Jump to content

Μπλε Του Μεθυλενιου


Giwrgos5

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους. ξερει καποιος που μπορω να βρω;; το θελω για το fungus που πιανουν τα αυγα. η αν υπαρχει κατι αλλο!!

Link to comment
Share on other sites

στα φαρμακια και ειναι παμφτηνο.πολλη προσοχη στην δοσολογια και γαντια ποδια επειδη βαφει οπου παει.στα 60λτ ειχα βαλει λιγο παραπανω απο οτι επιανε η μυτη της οδοντογλυφηδας

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να παρεις σε ενυδρεικο σκευασμα ρωτα τα καταστηματα για το Methylene Blue της DaJana. Ειναι αρκετα φθηνο και εχει και δοσομετρητη. Αλλιως ζητας σε φαρμακειο να στο κατασκευασουν αλλα πρεπει να ξερεις την περιεκτικοτητα για να βρεις την δοσολογια.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδεια. σε κανα δυο μαγαζια που ρωτησα δεν θελαν να μου πουνε!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδεια. σε κανα δυο μαγαζια που ρωτησα δεν θελαν να μου πουνε!!!!

αλλο δεν ξερω και αλλο δεν θελω να σου πω ( εκτος και εαν ειδες κατι οπου σε εκανε να πιστεψεις οτι δεν θελανε να σου πουν )

καλο ( κατα του fungus ) κανουν και τα φυλλα καταπα ....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδεια. σε κανα δυο μαγαζια που ρωτησα δεν θελαν να μου πουνε!!!!

Τι εννοεις δεν ηθελαν να σου πουνε?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να παρεις σε ενυδρεικο σκευασμα ρωτα τα καταστηματα για το Methylene Blue της DaJana. Ειναι αρκετα φθηνο και εχει και δοσομετρητη. Αλλιως ζητας σε φαρμακειο να στο κατασκευασουν αλλα πρεπει να ξερεις την περιεκτικοτητα για να βρεις την δοσολογια.

με ενδιαφερει αυτο το σκευασμα! το εψαχνα και στο παρελθον...που μπορω να το παραγγηλω? εχετε καποιο λινκ? ή το εχει καποιο καταστημα? καλητερα σε σκευασμα πιστευω παρα απο το φαρμακειο. πρεπει να μπενει σε διαφορετικο ενυδρειο εχω ακουσει επιδη καταστρεφει την βιολογια

Link to comment
Share on other sites

εχω να το προμηθευτω χρονια. Καλυτερα κανε ενα τηλεφωνακι στα καταστηματα και λογικα καποιος θα το εχει.

Link to comment
Share on other sites

Επισης ναι θελει προσοχη γιατι οντως επηρεαζει βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και ευχαριστω για την ανταποκριση. να σας πω τι ακριβως το θελω. σε ολες τις γεννες που εχω κανει παντα καποια αυγα πιανουν μυκητες. οκ καπου ειναι και φυσιολογικο και μπορει να μην γονημοποιηθηκαν και ολα απο τον αρσενικο. στην τελευταια γεννα ομως απο τα 100 αυγα τελικα μεινανε μονο 18 ψαρακια λογω fungus. να σημειωσω οτι οι γενηστρες ειναι πεντακαθαρες με καθημερινες αλλαγες νερου 50%.

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση του σκευάσματος πρέπει να γίνετε μόνο μέσα στις γενηστρες και όχι στο κυρίως ενυδρείο και όλα αυτά με την πρέπουσα προσοχή!

Link to comment
Share on other sites

φιλε εχω διαβασει για εναν τροπο που ο κωνος μπαινει μεσα σε διαφανο σωληνα πλεξιγκλας μετα απο 6 ωρες που γεννιουντε τα αυγα με ενα σωληνακι με αεραντλια ρυθμιζμενο με διακοπτακιαν θυμαμαι καλα σε 1 φυσαλιδα/δευτ κ το μπλε του μεθυλενιου επεφτε μονο εκει κ οχι σε ολη τη γεννηστρα...ετσι ειχε 100% εκολαψη χωρις τους γονεις να τρωνε τα αυγα κ τα ''αεριζαν'' κιολας!!

