Jump to content

Συμβουλές Για Φωτογράφιση Ενυδρείων Με Nikon D3200


Recommended Posts

Σήμερα πήρα την καινούρια μου φωτογραφική μηχανή NIKON D3200 με φακό18-55VR. Επειδή είναι η πρώτη φορά που παίρνω DSLR μου φαίνεται βουνό η χρήση της. θα ήθελα λοιπόν εάν ξέρει κάποιος να μου δώσει έστω κάποιες βασικές ρυθμίσεις για την φωτογράφιση ενυδρείων με τέτοια μηχανή. ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχιν με 'γεια σου! Θα χαρεις την μηχανη σου στο επακρο!Για τι είδους ενυδρειο μιλάμε?

Γιατί το θαλασσινό έχει παραπάνω φως σε σχέση με το γλυκό χωρίς να είναι κάνονας βέβαια(βλέπε φυτεμένο με φουλ λάμπα)..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε κ από μένα.

Η φωτογραφία ενυδρείου είναι ιδιαίτερη κ διαφέρει ανάλογα με το ενυδρείο, το τι θες να φωτογραφίσεις και τον φωτισμό.

Πες μας τι ακριβώς θέλεις να κάνεις και ο άρχοντας Rythor κ εγώ όσο μπορώ θα σε βοηθήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχιν με 'γεια σου! Θα χαρεις την μηχανη σου στο επακρο!Για τι είδους ενυδρειο μιλάμε? Γιατί το θαλασσινό έχει παραπάνω φως σε σχέση με το γλυκό χωρίς να είναι κάνονας βέβαια(βλέπε φυτεμένο με φουλ λάμπα)..

Καλημερα φιλε κ από μένα.

Η φωτογραφία ενυδρείου είναι ιδιαίτερη κ διαφέρει ανάλογα με το ενυδρείο, το τι θες να φωτογραφίσεις και τον φωτισμό.

Πες μας τι ακριβώς θέλεις να κάνεις και ο άρχοντας Rythor κ εγώ όσο μπορώ θα σε βοηθήσουμε!

Καλημέρα και σας ευχαριστώ για την άμεση βοήθειά σας. τα ενυδρεία μου είναι αφρικάνικα και μπορείτε να τα δείτε εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=81749 - http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=81747 . και στα δυο ανάβω μόνο την πίσω δικιά τους λάμπα, αλλά μπορώ εάν χρειάζεται να ανάψω και την μπροστά. θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε λίγο τις βασικές ρυθμίσεις για να αρχίσω να πειραματίζομαι. οι φωτογραφίες που ειναι στις παρουσιάσεις μου δεν ειναι με αυτήν την μηχανη.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για αρχη θα αναψεις οοοοοτι λαμπα εχεις μεσα στο ενυδρειο σου! οσο περισοτερο φως τοσο το καλυτερο!!

Θα γυρισεις την μηχανη σου στο Μ (manual) και το φλας κλειστο( γιατι δινει μια ασχημη οπτικη στο θεμα σου και χανεις τις ενδεχομενες σκιες και χρωματα που θα αναδειξουν την φωτογραφια σου).

