Jump to content

Νέα Αρχή Με Tanganyika.


parisMJT

Recommended Posts

Ρε Πάρη το χεις πολύ με την φωτογραφία φίλε!!

Όχι οτι δεν έχεις κάνει καλή δουλειά με το ενυδρείο, έτσι? Αυτά τα έχουμε ξαναπεί. :)

Συνέχισε να μας φτιάχνεις!

Ό,τι μπορώ κάνω Στάθη :bigemo_harabe_net-82:

Αν ασχοληθεί κανείς λίγο με την φωτογραφία και παρατηρήσει τι βγάζει και πώς διορθώνεται το κάθε λάθος, βγαίνει ωραίο αποτέλεσμα. Ακόμη όμως δεν έχω ασχοληθεί με την επεξεργασία, λόγω χρόνου, αν το βρώ κι αυτό θα είναι σίγουρα πιο όμορφες...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ας κάνουμε ένα μικρό update στο θέμα...

Το ενυδρείο τρέχει κανονικά κι όλα κυλούν ομαλά. Τα ψάρια έχουν μεγαλώσει αρκετά, αλλά από ενδείξεις διάθεσης αναπαραγωγής κανένα σημάδι :bigemo_harabe_net-88:

Υπάρχουν κάποιες αψιμαχίες (τύπου δαγκώματα στόμα με στόμα) αλλά πολύ μετριοπαθείς και σπάνιες. Το μόνο τους μελημα, είναι το φαγητό, στο φαγητό θα γίνει χαλασμός. Αλλά και όλη την υπόλοιπη ημέρα ασχολούνται με τοτσιμπολόγιμα των αγλών, όταν τα αφήσω ατάιστα κάνουν σαν λυσσασμένα για την άλγη και για τις Vallisneria, τις έχουν κλαδέψει κανονικά...

Προβληματίζομαι από την απουσία ενδιαφέροντως για αναπαραγωγή και σκέφτομαι μήπως όλα είναι από την ίδια γέννα (κάτι πολύ πιθανό) και αν αυτό μπορεί να επιρεάσει, αρνητικά, στην διαδικασία ζευαγαρώματος μεταξύ τους.

Ας ανεβάσουμε μερικές φωτο να πάνε κάτω τα φαρμάκια και αν υπάρχουν ιδέες περιμένω να τις συζητήσουμε...

DSC_0430_zpsf402632d.jpg

Μία φωτο ενώ τρώνε από την άλγη του βράχου

DSC_0423_zpse6ad398d.jpg

Λίγο από Vallisneria

DSC_0441_zpsdf233b40.jpg

Το ένα απο τα δύο ¨θηλυκά¨(πιθανολογώ) στο σημείο που βρίσκετα πάντα, όταν δεν ψάχνει για τροφή

DSC_0422_zps8bc2d356.jpg

DSC_0402_zps84b23858.jpg

Το μεγαλύτερο από όλα και θεωρώ πως είναι το ένα απο τα αρσενικά (οψόμεθα)

Link to comment
Share on other sites

τελειο ειναι παρη,απλα απορω γιατι δεν εχεισ γεννες ακομη???μηπως σου εκατσαν ολα αρσενικα??

Link to comment
Share on other sites

Τρομερό! Μπράβο για τα ψαράκια σου!

Στην πένα τα έχεις! Η γεννες θα έρθουν με τον καιρό! Το ότι θα έρθουν είναι σίγουρο! Μπορεί να αργήσουν μπορεί και όχι.

Link to comment
Share on other sites

τελειο ειναι παρη,απλα απορω γιατι δεν εχεισ γεννες ακομη???μηπως σου εκατσαν ολα αρσενικα??

Έλα ρε Νικόλα ανα-παραγωγέ, δώσε τα φώτα σου!!! Πες μας τα μυστικά, θερμοκρασίες, ph, kh, τροφές που ταίζεις.... Τι κάνεις και γενοβολάνε τα δικά σου σαν.... Brichardi...???

Λές να μάζεψα όλο το 2ο Λύκειο Αρρέων Θεσσαλονίκης στο ενυδρείο μου...?!?!?!

Δεν ξέρω, διακρίνω διαφορές ανα δύο, οπότε θεωρώ ότι υπάρχουν και θηλυκά.

