Jump to content

Αναγνωριση Ancistrus Dolichopterus Και Ενημερωση Προς Τους Καταστηματαρχες !


Zacharopoulos

Recommended Posts

Καλημερα

Οπως πολλοι απο εσας θα γνωριζετε εχει δημιουρηθει πραγματικο θεμα με τα Ancistrus Dolichopterus που καταληγουν στους καταναλωτες χωρις να ειναι τα "σωστα".

Γι αυτο τον λογο θα παρακαλεσω οποιον εχει γνωσεις επι του θεματος (καταστηματαρχης ή μη) καθως και ολους τους καταστηματαρχες που θελουν , να συμμετασχουν σε αυτην την συζητηση και να βοηθησουν στην αναγνωριση αυτου του ειδους.

Ευχαριστω πολυ

Κωστας Ζαχαροπουλος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Καλημερα

Να συμπληρωσω και εγω ενα ειδος Dolichopterus , χωρις δυστυχως να μπορω να δωσω πολλες πολλες πληροφοριες , αλλα οποιος ενδιαφερθει νομιζω οτι θα μπορεσει να βρει στο www

post-49551-0-42535800-1359188026_thumb.jpg

Ευχαριστω πολυ

Κωστας Ζαχαροπουλος

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο WWW υπαρχουν οι πληροφοριες?

Υπαρχει L number 144a?

Στο planetcatfish παντως που συμβουλευομαι, δεν υπαρχει.

Υπαρχει Ancistrus sp. (L144), αλλα δεν αναφερεται πουθενα η ονομασια dolichopterus.

http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=2487

L144 is rare. The fish sold as L144 is a different form, most likely based on Ancistrus cf. cirrhosus.

This form resembling L144 can be found under as Ancistrus sp(4).

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν ξερω και για να ειμαι ειλικρινης δεν με απασχολει κιολας αν υπαρχει σε καποιο WWW.

Το WWW Υπαρχει απο καταβολης κοσμου??? Η Βιβλος ειναι γραμμενη καπου στο WWW ??? Αλλιως τι δεν ισχυει??? Και ο Ιησους ανακοινωνε τον λογο του σε καποιο Blog???

Ας ειμαστε λιγο σοβαροι.

Οπως φανταζομαι οτι μπορειτε να δειτε στην Scanαρισμενη εικονα ναι υπαρχει L144a.

Ειστε αρκετα καλος σε αυτο που κανετε οποτε ειμαι σιγουρος οτι θα ψαξετε καλα και θα το βρειτε.

Για να δωσω και ενα Tip εγω το βρηκα στο Aqualog (reference fish of the world) Loricariidae all L-Numbers των Erwin Schraml & Frank Schafer Με την σφραγιδα του A.C.S. Glaser.

Δεν μπορω να καταλαβω ομως γιατι επιμενετε??? Διαβαστε το αντιστοιχο ρητο....

Ευχαριστω πολυ

Κωστας Ζαχαροπουλος

Link to comment
Share on other sites

O dolichopterus που ψάχνουνε όλοι και έχω εγώ :P είναι αυτός.

http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=221

Από παλιά τα μαγαζιά φέρνανε τον sp3 σαν dolicopterus... Όταν έψαχνα τους δικούς μου πάντα αυτό γινόταν, μάλλον οι κατάλογοι τους ονομάζουν ετσι.

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Να συμπληρωσω και εγω ενα ειδος Dolichopterus , χωρις δυστυχως να μπορω να δωσω πολλες πολλες πληροφοριες , αλλα οποιος ενδιαφερθει νομιζω οτι θα μπορεσει να βρει στο www

attachicon.gifdolicho 001.jpg

Ευχαριστω πολυ

Κωστας Ζαχαροπουλος

Σε ποιο WWW υπαρχουν οι πληροφοριες?

Υπαρχει L number 144a?

Στο planetcatfish παντως που συμβουλευομαι, δεν υπαρχει.

Υπαρχει Ancistrus sp. (L144), αλλα δεν αναφερεται πουθενα η ονομασια dolichopterus.

http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=2487

L144 is rare. The fish sold as L144 is a different form, most likely based on Ancistrus cf. cirrhosus.