Για γενική εικόνα του ενυδρείου θα τραβήξεις χωρίς καθόλου ζουμ πάνω στον φακο , γιατί εκεί θα έχεις το μικρότερο δυνατό διάφραγμά f3,5 που σημαίνει πιο φωτεινή φωτογραφία.επισης το wb θα το βάλεις στην ρυθμηση λάμπας φθορισμού για να έχεις αληθινά χρώματά. Το ISO βάλτο στο 800 για αρχή (η μηχανή το σηκώνει άνετα χωρίς να βγάλει αισθητό θορηβο). Ρυθμησε την μέτρησή στο κέντρο μονο και όχι σε όσα σημεία εστιάσει η μηχανή. Όταν κοιτάς μέσα στην μηχανή στο κάτω μέρος υπάρχει μια μπαρα , κατά μήκος της είναι ένα δείκτης που κινηται. Αυτό είναι το φωτόμετρο σου, δηλαδή πάντα πρέπει να είναι στο κέντρο! Για να πάει στο κέντρο αλλάζεις την ταχύτητα κλείστρου! Θα σημαδεψεις σε πάνω στο βράχο που είναι σχετικά πιο σκούρος από τα υπόλοιπά πράγματά του ενυδρείου και θα ρυθμησεις την ταχύτητα κλείστρου,λογικα θα σου δοσει 1/80-1/100. μετα εστιαζεις πάνω σε οποίο σημείο σου κάνει αίσθηση καδραρεις και με σταθερό χέρι τραβάς και μας λες αποτελέσματά! Μετά με τα κοραλια/ψαρια θα ανεβασεις φουλ ISO για να πάρεις πιο γρήγορες ταχυτητες κλείστρου για να βγουν όσο πιο "ακίνητες" γίνεται - εννοείται πως πρέπει να μην κουνιεται σχεδόν καθόλου το θέμα σου, όσο είναι δυνατόν τουλάχιστον.. Για γενική εικόνα του ενυδρείου θα τραβήξεις χωρίς καθόλου ζουμ πάνω στον φακο , γιατί εκεί θα έχεις το μικρότερο δυνατό διάφραγμά f3,5 που σημαίνει πιο φωτεινή φωτογραφία.επισης το wb θα το βάλεις στην ρυθμηση λάμπας φθορισμού για να έχεις αληθινά χρώματά. Το ISO βάλτο στο 800 για αρχή (η μηχανή το σηκώνει άνετα χωρίς να βγάλει αισθητό θορηβο). Ρυθμησε την μέτρησή στο κέντρο μονο και όχι σε όσα σημεία εστιάσει η μηχανή. Όταν κοιτάς μέσα στην μηχανή στο κάτω μέρος υπάρχει μια μπαρα , κατά μήκος της είναι ένα δείκτης που κινηται. Αυτό είναι το φωτόμετρο σου, δηλαδή πάντα πρέπει να είναι στο κέντρο! Για να πάει στο κέντρο αλλάζεις την ταχύτητα κλείστρου! Θα σημαδεψεις σε πάνω στο βράχο που είναι σχετικά πιο σκούρος από τα υπόλοιπά πράγματά του ενυδρείου και θα ρυθμησεις την ταχύτητα κλείστρου,λογικα θα σου δοσει 1/80-1/100. μετα εστιαζεις πάνω σε οποίο σημείο σου κάνει αίσθηση καδραρεις και με σταθερό χέρι τραβάς και μας λες αποτελέσματά!

Μετά με τα ψαρια θα ανεβασεις φουλ ISO για να πάρεις πιο γρήγορες ταχυτητες κλείστρου για να βγουν όσο πιο "ακίνητες" γίνεται - εννοείται πως πρέπει να μην κουνιεται σχεδόν καθόλου το θέμα σου, όσο είναι δυνατόν τουλάχιστον..

αν δεν ξερεις πως να κανεις τις ρυθμησεις πες μου για να το παμε ακομη πιο αναλυτικα βημα-βημα :)

ΥΓ giovanni dejavu! :bigemo_harabe_net-76:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για αρχη θα αναψεις οοοοοτι λαμπα εχεις μεσα στο ενυδρειο σου! οσο περισοτερο φως τοσο το καλυτερο!!

Θα γυρισεις την μηχανη σου στο Μ (manual) και το φλας κλειστο( γιατι δινει μια ασχημη οπτικη στο θεμα σου και χανεις τις ενδεχομενες σκιες και χρωματα που θα αναδειξουν την φωτογραφια σου).

