Jump to content

Νεο Γαριδάδικο....


Recommended Posts

Κάπως έτσι πρέπει να είναι ο παράδεισος! 

 

Μπράβο, όλα περιποιημένα, καταπράσινα και καθαρά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Εντυπωσιακή ποικιλια φυτών και ασπόνδυλων για άλλη μια φορά! Νομίζω πως όσο πάει καλυτερεύει 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Εντυπωσιακή ποικιλια φυτών και ασπόνδυλων για άλλη μια φορά! Νομίζω πως όσο πάει καλυτερεύει 

φυτα δεν θα ελεγα , εχω χασει παρα πολλα. :)

Εχετε υποψιν οτι τα μισα ενυδρεια δεν εχουν θερμοστατες. :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

φυτα δεν θα ελεγα , εχω χασει παρα πολλα. :)

Εχετε υποψιν οτι τα μισα ενυδρεια δεν εχουν θερμοστατες. :)

Αυτο ηθελα να σε ρωτησω. Λιγο για τον εξοπλισμο. Δλδ σε καθε ενυδρειο εχεις αεροφιλτρο και θερμοστατη ή εχεις κανει ενα ειδος σαμπ που ανακυκλωνει το νερο σε περισσοτερα απο ενα ενυδρεια?τι κανεις με τις αλλαγες?αλλαζεις τοσα πολλα λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Αυτο ηθελα να σε ρωτησω. Λιγο για τον εξοπλισμο. Δλδ σε καθε ενυδρειο εχεις αεροφιλτρο και θερμοστατη ή εχεις κανει ενα ειδος σαμπ που ανακυκλωνει το νερο σε περισσοτερα απο ενα ενυδρεια?τι κανεις με τις αλλαγες?αλλαζεις τοσα πολλα λιτρα?

 

Μονο αεροφιλτρα, και θερμασνη εχει μονο στα ειδη  με τα οποια θέλω αυξησω τις αποικιες. 

Αλλαγες καθε εβδομάδα, περιπου 200-250 λιτρα συνολο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος nicpapa έγραψε:

 

Μονο αεροφιλτρα, και θερμασνη εχει μονο στα ειδη  με τα οποια θέλω αυξησω τις αποικιες. 

Αλλαγες καθε εβδομάδα, περιπου 200-250 λιτρα συνολο.

Έχεις σκεφτεί να κάνεις κάποια πατέντα όπως να ενωθούν όλα σε ένα μεγάλο σαμπ που θα έχεις ένα δυνατό φίλτρο και θερμοστάτη? Αν γίνεται βέβαια κάτι τέτοιο, δεν θα έχεις εργονομία και σε βάθος χρόνου οικονομία? Εννοώ τα είδη που θέλουν ίδιο νερό πάντα. Ας πούμε οι εύκολες γαρίδες μαζί σε ένα σαμπ και οι δύσκολες γαρίδες σε άλλο σαμπ. Έχεις σκεφτεί να κάνεις κάτι τέτοιο και δεν βγήκε? Σε ρωτάω γιατί μου άρεσε πολύ που είχες έτσι πολλά ενυδρεία στην σειρά αλλά επειδή δεν έχω χώρο έλεγα π.χ. να το κάνω σε μια σιδερένια κατασκευή με πατώματα. Αλλά αν πρέπει να βάλω σε καθένα αερόφιλτρο και θερμοστάτη δεν μαζεύονται πολλά καλώδια και αντλίες?

Τα πετ σοπ έχουν ενωμένα τα ενυδρειάκια τους ή λειτουργούν αυτόνομα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Έχεις σκεφτεί να κάνεις κάποια πατέντα όπως να ενωθούν όλα σε ένα μεγάλο σαμπ που θα έχεις ένα δυνατό φίλτρο και θερμοστάτη? Αν γίνεται βέβαια κάτι τέτοιο, δεν θα έχεις εργονομία και σε βάθος χρόνου οικονομία? Εννοώ τα είδη που θέλουν ίδιο νερό πάντα. Ας πούμε οι εύκολες γαρίδες μαζί σε ένα σαμπ και οι δύσκολες γαρίδες σε άλλο σαμπ. Έχεις σκεφτεί να κάνεις κάτι τέτοιο και δεν βγήκε? Σε ρωτάω γιατί μου άρεσε πολύ που είχες έτσι πολλά ενυδρεία στην σειρά αλλά επειδή δεν έχω χώρο έλεγα π.χ. να το κάνω σε μια σιδερένια κατασκευή με πατώματα. Αλλά αν πρέπει να βάλω σε καθένα αερόφιλτρο και θερμοστάτη δεν μαζεύονται πολλά καλώδια και αντλίες?

Τα πετ σοπ έχουν ενωμένα τα ενυδρειάκια τους ή λειτουργούν αυτόνομα?

 

Γίνεται αυτο που λες, αλλα θελω καθε ενυδρειο ξεχωριστα.

Μια στραβή να γινει  τα πιάνει όλα. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος nicpapa έγραψε:

 

Γίνεται αυτο που λες, αλλα θελω καθε ενυδρειο ξεχωριστα.

Μια στραβή να γινει  τα πιάνει όλα. :)

Α ναι εχεις δικιο. Δεν το ειχα σκεφτει αυτο με την στραβη. Σε ευχαριστω για την επισημανση. Αρα προτεινεις αν κανω μια μικρη σιδηροκατασκευη και χωραει γυρω στα 5-6 30-40λιτρα να το κανω σαν εσενα χωριστα ε?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Α ναι εχεις δικιο. Δεν το ειχα σκεφτει αυτο με την στραβη. Σε ευχαριστω για την επισημανση. Αρα προτεινεις αν κανω μια μικρη σιδηροκατασκευη και χωραει γυρω στα 5-6 30-40λιτρα να το κανω σαν εσενα χωριστα ε?

