βαλε φωτο και πες δυο πραγματα για το ενυδρειο σου αν θες :)

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Να χαίρεσαι τους νέους σου συγκάτοικους!

Το ένα είναι shubunkin και το άλλο commet!

Τώρα αυτό που πρέπει να κάνεις μιας και τα ψάρια σου μέσα στην γυάλα υποφέρουν από το τοξικό περιβάλλον που δημιουργείται ειναι να αγορασεις άμεσα ένα ενυδρείο 60 λίτρων το λιγότερο!

Το ενυδρείο θα πρέπει να ετοιμαστεί με φυσικά υλικα όπως αληθινά φυτά, ξύλα, πέτρες κτλ και όχι πλαστικά υλικά και χρωματιστά χαλίκια όπως τώρα και να στρωθεί με την βοήθεια ενός βιολογικού υλικού και υγρών βακτηρίων!

Στην περίπτωση σου όμως που έχεις ήδη τα χρυσόψαρα θα πρότεινα να βρεις μπόλι από κάποιον συνχομπιστα βάζοντας μια αγγελία ώστε να μπορέσεις να τα βάλεις πιο γρήγορα μέσα και να μην περιμένεις να στρωθεί το ενυδρείο από την αρχή μια και ο χρόνος σε αυτή την φάση μας είναι πολύτιμος!

Μέχρι τότε και ελπίζω να μην καθυστερήσεις να τους κάνεις κάθε μέρα αλλαγή το 50% του νερού της γυάλας και να προσθέτεις και αντιχλοριο seachem prime!

Υ.Γ. λιγο φαει!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω καταρχην, όταν εννοείς λίγο φαί, πόσο είναι το λίγο? πως το υπολογίζω?

για ενυδρείο θα ήθελα την άποψη σας για το παρακάτω, για το εαν το ίδιο όσο και τα παρελκόμενα του με καλύπτουν και φυσικά αξίζει τα λεφτά του...

http://www.pet4u.gr/product.asp?id=1110

Δεν μπορώ δυστυχώς οικονομικά να πάρω και το καλύτερο ενυδρείο, απλά θέλω κάτι σε λιγική τιμή και να είναι καλό στα χρήματά του...

Link to comment
Share on other sites

Θα υπολογίζεις να ρίχνεις περίπου 2-3 flakes ανά χρυσόψαρο 1 φορά την ημέρα!

Τα χρυσόψαρα είναι υπερβολικά ρυπαρά ψάρια και τώρα το καλοκαίρι αυξάνατε και ο μεταβολισμός τους και λόγο της έλλειψης φίλτρου στην γυάλα το νερό τους βρομίζει πολύ γιαυτο και σου πρότεινα αλλαγή νερού κάθε μέρα μέχρι να αγοράσεις ενυδρείο!

Όσο για το ενυδρείο μια χαρά φαίνεται και τα λίτρα είναι στα πλαίσια για δυο χρυσόψαρα, αλλά δεν ξέρω καθόλου για το τι φίλτρο έχει και επίσης με τα ιδία λεφτά μπορείς να πάρεις κάτι τέτοιο που έχει μεγαλύτερο μήκος (60εκ) πράγμα που το θέλουμε για τα χρυσόψαρα σου!

Επίσης να ξέρεις ότι οικονομικά δεν σταματάς εδώ γιατί θα χρειαστείς χαλίκι, φυτά, κάποιο ξύλο και μερικές πέτρες, αντιχλοριο αν δεν έχεις, βιολογικό υλικό siporax mini, υγρά βακτήρια και τεστ μέτρησης του νερού σου!

Αυτά θα τα υπολογίζεις εντελώς χονδρικα στα 80€ επιπλέων!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου ειναι οτι αυτο το ενυδρειο ειναι για μονομαχο. (τα λιτρα που λεει ειναι συνολικος ογκος και οχι νερο)

Για δυο χρυσοψαρα, και μαλιστα ειδους comet και shubunkin, ειναι καταδικη.

