Jump to content

Νέα Αρχή Με Tanganyika.


parisMJT

Recommended Posts

Καλησπερίζω την ενυδρειακή παρέα, μετά από καιρό.
Τώρα θα μου πείτε τι δουλειά έχει ένας Αμαζόνιος στην Αφρική?!?!?!
Ιδού η ερώτηση….??? Όντως ξεκινάω πάλι μετά από καιρό και αποφάσισα να στήσω ένα ενυδρείο tanganyika.
Το ενυδρείο είναι το JUWEL Record 800 (να και μερικές λεπτομέρειες : http://www.juwel-aquarium.de/en/Products/Aquariums/Rekord-Line/Rekord-600-Int.html?force_sid=fjam96mpol79icojlr767clja7#!juwel-000000000000021800).

Θα παραθέσω μερικές σκέψεις μου για το στήσιμο και τις συνθέσεις κάθε παρατήρηση είναι αποδεκτή για συζήτηση και βελτιώσεις.

Για υπόστρωμα σκέφτομαι λευκή άμμο τύπου carad για αντίθεση με την μαύρη πλάτη που θα τοποθετηθεί.

Πέτρες απο θάλασσα, σχετικά ομαλές χωρίς ¨κοφτερές¨ ακμές για αποφυγή τραυματισμών.

Πιθανότατα θα μπούν και κάποια φυτά όπως Anubias barteri var. nana και Vallisneria spiralis.

Και πάμε τώρα στο ψητό.... στα ψάρια!!! :bigemo_harabe_net-134:

Ένα πολύ ομορφο ψάρι, το οποίο θεωρώ ότι μπορώ να βρώ και σχετικά εύκολα, είναι το Neolamprologus brichardi, ένα

ζευγάρι απο αυτά και ένα μικρό χαρεμάκι των τεσσάρων ατόμων από μικρά κοχυλόψαρα τύπου Neolamprologus multifasciatus.

Περιμένω τις απόψεις σας και θα χαρώ να συζητήσουμε όλοι μαζί.

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη φιλε μου!!! :D

ολα καλα, και για τις πετρες και για την αμμο(ισως θα ηταν προτειμοτερο να βαλεις αραγωνιτη για να σε βοηθαει με τις σκληροτητες αλλα εξαρταται απο την τσεπη σου)! μια ενσταση εχω στην ψαροσυνθεση: καλυτερα να κρατησεις μονο το ζευγαρι για να το ευχαριστηθεις!! :D

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη φιλε μου!!! :D

ολα καλα, και για τις πετρες και για την αμμο(ισως θα ηταν προτειμοτερο να βαλεις αραγωνιτη για να σε βοηθαει με τις σκληροτητες αλλα εξαρταται απο την τσεπη σου)! μια ενσταση εχω στην ψαροσυνθεση: καλυτερα να κρατησεις μονο το ζευγαρι για να το ευχαριστηθεις!! :D

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Σχετικά με τον αραγωνίτη, δεν το βλέπω γιατί δεν θέλω να ανεβάσω πολύ το κόστος. Οι σκληρότητες γενικά είναι πολύ υψηλές στο δίκτυο της πόλης, αυτό ήταν και ο λόγος για Αφρική, δεν ήθελα πάλι να ασχολήθώ με οσμώσεις κλπ...

Θεωρείς ότι θα έχει μεγάλο χαμό μέσα στο ενυδρείο?

Υπάρχει κάποιος που την είχε να μας πεί συμπεριφορές?

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

και εγω πιστευω οτι θα εισαι μια χαρα! εξαλλου το πιο πιθανο ειναι να προκειται για ψαρια αναπαραγογης και οχι αγρια! ;)

θεωρω οτι τα μουλτις θα την πληρώσουν ασχημα! αν δεις και στο προφιλ τους προκειται για κιχλιδα με πολυ αγριο ταπεραμεντο!!