υπαρχουν σιγουρα διαφοποι τροπι κ πατεντες οποτε ψαξτο λιγακι!!!.........καλη συνεχεια στις αναπαραγωγες σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν μιλαμε για γεννηστρα με καθημερινες αλλαγες της ταξεως του 50% η βιολογια μας ειναι πολυ δυσκολο να διατηρηθει ετσι και αλλιως η ακομα και να αναπτυχθει.

Επισης την γεννηστρα, και με καθημερινες αλλαγες το τονιζω, μπορουμε να την εχουμε με 1-2 αεροφιλτρα (αναλογα την γεννηστρα).

Προσπαθησες οταν γινεται η γονιμοποιηση να κλεισεις εντελως το φιλτρο και να το βαλεις σε λειτουργια οταν η πραξη εχει τελειωσει ?

Συνηθως τα μη γονιμοποιημενα αυγα σε τοσο μεγαλο βαθμο οφειλονται στην ροη του φιλτρου...

Link to comment
Share on other sites

φιλε εχω διαβασει για εναν τροπο που ο κωνος μπαινει μεσα σε διαφανο σωληνα πλεξιγκλας μετα απο 6 ωρες που γεννιουντε τα αυγα με ενα σωληνακι με αεραντλια ρυθμιζμενο με διακοπτακιαν θυμαμαι καλα σε 1 φυσαλιδα/δευτ κ το μπλε του μεθυλενιου επεφτε μονο εκει κ οχι σε ολη τη γεννηστρα...ετσι ειχε 100% εκολαψη χωρις τους γονεις να τρωνε τα αυγα κ τα ''αεριζαν'' κιολας!!

υπαρχουν σιγουρα διαφοποι τροπι κ πατεντες οποτε ψαξτο λιγακι!!!.........καλη συνεχεια στις αναπαραγωγες σου!!!!

Δεν ειναι απαραιτητο το μπλε του μεθυλενιου. Εχω κανει γεννες επιτυχημενες και με την χρηση αυτου αλλα και χωρις.

Οτι σε καποιες περιπτωσεις μπορει να βοηθησει ναι. Αλλα δεν το θεωρω οπως προειπα απαραιτητο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας. απλα θελω να το δοκιμασω να μου φυγει η αμφιβολια. το εχω δει και απο εκτροφεις να το χρησημοποιουν. στις γεννηστρες τηρουνται ολα με θρησκευτικη ευλαβεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα για μπλε μεθυλενιο οδος θηβων με το που στριβεις απο πετρου ραλλη δεξια στα 500 μετρα το πρωτο μαγαζι με ζωα και ενυδρεια.Ειναι απο τα παλια μαγαζια του χωρου :bigemo_harabe_net-125:

Link to comment
Share on other sites

τολη πως λεγεται το σκευασμα? και πιας εταιριας ειναι?

Link to comment
Share on other sites

τολη πως λεγεται το σκευασμα? και πιας εταιριας ειναι?

Γραφει επανω methylene blue και ειναι της ετερειας King british.Mε σωστη χρηση κανει θαυματα στα παντα ακομα και σε ζωα!!!!
Link to comment
Share on other sites

ωραιος!!! πως θα γινει να το προμηθευτουμε και εμεις ??? μηπως το καταστημα που λες οτι το πουλαει μπορει να το στειλει κιολας?(χλωμο το βλεπω_)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους. σε ευχαριστω φιλε μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ΚΟΥΜΑΝ το βλεπω χλωμο να το στειλει .Δεν σου υποσχομαι αλλα εαν περασω απο εκει και εχει εαν θελεις σου περνω ενα!!

Link to comment
Share on other sites

αν περασεις απο τα μερη μας ενοητε στελνεις μνμ !!! και πηνουμε και καφεδακι!

Link to comment
Share on other sites

αν περασεις απο τα μερη μας ενοητε στελνεις μνμ !!! και πηνουμε και καφεδακι!

ok!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...