Jump to content

Η Αυτοσχεδια Γεμισε Αυγα


calpinos

Recommended Posts

Πρίν 25 μέρες για πρώτη φορά είδα αυγά απο τα ancistrus τα οποία τα έκαναν σε ενα ξύλο

και σε 2 μέρες χάθηκαν οπότε σκέφτηκα ετσι για πλάκα να βάλω για σπηλιά ενα κουτάκι

απο becel proactive και σκέφτηκα μήπως την συνηθήσουν και τα κάνουν μέσα και έτσι

χωρίς καμουφλάζ και τα λοιπά γέμισα απο αυγά.

Το πρόβλημα μου είναι το loach το οποίο

είναι μόνο του και κάπως δειλό και μικρό ακόμα αλλα στην σπηλιά έμπαινε

και ετσι φοβάμαι όταν εκολαυθούν τα αυγά τι θα ακολουθήσει

έχετε καμιά ιδέα.

Υ.Γ. εχω και ένα 60 αρι ενυδρείο γεμάτο με convict cichlid να το ρίξω εκεί το loach

ή

καλύτερα να καλύψω την σπηλιά με κάτι πλαστικά φυτά απο το παρελθόν

για να μην έχει πρόσβαση

post-17573-0-03415300-1358028556_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα είσαι ασφαλής, δε χρειάζεται κανένα καμουφλάζ, ο πατέρας φυλάει καλά την είσοδο και δεν περνάει τίποτε μέσα. Το πρόβλημα είναι όταν τα μικρά ξεμυτίσουν από τη σπηλιά, όπου θα γίνουν ένας καταπληκτικός μεζές για τα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείου σου, ανάλογα και τι άλλα ψάρια έχεις.

Το καλύτερο θα ήταν να απομονώσεις το ζευγάρι σε ένα ενυδρείο (και ναι, έτσι αρχίζει και γεμιζει ένα σπίτι ενυδρεία :P )

Και φτιάξε και καμμιά σπηλιά από καρύδα, τώρα που πήραν μπρος θα έχεις συχνές γέννες!

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω εμπειρία πανω σε αυτο αλλα έχω στα convict ειναι μεγάλη ταραξίες και τσαμπουκαδες δεν νομίζω να πειράξουν τα αυγά αλλα τα ψάρια που μάλλον θα βάλεις μεσα θα τα κυνηγάνε συνεχεια με ασχήμιες συνέπειες για αυτα! πρόσεχε...

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα είσαι ασφαλής, δε χρειάζεται κανένα καμουφλάζ, ο πατέρας φυλάει καλά την είσοδο και δεν περνάει τίποτε μέσα. Το πρόβλημα είναι όταν τα μικρά ξεμυτίσουν από τη σπηλιά, όπου θα γίνουν ένας καταπληκτικός μεζές για τα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείου σου, ανάλογα και τι άλλα ψάρια έχεις.

Το καλύτερο θα ήταν να απομονώσεις το ζευγάρι σε ένα ενυδρείο (και ναι, έτσι αρχίζει και γεμιζει ένα σπίτι ενυδρεία :P )

Και φτιάξε και καμμιά σπηλιά από καρύδα, τώρα που πήραν μπρος θα έχεις συχνές γέννες!

τα άλλα ψάρια είναι 6 αρλεκίνοι / 2 sae / 2 corydoras / 1 tiger barb

Link to comment
Share on other sites

Με αρλεκίνους και ΣΑΕ έχω κάνει πετυχημένες γέννες...Τα κόρυ δε νομίζω...αλλά το τιγράκι και το loach τα φοβάμαι,,,δεν τα "κατέχω" καλά, ας πει και κανένας άλλος γνώμη..και να πανε με τους κατάδικους (convict) επίσης το φοβόμουν, για να το λέει και ο γείτονας Λυκούργος κάτι θα ξέρει...

Θα επιμείνω σε γεννήστρα (αν και καταλαβαίνω τους παράγοντες πορτοφόλι/χώρος/παντόφλα) αλλά σκέψου και την επιβάρυνση στο φιλτράρισμα όταν αρχίσουν να μεγαλώνουν καμμιά 100άδα ανκιστράκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Στα convict μη βάλεις τίποτα, γιατί το 60αρι είναι ο χώρος τους και ότι βάλεις θα το σκοτώσουν..

Βέβαια το loach και ίσως το τιγράκι θα κάνουν...Πάσχα.

Τι να σου πω, αν είναι φυτεμένο το ενυδρείο και έχει αρκετές κρυψώνες θα δεις αρκετά να μεγαλώνουν.

θα συμφωνήσω με τον efthvag ότι το ιδανικό θα ήταν ένα ξεχωριστό ενυδρείο (γεννηστρα)

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας

λέω για πρώτη φορά να δοκιμάσω με κάποια εμπόδια

απο πλαστικά φυτά που εχω στο πατάρι και επειδή το ενυδρείο έχει κρυψώνες

πιστεύω να επιζήσουν κάποια αν όχι θα βάλω γεννήστρα μιας και για μένα είναι

τα πιο αγαπημένα ψάρια θέλω να πολλαπλασιαστούν

post-17573-0-85735800-1358109695_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...