Jump to content

Νέα Αρχή Με Tanganyika.


parisMJT

Recommended Posts

Update στο θέμα:

Όλα πάνε μια χαρά με το ενυδρείο, τρέχει από τις 10/2 και πριν απο περίπου μια εβδομάδα μπήκε ο πρώτος κάτοικός του, ένα Zebra Nerite snail.

Σήμερα έγινε και η παραγγελία των ψαριών (Neolamprologus Brichardi) από κατάστημα της Θεσσαλονίκης και την Τρίτη

(αφού Δευτέρα μόνο έχει πλοίο για Μυτιλήνη :bigemo_harabe_net-86: ) θα τα έχω στην κατοχή μου και θα γίνεται η προσαρμογή.... :bigemo_harabe_net-66:

και μία πανοραμική φωτογραφία με τον κάτοικο σε περίπατο...

DSC_0270_zpsfd277b4d.jpg

Πωπω ομορφιες! αντε με το καλο να παραλαβεις! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, ανυπομονώ κι εγώ να μπούν επιτέλους μέσα γιατί τόσο καιρό μόνο νερό κυκλοφορεί.... :bigemo_harabe_net-62:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Το ενυδρείο σου είναι πολύ ωραίο με πολύ ωραίο στήσιμο και χρώματα.

Πιστεύω θα το απολαύσουν οι ψάρηδες σου! Με το καλό.

Link to comment
Share on other sites

Πατριδα τι να πω! Ειναι λιγο οτι και να πω! Απλα πανεμορφο. Αντε με το καλο να μπουν και τα ψαρια! Το χαρτι της πλατης τι ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Το ενυδρείο σου είναι πολύ ωραίο με πολύ ωραίο στήσιμο και χρώματα.

Πιστεύω θα το απολαύσουν οι ψάρηδες σου! Με το καλό.

Σε ευχαριστώ πολύ, όταν θα μπούν και τα ψάρια θα δείξει ακόμη περισσότερο, πιστεύω....

Πατριδα τι να πω! Ειναι λιγο οτι και να πω! Απλα πανεμορφο. Αντε με το καλο να μπουν και τα ψαρια! Το χαρτι της πλατης τι ειναι;

Να ΄σαι καλά πατριώτη, η Τρίτη, που θα τα παραλάβω, είναι κοντά :bigemo_harabe_net-72: .....

Η πλάτη είναι αυτοκόλλητη πλαστική μεμβράνη από βιβλιοπωλείο (αυτή που ¨ντύναμε¨ τα βιβλία) σε μπλέ χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

τελειο ειναι,μολις χθες παρελαβα τα δικα μου brichardi ....θα παθεις πλακα με τα ψαρακια,αντε με το καλο

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους παραλάβαμε :bigemo_harabe_net-95: :bigemo_harabe_net-95: :bigemo_harabe_net-95:

Από τα αξημέρωτα σηκώθηκα για να πάω να στηθώ στο λιμάνι και να περιμένω το πλοίο :bigemo_harabe_net-137:

Ευτυχώς όλα καλά, τα παρέλαβα, ζωηρότητα και κινητικότατα. Στην αρχή βέβαια απογοητεύτηκα γιατί απο τη μία ήταν άφαντα λόγω μεγέθους κι απο την άλλη απ΄ το στρες και την χαμηλή θερμοκρασία είχαν χλωμιάσει και ήταν σχεδόν διάφανα...

Αμέσως πήγα σπίτι, και ξεκίνησα την προσαρμογή, όταν ανέβηκε η θερμοκρασία στη σακούλα άρχισαν το κολύμπι και τα παιχνίδια μεταξύ τους (ανα δύο).

Την ώρα του φαγητού βγαίνουν και κυκλοφορούν αρκετά έξω και χωρίς να δείχνουν ότι φοβούνται, στη συνέχεια μπαίνουν και κάθονται στις πέτρες, κυρίως στο προθαλάμι.

Ακολουθεί φωτορεπορτάζ από την παραλλαβή και προσαρμογή, οι φωτο είναι σκοτεινές, γιατί δεν άναψα πολλά φώτα προκειμένου να μην στρεσάρω περισσότερα τα ψάρια.

IMG097_zps5cbc29f8.jpg

IMG098_zps3a42e499.jpg

IMG099_zps4694c682.jpg

IMG102_zpse937d76b.jpg

IMG103_zps829ebf8d.jpg

Τις επόμενες ημέρες που δεν εξοικιωθούν με τον χώρο και μου δίνουν πόζες, θα ανεβάσω καλύτερες φωτογραφίες.

τελειο ειναι,μολις χθες παρελαβα τα δικα μου brichardi ....θα παθεις πλακα με τα ψαρακια,αντε με το καλο

Σ΄ευχαριστώ πολύ, πραγματικά, απο τις λίγες ώρες που τα παρατηρώ έχω πάθει πλάκα από τις κινήσεις και την συμπεριφορά τους...

Εσύ τα παρέλαβες αρκετά μεγάλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου! Σου εύχομαι να τα απολαύσεις όσο δεν πάει!

Άντε καλή αρχή με την αφρική. Δεν θα το μετανιώσεις για την επιλογή σου!

