Jump to content

Νέα Αρχή Με Tanganyika.


parisMJT

Recommended Posts

φοβερο το εκανες !!! πραγματικο στολιδι!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας παιδιά, πραγματικά χαίμομαι που αρέσει και σε άλλους που έχουν το ίδιο πάθος με ΄μενα...

Προσπαθήσαμε να δώσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο φυσικό αποτέλεσμα στο ενυδρείο, χωρίς υπερβολές.

Τις επόμενες ημέρες θα ασχοληθώ λίγο περισσότερο με την φωτογραφική για να αποτυπώσω όσο γίνεται καλύτερα αύτο που βλέπω κι εγώ...

πολυ ωραιο το στυσιμο,μπραβο!!!!δεν ειναι τρελα τα ψαρακια

Τα ψάρια είναι καταπληκτικά. Πιστεύω, ότι ακόμη έχουν να δείξουν πολλά, η ανασφάλειά τους δεν τους επιτρέπει να έχουν μια πιο ομαλή συμπεριφορά, αλλά μέρα με την μέρα, φαίνεται η διαφορά. Όταν σκύβω κοντά στο τζάμι, τρέχουν αμέσως κι αυτά μπροστά μου, γιατί έχουν συνδιάσει αυτή την κίνηση με το φαγητό, αφού πρίν ταίσω παίρνω την τροφή απο το ντουλάπι. Σε οποιδήποτε σημείο του ενυδρείου πέσει τροφή, βγαίνουν έξω και ψάχνουν σαν λαγονικά να την βρούν. Όταν η τροφή επιπλέει ακόμη, από το σημείο που βρίσκονται κάνουν ένα ταχύτατο πέταγμα προς την επιφάνεια, την αρπάζουν και πάλι κάτω...

Όλες αυτές οι συπεριφορές και άλλες που δεν έχουν φανεί, λόγω μικρής ηλικίας και ανασφάλειας, ακόμη τα κάνουν καταπληκτικά ψάρια...

πολυ ομορφο ενυδρειο και τα ψαρακια σου ειναι τεζα!!!!

Τι τέζα..?!?!?! Ζωηρότατα είναι (πλακίτσα) :bigemo_harabe_net-62:

φοβερο το εκανες !!! πραγματικο στολιδι!

Σ΄ευχαριστώ πολύ! Πραγματικά, όταν γυρνάω από την δουλειά, κάθομαι στον καναπέ και χαίρομαι να το χαζεύω....

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ! Πραγματικά, όταν γυρνάω από την δουλειά, κάθομαι στον καναπέ και χαίρομαι να το χαζεύω....

Αυτό ακριβώς είναι η μεγαλύτερη χαρά! Αν το πετύχεις αυτό τότε είσαι ο πρώτος!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δοκίμαζα την μηχανή και προσπαθούσα να δώ τι παίζει, γιατί την έχουμε πάρει απο τα Χριστούγεννα κι ακόμη δεν έχουμε ασχοληεί σοβαρά...

Ιδού λοιπόν μερικές φωτο απο τα μικρά και όχο μόνο....

DSC_0316_zps4f37022e.jpg

DSC_0321_zps2ef4631f.jpg

DSC_0331_zpsa1d49d20.jpg

DSC_0334_zps40d2ce30.jpg

DSC_0344_zps44720cde.jpg

DSC_0339_zps44e85307.jpg

DSC_0337_zps53f5904c.jpg

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

τελειες φωτο,τελειο ενυδριο!!!!!!!!!!!πολυ μ αρεσει!!!!συνχαρητηρια!!!!!!!

το σαλιγγαρακι ηθελα να σε ρωτησω κανει δουλεια με την αλγη?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια στις φωτογραφιες. Καλα για το ενυδρειο δεν λεω τιποτα!!!!

Link to comment
Share on other sites

τελειες φωτο,τελειο ενυδριο!!!!!!!!!!!πολυ μ αρεσει!!!!συνχαρητηρια!!!!!!!

το σαλιγγαρακι ηθελα να σε ρωτησω κανει δουλεια με την αλγη?

Σε ευχαριστώ Νίκο, εγώ δεν έχω πολύ άλγη για να φανεί κάποια διαφορά αλλά τα Zebra Nerite snail γενικά, τρέφονται με άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Στολιδάκι το ενυδρείο σου! Τρομερά τα ψάρια. Ωραίες φωτό!

Δεν περιγράφω άλλο! Τώρα θέλει χρόνο να ωριμάσει και να ωριμάσουν και τα ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια στις φωτογραφιες. Καλα για το ενυδρειο δεν λεω τιποτα!!!!

Πανέμορφο Πάρη ! :)

Μπράβο Πάρη. Φοβερές εικόνες. :)

Στολιδάκι το ενυδρείο σου! Τρομερά τα ψάρια. Ωραίες φωτό!

Δεν περιγράφω άλλο! Τώρα θέλει χρόνο να ωριμάσει και να ωριμάσουν και τα ψάρια!

Σας ευχαριστώ παιδιά, το βλέπω και το χαίρομαι, κι εγώ πραγματικά...

Τώρα πρέπει, όπως λέει κι ο Παναγιώτης, να ωριμάσει, να βγάλει τις αγλούλες του, να μεγαλώσουν τα μικρά και άν όλα πάνε καλά να έχουμε και καμία γέννα....

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφες φωτο

αλλα εχεις κανει και παρα πολυ καλη δουλεια με το ενυδρειο!

αντε να το χαρεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερίζω την παρέα μετά απο αρκετό καιρό για ένα update του θέματος.