αν θες 2 ειδη θα μπορουσες να βαλεις τα μουλτις με καποιο ζευγαρι julidochromis! τα οποια ειναι ηρεμα ψαρια και γενικα ειναι δοκιμασμενος συνδυασμός! ;)

Link to comment
Share on other sites

Γειά , έχω την εντύπωση το ενυδρείο σου έχει τις ίδιες διαστάσεις με το δικό rio 125 οπότε απλά βάλε μόνο ενα ζευγάρι brichardi και τίποτα άλλο.Προσωπικά φιλοξενώ ενα ζευγάρι daffodil απλά τα brichardi λέγονται πρίγκιπισσσες του burundi τα δικά μου λέγονται πριγκίπισσες της zambia ,ιδια οικογένεια.Λοιπόν τέτοιοι δολοφόνοι φημισμένοι δεν υπάρχουν πουθένα γιαυτό μόνοι τους ενα ζευγάρι.

Καλη επιτυχία και ψυχραιμία

Link to comment
Share on other sites

Γειά , έχω την εντύπωση το ενυδρείο σου έχει τις ίδιες διαστάσεις με το δικό rio 125 οπότε απλά βάλε μόνο ενα ζευγάρι brichardi και τίποτα άλλο.Προσωπικά φιλοξενώ ενα ζευγάρι daffodil απλά τα brichardi λέγονται πρίγκιπισσσες του burundi τα δικά μου λέγονται πριγκίπισσες της zambia ,ιδια οικογένεια.Λοιπόν τέτοιοι δολοφόνοι φημισμένοι δεν υπάρχουν πουθένα γιαυτό μόνοι τους ενα ζευγάρι.

Καλη επιτυχία και ψυχραιμία

Καλησπέρα κύριε Σωκράτη, πραγματικά η παρέμβασή σας είναι σωτήρια, λόγω της πείρας σας στην λίμνη αλλά και έχοντας στην κατοχή σας τα daffodil.

Όντως το ενυδρείο είναι σχεδόν ίδιο σε διαστάσεις. Το Rio 125 είναι κατά 5εκ. πιο ψηλό απο το Record 800 οι υπόλοιπες διαστάσεις είναι ακριβώς ίδιες.

Είχα διαβάσει σχετικά με την επιθετικότητα τους αλλά δεν περίμενα τόσο πολύ....

Ο λόγος που σκεφτόμουν και τα multies είναι για να μην φαίνεται ¨άδειο¨ το ενυδρείο, ποσή κίνηση να δώσουν στο ενυδρείο δύο ψάρια που στην αρχή μάλιστα θα είναι 6-7εκ.?!?!?

Σε εσάς υπάρχει κίνηση?

Πιθανώς να υπάρξουν και γένες που θα δώσουν παραπάνω ζωή αλλά αν δεν μπορέσω να φτιάξω ζευγάρι?!

Στην αρχή σκεφτόμουν για ζευγάρι julidochromis transcriptus με χαρέμι multifasciatus neolamprologus, αλλά όταν είδα τα brichardi αρρώστησα.

Θα ήθελα να τα δοκιμάσω γιατί είναι κάτι διαφορετικό και όχι κάτι τόσο συνηθησμένο όσο τα transcriptus

αλλά ο βασικός λόγος που το σκέφτομαι ακόμη είναι αυτός που σας ανέφερα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη φιλε μου θα παρεις 5 ψαρακια. Σιγουρα θα εχεις κινηση! Μολις βγει ζευγαρι, αυτοματος σημαινει οτι θα αρχισουν τα ερωτικα τερτιπια! Με κινηγητο, λιγο ξυλο και φυσικα γεννες! Δεν νομιζω οτι θα φαινεται αδειο! :)

Link to comment
Share on other sites

καλωσηρθες στην τανκανικα!!!!

