Jump to content

Νikon D3000 Και Φωτογραφιση Ενυδρειου Με Φωτισμο Τ5


Recommended Posts

μπράβο καλλιτέχνες, λέμε και 'μεις ότι βγάζουμε φωτό..!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Χαχαχα! Για γενική εικόνα του ενυδρείου θα τραβήξεις χωρίς καθόλου ζουμ πάνω στον φακο , γιατί εκεί θα έχεις το μικρότερο δυνατό διάφραγμά f3,5 που σημαίνει πιο φωτεινή φωτογραφία.επισης το wb θα το βάλεις στην ρυθμηση λάμπας φθορισμού για να έχεις αληθινά χρώματά. Το ISO βάλτο στο 800 για αρχή (η μηχανή το σηκώνει άνετα χωρίς να βγάλει αισθητό θορηβο). Ρυθμησε την μέτρησή στο κέντρο μονο και όχι σε όσα σημεία εστιάσει η μηχανή. Όταν κοιτάς μέσα στην μηχανή στο κάτω μέρος υπάρχει μια μπαρα , κατά μήκος της είναι ένα δείκτης που κινηται. Αυτό είναι το φωτόμετρο σου, δηλαδή πάντα πρέπει να είναι στο κέντρο! Για να πάει στο κέντρο αλλάζεις την ταχύτητα κλείστρου! Θα σημαδεψεις σε πάνω στο βράχο που είναι σχετικά πιο σκούρος από τα υπόλοιπά πράγματά του ενυδρείου και θα ρυθμησεις την ταχύτητα κλείστρου,λογικα θα σου δοσει 1/80-1/100. μετα εστιαζεις πάνω σε οποίο σημείο σου κάνει αίσθηση καδραρεις και με σταθερό χέρι τραβάς και μας λες αποτελέσματά! Μετά με τα κοραλια/ψαρια θα ανεβασεις φουλ ISO για να πάρεις πιο γρήγορες ταχυτητες κλείστρου για να βγουν όσο πιο "ακίνητες" γίνεται - εννοείται πως πρέπει να μην κουνιεται σχεδόν καθόλου το θέμα σου, όσο είναι δυνατόν τουλάχιστον..

rythor on the move via tapatalk

Μεγάλε πιο αναλυτικός δεν γινόταν να γίνεις!!!!!! Σε υπερευχαριστω και θα ανεβάσω φωτο τεστ σύντομα!!!!

You are the man!!

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το κάλο να δούμε τις φώτο! :D

rythor on the move via tapatalk

Αααα βλεπω εισαι και πατριτακι... απο την Νοτια ειμαι :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

//spam on

Α ρε πατριώτες ... Καταγωγή από ένα χωριουδάκι κοντά στην Αριδαία ...

//spam off

Link to comment
Share on other sites

spam always on.-

Τα βορειοτερα χωρια ειναι τα ωραιοτερα... Να ξυπνας και να βλεπεις την Τζενα να καθεται απο πανω σου χιονισμενη ειναι αλλο πραμα... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Κατσε κάτσε... θα βγουμε και συγγενείς σε λίγο! Η ιδιαίτερή καταγωγή μου είναι απο το Αλωρο! Χεχε:)

rythor on the move via tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν ξερεις φιλε!! Μικρος ειναι ο κοσμος!! Τωρα οκ ονοματα μην λεμε εδω δημοσια αλλα απο Αλωρο δεν εχω κανεναν συγγενη (τουλαχιστον απο οσο ξερω! :bigemo_harabe_net-88: )

Link to comment
Share on other sites

Κωσταντια ,Μηλια Ριζοχωρι ,Φιλωτεια,Φουστανη,Εξαπλατανος,Νοτια,Περικλεια... χωρια με μεγαλη Ιστορια που λιγοι γνωριζουν...

http://www.pellanet.gr/index.php?com=page&item=6

Κλεισαν το domain οι αχαϋρευτοι πολιτικοι μας στη παρακατω σελιδα ελεγε τρομερα πραγματα...

http://www.exaplatanos.com/dimi/notia.html

Η Σφαγή της Νότιας Στα χρόνια της Κατοχής και της Αντίστασης η Νότια ήταν κατεξοχήν τροφοδότρα του Αντάρτικου σε άντρες και εφόδια. Το Γενάρη του ’44 ένα βουλγάρικο φασιστικό σύνταγμα ξεκίνησε από τη Γευγελή, προχώρησε δυτικά και ανέβηκε στο Πάικο, για να βοηθήσει στις εκκαθαριστικές επιχειρήσεις των Γερμανών. Στο πέρασμά τους οι Βούλγαροι σκόρπισαν φωτιά και θάνατο στα χωριά του Πάικου από τον Ομαλό μέχρι τον Αρχάγγελο, την Περίκλεια και τη Λαγκαδιά. Την 1η του Φλεβάρη του ’44 έφτασαν στη Νότια, όπου συγκέντρωσαν τους κατοίκους με δόλο και οδήγησαν στο εκτελεστικό απόσπασμα 58. Απ’ αυτούς διέφυγαν το θάνατο 10 άτομα. Στη συνέχεια το χωριό παραδόθηκε στις φλόγες. Τα οστά των εκτελεσμένων βρίσκονται στο Ηρώον του χωριού. Σήμερα στο χώρο της εκτέλεσης υπάρχει επιτύμβιο μνημείο.

Link to comment
Share on other sites

Το πεθάναμε το θέμα ... :)

Έτσι είναι όπως τα λες Gio...

Link to comment
Share on other sites

Το πεθάναμε το θέμα ... :)

Έτσι είναι όπως τα λες Gio...