Για γενική εικόνα του ενυδρείου θα τραβήξεις χωρίς καθόλου ζουμ πάνω στον φακο , γιατί εκεί θα έχεις το μικρότερο δυνατό διάφραγμά f3,5 που σημαίνει πιο φωτεινή φωτογραφία.επισης το wb θα το βάλεις στην ρυθμηση λάμπας φθορισμού για να έχεις αληθινά χρώματά. Το ISO βάλτο στο 800 για αρχή (η μηχανή το σηκώνει άνετα χωρίς να βγάλει αισθητό θορηβο). Ρυθμησε την μέτρησή στο κέντρο μονο και όχι σε όσα σημεία εστιάσει η μηχανή. Όταν κοιτάς μέσα στην μηχανή στο κάτω μέρος υπάρχει μια μπαρα , κατά μήκος της είναι ένα δείκτης που κινηται. Αυτό είναι το φωτόμετρο σου, δηλαδή πάντα πρέπει να είναι στο κέντρο! Για να πάει στο κέντρο αλλάζεις την ταχύτητα κλείστρου! Θα σημαδεψεις σε πάνω στο βράχο που είναι σχετικά πιο σκούρος από τα υπόλοιπά πράγματά του ενυδρείου και θα ρυθμησεις την ταχύτητα κλείστρου,λογικα θα σου δοσει 1/80-1/100. μετα εστιαζεις πάνω σε οποίο σημείο σου κάνει αίσθηση καδραρεις και με σταθερό χέρι τραβάς και μας λες αποτελέσματά! Μετά με τα κοραλια/ψαρια θα ανεβασεις φουλ ISO για να πάρεις πιο γρήγορες ταχυτητες κλείστρου για να βγουν όσο πιο "ακίνητες" γίνεται - εννοείται πως πρέπει να μην κουνιεται σχεδόν καθόλου το θέμα σου, όσο είναι δυνατόν τουλάχιστον.. Για γενική εικόνα του ενυδρείου θα τραβήξεις χωρίς καθόλου ζουμ πάνω στον φακο , γιατί εκεί θα έχεις το μικρότερο δυνατό διάφραγμά f3,5 που σημαίνει πιο φωτεινή φωτογραφία.επισης το wb θα το βάλεις στην ρυθμηση λάμπας φθορισμού για να έχεις αληθινά χρώματά. Το ISO βάλτο στο 800 για αρχή (η μηχανή το σηκώνει άνετα χωρίς να βγάλει αισθητό θορηβο). Ρυθμησε την μέτρησή στο κέντρο μονο και όχι σε όσα σημεία εστιάσει η μηχανή. Όταν κοιτάς μέσα στην μηχανή στο κάτω μέρος υπάρχει μια μπαρα , κατά μήκος της είναι ένα δείκτης που κινηται. Αυτό είναι το φωτόμετρο σου, δηλαδή πάντα πρέπει να είναι στο κέντρο! Για να πάει στο κέντρο αλλάζεις την ταχύτητα κλείστρου! Θα σημαδεψεις σε πάνω στο βράχο που είναι σχετικά πιο σκούρος από τα υπόλοιπά πράγματά του ενυδρείου και θα ρυθμησεις την ταχύτητα κλείστρου,λογικα θα σου δοσει 1/80-1/100. μετα εστιαζεις πάνω σε οποίο σημείο σου κάνει αίσθηση καδραρεις και με σταθερό χέρι τραβάς και μας λες αποτελέσματά!

Μετά με τα ψαρια θα ανεβασεις φουλ ISO για να πάρεις πιο γρήγορες ταχυτητες κλείστρου για να βγουν όσο πιο "ακίνητες" γίνεται - εννοείται πως πρέπει να μην κουνιεται σχεδόν καθόλου το θέμα σου, όσο είναι δυνατόν τουλάχιστον..

αν δεν ξερεις πως να κανεις τις ρυθμησεις πες μου για να το παμε ακομη πιο αναλυτικα βημα-βημα :)

ΥΓ giovanni dejavu! :bigemo_harabe_net-76:

παει παλαβωσα με τόσα πράγματα που πρεπει να ρυθμίσω !!!!!! :bigemo_harabe_net-111: θα προσπαθήσω να κάνω όλα αυτα που μου ειπες και αν δω οτι δεν τα βγαζω πέρα σε ξαναρωτάω !!!!!!! ευχαριστώ !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα πρεπει να μας πεις ποιες ειναι οι γνωσεις σου και μετα να σε καθοδηγησει ο AΡΧΩΝ Rythor καταλληλα στα αποκρυφα μονοπατια της ενυδρειακης φωτογραφιας.. :bigemo_harabe_net-145:

Rythor---> .επισης το wb θα το βάλεις στην ρυθμηση λάμπας φθορισμού

Σε εμενα αυτο δεν υσχιει.. ( λογω θαλασσινου προφανως) και το εχω στο εντελως manual και το ρυθμιζω αναλογος του χρωματος του κοραλιου που φωτογραφιζω.

