Jump to content

Νεο Aquascape


nicpapa

Recommended Posts

Αύριο παραλαμβάνω 2κιλο co2 ....

Μακάρι να δω έστω και μια από τις φυσαλίδες του pearling που βλέπουμε στις φωτογραφίες. :):)

χαχα να και ο πρώτος ... άντε κάλο σου pearling... :)

Link to comment
Share on other sites

Πως το βλεπεις ρε συ Νικο?Σου παει καλα?Ειναι πιο ευκολο απο το κλασικο η το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

Πως το βλεπεις ρε συ Νικο?Σου παει καλα?Ειναι πιο ευκολο απο το κλασικο η το ιδιο?

Νομίζω τις ίδιες απαιτήσεις , από τι βλέπω είναι και αυτό όταν ξεκινήσει δεν θα σταματάει... θα δείξει όμως δεν το έχω πολύ καιρό για να πω ακριβώς...

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμενω να μου πεις πως σου παει και τι συμπερασματα εβγαλες γιατι διαβασα οτι ειναι πιο ευκολο..το elatine hadropiper ειναι ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμενω να μου πεις πως σου παει και τι συμπερασματα εβγαλες γιατι διαβασα οτι ειναι πιο ευκολο..το elatine hadropiper ειναι ετσι?

yeap...

Link to comment
Share on other sites

Μας έχεις τρελάνει!

Συνέχισε έτσι.

Έγινε επεξεργασία - asplinnos
Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό ανεβάζω τις φωτογραφίες, μπας και συγκινηθεί κανείς και κάνει ένα καλό φυτεμένο..

Βάλε φαντασία. εγώ είδη τα εχω στο μυαλό μου... :D

Το ξέρω βρε μαπα ειναι .... :P

Έβγαλα τους κορμούς και κέρδισα λίγο χώρο, σε λίγο θα βγάλω και τις πέτρες αν πάρω κάποιο άλλο φυτάκι...

Αυτό δεν είναι κάποιο aquascape, απλά προσπαθώ να φέρω στα ίσια τους όλα τα φυτά, αν και έχουν διαφορετικές απαιτήσεις...

Ενα στυλ περιπου dutch...

Τώρα βρίσκομαι σε ph 5,8 περίπου, το έχω βάλει συνεχόμενο, εχω κλείσει ένα ζευγάρι t5 , τώρα είμαι στα 216 watt, πριν ημουν 294 watt, λιγη οικονομία, και λιγότερο κλάδεμα.

Εχω αλλάξει και την αλλαγή νερού, μόνο όσμωση με χρήση seachem equilibrium, για αναιβασμα της gh , τώρα βρίσκομαι περίπου, στα 2kh με 4 gh.

Αλλα θέλω να τα χαμηλώσω ακομη μια μονάδα.

Αυτην την στιγμη εχει 33 διαφορετικά φυτάκια... :)

Από άλγες , μια μονο cladophora, που και που βγαίνει , και απλά την μαζεύω...

Πώς την μαζεύεις; Μόνο με ολική αποστείρωση κατάφερα να την διώξω..

Link to comment
Share on other sites

Πώς την μαζεύεις; Μόνο με ολική αποστείρωση κατάφερα να την διώξω..

Εισαι σιγουρος οτι την εδιωξες?

Μηπως δεν πετυχες ακομη την συνθηκες που θέλει? :sarcasm:

Την εχω σε όλα τα ενυδρεία μου, δεν μου δημιουργει προβλημα.. απλά μεγαλωνει λιγο και την αφαιρω με την τσιμπιδα..

Δεν παει πανω στα φυτά καθολου, μου μεγαλωνει πάνω σε πέτρες η σε κορμους..

Σε ενα φιλο που ειχα δωσει φυτάκια, εδω στην Ροδο, στην αρχη ητανε αφαντη, μετα πηρε τα πάνω της και του γεμισε ολο το ενυδρειο.. θελει προσοχη λοιπον!