Link to comment
Share on other sites

καλως τα δεχτηκες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!εμενα ειναι περιπου 3-5 εκατοστα!!!!ποσα ψαρακια πηρες?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου! Σου εύχομαι να τα απολαύσεις όσο δεν πάει!

Άντε καλή αρχή με την αφρική. Δεν θα το μετανιώσεις για την επιλογή σου!

Για να το λές κάτι θα ξέρεις....

Πιστεύω ό,τι έκανα πράγματι καλή επιλογή απο τις πρώτες ώρες κιόλας, που τις παρατηρώ το διαπιστώνω.

καλως τα δεχτηκες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!εμενα ειναι περιπου 3-5 εκατοστα!!!!ποσα ψαρακια πηρες?

Ευχαριστώ πολύ παρομοίως.... :bigemo_harabe_net-65:

Τα δικά μου είναι λίγο μικρότερα, γύρω στα 4 cm όλα. Τέσσερα είναι τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε πανοραμικη και κανα βιντεο!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες !!! Περιμένουμε ! :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι! :)

Καλώς τα δέχτηκες Πάρη. \

Τον τελευταίο καιρό η Αφρική έχει πάρει τα πάνω της με πολύ σωστούς χομπίστες και πραγματικά χαίρομαι πολύ για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι! :)

Καλώς τα δέχτηκες Πάρη. \

Τον τελευταίο καιρό η Αφρική έχει πάρει τα πάνω της με πολύ σωστούς χομπίστες και πραγματικά χαίρομαι πολύ για αυτό.

εγω χαιρομαι και καμαρωνω!!! :bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παίδες όλους!!!! Τα ψάρια έχουν αρχίσει και ξεθαρεύουν και κινούνται όλο και περισσότερο στο χώρο, αλλά, πάντα ένα γρήγορο πέρασμα μου ή μια απότομη κίνηση τα στέλνει για λίγο, ευτυχώς, στις πέτρες.

Η απόλυτη απόλαυση είναι η ώρα του φαγητού, εκεί γίνεται χαμός. Φωτογραφικό υλικό και βίντεο θα ανέβουν το συντομότερο δυνατό, περιμένω και κάτι σε φυτό για να ολοκληρωθεί το set up για να ομορφύνουν οι λήψεις :bigemo_harabe_net-66:

Αυτά είναι! :)

Καλώς τα δέχτηκες Πάρη. \

Τον τελευταίο καιρό η Αφρική έχει πάρει τα πάνω της με πολύ σωστούς χομπίστες και πραγματικά χαίρομαι πολύ για αυτό.

Στάθη, η Αφρική επιβάλεται να ανέβει, έχει να προσφέρει τόσα πολλά στον χομπίστα, ζητώντας ελάχιστα απο αυτόν. Απο την αρχή που ξεκίνησα να διαβάζω για το ενυδρείο, κατάλαβα ότι όσο πίο σωστά, ολοκληρωμένα και με υπομονή ασχοληθεί κανείς μ΄αυτό τόσο περισσότερο θα το χαρεί ο ίδιος. Εγώ προσωπικά έχω αυτό σαν γνώμονα σε όσα ενυδρεία έχω στήσει, και δεν με έχει διαψεύσει :bigemo_harabe_net-62:

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά νέα. Σου εύχομαι ότι καλύτερο.

Με την πρώτη ευκαιρία βάλε μια φωτό να τα δούμε.

Μία...??? Τι μία.......??? Μόνο μία...??? Θα δώσω πλούσιο φωτορεπορτάζ στο λαό του ΑΖ.... :bigemo_harabe_net-65:

Link to comment
Share on other sites

Είχα υποσχεθεί φωτόγραφικό υλικό.... Έβγαλα μερικές αλλά ακόμη θέλω να μάθω την ψηφιακή γιατί οι περισσότερες βγαίνουν, επιεικώς απαράδεκτες....

Μια μικρή γεύση και όταν πειραματιστώ και μάθω θα ανεβάσω κι άλλες...

Γενική άποψη με τις νέες παρεμβάσεις

DSC_0287_zps142e1327.jpg

DSC_0290_zpse285a64b.jpg

Ένα από τα καμάρια μου βολτάρει έξω απο τις πέτρες...

DSC_0288_zps5164c2eb.jpg

Όλα τα παιδιά έξω λίγο πρίν το φαγητό....

DSC_0289_zps289f2de4.jpg

Μετά το φαγητό ψάχνουν για τα τελευταία υπολειμματα τροφής...

DSC_0294_zps5a82c65f.jpg

Οι υπόλοιπες που έβγαλα, είναι ακρετά θολές και δεν αξίζουν :bigemo_harabe_net-88:
Το επόμενο διάστημα θα ασχοληθώ πιο ζεστά με την φωτογραφία του ενυδρείου, οπότε θα σας έχω πιο ωραίες εικόνες και βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Πάρη για το αποτέλεσμα , καταπληκτικά τα ψαράκια , εύχομαι να τα χαρείς ! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφες εικόνες. Μπράβο Πάρη. Καλά για τους ψάρακες δεν έχω να πω κουβέντα. :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο το στυσιμο,μπραβο!!!!δεν ειναι τρελα τα ψαρακια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...