Jump to content

Ομάδα Δημιουργίας Για Κιχλίδες Αμερικής


lykourgos

Recommended Posts

AmTeam.jpg

Εδώ μπορείτε να δηλώνετε την συμμετοχή σας όσοι από εσάς επιθυμούν να στελεχώσουν την ομάδα δημιουργίας για κιχλίδες Αμερικης

Την αρχική ανακοίνωση για τον τρόπο λειτουργίας της ομάδας μπορείτε να την δείτε στο παρακάτω σύνδεσμο.
http://www.aquazone....showtopic=79668

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βλέπω ότι δεν έχει δηλώσει μάλλον κάποιος συμμετοχή οπότε παίρνω τη πρωτοβουλία να δηλώσω εγώ. Αν και είμαι μόνο ένα χρόνο και κάτι στο χόμπυ! Οι αμερικανικές κιχλίδες είναι οι αγαπημένες μου και έχω διαβάσει αρκετά ειδικά για τα apisto cacatu (έχω ένα ζευγάρι) και τα bolivian ram (τα οποία επίσης έχω)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και εγω ειμαι περιπου ενα χρονο εχω ενα ριο 180 Αμερικης με bolivian ram και τωρα εχουν γεννησει!!!!!

προσπαθω να διαβαζω και να μαθαινω σχετικα με τα ψαρια της Αμερικης.

Αν μπορω να βοηθησω και εγω ειμαι στην διαθεση σας χωρις ομως να ειμαι πεπειραμενος οπως ειπα.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρήκα και εγω με την σειρα μου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Κι εγω ήμουν κανα 7μηνο σε Αμερικη (ramirezi)! Ειχα και γεννες, απ'ολα ειχα!!Αν μπορω να βοηθησω σε κατι πειτε μου! Αυτο που εχω σιγουρα παντως ειναι... "όρεξη για δουλειά"! :D

Έγινε επεξεργασία - Noutsman
Link to comment
Share on other sites

Στα πλαίσια των εργασιών της ομάδας δημιουργίας για Κικχλιδες Αμερικης, που στελεχώνεται από τα μέλη fantazio77-οverlimit-Noutsman

με επικεφαλής συντονιστή τον lykourgos, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως η ομάδα προχωράει σε ένα ολοκληρωμένο project με σκοπό την δημιουργία προφιλ και την συγγραφεί άρθρων αλλά και εξειδικευμένων οδηγών σε μια προσπάθεια αναβάθμισης της κατηγορίας.

Σύντομα θα ανέβουν και τα πρώτα δείγματα της δουλείας μας!

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Convict Cichlids- Zebra Cichlids Επιστημονικό Όνομα: Archocentrus nigrofasciatus

Κοινές Ονομασίες: Convict Cichlid, Zebra Cichlid

Ελληνικό Όνομα: Κόνβικτ

Γενική Κατηγορία: Κιχλίδα K. Αμερικής

Κλάση: Actinopterygii

Οικογένεια: Cichlidae

Μέγεθος: Γύρω στα 15 εκατοστά (το τελικό μέγεθός τους)- Το αρσενικό είναι,συνήθως, μεγαλύτερο

Βιότοπος: Προέρχεται, κυρίως, απο την Κεντρική Αμερική.

Συντήρηση στο ενυδρείο:

PH: 6.6-7.6 pH (Ιδανικά: 6.8)

KH: 9- 20 KH

GH: 10-20°dGH (Ιδανικά: 15°dGH)

Θερμοκρασία: 20-28°C (68-82°F)

Λίτρα: Γύρω στα 100 λίτρα (minimum)

Κοινωνική συμπεριφορά: Καμιά φορά, γίνετε επιθετικό και καλό θ ήταν να μην ζει σε ενυδρείο με άλλα μικρότερα ψάρια.

Διαχωρισμός φύλου: Ο διαχωρισμός του φύλλου των convict είναι αρκετά εύκολος. Τα αρσενικά είναι μεγαλύτερα, σε μέγεθος, απ'τα θηλυκά και με λιγότερες αποχρώσεις. Επίσης το αρσενικό έχει μεγαλύτερα πτερύγια και μια πιο "απότομη" δομή του μετώπου.