Link to comment
Share on other sites

όποιος θέλει να του διώξω τη κλαδοφόρα ας μου στείλει τα φυτά του 1-2 εβδομάδες στο ενυδρείο μου και η κλαδοφόρα θα κάνει φτερά. :)

Νικ το ενυδρείο σου έχει ένα ελάττωμα, φαίνεται ακόμη ο βυθός, δεν είναι πράσινος :P

και κάτι ακόμη διακρίνω καρπούς από σκλήθρα ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

όποιος θέλει να του διώξω τη κλαδοφόρα ας μου στείλει τα φυτά του 1-2 εβδομάδες στο ενυδρείο μου και η κλαδοφόρα θα κάνει φτερά.

Νικ το ενυδρείο σου έχει ένα ελάττωμα, φαίνεται ακόμη ο βυθός, δεν είναι πράσινος :P

και κάτι ακόμη διακρίνω καρπούς από σκλήθρα ή κάνω λάθος;

ΧΑΧΑ είσαι σίγουρος ? Για να δουμε μπορεί να εχω άλλο είδος cladophoras.. :P

H cladophora ποτε δεν με προβλημάτισε .. στην ριζα η σε καμια πετρα θα αναπτυσεται.. και απλά την αφαιρω.

Σε αλλα που ειναι χαμηλης ανάπτυξης κολάει επάνω , αλλα ειναι γαριδάδικα , και την αφηνω τρεφονται οι γαρίδες απο επάνω... :)

To ξέρω Χρήστο ακόμη φαίνεται το χαλίκι, έτσι όπως ειναι δεν το λες και φυτεμένο..

Τώρα που κρύωσε ο καιρός πήρανε τα πάνω τους...

Ενα ενδιαφέρον θεματακι, σήμερα παρατήρησα μαύρη άλγη... στις μος.

Η μονή αλλαγή που έκανα ήτανε να κλείσω την αεραντλία, και να προσθέσω τα ψάρια...

Για πες Χρήστο την άποψη σου ... :)

Η διαφορά στο ph χωρίς την αεραντλία ήτανε στο 0.2 προς τα κάτω το βράδυ..

Τώρα το άφησα πάλι χωρίς αεραντλία , και δυνάμωσα το co2 ... περίεργο μου φαίνεται... μήπως τελικά στην μαύρη άλγη παίζει κάτι με τα επίπεδα οξυγόνου?

Link to comment
Share on other sites

από όσο ξέρω τα νιτρικά και τα κελβιν παίζουν ρόλο στην μαύρη άλγη και σίγουρα και άλλοι παράγοντες που δεν έχουν εξερευνηθεί δεόντως. πάντως αντιδρά θετικά σε υψηλά νιτρικά και σε κέλβιν πάνω από 6000.

Δεν βολεύονται καλά σε χαμηλά κελβιν και σε υψηλό co2 και γράφω δεν βολεύονται γιατί μπορεί νεμεν να μην αναπτησωνται αλλά δεν πεθαίνουν κιόλας εύκολα.

Αυτα στην θεωρία που κατά καιρούς διαβάζω από γκουρούδες προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα πως έρχονται και πως φεύγουν εκεί που λέω ότι βρήκα τα αίτια εμφάνισης και τον τρόπο καταπολέμησης εκεί τα χάνω γιατί σε άλλο ενυδρείο εμφανίζεται σε τελείως άλλες συνθήκες κτλ. Το θετικό η αρνητικο δεν ξερω όπως το πάρεις είναι ότι σχεδόν πάντα εμφανίζεται σε φυτά αργής ανάπτυξης.

Από αυτά που τράβηξα με αυτήν την αγλη έχω συμπεράνει ότι δεν έχει κάποιον στάνταρ τρόπο καταπολέμησεις αλλά ψάχνοντας βρίσκεις ποιος είναι ο κατάλληλος για το χψ ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι την εδιωξες?