Εκτος κι αν ειναι προσωρινο για 2-3 μηνες,

Τα ψαρια αυτα μενουν καχεκτικα και δεν αναπτυσονται υγειως σε μικρο χωρο (οποτε θελουν ανετο χωρο απο μικρα, και αυτο εξυπηρετει και για μεγαλυτερη ομαδα).

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο δεν διαφωνώ αλλά λόγο των οικονομικών δυσκολιών δεν είναι και εύκολο να προτείνουμε σε κάποιων να αγοράσει ένα ενυδρείο 120λιτρα+ για να έχει τουλάχιστον 80εκ μηκος για να βάλει δυο χρυσόψαρα που τα έχει και υποφέρουν μέσα σε μια γυάλα και που αν δει που φτάνει το κόστος προφανώς να τα αφήσει αιώνια εκεί!

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα εχουμε πει χιλιαδες φορες.

Ολα οι αποψεις δεκτες, αλλα και η δικη μου ειναι οτι αν δεν μπορει καποιος να συντηρησει ενα ζωο, πρεπει να το δωσει καπου αλλου.

Οποιαδηποτε εκπτωση στην παροχη αξιοπρεπων συνθηκων διαβιωσης ενος ζωου, βγαινει εκτος των οριων του χομπι.

Δεν ειναι κανενας υποχρεωμενος να εχει ψαρια και ενυδρειο.

Αν εχει ψαρια, πρεπει να εχει και ενυδρειο (καταλληλο) οπως και νερο καταλληλο..

Αν πχ δεν μπορω να ρυθμισω το χειμωνα για λογους οικονομικους στο ενυδρειο μου τη θερμοκρασια στους 25C οπως πρεπει για τα ψαρια (τα συγκεκριμενα), τι θα κανω? θα τα αφησω να παει 15 επειδη δεν εχω λεφτα για τη ΔΕΗ και θα ειμαι καλυμμενος?

Τα χρυσοψαρα αυτα μπορουν να φτασουν 30-35 εκ.

Ειναι απο τα ευκινητα κινητικα χρυσοψαρα και γρηγοροι κολυμβητες (αντιθετα απο τα κοντoχοντρα fancy ειδη)

Τι ενυδρειο χρειαζονται?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οποιαδηποτε εκπτωση στην παροχη αξιοπρεπων συνθηκων διαβιωσης ενος ζωου, βγαινει εκτος των οριων του χομπι.

Δεν ειναι κανενας υποχρεωμενος να εχει ψαρια και ενυδρειο.

Αν εχει ψαρια, πρεπει να εχει και ενυδρειο (καταλληλο) οπως και νερο καταλληλο..

Δεν μπορώ δυστυχώς οικονομικά να πάρω και το καλύτερο ενυδρείο, απλά θέλω κάτι σε λιγική τιμή και να είναι καλό στα χρήματά του...

Συμφωνώ μαζί σου με 1000!!!

Σε αυτή την περίπτωση τι προτιμάς ? Να μείνουν στην γυάλα η στο μικρό ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και υπάρχουν όπως πχ η αναζήτηση ενός μεγαλύτερου ενυδρείου σε μια πολύ καλύτερη τιμή από της αγγελίες του φόρουμ!

Αυτό βέβαια θα το κρίνει ο φίλους βάση των οικονομικών του και μακάρι να μπορέσει να αγοράσει όσον το δυνατών μεγαλύτερο!

Υπάρχει και ακόμα μια να επιστρέψει πίσω τα δυο αυτά είδη και να πάρει δυο από της fancy ποικιλίες που μπορούν να προσαρμοστούν και σε μικρότερα ενυδρεία!

Link to comment
Share on other sites

Εγω οπως εχω πει και αλλεςφορες ειναι το οτι πρωτα μαθαινουμε τι αναγκες εχει εναςζωντανος οργανισμος ψαρι σκυλι πουλι και μετα κανουμε την αγορα του....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και οι παρορμητικοί, ας μην τους κατακρίνουμε και ας τους βοηθήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα παρορμησης αλλα αγνοια απο τον πελατη και εκμεταλευσεις αποτο εκαστοτε πωλητη

απλα εχουμε μαθει να ακουμε οτι μας λενε χωρις να το ψαχνουμε....

