Jump to content

Ομάδα Δημιουργίας Ζωοτόκων Ψαριών.


ebenos

Recommended Posts

Ειρήνη συνέχισε την πολύ καλή δουλεία με αυτές τις τόσο ιδιαίτερες πληροφορίες που μας παραθέτεις!

Link to comment
Share on other sites

Μια διόρθωση.... μη προσδιορίζετε το ενυδρείο σαν reef αλλά ως θαλασσινό ενυδρείο που είναι πιο γενικό.

Επίσης και άλλα είδη της οικογένειας όπως το black Molly.

Θέλουν πολλές ώρες προσαρμογή αλλά δεν νομίζω να υπάρχει επιστροφή και πάλι στο γλυκό νερό.

Είναι κάτι που δεν συνιστάτε γιατί οι περισσότεροι δεν τα θέλουν μετά στο θαλασσινό τους ενυδρείο όταν γίνει ο κύκλος του αζώτου... και έχουν άσχημη κατάληξη.

Link to comment
Share on other sites

Το ονόμασα reef διότι η αλατότητά του φτάνει στο 25-26 ‰ ενώ αν αφήσω τον όρο "θαλασσινό" τότε κάποιος ορμόμενος από γεγονός ότι η ανατολική Μεσόγειος φτάνει σε αλατότητα το 36‰ μπορεί να προσπαθήσει (μάταια κατ'εμέ) να προσαρμόσει το ψάρι σε ένα τέτοιο ενυδρείο. Νομίζω μια διόρθωση τύπου "θαλασσινό χαμηλής αλατότητας" ίσως να είναι καλύτερη.

Επίσης, τα P. sphenops μπορούν να κάνουν "διαδρομές" μεταξύ γλυκού και αλμυρού, όμως πάντα μεσολαβεί ένας βιότοτπος υφάλμυρου νερού.

Ίσως δεν έγινα απόλυτα κατανοητή. Η μακροχρόνια προσαρμογή δεν αναφέρεται σε ώρες, αλλά ημέρες. Για μένα, για να περάσεις το ψάρι με "απόλυτη" ασφάλεια από 0 αλατότητα σε 20 αλλά και το αντίστροφο αυτό πρέπει να γίνει σε διάστημα 20 εβδομάδων.

Και πάλι, ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σας. Περιμένω και άλλα για να εμπλουτίσουμε τα προφίλ, και αν κάποιος έχει και δική του εμπειρία με αυτά τα είδη παρακαλώ να την παραθέσει, καθώς και φωτογραφίες.

Ευχαριστώ πολύ!

Έγινε επεξεργασία - irinichan
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη μπράβο,πάρα πολύ όμορφη δουλειά..!!!

Link to comment
Share on other sites

Και το χαμηλής αλατότητας δεν είναι σωστό, θα μπορούσες να αναφέρεις ότι "οι αντοχές του είναι μέχρι τα ποσοστά που αναφέρεις σε ένα θαλασσινό ενυδρείο..."

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μια σημείωση για τα μόλυ, από τη λίμνη Βουλιαγμένης (δεν ξέρω αλατότητα θα μετρήσω λογικά αύριο) στο ενυδρείο μου (γλυκό), με μηδενικό χρόνο προσαρμογής, μία ώρα μετά όλα βαίνουν καλώς. Αύριο η συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Αλατότητα λίμνης 20 %ο.

Όλα ζωντανά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και τον κόπο σου! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μία εβδομάδα μετά, οι απώλειες είναι 2/17 ενήλικα, ενώ στα μικρά ιχθύδια δεν υπάρχουν απώλειες. Τρέφονται με άλγη κυρίως από φυτά/τζάμια καθώς και με κατεψυγμένη αρτέμια. Τις υπόλοιπες τροφές εμπορίου τις δοκιμάζουν αλλά δεν τις τρώνε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θέλω να δηλωσω συμμετοχη στην ομάδα!

