Jump to content

Στεγανα ακροφυσια για λαμπες.


Recommended Posts

Στο ενυδρειο μου μεταξυ των λαμπων και των φυτων παρεμβαλλεται ενα τζαμι και μαλιστα πλαστικο, το οποιο με τον καιρο πιανει αρκετα αλατα και εχω την υποψια οτι πρεπει να κοβει αρκετο φως απο τα φυτα.

Ετσι σκεφτομαι να το ξυλωσω...... :)

Το προβλημα μου ειναι οτι θα πρεπει να κανω πατεντα για να στηριζονται οι λαμπες, που πιστευω θα την βρω την ακρη , πιανουν τα χερια μου, αλλα με ανησυχή οι τυχον υδρατμοι που θα εχουν πλεον αμεση επαφη απο το νερο με τα ακροφυσια και τις λαμπες.

Υπαρχει λογος να ανησυχω ιδιαιτερα??... ή εχουμε καποιο τροπο καλης μονωσης??.... και το βασικοτερο φανταζομαι τα ακροφυσια πρεπει να αλλαχθουν με αδιαβροχα, ξερει κανεις κανενα μαγαζι που να πουλα απο δαυτα????? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει λογος να ανησυχω ιδιαιτερα??... ή εχουμε καποιο τροπο καλης μονωσης??.... και το βασικοτερο φανταζομαι τα ακροφυσια πρεπει να αλλαχθουν με αδιαβροχα, ξερει κανεις κανενα μαγαζι που να πουλα απο δαυτα????? :)

2905[/snapback]

Η λάμπα από μόνη της δεν χρειάζεται στεγανοποίηση όμως τα ντουί που συνδέεται χρειάζονται καθώς περνάει ρεύμα. Οι μέθοδοι στεγανοποίησης των ντουί που εφαρμόζονται είναι διάφοροι π.χ. λαστιχοταινία, μικροί κύλινδροι που βάζεις τη λάμπα και γεμίζεις με σιλικόνη κ.α. Ο καθένας μας έχει εφαρμόσει κατά καιρούς κάποιον από αυτούς αναλόγως το πόσο πιάνουν τα χέρια του και πόσα θέλει να ξοδέψει.

Σε έτοιμη λύση υπάρχουν της arcadia τα ip64 και ip67, εγώ τουλάχιστον δεν έχω συναντήσει άλλα. Τα ip64 που μπορείς να τα βρεις στα μαγαζιά είναι απλά splash proof, δηλαδή αν τα πιτσιλίσει λίγο νεράκι δεν τρέχει και τίποτα. Τα ip67 είναι water proof, δηλαδή θεωρητικά αν σου πέσει η λάμπα με το ντουί στο ενυδρείο δε περνάει νερό μέσα. Αυτά από όσο ξέρω δεν τα έχει κανένα μαγαζί στη Ελλάδα.

Περισσότερα δες εδώ : http://www.arcadia-uk.info/product.php?pid...an=en⊂=&id=4

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει ip67 για τ8 & τ5 αλλά έχουν 2 διαφορετικές βάσεις.

αν υπάρχει ενδιαφέρον για τα συγκεκριμένα να το ψάξω λίγο περισσότερο και να φέρω κάποια δείγματα να τα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν βρήκα αδιάβροχα ντουί πουθενά για την δεύτερη λάμπα που έβαλα πρόσφατα και πήρα δυο απλά ντουί στήριξης, τρύπησα το καπάκι του ενυδρείου και τα στερέωσα με δυο βίδες περαστές (με παξιμάδι). Τα ντουί τα πλάκωσα με θερμόκολλα μέχρι το σημείο που μπαίνουν οι λάμπες και από εκεί και πάνω λαστιχοταινία της 3Μ, (ιδέα by Karvounis). Το όλο σύστημα δοκιμάστηκε ρίχνοντας νερό με ποτιστήρι και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας! Ρώτησα για στεγανά ντουί Τ5 εδώ: TRANSHELLAS, Σαχτούρη21 ΤΗΛ: 210 45 23 335, 210 45 23 130, 210 45 23 740 και έχει δυο κωδικούς. Αλλά: πουλάει μόνο χοντρική, έχει συσκευασία των 200 τεμαχίων και κόβει τιμολόγιο. Αν κάποιος έχει τη δυνατότητα για τιμολόγιο ας κάνει μια επαφή και μετά βλέπουμε τι ζήτηση υπάρχει και αναλόγως πράττουμε. Εγώ ενδιαφέρομαι για 4 κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι τιμή βγαίνει το καθένα? Έστω στο περίπου...

Link to comment
Share on other sites

Σε τι τιμή βγαίνει το καθένα? Έστω στο περίπου...

2967[/snapback]

Δεν ρώτησα, αλλά να μην έχουν 237,0-238,0 EURO :)

:rolleyes::D:D

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας πάντως τον κατάλογό τους, δεν θα είναι εύκολη η τοποθέτησή τους, καθώς απ’ ότι βλέπω θα πρέπει πρώτα να γίνει κατάλληλο κόψιμο στο σημείο εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

΄Εχεις κατάλογο Δημήτρη;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρώτησα, αλλά να μην έχουν 237,0-238,0 EURO :)

:rolleyes:  :D  :D

2969[/snapback]

OK παραγγειλέ μου 2500 κομμάτια :D

Link to comment
Share on other sites

OK παραγγειλέ μου 2500 κομμάτια  :D

2987[/snapback]

ΤΙ? Μόνο 1250 λάμπες θα φτιάξεις? Είπαμε να ασχοληθούμε με σοβαρό νούμερο, αν είναι για ψιλικά υπάρχουν και τα ψιλικατζίδικα. Σε λίγο μεγαλύτερες τιμές όμως. :D:rolleyes:

:):rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

έχω φέρει δήγματα για τ5 ip67. είναι 2 τύποι με μια μικρή διαφορά στην βάση τους.

Ο ένας τύπος που είναι και άμεσα διαθέσιμος έχει 2,10 ευρω έκαστος

για τ8 δεν είχαν διαθέσιμα τώρα. τα περιμένουν σε 2 εβδομάδες λογικά η τιμή θα είναι ανάλογη.

Επομένως όποιος θέλει περνάει τα τσεκάρει και αν του κάνουν μου λέει πόσα θέλει για να προχωρήσω την παραγγελία.

post-61-1129905316_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να σας ενημερωσω ,για οποιον ενδιαφερεται, οτι βρηκα στεγανα ακροφυσια για λαμπες Τ8, με βαση που βιδωνει στο καπακι και εχει και λαστιχο για καλυτερη μονωση με 5 ευρω το κομματι στον Κοντορηγα στον Νεο κοσμο. :D:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...