Jump to content

Νέα Αρχή Με Tanganyika.


parisMJT

Recommended Posts

Αν θες Παρη μπορω να σου στειλω το τηλ του μαγαζιου που την ειδα!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω το φόρουμ έχει αξιόλογα μαγαζιά να αναζητήσει κανείς αυτό που ψάχνει! Ένα τηλέφωνο ή ένα ψάξιμο στα καταστηματα που διαθέτουν και Online shop θα λύσει τις απορίες όλων!

Link to comment
Share on other sites

Αν θες Παρη μπορω να σου στειλω το τηλ του μαγαζιου που την ειδα!

Πολύ ευχαρίστως Θεόδωρε, στείλε μου ένα π.μ. με το τηλέφωνο να το έχω και θα δώ από που θα το παραγγείλω

Πιστεύω το φόρουμ έχει αξιόλογα μαγαζιά να αναζητήσει κανείς αυτό που ψάχνει! Ένα τηλέφωνο ή ένα ψάξιμο στα καταστηματα που διαθέτουν και Online shop θα λύσει τις απορίες όλων!

Ναί, πράγματι, ήδη το έχω ψάξει και το βρήκα σε κάποια καταστήματα από αυτά που έχουν βήμα στο foroum.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ας κάνουμε μια ενημέρωση για την τρέχουσα κατάσταση του ενυδρείου.

Πριν από περίπου τρείς εβδομάδες ξεκίνησε ένα ¨παιχνίδι¨ μεταξύ ενός θηλυκού κι ενός αρσενικού από τα τέσσερα (ο διαχωρισμός του γένους είναι κατά τη δική μου εκτίμηση και δεδομένου των μορφολογικών διαφορών που παρουσιάζουν μεταξύ τους). Το θηλυκό αποκόπηκε από τα υπόλοιπα, στην αριστερή πλευρά του ενυδρείου κι άρχισε το σκάψιμο. Μέσα και γύρω από τις τρύπες που άνοιξε κάθονταν μέρα και νύχτα. Εκεί κοντά πάντα ήταν και το αρσενικό κατά την διάρκεια της μέρας, με πολλά παιχνίδια μεταξύ τους. Κατά διαστήματα τα υπόλοιπα ψάρια έβγαιναν από τις πέτρες και πλησίαζαν το θηλυκό με αποτέλεσμα να ξεκινάει κι από τις δύο πλευρές ένα ατέλειωτο κυνηγητό με επιθέσεις και flairing όπως των μονομάχων (κυρίως τα θηλυκά μεταξύ τους). Εδώ και περίπου μία εβδομάδα τα πράγματα έχουν αλλάξει, το θηλυκό που έσκαβε βρίσκεται μονίμως κολλημένο στο θερμόμετρο κατά τη διάρκεια της μέρας(την νύχτα μπαίνει στα βράχια) και τα άλλα τρία (κυρίως τα αρσενικά) συνεχώς βγαίνουν από τις πέτρες και κινούνται αστραπιαιεα προς το μέρος του με τις ψιλές να πέφτουν κι από τις δύο πλευρές. Κατά την διάρκεια του ταίσματος το ¨φοβισμένο¨ θηλυκό διεκδικεί την τροφή που του αναλογεί και αφού φάει πάει πάλι στο θερμόμετρο. Τις τελευταίες μέρες σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το βγάλω αλλά...

Ακολουθεί το απαραίτητο φωτορομάτζο με αυτά που περιγράφω παραπάνω:

Τα.... ¨παιχνίδια¨ στην άμμο....

DSC_0524_zpsece8759b.jpg

DSC_0446_zpsdcdd50c5.jpg

οι τρύπες που άνοιγε το θηλυκό

DSC_0464_zpsd96fee25.jpg

DSC_0465_zpsaa9950ea.jpg

flairing από θηλυκό σε θηλυκό

DSC_0477_zpsa39152ad.jpg

DSC_0508_zps6fa82f11.jpg

Το θηλυκό στο θερμόμετρο με φανερά τα σημάδια στα περύγια και στην ουρά

DSC_0692_zps3aa31851.jpg

Εκτός των άλλων προβλημάτων δεν μπορώ να δώ και τη θερμοκρασία :bigemo_harabe_net-123:

και μία φώτο bonus για να ξεχάσουμε τα παραπάνω δυσάρεστα :bigemo_harabe_net-134:

DSC_0471_zps508ba7c5.jpg

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

πανεμορφα ειναι ρε φιλε!!!!!!!!!!!!ακομη ομος να σου φτιαξουν ζευγαρι?????το θυλικο ειναι μονο ενα τελικα???