Σε γενικη του ενυδρειου το εχω στο κεντρο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα πρεπει να μας πεις ποιες ειναι οι γνωσεις σου και μετα να σε καθοδηγησει ο AΡΧΩΝ Rythor καταλληλα στα αποκρυφα μονοπατια της ενυδρειακης φωτογραφιας.. :bigemo_harabe_net-145:

Rythor---> .επισης το wb θα το βάλεις στην ρυθμηση λάμπας φθορισμού

Σε εμενα αυτο δεν υσχιει.. ( λογω θαλασσινου προφανως) και το εχω στο εντελως manual και το ρυθμιζω αναλογος του χρωματος του κοραλιου που φωτογραφιζω.

Σε γενικη του ενυδρειου το εχω στο κεντρο.

οι γνωσεις μου στις DSLR είναι 0 !!!!! πρωτη φορά πηρα τώρα, και μέχρι τωρα είχα compact.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...

Για αρχη πρεπει να παιξεις με πολλα κλικ... ( εγω εκανα πανω απο 1000 μεχρι να πω οτι ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ...)

Θεωριτικα δεν μπορει να σε βοηθησει καποιος 100% .. παιξε και οτι απορια εχεις εδω ειμαστε... Ολη η μαγκια ειναι να εχεις το φωτομετρο στο κεντρο παντα.. ( μια οριζοντια μπαρα που βλεπεις μεσα απο το ματακι)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα πρεπει να μας πεις ποιες ειναι οι γνωσεις σου και μετα να σε καθοδηγησει ο AΡΧΩΝ Rythor καταλληλα στα αποκρυφα μονοπατια της ενυδρειακης φωτογραφιας.. :bigemo_harabe_net-145:

Rythor---> .επισης το wb θα το βάλεις στην ρυθμηση λάμπας φθορισμού

Σε εμενα αυτο δεν υσχιει.. ( λογω θαλασσινου προφανως) και το εχω στο εντελως manual και το ρυθμιζω αναλογος του χρωματος του κοραλιου που φωτογραφιζω.

Σε γενικη του ενυδρειου το εχω στο κεντρο.

Σωστος! το νου σου μονο οταν φαινονται κι αλλα πραγματα στην φωτογραφια σου, μπορει να σου βγαλουν "περιεργες" αποχρωσεις!

οι γνωσεις μου στις DSLR είναι 0 !!!!! πρωτη φορά πηρα τώρα, και μέχρι τωρα είχα compact.

λοιπον θα σου δειξω πως να ρυθμησεις την μηχανη σου για να τραβηξεις το ενυδρειο σου και μετα με βαση αυτο τον μπουσουλα θα αρχισεις να παιζεις με την μηχανη σου μεχρι να καταλαβεις το τι κανει τι.

ξεκιναμε απο την αρχη!

ανοιγουμε την μηχανη :P

θα γυρισεις τον διακοπτη στο Μ

xl_Nikon-D3200-14-624.jpg

μετα θα ρυθμισεις το White Balance ή WB (ας με διορθωσει ο Giovanni ,που εχει nikon, αν κανω λαθος)

διπλα στην οθονη της μηχανης ειναι ενας "σταυρος" με βελακια και στην μεση το ΟΚ.

πατα το ΟΚ και θα σου ανοιξει ενα μενου στην μηχανη οπου θα μπεις στην επιλογη WB και θα επιλεξεις την επιλογη για το φως φθορισμου(παιζει να στο γραφει στα ελληνικα ή fluorescent ή να σου εχει σχεδιακι με λαμπα φθοριου)

Nikon-Imaging-Products-Ease-of-use-Nikon

μετα θα κανεις το ιδιο πραγμα για να μπεις στο μενου αλλα αυτη τη φορα θα πας στην επιλογη ISO και θα το πας στο 1600.

υστερα θα γυρισεις την ροδελα που βρισκετε πανω δεξια για να ρυθμισεις την ταχυτητα κλειστρου.

παιξε δεξια/αριστερα μεχρι να σου δειξει η οθονη 1/100.

μετα θα βρεις το κουμπι +/- ειναι πισω απο αυτο που πατας και τραβας την φωτο σου

xl_Nikon-D3200-17-624.jpg

και οσο το κρατας πατημενο θα στριψεις την ροδελα απο πριν προς τα αριστερα. οταν το ζοομ στον φακο σου ειναι μηδενικο η χαμηλοτερη τιμη που θα σου δωσει στην οθονη της μηχανης θα 'ναι F3,5.