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη φιλε μου θα παρεις 5 ψαρακια. Σιγουρα θα εχεις κινηση! Μολις βγει ζευγαρι, αυτοματος σημαινει οτι θα αρχισουν τα ερωτικα τερτιπια! Με κινηγητο, λιγο ξυλο και φυσικα γεννες! Δεν νομιζω οτι θα φαινεται αδειο! :)

Πολυ :D

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη φιλε μου θα παρεις 5 ψαρακια. Σιγουρα θα εχεις κινηση! Μολις βγει ζευγαρι, αυτοματος σημαινει οτι θα αρχισουν τα ερωτικα τερτιπια! Με κινηγητο, λιγο ξυλο και φυσικα γεννες! Δεν νομιζω οτι θα φαινεται αδειο! :)

Οπότε στη συνέχεια απομακρύνω τα υπόλοιπα και κρατάω τα ζευγάρι... Σωστά..?!?!? :bigemo_harabe_net-134:

Καλό μου ακούγεται..... :bigemo_harabe_net-72:

Πολυ :D

Ε αυτό θέλουμε, πολύ ξύλο και κυνήγι.....

καλωσηρθες στην τανκανικα!!!!

Καλώς σας βρήκα ΚΟΥΜΑΝ, ήρθα για να μείνω στην Αφρική...κι αυτό είναι ΑΠΕΙΛΗ :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε στη συνέχεια απομακρύνω τα υπόλοιπα και κρατάω τα ζευγάρι... Σωστά..?!?!? :bigemo_harabe_net-134:

σωστα φιλαρακι!!! προχωρα γερα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην Αφρική και προσωπική μου άποψη στην ποιο όμορφη και ποιο προιστορικη λίμνη την Ταγκανικα!

Link to comment
Share on other sites

Είχα την χαρά να κρατήσω αυτά τα ψάρια για πάνω απο 10 χρόνια και πραγματικά η συμπεριφορά τους δεν συγκρίνεται εύκολα με άλλα είδη. Αγρια και οικογενειακή συμπεριφορά που αξίζει να την παρακολουθήσεις. Σε καμία περίπτωση με άλλους συγκατοίκους, γιατί μόλις ζευγαρώσου δεν θα μείνει τίποτα όρθιο..

Για άμμο θα σου προτεινα να μην χρησιμοποήσεις λευκή, γιατί "ξεπλένει" τα χρώματα των ψαριών κάτι που επισημαίνει και ο δάσκαλος Konings.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην Αφρική για να ανέβουμε λίγο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριε Σωκράτη, πραγματικά η παρέμβασή σας είναι σωτήρια, λόγω της πείρας σας στην λίμνη αλλά και έχοντας στην κατοχή σας τα daffodil.

Όντως το ενυδρείο είναι σχεδόν ίδιο σε διαστάσεις. Το Rio 125 είναι κατά 5εκ. πιο ψηλό απο το Record 800 οι υπόλοιπες διαστάσεις είναι ακριβώς ίδιες.

Είχα διαβάσει σχετικά με την επιθετικότητα τους αλλά δεν περίμενα τόσο πολύ....

Ο λόγος που σκεφτόμουν και τα multies είναι για να μην φαίνεται ¨άδειο¨ το ενυδρείο, ποσή κίνηση να δώσουν στο ενυδρείο δύο ψάρια που στην αρχή μάλιστα θα είναι 6-7εκ.?!?!?

Σε εσάς υπάρχει κίνηση?

Πιθανώς να υπάρξουν και γένες που θα δώσουν παραπάνω ζωή αλλά αν δεν μπορέσω να φτιάξω ζευγάρι?!

Στην αρχή σκεφτόμουν για ζευγάρι julidochromis transcriptus με χαρέμι multifasciatus neolamprologus, αλλά όταν είδα τα brichardi αρρώστησα.

Θα ήθελα να τα δοκιμάσω γιατί είναι κάτι διαφορετικό και όχι κάτι τόσο συνηθησμένο όσο τα transcriptus

αλλά ο βασικός λόγος που το σκέφτομαι ακόμη είναι αυτός που σας ανέφερα παραπάνω.