Έγινε επεξεργασία - GuppyMaster
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν γινετε ακομα ειμαι κ εγω μεσα ;) 3 χρονια με ζωοτοκα και εχουν περασει ολα απο τα ενυδρεια μου κ ξερω πολλα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παίδες υπομονή μέχρι τον Σεπτέμβριο που θα οργανωθούμε και πάλι.... Τώρα τον Αύγουστο είναι πολύ χαλαρά τα πράγματα.

Κρατήστε την όρεξη σας και την δημιουργικότητα σας !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Θα ήθελα να μπω κι εγώ στην ομάδα των ζωοτόκων. Έχω πολλά χρόνια εμπειρίας στα Guppies ( Poecilia Reticulata ) !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
On 14/11/2012 at 9:48 ΜΜ, το μέλος irinichan έγραψε:

Poecilia sphenops (Valenciennes, 1846)

post-18321-0-39248300-1352922445_thumb.jpg

Επιστημονικό Όνομα: Poecilia sphenops( Valenciennes, 1846)

Κοινές Ονομασίες: : Black Molly, Mexican Molly, Molly

Ελληνικό Όνομα: Μόλυ

Γενική κατηγορία: Ζωοτόκα

Τάξη: Cyprinodontiformes

Οικογένεια: Poeciliidae

Μέγεθος: Αρσενικά έως 4cm (TL) , Θηλυκά έως 6cm (TL) , με μέγιστο μήκος 8 και 12cm αντίστοιχα

Βιότοπος: Είναι ενδημικό είδος της Κεντρικής και Νότιας Αμερικής, (Κολομβία, Νησιά του Κουκ, Κουρακάο, Μεξικό και Βενεζουέλα). Έχει εισαχθεί και στη Βόρεια Αμερική, την Ασία και την Ευρώπη. Συναντάται σε γλυκά και υφάλμυρα νερά καθώς και σε παράκτιες περιοχές της θάλασσας του Ειρηνικού.

Συντήρηση στο ενυδρείο

pH: 7,5-8.2

KH: -

GH: 11-30°dGH

Θερμοκρασία: 18-28°C (Όρια διαβίωσης: 15-35oC)

Διαστάσεις ενυδρείου: Συνίσταται να κρατούνται σε ενυδρείο με μήκος τουλάχιστον 60cm, με ιδανικές μίνιμουμ διαστάσεις 90*30*30 cm (80 λίτρα).

Κοινωνική συμπεριφορά: Κοινωνικό ψάρι, με ειρηνική συμπεριφορά εκτός από την περίοδο αναπαραγωγής. Ενδείκνυται να διατηρείται σε χαρέμια (1 αρσενικό προς 3 θηλυκά) καθώς το συνεχές κυνηγητό για ζευγάρωμα ενδέχεται να στρεσσάρει ακόμα και θανάσιμα το θηλυκό άτομο.

Διαχωρισμός φύλου: Υπάρχει διακριτός φυλετικός διαχωρισμός. Τα αρσενικά άτομα ξεχωρίζουν από τα θηλυκά καθώς φέρουν το γονοπόδιο (διαφοροποιημένο εδρικό πτερύγιο) το οποίο χρησιμοποιείται ως αναπαραγωγικό όργανο. Γενικά τα θηλυκά άτομα είναι μεγαλύτερα σε μέγεθος και όταν είναι γονιμοποιημένα φέρουν φουσκωμένη και στρογγυλεμένη κοιλιά.

Διακόσμηση ενυδρείου: Ιδανικό είναι ένα αρκετά φυτεμένο ενυδρείο, το οποίο όμως παρέχει μεγάλη κολυμβητική περιοχή. Εάν σκοπεύουμε να δούμε γέννες προτείνεται η ύπαρξη και αρκετών φυτών επιφανείας, ώστε να δημιουργούνται φυσικές κρυψώνες για τα μικρά ψαράκια. Επιθυμητή είναι και η χρήση ενυδρειακού αλατιού σε μικρή ποσότητα.