Διακόσμηση ενυδρείου: Δεν υπάρχει κάτι απολύτος συγκεκρημένο. Το ενυδρείο καλό θα ήταν,ομως, να έχει μερικές πέτρες, ξύλα, ριζες ώστε να δημιουργούνται αρκετές κρυψώνες. Συνήθως, κάτω απο πέτρες ή άλλα διακοσμητικά, πολύ πιθανό, να βρείτε ένα ζευγάρι το οποίο θα σκάβει τη φωλιά του. Καλό θα ήταν, επίσης, να αποφεύγετε τα πλαστικά διακοσμητικά.

Διατροφή: Είναι παμφάγα. Τρώνε ζωντανές τροφές, κατεψηγμένες τροφές (όπως bloodworms), καθώς και νυφάδες ή cichlid pellets ("σφαιρίδια" για κιχλίδες)

Μέγιστη ηλικία στο ενυδρείο: Με σωστές και σταθερές συνθήκες, μπορουν να ζισουν μέχρι κι 10–18 χρόνια

Ιδανικοί Συγκάτοικοι: Όχι μικρότερα ψαρια (καμια φορά,όπως είπα παραπάνω, τα convict μπορεί να γίνουν επιθετικά). Καλά θα ήταν να μπούν μαζί με ψάρια ίδιου μεγέθους και με ίδιες "παραμέτρους" νερού

Αναπαραγωγή στο ενυδρείο: Τα Convict, αναπαράγονται σχετικά εύκολα. Ωριμάζουν σεξουαλικά απο την ηληκία των 16 εβδομάδων, αν και η σεξουαλικλη ωριμότητα, συχνα παρατηρείται απο τους πρώτους 6 μήνες. Αναπαράγονται μέσα σε "σπηλιες" (γι'αυτο και θα χρειαστείται μπόλικες κρυψωνες στο ενυδρείο σας) και γεννούν τα αυγά τους, συνήθως, σε "λείες" επιφανειες (π.χ. πέτρες) όπου και τα "επιτηρούν" συνεχώς. Τα αυγά, εκκολάπτονται συνήθως μέσα σε 72 ώρες μετά την γονιμοποίηση. Κατά το διάστημα αυτό, οι γονείς απομακρύνουν τους εισβολείς και διάφορες άλλες απειλές απο τη φωλιά. Επίσης, οι γονείς, για να "οξυγωνώσουν" τα αυγά, στέλνουν νερό κατα πάνω τους με την κίνηση των πτερυγίων.

Γενικές πληροφορίες: Τα Convict είναι αρκετά εύκολα ψάρια πρός την διατήρησή τους και αναπαράγονται γρήγορα και εύκολα σε ενυδρεία με σωστές παραμέτρους. Το είδος αυτό είναι ιδανικό για αρχάριους -κι οχι μονο- χομπίστες και ιδιαίτερα κατάλληλο για όσους χομπίστες θέλουν να φιλοξενίσουν στο ενυδρείο τους τι πρώτες τους κιχλίδες. Είναι επίσης ένα αρκετά ανθεκτικό είδος κιχλίδας και γι'αυτο το καθηστά και "εύκολο" ψάρι.

post-51761-0-51603400-1353344283_thumb.png post-51761-0-55401300-1353344287_thumb.png post-51761-0-16339800-1353344292_thumb.png post-51761-0-04293800-1353344295_thumb.png post-51761-0-67362800-1353344297_thumb.png post-51761-0-56389700-1353344300_thumb.png

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εγραψα οσες πληροφοριες ηξερα και μπορεσα να βρω. Παρατηρησεις και σχόλια ολα δεκτα!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω να βοηθησα τους υποψηφιους κατοχους αυτου του ειδους!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλειά overlimit! Συνέχισε ετσι :D

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε ομαδαρα :)

Έγινε επεξεργασία - overlimit
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας θα πέσει να μας πλακώσει :bigemo_harabe_net-66:

Ένα μπράβο και απο μένα!

Link to comment
Share on other sites

και στον Noutsman για τις convict !!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-64:

:bigemo_harabe_net-64: thanks μεγαλε!!! Ήμαστε όντως ομαδαρα! :P;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά, εσείς τα αμερικανάκια δεν συνεννοήστε καθόλου; Άδικα χάνετε τον χρόνο σας;;;; :D

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36767&st=0&p=323425entry323425

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...