Link to comment
Share on other sites

Εσάς τους 2 σας μπερδεύω συνέχεια ... :)

Πολύ όμορφα ψαράκια Πάρη ! :)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑι εγώ μπερδεύτηκα με τα φύλλα. Από την μια πλευρά έχουμε ένα ζευγάρι και από την άλλη 1 θηλυκό με 2 αρσενικά?

Το θηλυκό είναι πολύ στρεσαρισμένο. Δεν θα αντέξει και πολύ εκεί πάνω.

Οτι το ζευγάρι πήγε στην αριστερή πλευρά πέρα από τις πέτρες, δείχνει οτι τις πέτρες κατέλαβαν τα υπόλοιπα ψάρια. Κοινός, είναι μικρό το ενυδρείο για 2 διαφορετικές οικογένειες.

Κάνε ένα εξπλέιν να βγάλουμε μια άκρη. :)

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφα ειναι ρε φιλε!!!!!!!!!!!!ακομη ομος να σου φτιαξουν ζευγαρι?????το θυλικο ειναι μονο ενα τελικα???

Πραγματικά πολύ όμορφα, εσύ το ξέρεις από πρώτο χέρι.... Τίποτα ακόμη ρε Νίκο, δεν ξέρω τι γίνεται. Μάλλον τώρα πάει να σχηματιστεί, το αδύναμο θηλυκό πρέπει να διωχθεί από τα άλλ τρία και στη συνέχεια το ανίσχυρο αρσενικό θα κυνηγιθεί από το ζευγάρι που θα σχηματισθεί. Έτσι πιστεύω ότι θα γίνει. Θηλυκά, πιστεύω πως, υπάρχουν δύο και δύο αρσενικά. Έτσι δείχνουν τα μεγέθη και η μορφολογία( πτερύγια, χρώματα, κεφάλι)

Εσάς τους 2 σας μπερδεύω συνέχεια ... :)

Πολύ όμορφα ψαράκια Πάρη ! :)

Έχεις ένα δίκιο Δημήτρη, μοιάζουμε με τον Νίκο σαν δυο σταγώνες νερο. :bigemo_harabe_net-74:

ΚΑι εγώ μπερδεύτηκα με τα φύλλα. Από την μια πλευρά έχουμε ένα ζευγάρι και από την άλλη 1 θηλυκό με 2 αρσενικά?

Το θηλυκό είναι πολύ στρεσαρισμένο. Δεν θα αντέξει και πολύ εκεί πάνω.

Οτι το ζευγάρι πήγε στην αριστερή πλευρά πέρα από τις πέτρες, δείχνει οτι τις πέτρες κατέλαβαν τα υπόλοιπα ψάρια. Κοινός, είναι μικρό το ενυδρείο για 2 διαφορετικές οικογένειες.

Κάνε ένα εξπλέιν να βγάλουμε μια άκρη. :)

:bigemo_harabe_net-55: Στο Άργος είχαμε ένα ζευγάρι, τώρα έχουμε ένα θηλυκό και πολλά μικρά και στην Μυτιλήνη έχουμε δυο θηλυκα και δυο αρσενικά που ακόμη δεν έχει σχηματιστεί κάποιο ζευγάρι... Σκοπεύω άμεσα να δώσω το θηλυκο γιατί είναι πολύ στρεσαρισμένο και είναι κρίμα να τρώει όλο αυτό το κυνήγι.

Το θέμα είναι Στάθη, ότι δεν υπάρχει ζευγάρι τα δύο πήγανε αριστερά αλλά για μερικές ημέρες, τώρα το ίδιο αρσενικό έχει μπεί στα βράχια μαζί με τα άλλα δύο και όλα μαζί κυνηγάνε το θηλυκό του θερμόμετρου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα ψάρια, να τα χαίρεσαι. Οι συσχετισμοί θα αλλάξουν πολλές φορές καθώς τα ψάρια θα μεγαλώνουν, οπότε μην βιάζεσαι να τα διαχωρίσεις με βάση τη συμπεριφορά. Επειδή η επιθετικότητα θα αυξάνεται και ο χώρος τους ειναι σχετικά μικρός, όποιο ψάρι βλέπεις για μέρες στον αφρό, καλύτερα να το βγάζεις γιατί μετράει αντίστροφα. Καλή επιτυχία.