Ζώνη Κολύμβησης: Κολυμπά σε όλες τις ζώνες του ενυδρείου, αλλά συνήθως στη μεσαία ζώνη.

Διατροφή: Στη φύση τρέφονται με σκουλήκια, καρκινοειδή, έντομα, detritus και φυτική ύλη. Στο ενυδρείο διατρέφεται με πράσινη άλγη και αποξηραμένη τροφή εμπορίου. Τα μικρά μπορούν να τραφούν μ ε θρυμματισμένη αποξηραμένη τροφή αλλά και με ναύπλιους αρτέμιας.

Μέγιστη ηλικία στο ενυδρείο: 3-5 χρόνια

Ιδανικοί Συγκάτοικοι: Είναι ένα ήρεμο ψάρι που μπορεί να συμβιώσει με άλλα ψάρια σε κοινωνικό ενυδρείο. Συγκατοικεί άνετα με άλλα ζωοτόκα ψάρια που έχουν παρόμοιες απαιτήσεις νερού (ελαφρώς υφάλμυρο νερό). Προσοχή χρειάζεται κατά τη συγκατοίκηση του με το είδος Poecilia latipina καθώς μπορούν να προκύψουν υβρίδια.

Υποείδη και υβρίδια: Το φυσικό τους χρώμα είναι γκριζωπό με μαύρες, καφέ ή /και πράσινες λεπτομέρειες. Τα πτερύγιά τους είναι μικρά και αποστρογγυλοποιημένα. Ο πολύ διαδεδομένος μαύρος χρωματισμός (Black Molly) είναι προϊόν επιλεκτικών αναπαραγωγών. Από επιλεκτικές αναπαραγωγές έχουν προκύψει ποικιλίες με ουραίο πτερύγιο Lyretail καθώς και η ποικιλία Balloon Molly. Η συγκεκριμένη ποικιλία χαρακτηρίζεται από την παραμορφωμένη σπονδυλική η οποία δίνει το σχήμα μπαλονιού στο ψάρι. Αυτό δημιουργεί προβλήματα στη λειτουργία της νηκτικής κύστης καθώς και στο πεπτικό σύστημα και μπορεί να οδηγήσει σε πρόωρο θάνατο του ψαριού.

Αναπαραγωγή στο ενυδρείο: Η γονιμοποίηση γίνεται στο εσωτερικό του θηλυκό, ύστερα από την απόθεση του σπέρματος από το αρσενικό με τη βοήθεια του γονοποδίου. Η κάθε εναπόθεση σπέρματος είναι αρκετή για 4-5 γέννες. Η «εγκυμοσύνη» κρατά συνήθως 28 ημέρες αλλά εξαρτάται από τη θερμοκρασία του νερού. Το θηλυκό «γεννά» 20-150 μικρά, τα οποία είναι έτοιμα να κολυμπήσουν και να τραφούν. Επειδή η γονική φροντίδα τελειώνει με την αποβολή των μικρών στο νερό, καλό θα ήταν τα μικρά να απομακρύνονται από τα ενήλικα άτομα ή να τους προσφέρονται αρκετές κρυψώνες ώστε να μη φαγωθούν. Τα νεογέννητα ιχθύδια μπορούν να τραφούν με θρυμματισμένη τροφή και ναύπλιους αρτέμιας.

Γενικές πληροφορίες: Είναι ιδανικά ψάρια για αρχάριους, που μπορούν να δώσουν εύκολα απογόνους. Συνίσταται να διατηρούνται όχι σε γλυκό αλλά σε ελαφρώς υφάλμυρο νερό με την προσθήκη ενυδρειακού αλατιού, ώστε να διατηρείται η υγεία τους.

Παρακαλώ στείλτε μου ό,τι σχόλια έχετε!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

thelw kai egw na dhlwsw sugnwmh gia ta greeklish alla den mporw na to allaxw

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...