Συμφωνώ καταρχήν με τα γραφόμενα των φίλων πάνω.Για την ιστορία να πω οτι τα ψάρια αυτά μου τα είχε δώσει από γέννα ο Δίας πριν αρκετό καιρό 5 στον αριθμό ,τα μεγάλωσα σε ενα εξηντάρι ,περνώντας ο καιρός μείνανε 3 και κάποια στιγμή ετοίμασα το rio 125 για να τα φιλοξενήσω ( εχω υποσχεθεί παλιότερα κάποιες φωτό ,κάποια στιγμή θα τις έχετε ) εκεί λοιπόν μπήκανε οι 3 , 2 αρσενικοί και το 1 θηλυκό .Εβλεπα το κακό που ερχότανε αλλά δυστυχώς δεν το πρόλαβα,ένα πρωινό βρήκα το ένα αρσενικό εκτός ενυδρείου νεκρό βέβαια.Δεν έχουν κάνενα έλεος εξάλλου πως θα επιβιώνανε μέσα στη Ταγκανίκα.

Η κίνηση που με ρωτάς δεν είναι μεγάλη σε μένα συνηθίζουν να κινούνται γύρω από την περιοχή που έχουν σκάψει κάτω από κάποιες πέτρες.Κινούνται μόνο για να κυνηγήσουν τα anemone helena τα οποία τα αρπάζουν και τα κτυπάνε στο τζάμι.Περιμένω να γεννήσουν ώστε να υπάρξει μεγαλύτερη δραστηριότητα..Ζευγάρι θα φτιάξεις φτάνει να έχεις υπομονή εκτός αν βρείς από πουθενά κανένα πιστοποιημένο ζευγάρι.

Πάντως είναι όμορφα ψάρια και έχουν ενδιαφέρον :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια σας και το ενδιαφέρον που δείξατε.

Κατα πάσα πιθανότητα θα το επιχειρήσω με τα brichardi αλλά ακόμη διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις... :umm:

Κατ΄αρχήν θα κάνω μία έρευνα αγοράς ώστε να διαπιστώσω κατα πόσο εύκολα θα μπορέσω να τα βρώ.

Θα ξεκινήσω σιγά σιγά να στήνω το ενυδρείο και βλέπουμε...

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επιτέλους αύριο έρχονται τα πράγματα για να ξεκινήσει το στήσιμο του ενυδρείο, μίας και οι απεργίες στα πλοία μας πήγανε λίγο πίσω.

Κρατάω φωτογραφικό αρχείο από τις προετοιμασίες για να παραθέσω στο άμεσο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έχει στηθεί και θα σας δώσω μερικές φωτογραφίες όπως σας είχα υποσχεθεί...
Πρίν απο μέρες κάναμε μια εξόρμηση στις παραλίες του νησιού με τον κολλητό μου και συγχομπίστα @Vogias, με σκοπό να μαζέψουμε πέτρες για το ενυδρείο. Οι επιλογές ήταν πολλές στα είδη των πετρομάνων και στους χρωματισμούς. Μπερδευτήκαμε, μαζέψαμε πάνω απο 200 κιλά λές και θα μπαζώναμε την λίμνη του Μαραθώνα. Τελικά καταφέραμε να διαλέξουμε τις ωραιότερες κατα την γνώμη και των δύο. Δεν είναι ομαλές, όπως αρχικά φανταζόμουν, αρκετά ¨άγριες¨ με αρκετές λεπτομέριες.

Οι πέτρες πέρασαν απ΄όλες τις διαδικασίες πλύσιμο-βράσιμο κλπ.