:)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την παρέμβαση, το πρόβλημά μου είναι ο τρόπος εξαγωγής... Όσο σκέφτομαι ότι πρέπει να βγούν όλες αυτές οι πέτρες με πιάνει απελπισία

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να πειράξεις το στήσιμο σου. Το πιο αδύναμο είναι αυτό που συνήθως απομονώνεται σε κάποια γωνία και θα το βγάλεις εύκολα με μια απόχη. Υπομονή θέλει και όχι βιαστικές κινήσεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την παρέμβαση, το πρόβλημά μου είναι ο τρόπος εξαγωγής... Όσο σκέφτομαι ότι πρέπει να βγούν όλες αυτές οι πέτρες με πιάνει απελπισια

ασε παρη την εχω περασει την φαση αυτη....τι με αποχη,τι με μπουκαλι....τι στον υπνο προσπαθουσα να τα πιασω στις 3 το πρωι...τιποτα ,εντελως απελπισια ομως...τελικα εγω καταφερα να τα βγαλω μονο με δυχτι....κουλο λιγο αλλα επιασε εφοσον ειχα βγαλει σχεδον ολες τις πετρεςς εκτος απο αυτες που ηταν θαμενες στην αμμο...υπομονη τι αλλο να σου πω!!!!!!!!!!!!!1

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να πειράξεις το στήσιμο σου. Το πιο αδύναμο είναι αυτό που συνήθως απομονώνεται σε κάποια γωνία και θα το βγάλεις εύκολα με μια απόχη. Υπομονή θέλει και όχι βιαστικές κινήσεις.

:)

Δεν είναι τόσο εύκολο, μόλις ανοίξει το καπάκι φεύγει από το θερμόμετρο και τρέχει στο κέντρο του ενυδρείου περιμένοντας την τροφή. Εδώ και καιρό έχουν συνδιάσει το άνοιγμα του καπακιούυ με τάισμα, μερικές μέρες τώρα ρίχνω τροφή δίπλα του ώστε να μην φεύγει και ψάχνει την τροφή σε όλο το ενυδρείο, μιάς και τα υπόλοιπα θα το κυνηγήσουν, μέχρι στιγμής δείχνει να πιάνει. Αύριο είναι η μέρε της κρίσης, μίλησα με ένα γνωστό μου που έχει pet shop και αύριο το πάω, αν το πιάσω....

ασε παρη την εχω περασει την φαση αυτη....τι με αποχη,τι με μπουκαλι....τι στον υπνο προσπαθουσα να τα πιασω στις 3 το πρωι...τιποτα ,εντελως απελπισια ομως...τελικα εγω καταφερα να τα βγαλω μονο με δυχτι....κουλο λιγο αλλα επιασε εφοσον ειχα βγαλει σχεδον ολες τις πετρεςς εκτος απο αυτες που ηταν θαμενες στην αμμο...υπομονη τι αλλο να σου πω!!!!!!!!!!!!!

Τι ξέρω, διάβασα το post που ανέβασες την περίοδο που προσπαθούσες να βγάλεις τά υπόλοιπα έξω, ας ελπίσουμε πως θα φανώ λίγο πιο τυχερός και θα το βγάλω χωρίς πολλές μετακομίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεννήσαμε!!!! :bigemo_harabe_net-95: :bigemo_harabe_net-95: :bigemo_harabe_net-95: :bigemo_harabe_net-95:

Πριν λίγο ενώ, είχα σακουλιάσει το θυληκό το οποίο ήταν στο θερμόμετρο και στο ένα χέρι κρατούσα το κινητό, κι έψαχνα το τηλέφωνο του pet shop,(να του πω ότι πηγαίνω και να περιμένει) και στο άλλο την σακούλα με το ψάρι, κοιτώ μπροστά κι αριστερά στο ενυδρείο (στην τρύπα που είχε σκάψει πριν από καιρό το θηλυκό του θερμόμετρου) και βλέπω ένα σμήνος από ουρίτσες. Είναι ακριβώς κάτω από το θερμόμετρο όπου κάθεται το εν λόγω θηλυκό. Βλέποντας αυτό, την ξανά βάζω στο ενυδρείο, χωρίς να ξέρω ποια είναι η μητέρα και γενικά το ζευγάρι... Πραγματικά έχω μπερδευτεί πλέον και δεν ξέρω ποιο είναι το ζευγάρι, ποιο είναι θηλυκό, ποιο αρσενικό και γενικά τι γίνεται μέσα σε αυτό το ενυδρείο. Αυτά γεννήθηκαν σήμερα ή χθες κατά την διάρκεια της νύχτας. Τα μικρά είναι πολλά, δεν μπορώ να υπολογίσω πόσα, έχουν χωριστεί σε δύο group, το ένα αριστερά και το άλλο στην μέση του ενυδρείου, κοντά στο άνοιγμα μιας σπηλιάς.