Ο καιρός πέρασε και τα ψαράκια μεγάλωσαν αρκετά κι έχουν δείξει αρκετά τα χρώματά τους. Έχουν πολλή όμορφη συμπεριφορά, δεν φοβούνται και αμέσως θα κολυμπήσουν προς το τζάμι όταν πλησιάσω. Το ενυδρείο έχει γίνει άνω-κάτω από το σκάψιμο. Ακόμη δεν υπάρχει κάμια ένδειξη ζευγαρώματος. Και τα τέσσερα είναι πάντα μαζί, τρώνε κολυμπάνε και κυκλοφορούν. Πρίν από ένα μήνα περίπου το ένα (το πίο μικρόσωμο απ΄όλα και μάλλον θηλυκό) είχε απομονωθεί απο τα άλλα τρία και έσκαβε διαρκώς στις γωνίες του ενυδρείου μέχρι να φτάσει στο φελιζόλ. Αυτό διήρκησε περίπου δύο εβδομάδες και μετά πάλι μαζί με τα άλλα...

Το ενυδρείο τρέχει κανονικά και και όλα πάνε ρολόι εκτός από τον χρωματισμό της άμμου και μία σπαστική άλγη που εμφανίζεται πάνω σ΄αυτή.

Ορίστε και μερικές φωτογραφίες:

DSC_0354_zps99b76247.jpg

Το σκάψιμο που λέγαμε....

DSC_0356_zpse297d3ef.jpg

Κι άλλο σκάψιμο...

DSC_0358_zps299ba8d7.jpg

Και η άλγη στο τζάμι και στην άμμο :bigemo_harabe_net-86:

DSC_0349_zpsd2f2b495.jpg

DSC_0353_zps093b987f.jpg

DSC_0346_zps24710c7b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο ενυδρείο, να το χαίρεσε!!!

Από κυκλοφορία πως είσαι πάνω από την άμμο;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο φορά το δικό του φίλτρο κι έτσι όχι και πολλά πράγματα από κυκλοφορία. Το έχω να χτυπάει στην επιφάνεια για ανατάραξη αλλά μάλλον θα γυρίσω την έξοδο κατ΄ευθείαν πάνω στην άμμο.

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

χρονια και ζαμανια!!!!!!!!!!!!!!!μια χαρα το ενυδριο σου,οσο αφορα την αμμο και την αλγη εγω το προβλημα το ελυσα ....με ενα φιλτρο φλουβαλ 206 + του ενυδριου και με φωτισμο λεντ σε συνδιασμο με τον φωτισμο με τισ τ5!!!!!!πιανει αλγη και παλι αλλα πολυ πιο δυσκολα απο πρωτα!!!!!!!!!!!!!αντε απο οτι καταλαβα σε ετοιμαζουν για γεννες!!!!!!!!!!!ευχομε γρηγορα μπαμπας!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καθε φορα που το βλεπω ρε Παρη και πιο ομορφο! Να το χαιρεσαι! Καποια στιγμη θα το δω κι απο κοντα!

Link to comment
Share on other sites

χρονια και ζαμανια!!!!!!!!!!!!!!!μια χαρα το ενυδριο σου,οσο αφορα την αμμο και την αλγη εγω το προβλημα το ελυσα ....με ενα φιλτρο φλουβαλ 206 + του ενυδριου και με φωτισμο λεντ σε συνδιασμο με τον φωτισμο με τισ τ5!!!!!!πιανει αλγη και παλι αλλα πολυ πιο δυσκολα απο πρωτα!!!!!!!!!!!!!αντε απο οτι καταλαβα σε ετοιμαζουν για γεννες!!!!!!!!!!!ευχομε γρηγορα μπαμπας!!!!!!!!!

Νίκο, θα δώ τι θα κάνω με την άλγη, μου έχει χαλάσει όλη την εικόνα :bigemo_harabe_net-86:

Ελπίζω να με κάνουν σύντομα μπαμπά μπας και πάρουμε κανένα πολυτεκνικό επίδομα :bigemo_harabe_net-134:

Καθε φορα που το βλεπω ρε Παρη και πιο ομορφο! Να το χαιρεσαι! Καποια στιγμη θα το δω κι απο κοντα!

Ευχαριστώ Θοδωρή, άντε με το καλό να έρθεις στην πατρίδα να το δείς κι απο κοντά!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι κουκλί !!! Η άλγη μέσα στο πρόγραμμα είναι Πάρη, μην σε ανησυχεί.

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ ευχαριστώ πολύ Δημήτρη! Ναι, σίγουρα, οι άλγες είναι κάτι φυσιολογικό αλλά δεν είναι και το όμορφο θέαμα. Θα κάνω συχνότερα αλλάγες, θα περιορίσω την ποσότητα φαγητού και ελπίζω να μειώσω λίγο τον ρυθμό ανάπτυξής τους.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι μου κουκλί το ενυδρείο σου!!
Για τις άλγες τα είπαν τα παιδιά αλλά και μόνος σου. Μην αγχώνεσαι πολύ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο να το χαίρεσαι φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!!! Κι επειδή είστε καλά παιδιά θα ανεβάσω μερικές νέες φωτογραφίες :bigemo_harabe_net-55:

DSC_0360_zps5c8dd533.jpg

DSC_0363_zpsb3ff824e.jpg

DSC_0368_zpsa43f7f4a.jpg

DSC_0371_zpsfa503be4.jpg

DSC_0385_zps6c2d7246.jpg

DSC_0388_zps90380b38.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε Πάρη το χεις πολύ με την φωτογραφία φίλε!!

Όχι οτι δεν έχεις κάνει καλή δουλειά με το ενυδρείο, έτσι? Αυτά τα έχουμε ξαναπεί. :)

Συνέχισε να μας φτιάχνεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...