Συγχαρητηρια εισαι ετοιμος να φωτογραφησεις το ενυδρειο σου και να παρεις μερος στον διαγωνισμο της αφρικης!!! χεχε

ΥΓ αν οι φωτο σου ειναι φωτεινες γυρνα σκετη την ροδελα προς τα δεξια ενα κλικ την φορα και δες τι αποτελεσμα παιρνεις.

Αν ειναι σκοτεινες ανεβασε το ISO στο 3200(ή οσο ειναι η μεγαλυετρη τιμη που σου εχει). αν παρολα αυτα εχεις προβλημα ξανα ρωτα μας να βρουμε λυση!

Καλες φωτογραφικες επιδρομες!!

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...

Για αρχη πρεπει να παιξεις με πολλα κλικ... ( εγω εκανα πανω απο 1000 μεχρι να πω οτι ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ...)

Θεωριτικα δεν μπορει να σε βοηθησει καποιος 100% .. παιξε και οτι απορια εχεις εδω ειμαστε... Ολη η μαγκια ειναι να εχεις το φωτομετρο στο κεντρο παντα.. ( μια οριζοντια μπαρα που βλεπεις μεσα απο το ματακι)

+1000

Γιαννη οντως το καλο με σενα ηταν οτι ηξερερες καποια βασικα πραγματα και μπορεσες να αντιληφθεις καλυτερα καποια πραγματα.

Το φωτομετρο θα ειναι το επομενο μαθημα! :P

Ανεβασε εδω και καποιες φωτο που τραβας να δουμε τι βγαζεις!

Εχει ανεβασει ο φιλος στο θεμα του εδω πριν λιγη ωρα :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Eιχα καλο δασκαλο φιλε :bigemo_harabe_net-55::bigemo_harabe_net-145:

χαχαχ! για ρυθμιση απο το wb το κουμπι ΟΚ ειναι ή πατας το κουμπι menu?

εσπασα το κεφαλι μου και δεν μπορω να θυμηθω!

Link to comment
Share on other sites

Rythor και Giovanni περιμένω σχόλια για τις φωτογραφίες που δημοσίευσα στις παρουσιάσεις των ενυδρείων μου μετά τις οδηγίες σας.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=81747&hl= (post 20)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=81749&hl= (post 30)

Link to comment
Share on other sites

φυσαει η ομαδα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122:

ακουστε τωρα και το δικο μου προβλημα... :spam::spam::spam::spam:

εχω ενα nokia 3310 σε κοκκινο(δεν ξερω αν παιζει ρολο το χρωμα) και θελω να βελτιωσω τα φωτογραφικα μου skills...

περιμενω τις συμβουλες σας photo-masters!!! :bigemo_harabe_net-55:

αν και δεν νομιζω οτι χρειαζομαι και πολυ βελτιωση.... δειτε και μονοι σας!! εδω ειναι μια φωτο που τραβηξα την μηχανη μου!!

nokia_3310.jpg

:bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-82:

(πιο spam πεθαίνεις!!)

Link to comment
Share on other sites

φυσαει η ομαδα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122:

ακουστε τωρα και το δικο μου προβλημα... :spam::spam::spam::spam:

εχω ενα nokia 3310 σε κοκκινο(δεν ξερω αν παιζει ρολο το χρωμα) και θελω να βελτιωσω τα φωτογραφικα μου skills...

περιμενω τις συμβουλες σας photo-masters!!! :bigemo_harabe_net-55:

αν και δεν νομιζω οτι χρειαζομαι και πολυ βελτιωση.... δειτε και μονοι σας!! εδω ειναι μια φωτο που τραβηξα την μηχανη μου!!

nokia_3310.jpg

:bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-82:

(πιο spam πεθαίνεις!!)

:bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Στο ποστ #30 η πρωτη φωτο ηθελε λιγο πιο φωτεινη.Ηθελα δηλ λιγο μικροτερη ταχυτητα κλειστρου για να παρει περισσοτερο φως.

Θα εστιαζεις και το επομενο βημα πριν πατησεις το κουμπι θα ειναι να κοιτας το φωτομετρο σου να ειναι οσο πιο κεντρο γινετε!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...