Τώρα έχω ένα τρίο που συμπεριφέρονται φυσιολογικά σαν ¨ζευγάρι¨ όλα μεταξύ τους κι ένα θηλυκό μόνο του στο θερμόμετρο...Το δεύτερο θηλυκό όταν δεν είναι με τα αρσενικά σκάβει στην άλλη πλευρά του ενυδρείου. Ενώ τα δύο αρσενικά κινούνται κοντά στα μικρά και τα ωθούν προς την γωνία στην οποία είναι η λακκούβα στην άμμο.

Πιστεύω να βγει κάποια άκρη τώρα που έγινε κι η γέννα, να δω συμπεριφορές προς τα μικρά για να ξέρω τι τελικά θα απομακρύνω...

Ελπίζω μόνο να ζήσουν τα μικρά και να μην φαγωθούν...

Και το απαραίτητο φωτορομάντζο

Το αριστερό group και πιο μεγάλο από τα δύο, δεν φαίνονται όλα, αυτά είναι περίπου το 1/3.

DSC_0781_zpsa28c4e2f.jpg

DSC_0783_zps19da5db1.jpg

DSC_0780_zps81f96b95.jpg

DSC_0773_zps92ddf032.jpg

Τα δύο αρσενικά προσέχουν(ελπίζω) τα μικρά

DSC_0786_zps980866ca.jpg

Το τρίο Στούτζες

DSC_0788_zpsbef19f0a.jpg

Το θηλυκό την ώρα της ανασκαφής

DSC_0791_zps5fcb64cc.jpg

DSC_0792_zps6ec32ff5.jpg

DSC_0794_zpsd9d4a3d2.jpg

DSC_0795_zpsb13e0936.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε φιλαρακι! Αντε να τα δεις να μεγαλωνουν! Ειδες ολα ερχονται με την ωρα τους!

Link to comment
Share on other sites

επιτελους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

μπραβο ρε φιλε συνχαρητηρια!!!!!!!!!!!!!!

να σου ζησουν

απλα παρακολουθησε τα οσο πιο πολυ μπορεισ να βρεις το ζευγαρι γιατι τηα τα φανε απο το στρες....αν ειναι ολα μαζι

και παλι να σου ζησουν!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν! Παρατήρηση τώρα.

Μήπως αυτά τα 2 αρσενικά που λές που πάνε μαζί είναι αρσενικό και θηλυκό και είναι το ζευγάρι?

Παρατήρησε συμπεριφορές. Λογικά το ζευγάρι θα κινηθεί να προστατέψει τον γόννο.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια φιλαράκι! Να σου ζήσουν!

Θέλει τρελή παρατήρηση πλέον. Κάποια στιγμή θα βγάλεις άκρη για τα φύλλα. Όσο περνάει ο καιρός αποκτάς εμπειρία.

Μην κάνεις βιαστικές κινήσεις και στρεσάρεις τα μεγάλα ψάρια. Μια γέννα και να χαθεί θα υπάρξει και άλλη. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε φιλαρακι! Αντε να τα δεις να μεγαλωνουν! Ειδες ολα ερχονται με την ωρα τους!

Σ΄ευχαριστώ πολύ Θοδωρή, πραγματικά υπομονή θέλει το πράγμα... Αλλά κι εγώ δεν έμεινα μόνο στην υπομονή, το σκουλήκι και η Omni flakes πήγαν σύννεφο....

επιτελους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

μπραβο ρε φιλε συνχαρητηρια!!!!!!!!!!!!!!

να σου ζησουν

απλα παρακολουθησε τα οσο πιο πολυ μπορεισ να βρεις το ζευγαρι γιατι τηα τα φανε απο το στρες....αν ειναι ολα μαζι

και παλι να σου ζησουν!!!!!!!!

Να ΄σαι καλά Νίκο, ευχαριστώ! Ερώτηση, η δική σου η πρώτη γέννα σε πόσες μέρες εξαφανίστηκε? Σταδιακά λιγόστευε ο γόνος ή μία κι έξω φαγώθηκαν μια μέρα?