Αυτά πρέπει να γράφονται και το οφείλουμε στους εαυτούς μας ως Έλληνες να τα γνωρίζουμε! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.. άντε σήμερα το απόγευμα θα κάνω πειράματα με την κάμερα ;) γκρινιάρηδες. . :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτά πρέπει να γράφονται και το οφείλουμε στους εαυτούς μας ως Έλληνες να τα γνωρίζουμε! :D

Αυτα και πολλα αλλα..

Καλημέρα.. άντε σήμερα το απόγευμα θα κάνω πειράματα με την κάμερα ;) γκρινιάρηδες. . :P

Καλημερα!( καλησπερα δηλαδη τετοια ωρα..χεχε) αντε περιμενουμε να δουμε! :bigemo_harabe_net-82: :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε μου Rythor ( πες μου κ το ονομα σου!!) η βοηθεια σου ηταν πολυτιμη!!!

Οι παρακατω φωτο ειναι ανεπεξεργαστες τελειως.. οπως αποτυπωθηακν απ'ευθειας απο την μηχανη με τον 18-55 φακο τον μανισιο... και ομολογω ειναι πολυ κοντα στο φυσικο χρωματισμο που βλεπω με το ματι μου.

_DSC0057_zpsde0eceec.jpg

_DSC0052_zps01e9a77c.jpg

_DSC0048_zps05b810aa.jpg

_DSC0036_zps68ed71ec.jpg

_DSC0035_zps32ff9e81.jpg

_DSC0033_zpscc7222e1.jpg

_DSC0067_zps57b94ae1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε μου Rythor ( πες μου κ το ονομα σου!!) η βοηθεια σου ηταν πολυτιμη!!!

Οι παρακατω φωτο ειναι ανεπεξεργαστες τελειως.. οπως αποτυπωθηακν απ'ευθειας απο την μηχανη με τον 18-55 φακο τον μανισιο... και ομολογω ειναι πολυ κοντα στο φυσικο χρωματισμο που βλεπω με το ματι μου.

_DSC0057_zpsde0eceec.jpg

_DSC0052_zps01e9a77c.jpg

_DSC0048_zps05b810aa.jpg

_DSC0036_zps68ed71ec.jpg

_DSC0035_zps32ff9e81.jpg

_DSC0033_zpscc7222e1.jpg

_DSC0067_zps57b94ae1.jpg

Να είσαι καλά!(Γιάννη etsi? από όσο κατάλαβα από τα συμφραζόμενα) Αλέξανδρο με λένε! κουκλί ο ύφαλος! Πολύ ωραίες οι φώτο! :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: μην υποτιμάς την μηχανή σου είναι πολύ καλύτερη από οποιαδήποτε compact/bridge μηχανή.. μετά μπορείς να τις επεξεργαστείς όπως να κάνεις πιο έντονη την αντίθεση (contrast) πολύ λίγο την φωτεινότητα (brightness) γιατί θα σκοτεινιάσουν από το contrast.'Eτσι θα καταφέρεις να έχεις πιο ζοφερά χρώματα στις εικόνες σου χωρίς να ξενίζουν και προπάντων χωρίς να χρειάζεται να κάνεις παπάδες στο photoshop .. ;)

ΥΓ

Εννοείται οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαι!

Link to comment
Share on other sites

θα τις επεξεργαστω και θα τις ανεβασω παλι... να δουμε τις διαφορες...

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη κερνω καφε παλι :bigemo_harabe_net-134: .Παρε και τον Αλεξανδρο και ελατε για φωτογραφικα οργια :bigemo_harabe_net-64: Πολυ καλες φιλε!!!

Εχω ψηθει στο φουλ! μην σου πω πως εχω ηδη πακεταρισμενα φακους,φλας,μηχανες και την κουπα μου για τον καφε! :P :P :P

θα τις επεξεργαστω και θα τις ανεβασω παλι... να δουμε τις διαφορες...

Περιμενει ο λαος! χεχε

Link to comment
Share on other sites

Εχω ψηθει στο φουλ! μην σου πω πως εχω ηδη πακεταρισμενα φακους,φλας,μηχανες και την κουπα μου για τον καφε! :P :P :P

Αλεξανδρε οποτε θελεις τον πινουμε τον καφε με η και χωρις φωτογραφικη. :bigemo_harabe_net-64:

Περιμενει ο λαος! χεχε

Link to comment
Share on other sites

παιδες ο Αλεξ ειναι κολληταρι μου, οποτε δεν παει πουθενα χωρις εμενα!!!!!!!!! :D

υπ οψην πινω cappuccino, γαλλικο και ελληνικο.....διαλεχτε!!!! :P

υ.γ.: Αλεκαρα ζωγραφιζεις και απο αποσταση φιλος!!! :P

Link to comment
Share on other sites

παιδες ο Αλεξ ειναι κολληταρι μου, οποτε δεν παει πουθενα χωρις εμενα!!!!!!!!! :D

υπ οψην πινω cappuccino, γαλλικο και ελληνικο.....διαλεχτε!!!! :P

υ.γ.: Αλεκαρα ζωγραφιζεις και απο αποσταση φιλος!!! :P

Αντε ελα και εσυ να κανεις το τριποδο :lol: :lol: :lol: .Οποτε βολεψει Σταθη στηλε πμ στον Σταθη και ο καφες,εφτασεεεεε :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:

με μπερδεψες με τους Σταθηδες!!! ποσοι πια ειμαστε εκτος απο εμας τους 2? :D

Εμεις οι δυο ειμαστε.Αρα πμ στελνεις στον Σταθη... :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...