Jump to content

Η Μεγάλη Αλήθεια Για Την Μείωση Ph


Recommended Posts

Φίλε όλα δεν τα ξέρω και δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος που να τα ξέρει όλα, μακάρι να υπάρχει και να μας διαφωτίσει.

Εκτός αυτού δεν ξέρω το χ΄οξύ κατά πόσο κατευνάζει το Ph σε σχέση με το ψ΄ οξύ.

Το να κάνουμε μια απλή αναφορά στα γνωστά οξέα δεν έχει νόημα αν δεν ξέρουμε κατά πόσο επηρεάζουν το ph. Τα πράγματα περιπλέκονται περισσότερο γιατί αλλιώς αντιδρά ένα οξύ μόνο του και αλλιώς σε συνδυασμό με άλλα, κάποια κατεβάζουν το ph άμεσα και κάποια έμμεσα καταστρέφοντας το Kh. Το οξέα στο νερό και η επιδράσεις τους είναι ένα περίπλοκο κεφάλαιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλησπέρα!

Απαντώ σ' αυτό το θέμα για να ερθει και πάλι στην επιφάνεια, προκειμένου να βοηθηθουν αρχαριοι σαν εμένα και να μην ξοδεύουν χρηματα χωρίς αποτέλεσμα. Αγόρασα πρόσφατα ένα φθηνό - σχετικά - ενυδρειακό σύστημα Α/Ο, που πρότειναν κάποια μέλη του forum, και πραγματικά εφυγε μεγάλο μέρος από το άγχος μου για την ευζωΐα των μονομάχων που φιλοξενώ.

 

Το νερό εδώ στην Χαλκιδική είναι πάρα πολύ σκληρό (παλεύουμε με τα άλατα στην καθημερινότητά μας, σε όλο το σπίτι!) και παρότι ακόμα είμαι σε φάση ρύθμισης κάποιων παραμέτρων του νερού των ενυδρείων μου (pH, KH, GH) υπάρχει ήδη μεγάλη βελτίωση (είχα φτάσει 8 ή ακόμα κι 8,2 pH, 18 GH και 13 KH σε πολλές μετρήσεις, οι οποίες πλέον έχουν πέσει σταδιακά σε 7,4pH, 9 GΗ και 7ΚΗ). Αναφέρομαι σ' ένα 54λιτρο με 5 μονομαχίνες κι ένα 36λιτρο με έναν μονομάχο, πυκνοφυτεμένα και τα δύο με εύκολα φυτά, χωρίς CO2.

 

Χρησιμοποιώ φύλλα catappa, alder cones, ξερά φύλλα πλάτανου και ξερά φύλλα βελανιδιάς εν' αλλάξ και έχω από ένα μικρό διακοσμητικό ξύλο σε κάθε ενυδρείο (για τις τανίνες που χρειάζονται ώστε να μειωθεί το pH). Μου αρέσει εξίσου το διαυγές και το μαύρο νερό, οπότε δεν έχω πρόβλημα με το χρωματισμό του (απ' τα alder cones κυρίως), ο οποίος όμως φεύγει σχετικά γρήγορα λόγω αλλαγών του νερού (εβδομαδιαία περίπου 25-30%).

 

Μ'όλα αυτά θέλω να επιβεβαιώσω ότι μόνο με την Α/Ο δεν μειώνεται το pH, αλλά χρειάζεται επιπλέον παρέμβαση. Προσπαθώ να αξιοποιήσω και την τύρφη που έχω, αλλά δεν είμαι σίγουρη ακόμα για τον τρόπο χρήσης της...Διαβάζω κι ελπίζω να βρω τρόπο να βάλει κι αυτή το χεράκι της στην μείωση του pH μου...

Αυτά. Συστήνω το σύστημα Α/Ο και συμφωνώ με τα μέλη που υποστήριξαν ότι από μόνη της δεν κατεβάζει το pH. Αξίζει όμως, ειδικά σε περιοχές με πολύ μεγάλες σκληρότητες και σε άτομα με όχι πολύ μεγάλα ενυδρεία... (γιατί πετάς πολύ νεράκι...)

Ευχαριστώ όλα τα μέλη για τις γνώσεις που μοιράζονται με μας τους αρχάριους και τις οδηγίες που μας παρέχουν! Να'στε καλά!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Kerato έγραψε:

Μ'όλα αυτά θέλω να επιβεβαιώσω ότι μόνο με την Α/Ο δεν μειώνεται το pH, αλλά χρειάζεται επιπλέον παρέμβαση.

Δεν χρειαζονται αλλες παρεμβασεις. Οταν θα φτασεις στο σημειο να εχεις ΚΗ=0, GH=5 πχ, το ΡΗ θα ειναι στο 6.5 με 6.7, πιο κατω δεν νομιζω οτι χρειαζεται :)

Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2020 at 8:11 PM, natateo said:

Δεν χρειαζονται αλλες παρεμβασεις. Οταν θα φτασεις στο σημειο να εχεις ΚΗ=0, GH=5 πχ, το ΡΗ θα ειναι στο 6.5 με 6.7, πιο κατω δεν νομιζω οτι χρειαζεται :)

Για να φτάσω να κατεβασω τοσο πολύ τις σκληροτητες, θα πρέπει το νερό να είναι σε μεγάλο ποσοστό από Α/Ο και πολύ μικρό ποσοστό βρύσης... Πώς θα επιβιώνουν τα φυτά μου τότε; θα πρέπει να εμπλουτιζω το νερό με λιπάσματα;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Kerato έγραψε:

Για να φτάσω να κατεβασω τοσο πολύ τις σκληροτητες, θα πρέπει το νερό να είναι σε μεγάλο ποσοστό από Α/Ο και πολύ μικρό ποσοστό βρύσης... Πώς θα επιβιώνουν τα φυτά μου τότε; θα πρέπει να εμπλουτιζω το νερό με λιπάσματα;

εννοείτε θα ρίχνεις λίπασμα ανάλογα με τα είδη και με την μάζα των φυτών.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Χρήστος said:

εννοείτε θα ρίχνεις λίπασμα ανάλογα με τα είδη και με την μάζα των φυτών.

Θ'ανοιξω νεο θέμα τότε...Όταν φτάσει εκείνη η ώρα. Όμως μια απορία ακόμα... η natateo ανέφερε ΚΗ 0... Δεν είναι επικίνδυνο αυτό για τη σταθερότητα του pH; Έτσι διάβασα εδώ. Σε άλλο θέμα... Τέλος πάντων, ίσως είναι άσχετο με το παρόν θέμα...

Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2020 at 5:47 ΜΜ, το μέλος Kerato έγραψε:

Θ'ανοιξω νεο θέμα τότε...Όταν φτάσει εκείνη η ώρα. Όμως μια απορία ακόμα... η natateo ανέφερε ΚΗ 0... Δεν είναι επικίνδυνο αυτό για τη σταθερότητα του pH; Έτσι διάβασα εδώ. Σε άλλο θέμα... Τέλος πάντων, ίσως είναι άσχετο με το παρόν θέμα...

Αν θα βαλεις CO2, θελει πολυ προσοχη (με CO2 το ΚΗ καλυτερα να κρατας απο 2 και πανω- εγω κραταω 3), αν δεν θα εχεις CO2 - μια χαρα ειναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2020 at 1:12 PM, natateo said:

Αν θα βαλεις CO2, θελει πολυ προσοχη (με CO2 το ΚΗ καλυτερα να κρατας απο 2 και πανω- εγω κραταω 3), αν δεν θα εχεις CO2 - μια χαρα ειναι.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...