Jump to content

Recommended Posts

60άρης κύβος με balling της Fauna MArin

Mg = 10 ml

Ca = 27 ml

Alk = 112 ml

ΥΓ. Το ενυδρείο έχει πολύ μεγάλο όγκο από σκληρά για το μέγεθός του ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα ΔΙΚΑ της προϊόντα είναι γραμμένα αναλυτικά στις συσκευασίες της Fauna...είναι η μοναδική ίσως εταιρία που γράφει τι περιέχει κάθε σκεύασμα.Απλά όπως έχουμε γράψει και εμείς η καθαρότητα στο προϊόν είναι διαφορετική.Και φυσικά όπως έχουμε γράψει δεν συστήνουμε σε κανέναν που δεν έχει στοιχειώδες γνώσεις πάνω στην χημεία να κάνει χρήση DIY σκευασμάτων.

Πριν επιχειρήσεις να κάνεις δικές σου συνταγές ρίξε μια ματιά τι θα πεί διάλυμα,κορεσμός,ακόρεστο κορεσμένο και υπέρκορο διάλυμα... αυτές οι μέθοδοι δεν γράφτηκαν ούτε περιγράφτηκαν για πλάκα...

Στις συσκευασίες που θα παραλάβετε θα δείς οτι ο Γερμανός έχει δικές του οδηγίες μέσα σε κάθε συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ η κάθε σκόνη ανάλογα από που την παίρνεις έχει κ τις δικές οδηγίες για την παρασκευή των διαλυμάτων. Φυσικά να κανεις diy φάση με χημικά δεν είναι κ ότι καλύτερο αν δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα στο γράψω μια φορά ακόμα μήπως σου βγούνε και οι αριθμοί οτι η Fauna έχει 5λιτρα δοχεία στην συνταγή της.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Συμφωνώ..

Μην στεναχωριέσαι όμως.. έτσι κ αλλιώς θα μου τα εξηγήσεις καλύτερα όταν έρθεις για καφέ σπίτι.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος θα κάνω επισκέψεις με μπλοκάκι γιατί πιο πολλές ενυδρειακές επισκέψεις κάνω παρά ιατρικές...

Link to comment
Share on other sites

se 500 ltrs.

αρκετα σκληρα φραγκακια,και μερικα lps.

mg=12 μλ τη μερα(σε 2 δοσεις)

ca=18 μλ τη μερα (σε 3 δοσεις)

alc=80 μλ τη μερα.(σε 24 δοσεις.)

ολες μου οι σκονες ειναι απο ακουαριστικ και στα διαλυματα στα μπετονια μπαινουν και τα ιχνοστοιχεια της fauna(oπου προβλεπεται απο τη μεθοδο).

εννοειται πως δουλευω 5λιτρα μπετονια,αλλα σκεφτομαι πολυ σοβαρα να φτιαξω 15λιτρο μονο για το κεχα.

Link to comment
Share on other sites

Κρίση φίλε μου... ;)

Και στο θεμα μας..

Θα ήταν ενδιαφέρον να βλέπαμε τιμές κ ποσότητες από παιδιά που δουλεύουν μόνη δοσομετρικη μόνο για kh και χρησιμοποιούν σκευάσματα τύπου Seachem Kh Buffer.

Link to comment
Share on other sites

Κρίση φίλε μου... ;)

Και στο θεμα μας..

Θα ήταν ενδιαφέρον να βλέπαμε τιμές κ ποσότητες από παιδιά που δουλεύουν μόνη δοσομετρικη μόνο για kh και χρησιμοποιούν σκευάσματα τύπου Seachem Kh Buffer.

Γιαννη αυτου του τυπου τα προιοντα(και αυτο που γραφεις) τα εριχνα χερατα βεβαια,δεν συμφερουν σε σχεση με τις χυμα σκονες.ειδικα σε ενυδρεια που εχουν μεγαλες καταναλωσεις.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη αυτου του τυπου τα προιοντα(και αυτο που γραφεις) τα εριχνα χερατα βεβαια,δεν συμφερουν σε σχεση με τις χυμα σκονες.ειδικα σε ενυδρεια που εχουν μεγαλες καταναλωσεις.

Ναι φυσικά και δεν συμφέρει αλλά το έχω ακούσει από παιδιά που έχουν νανο να το χρησιμοποιούν.. πιθανόν γιατί δεν εμπιστεύονται τα χύμα υλικά? Ίσως..

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη και εγώ άκουγα σκόνες και έβγαζα σπυριά.... αλλά τελικά με την καθοδήγηση του γιατρού τα κατάφερα.

Το οικονομικό κέρδος σε βάθος χρόνου είναι τεράστιο !!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω και κάτι συνταγές για τέστ νερού αν θέλετε...αλλά φοβάμαι ότι θα μας κλείσουν...