This form resembling L144 can be found under as Ancistrus sp(4).

Δεν ξερω και για να ειμαι ειλικρινης δεν με απασχολει κιολας αν υπαρχει σε καποιο WWW.

Το WWW Υπαρχει απο καταβολης κοσμου??? Η Βιβλος ειναι γραμμενη καπου στο WWW ??? Αλλιως τι δεν ισχυει??? Και ο Ιησους ανακοινωνε τον λογο του σε καποιο Blog???

Ας ειμαστε λιγο σοβαροι.

Οπως φανταζομαι οτι μπορειτε να δειτε στην Scanαρισμενη εικονα ναι υπαρχει L144a.

Ειστε αρκετα καλος σε αυτο που κανετε οποτε ειμαι σιγουρος οτι θα ψαξετε καλα και θα το βρειτε.

Για να δωσω και ενα Tip εγω το βρηκα στο Aqualog (reference fish of the world) Loricariidae all L-Numbers των Erwin Schraml & Frank Schafer Με την σφραγιδα του A.C.S. Glaser.

Δεν μπορω να καταλαβω ομως γιατι επιμενετε??? Διαβαστε το αντιστοιχο ρητο....

Ευχαριστω πολυ

Κωστας Ζαχαροπουλος

Συμφωνω !!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι λοιπον που συμφωνησαμε.

Τοτε ποιος ο λογος της αντιπαραθεσης σας ακομα μια φορα??? (ρητορικη ερωτηση)

Ααααα ξεχασα ειναι το χομπυ σας !!!

Λυπαμαι αλλα εμας εδω μεσα το χομπυ μας ειναι τα ενυδρεια και οτι αυτα περιλαμβανουν , και οχι οι αντιπαραθεσεις.

Καλη συνεχεια

Ευχαριστω πολυ

Κωστας Ζαχαροπουλος

Link to comment
Share on other sites

Ποια αντιπαραθεση βρε ανθρωπε μου. Εισαι ανεκδιήγητος.

Ανοιγεις το παρον θεμα (αφου εχεις σβησει οτι αξιοπιστη πληροφορια εχω συλλεξει και εχω αναρτησει στο αλλο θεμα στη σελιδα του καταστηματος σου στο ΑΖ με τα παραπονα του μελους που ελαβε sp3 αντι για dolichopetrus) και μου στελνεις ΠΜ να τα γραψω εδω, παλι φτου κι απο την αρχη.

Για να μη ξαναμπουμε σε αντιπαραθεση, εβαλα απλα τα πιο σημαντικα λινκ και τελειωνω εκει.

Μετα βαζεις εδω μια φωτο απο ενα ψαρι L-144a χωρις αλλες πληροφοριες, και λες "να το βρουμε στο www" σκετο, χωρις να βαζεις καποια συγκεκριμενη διευθυνση πχ www.planetcatfish.com και ρωταω ευγενικα και χωρις να προκαλεσω μηπως την ξεχασες ή κατι συνεβη και σβηστηκε κλπ.

Και τωρα μου τη λες κι απο πανω?

Παω στο planetcatfish. Δεν υπαρχει στα L-numbers L-144a.
Μονο L-144 και καμια σχεση με το ψαρι της φωτο.
http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=2487
http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=905

Παω στο φορουμ του planetcatfish και βρικω ενα θεμα

- My LFS received fish labeled L144a. It's brown. Any such designation?
- I 'd expect that to be "incorrect labeling". I got lots of hits on L144a, but the ones I found picture of was the albino variant of sp(3).
And I think you already knew that this would be the answer...

- Dave on wholesale lists I see L144 and L144a quite often. When I talk to the wholesaler, it never is. I'm sure you'll be surprised to hear that!

Παω στο scotcat. Βρισκω μονο L-144

http://www.scotcat.com/loricariidae/ancistrus_sp_l144_7.htm

Κανω google και βρισκω θεματα σαν κι αυτο

- What's the diff between L144A and ABN or are they the same?

- I'm not sure if an L144A even exsists, I've seen it banded around on the net but suspect it could be wrong labeling as the fish are always different!

