Jump to content

Νεο Aquascape


nicpapa

Recommended Posts

Μπραβο Νικο!

Οτι πιάνεις εσυ και ο Raven γινεται χρυσος!!!

Ο κόπος και ο χρονος που κρυβεται πισω απο αυτο το αποτελεσμα ειναι μεσα στο προγραμμα, αλλα το μερακι και η φαντασια σου, ειναι άξια των μεγαλων διαγωνισμων που με μεγαλη μας τιμη αντιπροσωπευεις την Ελλαδα!!!!

Καλη συνεχεια παλικαρε και σου ευχομε τα καλυτερα.........

O Raven ητανε ο Δασκαλός μου , εξ αποστάσεως.. :bigemo_harabe_net-82:

Πανέμορφο! ΠΑΝ ΠΑΝ ΠΑΝ ! ΠΑΝεμορφο!

Ελπίζω να πάει σε κάποιον διαγωνισμό ε; Αντε έχεις όλους τους δασκάλους δίπλα σου! Κανε ντου και κανε μας περίφανους!

Φετος δεν έχω κάνει κάτι ιδιαιτερο για διαγωνισμό,δεν ξέρω αν θα το στειλω...

Μεχρι στιγμης εχω 24 διαφοτερικά φυτα... Ειναι υπερβολικά πολλά για aquascape!

Απλα ειναι ενα dutch style με nature μαζι... για πειτε κανενα πρασινο φυτό , εχω ξεμεινει, απο αυτα που εχω θα προσθεσω, Bacopa caroliniana ,Didiplis diandra ,Pogostemon erectus αναμεσα στα κόκκινα.. θα δω που θα τα βάλω και αυτά.

Ευχαριστω για τα καλα σας σχόλια.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Ο εξοπλισμός σου και μόνο εντυπωσιακός....όσο για τα προβλήματα νομίζω πως το αποτελεσμα διακιώνει την υπομονή σου..αυτό που με εντυπωσιασε περισσότερο όμως είναι οι χρονοδιακόπτες...το co2 γιατί το έχεις έτσι?

Γιατι ετσι μπορεις να μπουσταρεις το συστημα με περισοτερο co2 , και για οικονομία στην μπουκάλα.

Ετσι και αλλιως τα φυτα δεν χρειάζονται co2 το βραδυ .. αντιθέτως χρειάζονται οξυγόνο.

Καπου εχω διαβάσει οτι καλυτερα απο 100 λιτρα και πάνω , να εχεις το co2 σε χρονοδιακοπτη , ενω σε μικροτερα συνεχομενο.

Παλαιοτερα ειχα και εχω ακομη ph controller , ( τον εχω βάλει στις crs για να βλέπω μονο το ph ) αλλα μου πηγε στραβά γιατί μετά απο καιρό το υποστρωμα οποιο και αν εχεςι αυτό ριχνει το ph , με αποτέλεσμα ,λιγοτερο co2 στο νερό ,,,και αρχιζουν τα προβληματα με τα φυτά...

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Εχεις ανεβασει τον πηχη πολυ ψηλα φιλε μου και σου αξιζουν πολλα συγχαρητηρια.Πολυ ομορφα χρωματα.
Μακαρι να σου μοιαξουμε οι λατρεις των φυτεμενων εστω στο 1/4.

Link to comment
Share on other sites

γνωσεις, φαντασια και μερακι...τελειο αποτελεσμα!!!!! το μπραβο ειναι λιγο....

Link to comment
Share on other sites

Tί να πώ...

Λάτρης των φυτεμένων από την πρώτη μερα ασχολίας μου με το ενυδρείο.

Εδώ έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό.... :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

update , επεσε γερό κλάδεμα , και μερικές αλλαγες στα γρασιδακια.

Προσθεσα Didiplis diandra ,Pogostemon erectus να δω πως θα πάνε και θα τα σφινωσω κάπου..

dsc1140f.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έπεσε γερό κλάδεμα ; Πως ήταν πριν δηλαδή ; :) Απίστευτες εικόνες πάλι ! :)

Link to comment
Share on other sites

Μουφααααα...αηδιααααα....μα καλα δεν ντρεπεσαι λιγο??:P

Τελειο φιλε μου,τα Ολλανδικου στιλ ενυδρεια παντα μου αρεσαν!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φωτο update...

Με την τονινα ειχα ενα θεματακι, ολο αυτο
το θαμνακι κρατιοταν απο μια ρίζα , και ετσι την ξαναφυτεψα, μου
κιτρινιζαν τα καινουρια φυλαρακια, και σαπιζαν.

dsc1205s.jpg

dsc1217e.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υποκλίνομαι!! Φίλε μου είναι καταπληκτικό!! Είναι το ποιο όμορφο φυτεμένο που έχω δει. Πάρ το παραμάσχαλα και φύγε πάλι για διαγωνισμό ada!! Το έχεις!

Link to comment
Share on other sites

Υποκλίνομαι!! Φίλε μου είναι καταπληκτικό!! Είναι το ποιο όμορφο φυτεμένο που έχω δει. Πάρ το παραμάσχαλα και φύγε πάλι για διαγωνισμό ada!! Το έχεις!

+ 1.000

Link to comment
Share on other sites

Υποκλίνομαι!! Φίλε μου είναι καταπληκτικό!! Είναι το ποιο όμορφο φυτεμένο που έχω δει. Πάρ το παραμάσχαλα και φύγε πάλι για διαγωνισμό ada!! Το έχεις!

+10000000000

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είναι απλά πανέμορφο :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

:jawdrop::jawdrop::jawdrop::jawdrop::jawdrop: φιλε δεν παιζεσαι το ενυδρειο οσο παει γινεται ολο και καλυτερο

ΥΓ πως φαινεται ο ανθρωπος που κατεχει

Link to comment
Share on other sites

Απο μένα πάντως έχεις ότι βραβείο θες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

update...

Οπως βλεπεται στην φωτο τα κοκκινα φυτα δεν ειναι κόκκινα, υπολειτουργει ο φωτισμός ,καηκε το μπαλαστ.. εδω και 2 εβδομάδες με λιγοτερα 80 watt, απο τότε τα φυτα αρχισαν τρελα να αναπτυσονται προς το τα πάνω, για περισσοτερο φως...

dsc23691920.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

update...

Οπως βλεπεται στην φωτο τα κοκκινα φυτα δεν ειναι κόκκινα, υπολειτουργει ο φωτισμός ,καηκε το μπαλαστ.. εδω και 2 εβδομάδες με λιγοτερα 80 watt, απο τότε τα φυτα αρχισαν τρελα να αναπτυσονται προς το τα πάνω, για περισσοτερο φως...

dsc23691920.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου με λιγα λογια εχεις φτιαξει ενα παραδεισο! Να το χαιρεσαι και να μας δινεις συχνα τετοιες εικονες!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...