Μηπως δεν πετυχες ακομη την συνθηκες που θέλει? :sarcasm:

Την εχω σε όλα τα ενυδρεία μου, δεν μου δημιουργει προβλημα.. απλά μεγαλωνει λιγο και την αφαιρω με την τσιμπιδα..

Δεν παει πανω στα φυτά καθολου, μου μεγαλωνει πάνω σε πέτρες η σε κορμους..

Σε ενα φιλο που ειχα δωσει φυτάκια, εδω στην Ροδο, στην αρχη ητανε αφαντη, μετα πηρε τα πάνω της και του γεμισε ολο το ενυδρειο.. θελει προσοχη λοιπον!

Στο γαριδαδικο έχω επάνω στα ξύλα.. Στο φυτεμένο μόνο green hair και δεν λέει να με αφήσει να ηρεμήσω..
Link to comment
Share on other sites

Απο αύριο ξεκινάω την σειρά της aquavitro , της seachem .. ]

Θα ακολουθήσω την προτεινόμενη δοσολογία τους... και θα δούμε πως θα πάει,....

http://www.aquavitro.com/downloads/aquavitro_plant_dosing.pdf

Από την σειρά δεν θα χρησιμοποιησω στο ενυδρείο το premier μιας και είναι αντιχλωριο, ενω εγώ χρησιμοποιώ μόνο όσμωση....

Οι επιθυμητές τιμές, gh είναι 3-4, και kh2-3 , οπού θα τα αυξήσω με τα διαλύματα τους,,. τα υπόλοιπα λιπάσματα κανονικά..

Στο πρόγραμμα τους έχουν καθημερινή χρήση fe , δεν αντιδράει με το po4, να γίνει φωσφορικός σίδηρος?

Απο αλλαγές θα τηρηθούν οι 50% ανα εβδομάδα.....

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα σήμερα την σειρά aquavitro... στην ουσια η προτεινόμενη δοσολογία ακολουθάει μέθοδο, pps pro.. εχω αυξησα την δοσολιγια λιγο παραπάνω,,

Έκανα σήμερα αλλαγή 80-90 % για να φύγουν τα πολλα απο τα προηγουμενα λιπάσματα..

το προγραμαλιπανση το έχω βάλει παραπάνω.

Εγω μεχρι στιγμης εφτιαξα το νερο, σε gh 3-4 k kh 2-3 , με χρηση μονο απιονισμενου, και 14 ml στο mineralize και 49 ml στο carbonate.

Απο το proper σιδηρο θα πάω στα 7ml.

activate στα 2ml φωσφορος

synthesi στα 2 ml νιτρικα

και eνvy στα 10 ml προσθετα για τα φυτα , απο τι βλέπω ειναι λιγο ασυμφωρα πάντως...
Με αυτές τις τιμές πετυχενω δοσολογιες

fe 0.39pp,

po4 0.2ppm

no3 1.56

Θα δειξει την επόμενη εβδομάδα..

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε τα αποτελέσματα και τις παρατηρήσεις σου Νίκο ! :)

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε τι λενε και αυτα τα λιπασματα.

Σιγουρα θα εχει διαφορά απο την στιγμη που τα λιπάσματα εχουν σχεδιαστει με αυτά που ζητανε τα υδροβια φυτά,

εγω μεχρι στιγμης εριχνα χυμα λιπάσματα οτι εβρισκα, προσφατα ειχα πάρει και ενα μειγμα ιχνοστοιχειων για τα λαχανικά, αλλα χρωματιζε το νερο. :sarcasm:

Μπορουμε να μάθουμε ενδεικτικες τιμές? Μην τα καλομαθω και μετα κανουν νουμερα.. :turned:

Link to comment
Share on other sites

Τιμές κανείς δεν μπορεί να σου πει γιατί ποτέ δεν ήρθαν επίσημα στην Ελλάδα.