Τρομερό! Μπράβο για τα ψαράκια σου!

Στην πένα τα έχεις! Η γεννες θα έρθουν με τον καιρό! Το ότι θα έρθουν είναι σίγουρο! Μπορεί να αργήσουν μπορεί και όχι.

Σε ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη, η αλήθεια είναι πως στην πένα δεν είναι γιατί έχει ξεφύγει λίγο το πράγμα με τις άλγες στο βυθό αλλά είναι σε κατάσταση που το βλέπω και το χαίρομαι, και αυτό μέχρι στιγμής αρκεί. Ας ελπίσουμε ότι αργά ή γρήγορα θα έρθουν.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Παρη μηπως πρεπει να τους δωσεις πρωτεινουχα! Δεν ξερω αν ειναι το ιδιο με τις Αφρικανες αλλα οταν ξεκινησα και εδινα στα σκαλαρια μου αλλα και στα υπολοιπα ψαρια του ενυδρειου bloodworms σκιστηκανε στις γεννες!

Παντως ειναι πανεμορφα! Φτου φτου!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η διατροφή είναι από τα σημαντικότερα πράγματα σε ένα αφρικάνικο μαζί με την φίλτρανση. Τι τροφές δίνεις? Επίσης τι μέγεθος έχουν?
Μην σε παραξενέψει αν είναι όλα αρσενικά(δεν ξέρω αν θυμάσαι τι έπαθε ο PRINCE, που παραγγελία 8 στα 8 ήταν αρσενικά) :D

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Παρη μηπως πρεπει να τους δωσεις πρωτεινουχα! Δεν ξερω αν ειναι το ιδιο με τις Αφρικανες αλλα οταν ξεκινησα και εδινα στα σκαλαρια μου αλλα και στα υπολοιπα ψαρια του ενυδρειου bloodworms σκιστηκανε στις γεννες!

Παντως ειναι πανεμορφα! Φτου φτου!

Δοκίμασα να τους δώσω μερικές φορές κατεψυγμένο bloodworm και ανταποκρίθηκαν θετικά, αλλά βέβαια, ότι πέσει μέσα δεν το αφήνουν...

Να το γυρίσω σε bloodworm για ένα διάστημα και να δούμε.

Σίγουρα η διατροφή είναι από τα σημαντικότερα πράγματα σε ένα αφρικάνικο μαζί με την φίλτρανση. Τι τροφές δίνεις? Επίσης τι μέγεθος έχουν?

Μην σε παραξενέψει αν είναι όλα αρσενικά(δεν ξέρω αν θυμάσαι τι έπαθε ο PRINCE, που παραγγελία 8 στα 8 ήταν αρσενικά) :D

Στην φίλτρανση ίσως υπάρχει πρόβλημα... Απο τροφές δίνω τις Tanganyika της Tropical με 48% πρωτείνη και TetraPro color με 46% πρωτείνη. Αυτή τη στιγμή είναι 5 cm και το μεγαλύτερο 6 cm.

Αυτό θα είναι το χειρότερο σενάριο :bigemo_harabe_net-111:

Ας ελπίσουμε ότι θα υπάρχει και κανένα κοριτσάκι μέσα στους μαντραχαλάδες...

Link to comment
Share on other sites

Τι προβλημα εχεις στην φιλτρανση Παρη; Παντως σου λεω απο προσωπικη εμπειρια οτι το bloodworm ειναι εγγυηση! Δεν ξερω αν κανει για αφρικανικα ή αν λειτουργουν το ιδιο!

Link to comment
Share on other sites

Το ¨πρόβλημα¨ στη φίλτρανση Θοδωρή, είναι ότι έχω μονο το εσωτερικό φίλτρο,βέβαια το έχω μπουκώσει στο βιολογικό υλικό αλλά πάλι οι δυνατότητες είναι περιορισμένες...

Μιλάς για κατεψυγμένο bloodworm, όχι αποξηραμένο, έτσι δεν είναι?!

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ αποξηραμενο! Εγω ειχα τις nutrafin και ημουν πολυ ευχαριστημενος!

Ρε συ τσιπη παρε ενα εξωτερικο! :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ αποξηραμενο! Εγω ειχα τις nutrafin και ημουν πολυ ευχαριστημενος!

