Jump to content

300Lt Εξέλιξη Απο Το Μηδέν, Μέχρι Τη Ζούγκλα :)


Vave

Recommended Posts

απιστευτη η εξελειξη του και το τελικο αποτελεσμα παρα που ωραιο

ενας παραδεισος για τα ψαρακια σου

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

:bigemo_harabe_net-138::bigemo_harabe_net-138::bigemo_harabe_net-138:

Πολύ ωραίο!! Μπράβο!!!

Link to comment
Share on other sites

Επεσε πολύ κλάδεμα βλέπω.

Πολύ όμορφη η εξελιξή του. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε αυτό το διοξείδιο… κάνει θαύματα!

Πολύ όμορφο να το χαίρεσαι…!



Link to comment
Share on other sites

Να ειστε καλα ολοι σας για τα ωραια λογια σας, ευχομαι να δειτε και τα δικα σας ενυδρεια μια μερα ετσι και ακομη καλυτερα! krouser εχω γυρω στα 11 γκαπι μεσα αυτη τη στιγμη, τα υπολοιπα τα δινω σε φιλαρακια μου να εχουν κ αυτοι ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου φιλε μου!Αν και ειμαι της ζουγκλας,τα τελευταια aquascape σου μου αρεσαν περισσοτερο απο τα πρωτα γιατι υπαρχει και περισσοτερος ελευθερος χωρος για τα ψαρια σου,τα πρωτα εδειχναν λιγο "μπουκομενα".Πολλα μπραβο απο μενα και συνεχισε ετσι!:)

Link to comment
Share on other sites

κατω απο τους κυκλοφορητες αριστερα το μπροστα φυτο ποιο ειναι;

Και φυσικα συγχαρητηρια για το μερακι που εδειξες κ το τελικο αποτελεσμα που ειναι πολυ ωραιο.Πολυ γρηγορη εξελιξη,ζωντανα χρωματα.Ευγε.

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε αυτό το διοξείδιο… κάνει θαύματα!

Πολύ όμορφο να το χαίρεσαι…!

Κανει την διαφορα το ατιμο!!!

Συγχαρητηρια φιλε μου πολυ ομορφο το ενυδρειο ειδικα το "τελικο" του σταδιο...

δωσε χορο στα ψαρακια να γουσταρουν μεσα στη ζουγκλα..!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου!

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου και πραγματικά εξαιρετική η εξέλιξή του :thumbup: :thumbup:

Να σε ρωτήσω... ο θερμοστάτης, η εισαγωγή και η εξαγωγή (spraybar) του φίλτρου, γιατί τα έχεις κολλημένα στραβά??

(στο λέω γιατί σε κάθε φωτογραφία μου "χτυπάγαν" εμένα πολύ άσχημα στο μάτι... ο ψείρας κι ο τελειομανής τι πρόσεξε xaxaxa)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

krouser εχω γυρω στα 11 γκαπι μεσα αυτη τη στιγμη, τα υπολοιπα τα δινω σε φιλαρακια μου να εχουν κ αυτοι ;)

με τι αναλογια αρσενικων-θηλυκων?

πωπω 11 γκαπι σε 300λιτρο θα νιωθουν καπως ετσι :bigboss:

Link to comment
Share on other sites

ε'ισαι πολύ ωραίος .μιλάμε για πολύ πράσινο .μπράβο

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω και παλι για τα ομορφα λογια ρε παιδια! να ειστε καλα. Φιλε Nospanos, δεν εδωσα σημασια πολυ στα μηχανηματα του ενυδρειου, απλα τα μονταρα πανω χωρις προσοχη και οπως να ναι γιατι με εκαιγε παρα πολυ το θεμα της βιολογιας. Ισως εχεις δικιο στο οτι απο θεμα καλωπισμου μαλλον υστερω αρκετα και απο θεμα στησιματος του εξοπλισμου μεσα και απο θεμα φωτογραφησης. Αλλα εμενα προσωπικα δεν με επηρεασε ποτε το ολο θεμα αυτο, ουτε και το ενυδρειο αποσο φαινεται. Σκεφτομαι αμεσα να βαλω και δευτερο εξωτερικο φιλτρο διπλασιων λιτρων ανα ωρα, καπου στα 2000 λιτρα την ωρα με σκοπο την ακομα μεγαλυτερη φιλτρανση-βιολογια. Εχω δει παρεπιπτοντως ενυδρεια φιλων μου που εχουν απο κατω sump και ειναι φυτεμενα, σαφως εχουν καλυτερη φιλτρανση και καλυτερη βιολογια και πραγματικα αξιζει τον κοπο αλλα πλεον μου ειναι αδυνατο να φτιαξω κατι τετοιο στο ηδη υπαρχον ενυδρειο. Οποτε καθομαι στα αυγα μου και συνεχιζω ετσι :) Και οσον αφορα τα γκαπι που ρωτησε ενας φιλος παραπανω σε ποστ, προς το παρον τα εχω μισα αρσενικα μισα θηλυκα. Αλλα και να γεννησουν τα δινω σε γνωστους και φιλους οποτε δε μαζευονται ποτε πολλα!