DSC_0024_zps933cf824.jpg

DSC_0025_zps7e34e5d1.jpg

Στη συνέχεια κόψαμε και κολλήσαμε το κομμάτι ¨φελιζόλ¨ για τον πάτο

DSC_0028_zps87c7ca9c.jpg

DSC_0091_zps08ccf376.jpg

Κολλήθηκε η πλάτη, τελικά μπλέ όχι μαύρη όπως σκεφτόμουν στην αρχή.

DSC_0030_zps0d0c65de.jpg

DSC_0037_zps1b8a1eb1.jpg

Μερικά πειράματα μέχρι να καταλήξουμε σε set up.

DSC_0044_zps0b59fe95.jpg

Μετά απο περίπου μία εβδομάδα έφτασαν και τα υπόλοιπα υλικά για να συνεχίσουμε το στήσιμο (άμμος-ζουμιά κ.α.)

DSC_0092_zps7752ae0b.jpg

DSC_0095_zpsc4537103.jpg

Τελικά σα να το βρίσκουμε.....

DSC_0097_zpsd8e0fa89.jpg

DSC_0098_zps4c929c96.jpg

Το βιολογικό υλικό που βάλαμε. Θυσιάσαμε ένα σφουγγάρι για να προθέσουμε λίγο περισσότερο υλικό.

DSC_0099_zps40c9fc5a.jpg

Τελικά το βρήκαμε :bigemo_harabe_net-95: :bigemo_harabe_net-95: :bigemo_harabe_net-95:

DSC_0111Alphanutauiotagammarhoalphaphi3AE0_zpsbccb307a.jpg

DSC_0113Alphanutauiotagammarhoalphaphi3AE0_zps20aede87.jpg

DSC_0114Alphanutauiotagammarhoalphaphi3AE0_zps4fe152ee.jpg

DSC_0116Alphanutauiotagammarhoalphaphi3AE0_zpsec431f35.jpg

Ουυυυυυφφφφ επιτέλους τις ανέβασα..... :bigemo_harabe_net-72:

Περιμένω τις απόψείς σας για να κάνουμε κουβεντούλα.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο φιλε μου!!!πολυ ομορφες πετρες διαλεξες!

τις πετρες τις εβαλες μετα την αμμο? αν και φαινεται αρκετα στιβαρη κατασκευη, με το σκαψιμο υπαρχει περιπτωση καταρευσης καποιων κομματιων! επισης την anubia μπροστα μην την φυτευεις ολοκληρη! ο κορμος να ειναι εκτος αμμου! :)

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ!

Πρώτα έβαλα τα 2/3 της άμμου, τις πέτρες και στη συνέχεια το υπόλοιπο 1/3 γύρω απο τις πέτρες κυρίως, να φαίνονται ότι βγαίνουν απο αυτή. Δεν κουνιέται καθόλου, οι πέτρες είναι τέτοιες που ¨κούμπωσαν¨ η μία με την άλλη, ελπίζω όμως να μην έχουμε απρόοπτα. Ναί ,είναι εκτός άμμου, κι εδώ σκηνοθετική τσαχπινιά, έχει δεθεί με αόρατη πετονιά πάνω σε ένα μικρό κομματάκι πέτρας το οποίο έχει σφηνωθεί κάτω απο την μεγάλη για να φαίνεται ότι φυτρώνει κάτω απο τον βράχο :bigemo_harabe_net-77: .

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο αποτέλεσμα....!!!!!! :bigemo_harabe_net-64: όσο για την σύνθεση είμαι υπέρ του να βάλεις 1 είδος και φυσικά brichardi

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο αποτέλεσμα....!!!!!! :bigemo_harabe_net-64: όσο για την σύνθεση είμαι υπέρ του να βάλεις 1 είδος και φυσικά brichardi

Ευχαριστώ πολύ!

Κι εγώ υπέρ του ενός είδους είμαι γιατί δεν θέλω να δημιουργούνται εντάσεις και κυνηγητό. Τα brichardi μου αρέσουν παρα πολύ αλλά έχω λίγο χρόνο να το σκεφτώ έως ότου στρωθεί το ενυδείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...