Ρε συ τσιπη παρε ενα εξωτερικο! :bigemo_harabe_net-66:

Να δείς τι θα τα κάνω, θα τα ζαλίσω στο σκουλήκι απο ΄δω και πέρα, κι αν μπορούν ας μην γεννήσουν!!!!

Άσε ρε Θοδωρή με τον πόνο μου παίζεις, λες να μην το έχω σκεφτεί αλλά πήγα χθές να βάλω το χέρι στην τσέπη και τι είχε.....

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::lmao::lmao::lmao::lmao::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical: Χαχαχαχα δεν παιζεσαι!!

Να σου πω, το νου σου στις οδηγιες χρησης.

Link to comment
Share on other sites

Εμ δεν τις πρόσεξα και μου έκοψε μια με την δαγκάνα...

Οπότε το εξωτερικό το ξεχνάμε μέχρι να καθαρίσω και να κάνω απεντόμωση στις τσέπες μου... :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω ελπιζοντας να σε βοηθησω το ενυδριο απ την αρχη εχει ως εξης

2 φιλτρα ενα του rio 180 της juwel,ενα fluval 206 (πιστευω πολυ συμαντικο στοιχειο η φιλτρανση)

θερμοκρασια απο 25 εως 28

τροφες tanganyika(tropical),cichlid omni flakes(ocean nutrision),και 1 φορα την εβδομαδα spiroulina(nutrafin)

φυτα βαλισνεριες ,ανουμπιες, και ενα κερατοφιλο στην επιφανια

και μια φορα την εβδομαδα βαζω ενα καπακι flourish τησ seachem

και κατα την γνωμη μου το ποιο σημαντικο ειναι οτι αλαγες νερου κανω μια φορα το μηνα γυρο στο 20%,το καλοκαιρι ανα δυο μερες συμπληρωνα νερο ενδιαμεσα λογο εξατμισης και τα δυο με prime της seachem!!!!!

οσο για τις αλγες,ειχα και εγω το ιδιο ακριβως προβλημα,αλλα εντελως ξαφνικα εδω και 2 εβδομαδες καθαρισαν τα παντα!!!!!!!(δεν ξερω αν παιζει ρολο οτι εβαλα το κερατοφυλλο)

ελπιζω οι πληροφοριες μου να σε βοηθησουν φιλε,αντε καλες γεννες ειμαι σιγουρος πως ερχονται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(και εκει να δεις συμπεριφορες!!!) :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η φίλτρανσή μου είναι αρκετά μικρότερη απ΄ότι έχεις εσυ. Το εξωτερικό κάνει διαφορά. Θα το κανονίσω να βάλω κι εγώ ένα εξωτερικό κάποια στιγμή...

Η Omni flakes είναι πολύ καλή τροφή, την έψαξα κι εγώ για να την αγοράσω αλλά με ενημέρωσαν ότι μάλλον θα σταματήσει να κυκλοφορεί κι έτσι δεν μπόρεσα να την προμηθευτώ, με αποτέλεσμα να πάρω μόνο την tanganyika(tropical). Θα ξεκινήσω να ταίζω με bloodworm σε συνδιασμό με βιταμίνες για ένα διάστημα και βλέπουμε. Το κερατόφυλλο είναι ρουφήχτρα, τραβάβει ότι υπάρχει στο ενυδρείο, απο ρίπους, κι έτσι δεν αφήνει περιθώριο στις άλγες να αναπτυχθούν. Έχεις βάλει το ceratophyllum demersum (foxtail)? Θα δώ αν μπορέσω και βρώ κι εγώ λίγο γιατί τα πράγματα εδώ είναι δύσκολα.

Νίκο σ΄ευχαριστώ πολύ για την αποκάλυψη των μυστικών σου θα σας κρατάω ενήμερους για όποια εξεληξη υπάρξει...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η φίλτρανσή μου είναι αρκετά μικρότερη απ΄ότι έχεις εσυ. Το εξωτερικό κάνει διαφορά. Θα το κανονίσω να βάλω κι εγώ ένα εξωτερικό κάποια στιγμή...