- I agree with those above, I think it's just people trying to cash in the popularity of the L144 and making out they are some kind of variation.

http://www.bristlenoseworld.com/t2166-l144a-and-albino-bn

Βρισκω μονο σε καταστηματα πωλησεων να υπαρχει αυτο το L144a ancistrus. http://bluegrassaquatics.com/pleco-l144a-bristlenose-medium.html (στη φωτο εντωμεταξυ ειναι κατι σαν Ancistrus temminckii)

Και γενικα βρισκω συζητησεις οπου ολοι εχουν παραπονο απο τους εμπορους, οι οποιοι οτι ψαρι ειναι σε ελλειψη, παιρνουν ενα sp3 και το βαφτιζουν ετσι,

- I think it's more simply that they get a lot of requests for L144 so any unknown bristlenose gets lumped under that number in hopes it will be a better seller

- Wholesalers never really do things like that, do they? icon_wink.gif
My LFS has lots of Ancistrus temmincki but they are Ancistrus sp.3 but that is not a very catchy name.
I like the name my best friend and I came up with because they breed none stop. We now call them Guppyostomus'.

Σε παρακαλω, μη θεσεις πουθενα καποιο ποστ για να ξανασυζητησω μαζι σου για κανενα ενυδρειακο θεμα πλεον.

Ουτε εδω προκειται να ξαναγραψω.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ποσο σοβαρος μπορει να ειστε??? και τι σχεση εχετε με αυτο το χομπυ???

Βαζετε στην ιδια ζυγαρια πληροφοριες απο συζητησεις χομπιστων ανα τον κοσμο (που στο κατω κατω δεν ξερουμε ποιοι ειναι) με πληροφοριες απο ενα βιβλιο το οποιο εχει εκδοθει απο ανθρωπους και με την υποστηριξη εταιρειας που ειναι διασημη στον χωρο , και εχετε την απαιτησει να κανω τι?? να σας βρω πληροφοριες στο διαδικτυο??

Και ποιος ειπε οτι το διαδικτυο εχει πληροφοριες και μαλιστα ΣΩΣΤΕΣ για τα παντα???

Ποιος ο λογος λοιπον του ποστ σας στις 27/01/2013 ????

Ανεβασατε πληροφοριες για τον L-183 που σας ενδιαφερει (μετα απο το ΠΜ που πραγματι εστειλα για τον λογο οτι εσβησα αυτες τις πληροφοριες απο το αλλο θεμα που δεν ειχαν καμια δουλεια , και γι αυτο τον λογο ανοιξα και αυτο το θεμα εδω.) και ανεβασα πληροφοριες για τον L-144a που ηταν ο λογος της παρεξηγησης μου με καταναλωτη μιας και δεν ελαβε SP3 οπως λετε αλλα Ancistrus Dolichopterus L-144a.

Ακομα και σε αυτο το θεμα που δημιουργηθηκε με σκοπο την ενημερωση των καταναλωτων και των καταστηματαρχων , δεν εχετε κανενα σκοπο να βοηθεισετε παρα μονο να δημιουργειτε εντυπωσεις εναντιον μου , χωρις ομως να σας ενοχλει το γεγονος οτι ΚΑΝΕΝΑ αλλο καταστημα δεν παιρνει μερος στην συζητηση.....

Τελος παντων , δεν εχει ποια λογικη ολο αυτο , αλλα δεν προκειται να σας αφησω να με "κατηγορειτε" , τεκμηριωνοντας την αποψη σας απο το τι εχει γραψει ο καθε ενας στο www.

Ευχαριστω πολυ

Κωστας Ζαχαροπουλος

Link to comment
Share on other sites

οτι να ναι, και το σοου συνεχιζεται....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δέν θα μπορούσα να μήν γράψω σε αυτό το θέμα....οπότε σας παραθέτω την άποψη μου και σε καμία περίπτωση δέν είναι κατηγορία προς τα μαγαζιά ή τους χομπίστες....

Ancistrus cf. Cirrhosus λοιπόν ή κατα κόσμον Ancistrus Sp. 3 VS Ancistrus Dolichopterus.....

