Jump to content

Sos! Αρχάριος Με Μεταχειρισμένο Ενυδρείο!


Recommended Posts

RAstafaryan δεν έχω κάποιον φίλο να μου δώσει έτοιμο μπόλι δυστυχώς! Ένας χομπίστας φίλος που ασχολείται βρίσκεται στην Γερμανία! :( Θα ρωτήσω Θεσ/νίκη σε πετ σοπ μήπως πάρουν τον πλέκο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν στο παρουν στο πετσοπ μπορεις να βαλεις μια αγγελια εδω και να το παρει καποιος χομπιστας απο το φορουμ.

Ετσι θα στρωσεις το ενυδρειο σου ηρεμα και χωρις αγχος.

Ετσι και αλλιως οπως ειπαν και οι φιλοι πιο πανω,το συγκεκριμενο ψαρακι δεν κανει για το ενυδρειο σου γιατι γινεται πολυ μεγαλο.

Οσο για τα φυτα,θα το συζητησουμε αργοτερα,γιατι μπορεις να βαλεις περισσοτερα απο αυτα που νομιζεις!:)

Link to comment
Share on other sites

Στον Αμαζόνιο ρώτησες και έχουν τέτοιες τιμές λογικά, ε; Μπόλι θα βρεις σίγουρα. Υπάρχει αντίστοιχο θέμα όπου χαρίζεται μπόλι αποπ συγχομπίστες.. Όλα καλά θα πάνε, μην ανησυχείς

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ φίλοι! Έστειλα σε έναν χομπίστα pm από Θεσσαλονίκη αν μπορέσει να με εξυπηρετήσει ο άνθρωπος...Θα περιμένω απάντηση του αλλιώς θα κάνω και αλλαγες νερού αφού υπάρχη αμμωνια μην πεθάνει ο πλεκο.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να παρεις και τεστ για νο2 για να κανεις μετρησεις.

Να μας ενημερωνεις για την πορεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Rastafarian φίλε σ'ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον που δείχνεις όπως και τον Στάθη και Δημήτρη που ανταποκρίθηκαν άμεσα! Να'στε καλά! Δυστυχώς πήγα στην χαλκιδική σε πετ σοπ αλλα που λόγος για υγρά τεστ? μια τροφή με το ζόρι! Επίσης τον πλέκο μου δεν τον δέχτηκαν γιατί είχαν μόνο χρυσόψαρα! το κακό είναι ότι τωρα θα πάω δουλειά! Αν μπορέσω να βρω τεστ για ΝΟ2 σήμερα θα το πάρω και θα ποστάρω ολοκληρωμένα αποτελέσματα να έχετε μια καλύτερη άποψη επί του θέματος!

Link to comment
Share on other sites

Οκ,μεχρι να παρεις τεστ για νο2 κανε μετρησεις αμμωνιας και νο3.

Αν παρεις μπολι και το τοποθετησεις στο ενυδρειο σου να μας ενημερωσεις για να συ πουμε τι θα κανεις μετα.

Μεχρι τοτε,επειδη εχεις τον πλεκο μεσα,κανε καθημερινες αλλαγες νερου και μετρησεις και περιορισε το ταισμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Κανε υπομονη γιατι μπορει να μην εχει μπει στο φορουμ για να διαβασει το πμ σου.

Κοιτα στη λιστα μηπως υπαρχει και καποιος αλλος κοντα σου που μπορει να σε εξυπηρετησει.

Μεχρι τοτε οπως σου ειπα κανε αλλαγες νερου,γιατι βλεπω οτι εχεις και λιγο αμμωνια και περιορισε το ταισμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Είδα εδώ θεσσαλονίκη δεν υπάρχει κάποιος φίλος! :/ Θα κάνω αλλαγές νερού και θα ρίνω τροφή μέρα παρά μέρα! το στρώσιμό θα προχωρήσει έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα προχωρήσει Δημήτρη. Σε 20-25 μέρες θα είσαι άρχοντας. Στο μεταξύ αν βρεις και μπόλι θα είσαι πιο γρήγορα έτοιμος, αλλά μην πτοείσαι

Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησε ο φίλος με το μπόλι! Δεν έχω πρόβλημα να περιμένω όσο χρειαστεί! απλά αν βάλω μεσα βιολογία του φίλου τι κανουμε? παλι αλλαγές νερου να φύγει η αμμωνια?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές δεν κάνεις ούτως ή άλλως στο στρώσιμο!! Η αμμωνία δε θέουμε να φύγει, αλλά να διασπαστεί σε νιτρώδη και τα νιτρώδη σε νιτρικά. Τότε θα είσαι έτοιμος. Έχεις και το καημένο το ψαράκι όμως.. Πιστεύω πως 5-7 ημέρες μετά το μπόλι μπορείς να είσαι 100% βέβαιος. Μην ξεχνάμε πως πρέπει να στρώσει και ο βυθός κλπ.. δώσε λίγο χρόνο και όλα θα γίνουν, αλλά..

ΜΗΝ κάνεις αλλαγή νερού (αν έδωσες το ψαράκι)!

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Έχω και τον πλεκο μεσα και η αμμωνία έφτασε μέχρι 0.50 :/ τροφή κανονικά να ρίχνω? αυριο πιθανόν να βάλω και το μπολι! θα αντεξει απο θεσσαλονικη να το φερω χαλκιδική?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το θέμα μου! ότι έχω και τον πλέκο μέσα! :/ Την λάμπα την ανάβω απο τις 16.00 έως τις 23.00. είναι καλά

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 8 μέρες λειτουργίας του ενυδρείου, ρίχνωντας ελαχιστη τροφή για τον πλέκο έχω ΝΗ3 0,25 ΝΟ2 0 και ΝΟ3 0

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...