Η Omni flakes είναι πολύ καλή τροφή, την έψαξα κι εγώ για να την αγοράσω αλλά με ενημέρωσαν ότι μάλλον θα σταματήσει να κυκλοφορεί κι έτσι δεν μπόρεσα να την προμηθευτώ, με αποτέλεσμα να πάρω μόνο την tanganyika(tropical). Θα ξεκινήσω να ταίζω με bloodworm σε συνδιασμό με βιταμίνες για ένα διάστημα και βλέπουμε. Το κερατόφυλλο είναι ρουφήχτρα, τραβάβει ότι υπάρχει στο ενυδρείο, απο ρίπους, κι έτσι δεν αφήνει περιθώριο στις άλγες να αναπτυχθούν. Έχεις βάλει το ceratophyllum demersum (foxtail)? Θα δώ αν μπορέσω και βρώ κι εγώ λίγο γιατί τα πράγματα εδώ είναι δύσκολα.

Νίκο σ΄ευχαριστώ πολύ για την αποκάλυψη των μυστικών σου θα σας κρατάω ενήμερους για όποια εξεληξη υπάρξει...

Ωραία τα ψαράκια και καλή συνέχεια .

Ποιός τα λέει αυτά ; Εγώ δεν ξέρω κάτι αλλά είναι φερέγγυα πληροφορία ;Θα προσπαθήσω να το διασταυρώσω

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κύριε Σωκράτη!!

Ηλεκτρονικό κατάστημα που ασχολείται αποκλειστικά με τον χώρο του ενυδρείου.

Επικοινώνησα τηλεφωνικά και μου είπανε ότι δεν υπάρχει απόθεμα στον αντιπρόσωπο και ότι πιθανότατα πάει για αποσυρση και δεν θα την ξανα φέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κύριε Σωκράτη!!

Ηλεκτρονικό κατάστημα που ασχολείται αποκλειστικά με τον χώρο του ενυδρείου.

Επικοινώνησα τηλεφωνικά και μου είπανε ότι δεν υπάρχει απόθεμα στον αντιπρόσωπο και ότι πιθανότατα πάει για αποσυρση και δεν θα την ξανα φέρουν.

θα μάθω και θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

Εχω επικοινωνησει με την εταιρεία Beluga στην Αθήνα που είναι αποκλειστική αντιπρόσωπος των τροφων OCEAN NUTRITION και ο αντιπρόσωπος μου ανάφερε οτι όλες οι τροφές έρχονται στην Ελλάδα και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα οπότε .............

Link to comment
Share on other sites

Εγω την ειδα σημερα μου φαινεται και σε πετ που εχει βημα στο φορουμ!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κάποιος δεν κατάλαβε καλά κάτι... Ή εγώ δεν κατάλαβα καλά αυτά που μου είπε ο ¨καταστηματάρχης¨ ή ο ίδιος από τον αντιππόσωπο, ίσως...

Όπως και να ΄χει τα νέα του κυριου Σωκράτη είναι ευχάριστα γιατί πρόκειται για μία πολύ καλή τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κάποιος δεν κατάλαβε καλά κάτι... Ή εγώ δεν κατάλαβα καλά αυτά που μου είπε ο ¨καταστηματάρχης¨ ή ο ίδιος από τον αντιππόσωπο, ίσως...

Όπως και να ΄χει τα νέα του κυριου Σωκράτη είναι ευχάριστα γιατί πρόκειται για μία πολύ καλή τροφή.

Κατσε ωπα ωπα, ποιος δεν καταλαβε τι και τι ειναι αυτο που δεν καταλαβε και τελοσπαντων το αυγο εκανε την κοτα ή η κοτα το αυγο;;;; :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ωπα ωπα, ποιος δεν καταλαβε τι και τι ειναι αυτο που δεν καταλαβε και τελοσπαντων το αυγο εκανε την κοτα ή η κοτα το αυγο;;;; :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Ε τέλοσπάντων κατάλαβες τι δεν κατάλαβα ή ο άλλος δεν κατάλαβε....

:hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:

http://www.youtube.com/watch?v=tz4S2lgrX_8

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μένεις λίγο μακριά, πάρε τηλέφωνο μαγαζιά και όποιος έχει και μπορεί παράγγειλε του να σου στείλει να κάνεις την δουλειά σου ,απο κει και πέρα αν κάποιοι δίνουν σε χομπίστες λάθος πληροφορίες όταν το καταλάβουν πιθανόν να είναι αργά

:) :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...