Δύο ΜΑΚΡΑΝ διαφορετικά ψάρια με τελείος διαφορετικά χαρακτηριστικά, τόπο καταγωγής αλλά και συνθήκες διαβίωσης.....

Το Aqualog που δόθηκε σε προηγούμενο πόστ σαν reference μπορεί να έχει φωτογραφία και να ονομάζει το ψάρι σαν Dolichopterus αλλά αυτό είναι αναληθές και το συγκεκριμένο βιβλίο έχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΛΑΘΗ.

Αυτό βέβαια πηγάζει από την μή συστηματική δουλειά ταξινόμησης από τους επιστήμονες των λορικαριίδων (ακόμα και σήμερα) με αποτέλεσμα ο κάθε εισαγωγέας (στην περίπτωση μας Glasser) να βαφτίζει τα ψάρια όπως θέλει.Επίσης και η ταξινόμηση βάση 'L-XXX' αριθμών είναι λάθος καθώς δέν βασίζεται σε κανένα επιστημονικό δεδομένο παρά μόνο φωτογραφίες από το DATZ (το οποίο όμως πολύ σωστά ανακάλυψτε το σύστημα με σκοπό να περιορίσει το χάος στις εισαγωγές των γατόψαρων στην γερμανία την δεκαετία 80-90).

Η αρχική περιγραφή του Knerr το 1894 αναφέρει τον Ancistrus Dolichepterus σαν ένα ψάρι με σκούρο μαύρο-μπλέ χρώμα με λευκές μικρές κουκίδες και λευκό στο τελείωμα ουράς και ραχιαίου και το κυριότερο με 8-9 μαλακές ακτίνες στο ραχιαίο πτερύγιο που τον κάνει να διαφέρει από τον Ancistrus Hoplogenys που είναι και το ψάρι όπου μοιάζουν περισσότερο και ΟΧΙ με τον Ancistrus Cirrhosus όπου και δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση.

Όσοι έχουν δεί έστω και μία φορά Ancistrus Sp 3 'Cirrhosus' διαβάζοντας την παραπάνω περιγραφή θα καταλάβουν ότι τα δύο ψάρια απέχουν μεταξύ τους...

Εδώ και κάποιες φωτό από τα refferences της ταξινόμησης των δύο ειδών από ένα βιβλίο "λιγάκι" πιό "σοβαρό" από το Aqualog...

post-2-0-14152500-1371850765_thumb.jpg post-2-0-77219600-1371850781_thumb.jpg

post-2-0-62807900-1371850795_thumb.jpg post-2-0-22076300-1371850813_thumb.jpg

post-2-0-99962100-1371850827_thumb.jpg

Επίσης.... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3630

Μόλις πάρω την άδεια από κάποιους επιστήμονες θα βάλω και ολόκληρες τις περιγραφές των ειδών....

Επίσης για αυτούς που έχουν όρεξη μπορεί να ψάξουν να βρούν το "Classification and catalogue of the mailed Loricariidae (Pisces, Siluriformes)" του Isbrucker....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στο "Phylogenetic relationships between Hypostominae and Ancistrinae (Siluroidei: Loricariidae): first results from mitochondrial 12S and 16 rRNA gene sequences" στην σελίδα 191 αναφέρεται ξεκάθαρα ότι Cirhhosus και Dolichopterus απέχουν και σε DNA επίπεδο....

post-2-0-47842700-1371852088_thumb.jpgpost-2-0-04307300-1371852093_thumb.jpgpost-2-0-57452200-1371852095_thumb.jpg

post-2-0-99139600-1371852099_thumb.jpgpost-2-0-70759000-1371852102_thumb.jpgpost-2-0-86809100-1371852105_thumb.jpg

post-2-0-43694400-1371852110_thumb.jpgpost-2-0-31055100-1371852113_thumb.jpgpost-2-0-49665800-1371852116_thumb.jpg

post-2-0-23549700-1371852120_thumb.jpgpost-2-0-35693500-1371852154_thumb.jpgpost-2-0-88686000-1371852158_thumb.jpg

post-2-0-49102300-1371852163_thumb.jpgpost-2-0-31602300-1371852165_thumb.jpg

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...