Αν όμως παραλληλίσουμε τις τιμές με τα αντίστοιχα για θαλασσινό είναι από 12-17 ευρώ.... αλλά και τίποτα δεν είναι σίγουρο μιας και είναι η top επαγγελματική σειρά της εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

Τιμές κανείς δεν μπορεί να σου πει γιατί ποτέ δεν ήρθαν επίσημα στην Ελλάδα.

Αν όμως παραλληλίσουμε τις τιμές με τα αντίστοιχα για θαλασσινό είναι από 12-17 ευρώ.... αλλά και τίποτα δεν είναι σίγουρο μιας και είναι η top επαγγελματική σειρά της εταιρίας.

Μπα για παραπάνω το κόβω, κανένα 20-25 το μπουκαλάκι, εδω η απλή σειρά και έχουνε 15 ευρώ...

Απο αυτά αν τα συνέχιζα θα ήθελα αυτά που αυξάνουν gh kg δεν υπάρχει από αλλη εταιρία κάτι αντίστοιχο!

Και ενα απο αυτά οπου περιέχει βιτταμινες στα φυτά , και τα κάνει λέει πιο πράσινα... θα δείξει.

Το ph έπεσε στο 5,7 ... με την χρήση των παραπάνω..

Τα ψάρια -γαρίδες μια χαρά... .

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν μια εβδομάδα μετά ....

Τα αποτελέσματα ειναι εμφανη...

Απεκτησα bba.. :sarcasm:

Εκανα μετρησεις με υγρα τεστάκια.

Fe 0.25

po4 2

no3 10

kh 3

gh 5

ph 5.6

Απο φωτισμό εχω κλεισει το ενα ζευγάρι t5 , εδω και τρεις εβδομάδες περίπου, τωρα εχει φωτισμό στα 216watt, ή στα 1,2watt/lit , και πάλι τα φυτά δεν ανατπυσονται προς τα πάνω αλλα προς τα πλάγια, πραγμα το οποιο σημαινει οτι επαρκει ο φωτισμός.

Αυριο ια κανω μια αλλαγη 80 % να φυγουν τα πολλα, και θα χαμηλώσω το kh στο 2....

Τωρα αυτά που λένε τα λιπάσματα οτι κάνουν πιο πρασινα τα φυτά , δεν ξέρω.. μπορει να ειναι ακόμη νωρίς...

y3lw.jpg

k02u.jpg

mt2i.jpg



Link to comment
Share on other sites

Οοοοο μπαμ μπαμ εγινε η δουλεια!Για κανε τις ρυθμισεις σου και δες τι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

Οοοοο μπαμ μπαμ εγινε η δουλεια!Για κανε τις ρυθμισεις σου και δες τι θα γινει.

Την μαυρη την θεωρώ απο τις ευκολότερες άλγες... λίγο οξυζενέ λίγο seacheμ excell και εξαφανίστηκε... , δεν την αντιμετοπιιζω την αφηνω,. να κάνει οτι θέλει...

Σήμερα που έκανα αλλαγή μείωσα το Kh και δυνάμωσα το co2...

Το μόνο προβλημα που εχω ειναι οι tonina fluviiatilis mini...

Στο διαδίκτυο δεν εχει πολλές πληροφορίες, και οι περισσότερες που έχει ειναι λανθασμένες,

Το φυτακι αυτο τρέφεται κυριιως απο το φυλλωμα, δεν κάνει ρίζες, απλα μικρά πολυ μικρά ριζιδια,.

Σε απαντηση του tom barr, τι πιο πιαθανο ειναι το co2 και ο φωτισμός..

Εως τώρα ειναι το πιο δυσκολο φυτό που έχω...

Πρεπει να πηγα ph 5.5-5.4 ....

Θα δω την αλλη εβδομάδα αν συνεχισει το φυτακι να μην πηγαινει καλά . θα αναψω αλλο ενα ζευγαρι τ5

5yvs.jpgUploaded with ImageShack.com

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...