Επίσης μια παρένθεση...(ακόμη)

Τα υλικά αυτά που ρίχνουμε καλό είναι να πέφτουνε μετά το διαμέρισμα του σκίμμερ γιατί μεγάλη ποσότητα αποβάλλεται απο το νερό δίνοντας μας μια εικόνα κατανάλωσης εντελώς πλασματική.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

χαλάρωσε, γιατί εσένα θα κλείσουμε εκεί που εσύ κλείνεις κόσμο χαχαχαχαχα

άφησε μας να ηρεμήσουμε λίγο !!! χε χε

Link to comment
Share on other sites

Μα γιαυτό λέω να δούμε την δύναμη του κάθε υλικού!!!!

δηλ όσοι έχουν περισταλτικές όλοι βάζουν σκόνες φαρμακευτικές? δεν έχουν άλλες εταιρείες σκόνες ή υγρά για balling?

και πείτε και τι αραίωση κάνετε

πάει η φόρμα περίπατοοοοοοοοοο!!!!!

Έγινε επεξεργασία - bababrilios
Link to comment
Share on other sites

αμαν ρε αλεξ......δεν ξερεις ποσο βαριεμαι να αλλαζω ολο το συστημα με τα σωληνακια για να ριχνω τα ζουμια μετα το σκιμμερ.

θα συνεχισω να τα ριχνω πριν...χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

και οσοι δεν εχουν σαμπ?

η λύση εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=77834

Link to comment
Share on other sites

εμ σκοπός είναι να γίνεται αναφορά με τη φόρμα.... έτσι θα βγούν συμπεράσματα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.παντως οσο καιρο πεφτουν τα διαλυμματα κατευθειαν στο ενυδρειο δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν πέφτουν άμεσα στα κοράλλια δεν υπάρχει πρόβλημα.. εγω το έκανα γιατί είχε κοράλλια εκεί και δεν είχα που να τοποθετήσω τα σωληνάκια.

Link to comment
Share on other sites

κατανοητο.σε εμενα υπαρχει ακομα απλετος χωρος.οταν φουντωσουν <<επικυνδινα>> τα κοραλια θα το εχω στο νου μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν ενδιαφέρον να βλέπαμε τιμές κ ποσότητες από παιδιά που δουλεύουν μόνη δοσομετρικη μόνο για kh και χρησιμοποιούν σκευάσματα τύπου Seachem Kh Buffer.

Εγω χρησιμοποιω την μονη της Grotech για Kh. Φτιαχνω 1λτ διαλυμα. Δλδ 1000ml νερο οσμωσης και 30gr Seachem Reef Builder. Στα 150λιτρα ενυδρειου με μερικα frags SPS και κανα 4-5 LPS προσθετω 7ml καθε 2ωρες. Δλδ 84ml ημερισιως.Το μπουκαλι με παει 10μερες και το Kh μενει καρφωμενο στα 8.3 εδω και μηνες.

Για Ca και Mg... μετρουσα με τεστακια καθε 4-5 μερες και ειδα οτι εχανα 5ppm που ειναι ελαχιστο. οποτε και ριχνω χερατο Red Sea Mg και Ca αναλογως...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στις πρώτες δημοσιεύσεις μια φόρμα για το πως θα πρέπει να δημοσιεύονται αυτές οι πληροφορίες... μια αντιγραφή και μια επικόλληση δεν είναι δύσκολο πράγμα, θα είναι και ποιο πρακτικό στο να βγουν θα συμπεράσματα μετά.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στις πρώτες δημοσιεύσεις μια φόρμα για το πως θα πρέπει να δημοσιεύονται αυτές οι πληροφορίες... μια αντιγραφή και μια επικόλληση δεν είναι δύσκολο πράγμα, θα είναι και ποιο πρακτικό στο να βγουν θα συμπεράσματα μετά.

σωστότατος,

μέσα στα κείμενα άντε να βρεις λίτρα και δώσεις , πρέπει να τα διαβάζεις όλα κάθε φορά ή να μάθεις όλων τα ενυδρεία

Link to comment
Share on other sites

Λίτρα: 150

Τύπος ενυδρείου: Soft 15% - LPS 45% - SPS 40%)

Stock level:Μεσαίο

Υλικό:Seachem reef builder

Διάλυση:30gr σε 1l Νερο οσμωσης

Συνολική ημερήσια ποσότητα ml:

Mg:

Ca:

KH: 84ml

Συχνότητα: (Μέρες, ώρες)

Mg:

Ca:

KH: 7ml / 2h

Μετρήσεις: (Μάρκα τεστ / αποτελέσματα)

Mg:

Ca:

KH: 8.3 Salifert

Αλλαγές νερού: 40λιτρα/10μερες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...