Jump to content

300Lt Εξέλιξη Απο Το Μηδέν, Μέχρι Τη Ζούγκλα :)


Vave

Recommended Posts

Καλησπερα στην κοινοτητα, ονομαζομαι Γιωργος ειμαι 24 ετων και επιτελους μετα απο 9 μηνες περιπου εφτασε η ωρα να παρουσιασω και το δικο μου ενυδρειο που με τοσο μερακι, διαβασμα και ορεξη δημιουργησα!

Επειδη κατα καιρους εχω ζητησει συμβουλες απο διαφορους γνωστες εκτος φορουμ, και το μονο που πηρα ηταν λανθασμενες ακυρες και ασχετες συμβουλες οι οποιες καταστρεφανε και οχι διορθωνανε το ενυδρειο μου, κατασταλλαξα οτι μεσα σαυτο το φορουμ υπαρχουν τελικα ανθρωποι που πραγματικα σε βοηθουν μεσα απτην καρδια τους, σου λυνουν τα προβληματα σου και σε κανουν χαρουμενο και εσενα και το οικοσυστημα σου. Και ολους αυτους τους ευχαριστω απο καρδιας και τους ευχομαι τα καλυτερα.

Γιατι μη ξεχναμε, η ζωη μας ειναι μικρη, για να την περναμε με στεναχωριες, κατραπακιες και λυπες. Κανεις απο αυτους που κρατησανε μυστικες τις γνωσεις τους δεν αισθανθηκε πληρης ποτε. Αν κατα καποιο τροπο το χομπι μας, μας κανει πιο χαρουμενους, ας μοιραστουμε τις γνωσεις μας με τους συνχομπιστες μας με σκοπο να τους δωσουμε λιγη χαρα παραπανω! Εξαλλου οι γνωσεις ειναι για να τις μοιραζομαστε!

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Φυτεμένο

Γενικές Πληροφορίες
Συνολικά Λίτρα: 300

Οργανισμοί
Φυτά: Bacopa Caroliniana, Cuba, Riccia, Polysperma Rosanervig, Staurogyne Repens, και αλλα διαφορα φυτα αγνωστης ταυτοτητος τα οποια δεν καταφερα να βρω τις ονομασιες τους δυστυχως
Ψάρια: SAE, Guppies, Γλυφτες, Νεον
Άλλα είδη: Παρανομα σαλιγκαρια τα οποια λυπηθηκα να τα βγαλω και τα κρατησα :)

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Μαυρο
Ξύλα: Ρίζα απο πλατανοδεντρο η οποια βρισκοταν μεσα στο ποταμι υδροβια, την οποια παλευαμε να κοψουμε 2 ωρες 4 ατομα λόγω οτι ηταν βυθισμενη κατω απο το υποστρωμα
Υπόστρωμα: Flourite Red δυο σακουλες
Βυθός: Μαυρο χαλικι ψιλο

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού 4x54 Watt T5 10.000 Κελβιν, εκ των οποιων η μια ειναι ροζ Grolux
Διάρκεια φωτισμού: 10 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: EHEIM εξωτερικο φιλτρο 1000 λιτρα/ωρα
Θέρμανση: θερμοστατης 300 Watt
Λίπανση: Seachem ολη την σειρα με καθημερινο προγραμμα λιπανσης διαφορετικο απο μερα σε μερα με συγκεκριμενα ml
Παροχή CO2: Μπουκαλα 2λιτρη με ph controller, ηλεκτρομαγνητικη βανα και διαχυση μεσω xlarge διαχυτηρα

Παράμετροι
pH: 6,5
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 2
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): παντα στο ελαχιστο με αρκετες προσπαθειες να τα αυξησω. ματαια ομως
Φωσφορικά (PΟ4): δε μετραω
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25 Celcius

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: Καθε κυριακη το 20% του νερου απο Α/Ο

Θα ακολουθησω μια σειρα απο φωτογραφιες με ημερομηνιες καταγεγραμενες τις οποιες εχω συλλεξει στο αρχειο μου εδω και 9 μηνες με σκοπο να τις μοιραστω μαζι σας.

Το ενυδρειο ξεκινησε δειλα δειλα καπως ετσι στις

25 απριλιου 2012!

post-16337-0-85601900-1359391724_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια εξέλιξη φιλε μου! στο μονο που εχω μια ενσταση ειναι στην ψαροσυνθεση, αλλα διορθωνεται ευκολα! ;)

στις λαμπες γιατι προτίμησες 10000Κ?

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχή , μερικες παρατηρησεις μονο...

Δες λίγο την ψαροσυνθεση σου, Ψάρια: SAE, Guppies, Γλυφτες, Νεον

Πρωτα φτιαχνουμε το ενυδρειο με σωστες παραμετρους για τα ψάρια , και επειτα ερχονται και τα φυτά..

Το θερμοστατη προσεξε , μην τον εχεις ολο βυθισμένο..

Φιλικά Νίκος.

Link to comment
Share on other sites

Σταθη και Νικο. θα απαντησω στις ερωτησεις σας ευχαριστως, αφου πρωτα βρω ενα τροπο να ανεβασω τις επομενες φωτογραφιες οι οποιες δυστυχως ξεπερνουν τα 2 mb!. ψαχνω προγραμματακι μειωσης αναλυσης και δε βρισκω λυση

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, βρεθηκε λυση για τις φωτογραφιες. Σταθη και Νικο η ψαροσυνθεση μου αλλαξε παρα πολλες φορες μεχρι τη σημερινη. Πλεον εχω κατασταλλαξει στα γκαπι τα οποια επειδη ειναι πολυ φιλικα ψαρακια τα εχω κρατησει, δε μου πειραζουν ουτε τις γαριδες ουτε τα σαλιγκαρια ουτε τα φυτα. Θα φανουνε στις φωτογραφιες στην πορεια θα το δειτε! Οσο για τον κυκλοφορητη, ο κατασκευαστης του γραφει να ειναι πληρως βυθισμενος. Θα το ψαξω παντως αυτο που λες.

31-5-2012

post-16337-0-04592900-1359396698_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...