Jump to content

Νέα Αρχή Με Tanganyika.


parisMJT

Recommended Posts

Το στρώσιμο θα πάει λίγες μέρες πίσω γιατί προέκυψε πρόβλημα με τον θερμοστάτη, η θερμοκρασία είναι κολλημένη μονίμως στους 22+ - 0,5 C. Όποτε κάνει κέφι ανοίγει, όποτε του έρθει κλείνει και δεν αντιδρά σε καμία χειροκίνητη λειτουργία. Έχω παραγγείλει ήδη, και περιμένω την Παρασκευή, έναν Jager 125W για να δούμε μια άσπρη μέρα....

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

καλά έκανες!

Άσε που με τόσο που έχουν πέσει οι ελεγκτές θερμοκρασίας δεν είναι τίποτα να αγοράσεις! Ειδικά αν πάρεις κάποιον που ελέγχει μονο ψύξη ή θέρμανση είναι ακόμα πιο φθηνοί(7 ευρω απο ebay πήρα εγω)!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό στήσιμο. αναμένουμε την επιλογή σου σε ψάρια.

Για την θερμοκρασία, σου προτείνω κι εγώ, όπως ο φίλος adlib, να κοιτάξεις για controller να ξενοιάσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλά έκανες!

Άσε που με τόσο που έχουν πέσει οι ελεγκτές θερμοκρασίας δεν είναι τίποτα να αγοράσεις! Ειδικά αν πάρεις κάποιον που ελέγχει μονο ψύξη ή θέρμανση είναι ακόμα πιο φθηνοί(7 ευρω απο ebay πήρα εγω)!

Πολύ καλό στήσιμο. αναμένουμε την επιλογή σου σε ψάρια.

Για την θερμοκρασία, σου προτείνω κι εγώ, όπως ο φίλος adlib, να κοιτάξεις για controller να ξενοιάσεις.

Κι εγώ είμαι πολύ κοντά στην αγορά ενός ελεγκτή, ψύξης-θέρμανσης τύπου eliwell, αλλά προς το παρόν πήρα και τον θερμοστάτη για να είμαι σίγουρος ότι θα δουλέυει και θα είναι αξιόπιστος. Όταν πάρω τον ελεκτή θα πειραματιστώ και με τον ¨χαλασμένο¨.

Στάθη μήπως θυμάσαι να μου στείλεις κάποιο link να δώ πάνω κάτω τι πήρες;

Link to comment
Share on other sites

πήρα 2 ελεγκτές! ο ένας ο κλασικος stc-1000 για ψυξη και θερμανση(15 ευρω με τα μεταφορικά) και ο άλλος ένας απλος κινέζικος(7 ευρω με τα μεταφορικά) με μονή έξοδο, ή ψύξη ή θερμανση! οτι θες συνδέεις!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ καλός, ιδιαίτερα ο ψύξη-θέρμανση, σε κάτι τέτοιο προσανατολιζόμουν κι εγώ!

Εσύ τον έχεις τοποθετήσει, λειτουργεί σωστά?

Link to comment
Share on other sites

ναι και είναι δοκιμασμένος απο πάρα πολλούς χομπίστες! μην τον φοβάσαι!

εμένα και ο μονής εξόδου μια χαρά λειτουργεί! τον συγκρίνω συχνά με θερμόμετρο για να δω αποκλείσεις και μέχρι τώρα τουλάχιστον πάει μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτέλους μπήκε ο θερμοστάτης και η θερμοκρασία του ενυδρείου άρχισε να ανεβαίνει σιγά σιγά.

Με τις μετρήσεις καλά και ελπίζω, με ανεβασμένες θερμοκρασίες, προσεχώς καλύτερα.

Προς το παρόν NH3: περίπου 1mg/lt και ΝΟ3: περίπου 15mg/lt.

Link to comment
Share on other sites

ΝΟ2 μετράς?

με τι τρόπο στρώνεις?

Δυστυχώς όχι, γιατί μου έχουν λήξει τα test για NO2.

Με τον κλασσικό τρόπο των βακτηρίων (Βιο Nitrivec) και υπομονή... :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι, γιατί μου έχουν λήξει τα test για NO2.

Με τον κλασσικό τρόπο των βακτηρίων (Βιο Nitrivec) και υπομονή... :bigemo_harabe_net-82:

Και τροφή ; :)

Link to comment
Share on other sites

Και τροφή ; :)

Εννοείται και τροφή, για την ακρίβεια TertaMin Baby, που είναι και σε σκόνη για να κατανέμεται ομοιόμορφα σε όλο το ενυδρειο.

Νέες μετρήσεις με περισσότερη ακρίβεια και θερμοκρασία 28,1 C

NH3 -->1mg/lt (API)

NO2-->0,5mg/lt (sera)

NO3 περίπου 15mg/lt (sera)

Link to comment
Share on other sites

Νέες μετρήσεις:

NH3 -->1mg/lt (API)

NO2-->0,5mg/lt (sera)

NO3 περίπου 25mg/lt (sera)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου

και οι πετρες αψογες!

σε βλεπω να στελνεις κανα κοντεινερ απο αυτες στην αθηνα :sarcasm::sarcasm::sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου

και οι πετρες αψογες!

σε βλεπω να στελνεις κανα κοντεινερ απο αυτες στην αθηνα :sarcasm::sarcasm::sarcasm:

Σ΄ευχαριστώ πολύ!

Πολύ ευχαρίστως, δώσε μου διέυθυνση και σε δύο εργάσιμες κατέβα να τις παραλλάβης :P

Link to comment
Share on other sites

Νέες μετρήσεις:

NH3 -->1mg/lt (API)


NO2-->0,5mg/lt (sera)


NO3 περίπου 10mg/lt (sera)

Η αμμωνία δεν λέει να πέσει, οπότε ελλατώνω την τροφή με σκοπό να την κόψω αν συνεχίσει να μην πέφτει.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο τροφή ρίχνεις και κάθε πότε?

Σε σύριγγα των 10ml διαλύω περίπου 1,5ml τροφής, παρά μέρα κι αυτό όχι αυστηρά, κάποιες φορές το έκανα και ανα δύο ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα βέβαια ακριβώς πόσο είναι το 1,5ml αλλά αν είναι παραπάνω απο 2-3 μικρά φυλλαράκια είναι πολύ. Ποια βακτήρια χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

Όταν διαλύσεις την Tetramin Baby σε νερό και την βάλεις σε σύριγγα να φτάνει το 1,5 ml της. Ναι, πάντως είναι περισσότερο απο 2-3 φυλλαράκια.

Τα Bio Nitrivec της Sera.

Link to comment
Share on other sites

Νέες μετρήσεις:



NH3 --0,25mg/lt μπορεί και λιγότερα (API)



NO2-->5mg/lt (sera)



NO3 περίπου 50mg/lt (sera)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κόψει την τροφή ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, την εχω σταματήσει κι εχω αλλάξει και τον υαλοβαμβακα που ειχα πανω πανω στο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις βρεί ψαράκια; γιατί το στρώσιμο μπαίνει σιγα σιγά στη τελική φάση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...