Απλα τα κακομοιρα τα ψαρακια πωλουνται σε γυαλα.....

Ειναι σαν να λεμε οτι ζω σε 20τετραγωνικα σπιτι καιθελω να εχω κατοικιδιο ενα σκυλο ρατσας αγιου βερναρδου...μπορει να μουαρεσει σαν σκυλος αλλα μπορω να του προσφερω αυτα που χρειαζεται?

Απλα απορω γιατι μπαινουμε στην διαδικασια να γραφτουμε σε ενα φορουμ και ναζητησουμε βοηθεια για το πως ζει ενας ζωνυαμος οργανισμος αφου πρωτα τον εχουμε αγορασειχωρις καμια γνωση για τις αναγκες του...?και δεν το εχουμε κανει απο πριν?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατακρινω απλα σχολιαζω....ζουμε στην εποχη του google πατα χρυσοψαρα πριν τα αγορασει....για να δεις τι ειναι που ζουν τιχρειαζονται

Και εγω ειμαι της αποψης να δινεται βοηθεια σε αυτον που εχει αγνοια για κατι

απλα παρτο σαν να μονολογω και να λεω αυτα που με πειραζουν

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρθηκα σε εσένα, καλά τα λες, γενικά μίλησα!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω καταρχην, όταν εννοείς λίγο φαί, πόσο είναι το λίγο? πως το υπολογίζω?

για ενυδρείο θα ήθελα την άποψη σας για το παρακάτω, για το εαν το ίδιο όσο και τα παρελκόμενα του με καλύπτουν και φυσικά αξίζει τα λεφτά του...

http://www.pet4u.gr/...uct.asp?id=1110

Δεν μπορώ δυστυχώς οικονομικά να πάρω και το καλύτερο ενυδρείο, απλά θέλω κάτι σε λιγική τιμή και να είναι καλό στα χρήματά του...

Βλεπω εισαι απο την Θεσσαλονικη,κανε μια βολτα απο τον Αμαζονιο στην Αγγελακη εχει ενυδρεια της Aquael

με πληρη εξοπλισμα σε καλουτσικες τιμες.

***Εαν θεωρηθει το μηνυμα μου διαφημηση να διαγραφει.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δεν κρινουμε κανεναν γιατι καπως ετσι ξεκιναμε οι περισσοτεροι.Ειναι και θεμα παρορμησης οπως ειπε ο Νικος γιατι μου εχει τυχει πολλες φορες να πηγαινω στα πετ για αλλο λογο (τροφη σκυλου) και να καταληγει η φιλη μου να παιρνει εναν μονομαχο η ενα χρυσοψαρο επειδη τα ειδε και της αρεσαν,αυτο δεν σημαινει οτι εχει και γνωση,στην πορεια τα μαθαινεις αυτα. Για ενα μηνα αν τα συντηρει πολυ προσεκτικα και παραλληλα διαβαζει για να μαθει στο τελος θα κανει το σωστο.Συν οτι με τα ατομα που βοηθουν εδω μεσα θα μαθει σε λιγοτερο απο μηνα.Ξεκινα λοιπον να διαβαζεις λιγα πραγματα για τα χρυσοψαρα και μαζευε χρηματα και παρε ενα 60λτ ενυδρειο οπως ειπαν τα παιδια,αναζητα την καλυτερη προσφορα ειτε απο το φορουμ ειτε απο πετ,και θα εισαι μια χαρα. Προς το παρον να φροντιζεις το νερακι σου για να μην πεθανουν απο την αμμωνια που παραγουν.