Να σου ζήσουν! Παρατήρηση τώρα.

Μήπως αυτά τα 2 αρσενικά που λές που πάνε μαζί είναι αρσενικό και θηλυκό και είναι το ζευγάρι?

Παρατήρησε συμπεριφορές. Λογικά το ζευγάρι θα κινηθεί να προστατέψει τον γόννο.

Ευχαριστώ Παναγιώτη! Το ένα το οποίο έχει απομονωθεί, οκ, δεν συμμετείχε στην αναπαραγωγική διαδικασία και γι΄αυτό θεωρείται ξένο σώμα από τα άλλα τρία. Τα άλλα τρία γιατί να είναι άλλα τρία και να μην είναι δύο?! κι εκτός αυτού, τα δύο που είναι πιο δραστήρια από τα τρία έχουν κοινά χαρακτηρίστηκα, μεγαλόσωμα, μακριές ουρές, διογκωμένο ελαφρώς κεφάλι γι΄αυτό και τα παρουσίαζα ως αρσενικά... Τα παρατηρώ από απόσταση τώρα κι ελπίζω να μπορέσω να ξεχωρίσω το ζευγάρι και να απομακρύνω αυτό που πρέπει...

Συγχαρητήρια φιλαράκι! Να σου ζήσουν!

Θέλει τρελή παρατήρηση πλέον. Κάποια στιγμή θα βγάλεις άκρη για τα φύλλα. Όσο περνάει ο καιρός αποκτάς εμπειρία.

Μην κάνεις βιαστικές κινήσεις και στρεσάρεις τα μεγάλα ψάρια. Μια γέννα και να χαθεί θα υπάρξει και άλλη. ;)

Ευχαριστώ Στάθη, τώρα δεν κάνω άλλο από το να παρατηρώ, δεν γίνεται αλλιώς γιατί πρέπει να ξεκαθαρίσει η κατάσταση...

Αφού έγινε τώρα η αρχή πιστεύω ότι θα έχω κι άλλες! Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές...

Link to comment
Share on other sites

Τα φύλλα θα τα καταλάβεις και απο την συμπεριφορά τους προς τον γόννο. Συνήθως 2 θα προστατεύουν τα μικρά και θα ρίχνουν ξύλο στα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

ο πρωτος γοννος σε μενα εξαφανιστηκε σταδιακα μεσα σε δυο εβδομαδες περιπου αν θυμαμε καλα

Link to comment
Share on other sites

Τα φύλλα θα τα καταλάβεις και απο την συμπεριφορά τους προς τον γόννο. Συνήθως 2 θα προστατεύουν τα μικρά και θα ρίχνουν ξύλο στα άλλα.

Το ζευγάρι έχει αναγνωριστεί πλέον, το μόνο που δεν καταλαβαίνω ακόμα είναι γιατί κινουνται μόνο κατά του ενός, το τρίτο κινείται αμέριμνο ανάμεσα στο ζευγάρι και σχετικά κοντά στον γοννο. Το τέταρτο θα βγεί πολύ συντομα (είμαι κοντά να το πιάσω) κι εκεί πλέον θα φανεί η συμπεριφορά προς το τρίτο της παρέας.

ο πρωτος γοννος σε μενα εξαφανιστηκε σταδιακα μεσα σε δυο εβδομαδες περιπου αν θυμαμε καλα

Αυτό φοβ'αμαι, πως συμβεί και με ττην δική μου πρώτη, έχω την εντύπωση ότι λιγοστεύουν, αλλά δεν έχω δει ανησυχητικές κινήσεις προς τον γόννο από τους γονείς. Θα φανεί....

και μερικές φωτοργαφίες bonus:

DSC_0808_zpsf27e981a.jpg

DSC_0803_zps766e18db.jpg

DSC_0805_zps4c84779f.jpg

DSC_0799_zpsb4da7e51.jpg

Link to comment
Share on other sites

ενα θα σου πω,απ την στιγμη που βρηκες το ζευγαρι και καταφερεις να ειναι ΑΠΟΛΥΤΟΣ μονο του,θα εχεισ πολλεσ γεννες συνεχεια,απλα πρεπει να μεινει εντελος μονο του,μην ανχωθεις αν εξαφανιστουν τα μικρα,σε λιγοτερο απο μην θα δεις και αλλα :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Αρε Παρη, το καλοκαιρι που θα ρθω να τα δω απο κοντα θα ειναι ολοκληρα θηρια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...