Jump to content

Ερώτηση Για Χρυσόψαρα Που Ανοιγοκλείνουν Συνέχεια Το Στόμα Τους Στην Επιφάνεια!


djkokalis

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Έχω ένα ενυδρείο 20 λίτρων στο οποίο φιλοξενούνται οι 3 φίλοι μου.

Το ενυδρείο έχει φίλτρο και του αλλάζω ανά 15-20 ημέρες το 1/3 του νερού.

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι τα ψαράκια ανεβαίνουν συνέχεια στην επιφάνεια και ανοιγοκλείνουν το στόμα τους με αποτέλεσμα να κάνουν φασαρία!

Τι μπορεί να φταίει λέτε; Έχω συνδέσει και το καλωδιάκι που είχε μέσα στη συσκευασία του ενυδρείου για την παροχή οξυγόνου.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε μου!! :D

μετρησεις εχεις κανει ποτε?

εχεις και ακομα ενα προβλημα...το ενυδρειακι σου ειναι πολυ μικρο για χρυσοψαρα.... αν εχεις ομως την διαθεση να κανεις κατι σωστο θα την βρουμε την λυση!! :D

Link to comment
Share on other sites

μετρήσεις; τι μετρήσεις να κάνω; όχι δεν έχω κάνει ποτέ.

Το μόνο που κάνω είναι κάθε φορά που αλλάζω νερό να ρίχνω αντιχλώριο και τα βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!

ποσο καιρο εχεις το ενυδρειο?

το φιλτρο το εχεις στρωσει?

ο adlib εννοει μετρησεις νερου(αμμωνιας,νιτρικων,νιτρωδων) που ειναι απαραιτητες για να καταλαβεις αν το φιλτρο σου ειναι στρωμενο και το νερο καταλληλο για τα ψαρια σου!

Link to comment
Share on other sites

Για πλησιασε κοντα το αυτι σου στο στομα τους.

Θα ακουσεις κατι σαν "βοηθεια" :)

Θελεις ενυδρειο και φιλτρο μπολισμενο.

Τωρα κανεις αλλαγη νερου καθε μερα το 50% με νερο ιδιας ακριβως θερμοκρασιας.

Link to comment
Share on other sites

Πνίγονται τα καημένα από την αμμωνία και βγαίνουν να πάρουν ανάσες, ακολουθεις άμεσα τις οδηγίες του delta66.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!

ποσο καιρο εχεις το ενυδρειο?

το φιλτρο το εχεις στρωσει?

ο adlib εννοει μετρησεις νερου(αμμωνιας,νιτρικων,νιτρωδων) που ειναι απαραιτητες για να καταλαβεις αν το φιλτρο σου ειναι στρωμενο και το νερο καταλληλο για τα ψαρια σου!

το ενυδρείο το πείρα τον Μάρτιο ή Απρίλιο. δεν θυμάμαι ακριβώς. πάντως φέτος το πήρα.

τι εννοείς αν το έχω στρώσει;

Πως εξηγείται όμως ότι όταν κάθομαι για να τα κοιτάω (γτ το ενυδρείο είναι κρυμμένο πίσω από οθόνη υπολογιστή γραφείου) ότι δεν ανεβαίνουν στην επιφάνεια;

Υπάρχει πιθανότητα να το κάνουν για να τους δώσω προσοχή;

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο το πείρα τον Μάρτιο ή Απρίλιο. δεν θυμάμαι ακριβώς. πάντως φέτος το πήρα.

τι εννοείς αν το έχω στρώσει;

Πως εξηγείται όμως ότι όταν κάθομαι για να τα κοιτάω (γτ το ενυδρείο είναι κρυμμένο πίσω από οθόνη υπολογιστή γραφείου) ότι δεν ανεβαίνουν στην επιφάνεια;

Υπάρχει πιθανότητα να το κάνουν για να τους δώσω προσοχή;

Δύσκολα φίλε μου , προτείνω και εγώ με τη σειρά μου να πράξεις όπως σε συμβουλεύουν τα παιδιά πιο πάνω για να μην έχεις προβλήματα με τα ζωντανά σου. :)

Link to comment
Share on other sites

διαβασε λιγο αυτα φιλε μου για να δεις τι παιζει με το στρωσιμο και τον κυκλο του αζώτου!

το στρώσιμο το έχω κάνει. όταν αγόρασα το ενυδρείο μου έδωσαν και από το pet shop τα βακτήρια.

Τι τεστ πρέπει να κάνω ρε παιδιά τώρα; Είναι ακριβά να τα αγοράσω;

Link to comment
Share on other sites

το αν ειναι στρωμμενο το ενυδρειο σου φιλε μου θα στο δειξουν τα τεστ!

τα απαραιτητα τεστ που πρεπει να εχεις για το στρωσιμο ειναι ΝΗ3/4(αμμωνια-αμμωνιο),ΝΟ2(νιτρωδη αλατα),ΝΟ3(νιτρικα αλατα)!

αν τα 2 πρωτα μηδενιστουν και το αλλο εχει μετρησιμες τιμες τοτε εισαι ετοιμος!! ;)

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Μηπως πλενεις το βιολογικο υλικο του φιλτρου σου με νερο της βρυσης και δεν μενει βιολογια;

Ακυρο τωρα προσεξα οτι το ενυδρειο ειναι μονο 20 λιτρα.

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιθανότητα να το κάνουν για να τους δώσω προσοχή;

Μπορει να το κανουν για διαφορες αιτιες.

Μπορει να το κανουν γιατι ζητανε φαι (ασχετα αν πρεπει να τα ταισεις ή οχι, αυτα παντα θα ζητανε), μπορει να καιγονται απο αμμωνια ή νιτρωδη (που κοβει το οξυγονο) κλπ

Χωρις μετρησεις νερου δεν μπορεις να ξερεις τι παιζεται.

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ειναι το πρωτο πραγμα του εξοπλισμου μας να ειναι τα τεστ (καλυτερα ειναι τα υγρα). μας γλυτωνουν απο πολλα προβληματα εμας και συμβαλουν μεγιστα στην υγεια των ψαριων μας, ας μην τα αμελουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Παιδιά καλημέρα πήρα εχτές ένα μικρό ενυδρείο με 2 χρυσόψαρα πρώτη φορά μικρό όμως και ανεβαίνουν πάνω συνέχεια μπορειται να με βοηθήσει σας παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα "παιδί", :)

μία πιθανή αιτία είναι να έχετε χαμηλή περιεκτικότητα σε οξυγόνο...

σε ενα ενυδρειο, το ένα φέρνει τ' αλλο...

έχετε αερόπετρα τουλάχιστον? η καποια αναδευση στην επιφάνεια απο επιστροφή φίλτρου...?

θερμοκρασίες?

ενα σκέτο ενυδρείο...ειναι η έχει φιλτρο κλπ...

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...