καποιος ετοιμαζεται για shrimp room; :)

Link to comment
Share on other sites

Θα μου αρεσε και θαθελα να το δω αν μπορω να το κανω. Το συζητησα και λιγο με τον @DeLk αλλα πρεπει να μπορω να το κανω σε μικρο χωρο και δεν θελω πολλα καλωδια λογω μικρου παιδιου, μην τραβηξει τιποτα. Επισης σκεφτομαι και τον αερα μην μυριζει μιας και δεν θα ανακυκλωνεται...τεσπα εχω καποια θεματακια και μην χαλασω εδω το θεμα του ανθρωπου....αλλα το σκεφτομαι εντονα...θα δουμε..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2019 at 8:10 PM, nicpapa said:

φυτα δεν θα ελεγα , εχω χασει παρα πολλα. :)

Εχετε υποψιν οτι τα μισα ενυδρεια δεν εχουν θερμοστατες. :)

δηλαδη σε τι θερμοκρασιες παιζουν αυτά που δεν???

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

δηλαδη σε τι θερμοκρασιες παιζουν αυτά που δεν???

Σε θερμοκρασια δωματιου.

Link to comment
Share on other sites

σαφώς αφού ειναι σε δωμάτιο θερμοκρασία δωματίου θα εχουν.... αλλά για περίπου πόσους βαθμούς μιλάμε στο νερό μέσα? γιατί πχ τα δικά μου δωμάτια παίζουν στους 12 και μιας φίλης μου μονίμως στους 23!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

σαφώς αφού ειναι σε δωμάτιο θερμοκρασία δωματίου θα εχουν.... αλλά για περίπου πόσους βαθμούς μιλάμε στο νερό μέσα? γιατί πχ τα δικά μου δωμάτια παίζουν στους 12 και μιας φίλης μου μονίμως στους 23!

Το χαμηλοτερο φετος ητανε 13c...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενταξει....επισημα εχεις ξεφυγει...εμενα μου αρεσει πολυ που δεν βαζεις πολλα φυτα και φαινονται ξεκαθαρα ως πρωταγωνιστες οι γαριδες. Πλαστικα τετραγωνα γιατι βαζεις?εκει βαζεις το φαγητο?αν το εβαζες στο χωμα κατευθειαν τι πειραζε?επισης εκεινο.το ενυδρειο που εχεις χωρις νερο και ενα πλαστικο μπουκαλι τι ειναι?μπραβο και παλι...αν καιμου εχουν ληψει να βλεπω τα φυτεμενα σου τελικα και τα γαριδαδικα σου γινονται πολη ωραια. Το εχεις με το ενυδρειακο στησιμο μπραβο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα τετραγωνα ειναι για την τροφη , τρωνε απο εκει και δεν βρωμιζει ο βυθος. 

Ποιο ενυδρειο λες ? δεν καταλαβα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος nicpapa έγραψε:

Ποιο ενυδρειο λες ? δεν καταλαβα.

Αν θυμαμαι καλα δοκιμαζες διαφορετικα σχεδια σε φυτεμενα. Ειχες και κατι πιο μικρα. Θμαμαι ενα που ειχες μια ριζα πανω αριστερα και σβηνουν προς τα κατω καθως πηγαινες δεξια

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Αν θυμαμαι καλα δοκιμαζες διαφορετικα σχεδια σε φυτεμενα. Ειχες και κατι πιο μικρα. Θμαμαι ενα που ειχες μια ριζα πανω αριστερα και σβηνουν προς τα κατω καθως πηγαινες δεξια

Tωρα κατι μου ειπες... :)

Εχω φτιαξει παρα πολλα σχεδια, με φυτεμενα που δεν τα θυμαμαι κιολας.

Μου αρεσουν τα φυτεμενα ενυδρεια, αλλα δυστηχως δεν εχω τον χρόνο να ασχοληθω τωρα.

Τα ενυδρεια τα εχω στησει ετσι ωστε να χρειαζονται οση λιγοτερη περιποιηση και οσο πιο οικονομικα γινεται απο αποψη καταλωσης ενεργειας.

Τα ενυδρεία στο βίντεο που βλέπεις μου παίρνει ένα 2 ωρο την εβδομάδα για συντηρηση και 15-20 λεπτά καθημερινά για ταΐσματα και οτι άλλο προκύψει.

Το παλιο μου 180 λιτρο φυτεμενο που ητανε μου επερνε περισσοτερες ωρες  απο οτι ολα αυτα τα ενυδρεια, και κοστιζε σε ρευμα πολυ περισοτερα απο ολα αυτα  

                                             

Link to comment
Share on other sites

Σε ειχα ρωτησει και τις προαλλες για το πως το εχεις στησει γιατι θα μου αρεσε κατι αντιστοιχο, σε πολυ μικροτερη κλιμακα βεβαια, και κυριως για αυτο το λογο. Γιατι φαινονται πραγματικα να τρεχουν μονα τους αλλα ταυτοχρονα δεν χανουν την ομορφια τους. Δεν ξερω αν παιζουν ρολο οι συνδυασμοι φυτων γαριδες ανα ενυδρειο.αλλα κατι τα κανει , εμενα τουλαχιστον, να τα βλεπω και να με ηρεμουν. Μπραβο και παλι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...