Υ.Γ. mathaios81 εχεις δικιο σε οσα λες για τα ζωντανα, το καταλαβαινω αλλα μη ξεχνας οτι ενας εντελως αρχαριος θελει να δει ψαρια στο ενυδρειο του γιαυτο και θα κανει του κεφαλιου του αν τον αποπαρεις,στην πορεια θα τα μαθει ολα...(φιλικα παντα και χωρις καμια προθεση για παρεξηγηση). :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, για να μπουν τα πράματα στην θέση τους, τα χρυσόψαρα βρέθηκαν ξαφνικά μια πρωία στο σπίτι μου, μιας και τα εφερε η πεθερά μου σαν δώρο στα δυο παιδιά μου...οπότε πιάστηκα απροετοίμαστος!

Πέρασε απο το μυαλό μου να τα δώσω σε κάποιον άλλο που εχει την εμπειρία-άνεση να τα φροντίσει αλλα κατάλαβα πως τα μικρά δεν το θέλαν και θα στεναχωριόντουσαν πολύ, οπότε θα έπρεπε να ασχοληθώ εγώ για να τα βρω ένα σωστό τόπο διαμονής.

Η αλήθεια είναι πως δεν εχω ποτε ασχοληθει με ψαρια σε ενυδρείο...και η πρώτη εντύπωση ότι τα χρυσόψαρα ζουνε μια χαρα στην γυάλα ήταν σχεδόν δεδομένη!! όπως επίσης ήταν και η άποψη των υπολοίπων ατόμων...δυστυχώς, αυτη η εικόνα του χρυσόψαρου στην γυαλα εχει εμφυτευτει στους περισσότερους!

Στο θέμα μας,τώρα....απο ότι κατάλαβα , αυτα που έχω μπορουν να φτάσουν τα 30+- εκατοστά και θελουν ενυδρειο μακροστενο. (υπάρχει περίπτωση απο την φωτογραφία που ανεβασα να εχει γίνει λάθος στον τύπο των ψαριών?)

Αν ειναι έτσι θα προσπαθήσω να ανέβω λίγο ακομα στο μεγεθος του ενυδρείου...αν εχει μαζι του και τα παρελκομενα που θα πρεπει να εχω τόσ,ο το καλύτερο! οποτε να κατασταλάξω μια σε αυτο και στην πορεια βλέπουμε και τα άλλα!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω χρυσοψαρα εχω (2) και εχω αγορασει ενα 65λτ ενυδρειο με καθαρα λιτρα γυρω στα 60. Εκει θα ειναι ενταξει για αρκετο καιρο. Τα εχω ενα εξαμηνο και βαλε και εχουν μεγαλωσει σχεδον ενα ποντο αντε δυο το πολυ απο τοτε που τα πηρα. Αν θελεις μπορω να σου γραψω ποιο εχω να δεις και εκεινο αν σου κανει.

Έγινε επεξεργασία - thalia
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να απολόγισε ισα ισα το ότι το ψάχνεις και δεν επαναπαύεσαι αυτό σημαίνει πολλά! Έτσι ξεκινήσαμε οι περισσότεροι από ένα χρυσόψαρο που κάποιος μας το έφερε σαν δώρο!

Στην αναγνώριση των ψαριών δεν έχει γίνει κανένα λάθος και όντος αυτά τα ψάρια φτάνουν τα μεγέθη που προαναφέραμε (βεβαία για να συμβεί αυτό δεν φτάνει μόνο ένα ενυδρείο με μεγάλο μήκος αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα)!

Επειδή καταλαβαίνω ότι τα πιτσιρίκια θα στεναχωρηθούν αυτό που έχεις να κάνεις εσύ από μέρος σου και πάντα με γνώμονα τα οικονομικά σου είναι να βρεις είτε καινούργιο είτε μεταχειρισμένο ένα όσον τον δυνατών μεγαλύτερο ενυδρείο!

Αυτό εκτός από καλύτερες συνθήκες διαβιώσεις για τα ψάρια σου θα σου προσφέρει και περισσότερη ευελιξία κινήσεων αλλά και σταθερότητας του όλου συστήματος!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...