η παρακατω φωτογραφια ειναι σημερινη, η cuba σε συνθηκες πληρης φωτοσυνθεσης, η αλλιως bubbling οπως το λετε ;)

post-16337-0-37927400-1359562081_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω και παλι για τα ομορφα λογια ρε παιδια! να ειστε καλα. Φιλε Nospanos, δεν εδωσα σημασια πολυ στα μηχανηματα του ενυδρειου, απλα τα μονταρα πανω χωρις προσοχη και οπως να ναι γιατι με εκαιγε παρα πολυ το θεμα της βιολογιας. Ισως εχεις δικιο στο οτι απο θεμα καλωπισμου μαλλον υστερω αρκετα και απο θεμα στησιματος του εξοπλισμου μεσα και απο θεμα φωτογραφησης. Αλλα εμενα προσωπικα δεν με επηρεασε ποτε το ολο θεμα αυτο, ουτε και το ενυδρειο αποσο φαινεται. Σκεφτομαι αμεσα να βαλω και δευτερο εξωτερικο φιλτρο διπλασιων λιτρων ανα ωρα, καπου στα 2000 λιτρα την ωρα με σκοπο την ακομα μεγαλυτερη φιλτρανση-βιολογια. Εχω δει παρεπιπτοντως ενυδρεια φιλων μου που εχουν απο κατω sump και ειναι φυτεμενα, σαφως εχουν καλυτερη φιλτρανση και καλυτερη βιολογια και πραγματικα αξιζει τον κοπο αλλα πλεον μου ειναι αδυνατο να φτιαξω κατι τετοιο στο ηδη υπαρχον ενυδρειο. Οποτε καθομαι στα αυγα μου και συνεχιζω ετσι :) Και οσον αφορα τα γκαπι που ρωτησε ενας φιλος παραπανω σε ποστ, προς το παρον τα εχω μισα αρσενικα μισα θηλυκα. Αλλα και να γεννησουν τα δινω σε γνωστους και φιλους οποτε δε μαζευονται ποτε πολλα!

η παρακατω φωτογραφια ειναι σημερινη, η cuba σε συνθηκες πληρης φωτοσυνθεσης, η αλλιως bubbling οπως το λετε ;)

pearling ήθελες να πεις ;)

εγώ στο είπα καθαρά από θέμα εικόνας και "ομορφιάς" γιατί εδώ που τα λέμε το "ατσούμπαλο" χτυπάει κάπως άσχημα στο μάτι... θέλω να καταλήξω ότι έχεις κάνει μια πολύ καλή δουλειά (εξοπλισμός, βιολογία, aquascaping, ανάπτυξη φυτών, κλπ) η οποία είναι κρίμα να υστερεί από αυτές τις λεπτομέρειες... έχεις πάρα πολύ φυτό και πρασινάδα για να κρύψεις όλον τον εξοπλισμό από πίσω και ίσια... ιδιαίτερα το spraybar να το ισιώσεις είναι θέμα 1-2 λεπτών το πολύ

αυτό είναι το ενυδρείο σου που είχες τα προβλήματα με τις άλγες?... τώρα σου πάει καλά??

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ωραίο !

:bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

κανα 2ο ερωτησουλες

γιατι 2 κυκλοφορητές;

η μπακόπα μου εσπαγε τα νευρα που μεγαλωνε στραβα παντα, εσυ με τους κυκλοφοριτες κάνεις και τα άλλα φυτα να είναι στραβα. Δοκίμασες χωρις κυκλοφοριτές και δεν σου άρεσε το αποτέλεσμα;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε nospanos. Πλεον καμια αλγη δε ταλαιπωρει το συστημα (τουλαχιστον μεχρι σημερα). Η αιωρουμενη εξαφανιστηκε πληρως με την συσκοτιση και δεν ξαναεπανηλθε ποτε. Πλεον εχω στα χερια μου και λαμπα UV οποτε με το που δω κατι να αχνοφαινεται θα κουμπωσω πανω την UV και τελος.

Φιλε tsagos, ο καθενας επιλεγει οτι θελει. Αλλοι βαζουν 1 κυκλοφορητη αλλοι βαζουν 2 αλλοι 3 και αλλοι 4. Το θεμα της κυκλοφοριας στο φυτεμενο ειναι ενα μειζον θεμα που σηκωνει μεγαλη κουβεντα. Καταρχην με ρωτας αν εχω δοκιμασει χωρις κυκλοφορητες και αν μου αρεσε το αποτελεσμα. Αν δοκιμασω χωρις κυκλοφορητες θα σαπισουν τα παντα θα βαλτωσει το ενυδρειο τελειως. Προσωπικα ποτε δε θα δοκιμασω χωρις κυκλοφορητες. Μιλας για μηδενικη κυκλοφορια? Απο οσα εχω διαβασει μεχρι στιγμης, η κυκλοφορια του νερου παιζει πολυ σημαντικο ρολο ως προς την μεταδοση των ιχνοστοιχειων στα φυλλα των φυτων. Μηδενικη κυκλοφορια ισουται με μηδενικη προσληψη ιχνοστοιχειων απο τα φυτα τα οποια ειναι ακινητα μη ξεχναμε. Εχω διαβασει οτι χρειαζεται τα λιτρα του ενυδρειου επι 4 φορες για να δεις ποσα λιτρα ανα ωρα θα πρεπει να εχεις κυκλοφορια. Δεν ξερω αν αληθευει ομως, το μονο που ξερω ειναι οτι κανενας δεν μπορει να αποδειξει το αντιθετο.

Τελος, καλη κυκλοφορια ισουται με καλη κυκλοφορια του διοξειδιου μεσα στη στηλη του νερου. Αμα κοψω τελειως την κυκλοφορια το διοξειδιο ετσι οπως βγαινει απο τον διαχυτηρα, ετσι θα φτανει στην επιφανεια και συνεπως εξω απτο νερο. Οποτε δωρον αδωρον.

Υ.Γ Οι μπακοπες μεγαλωνουν αψογα μεχρι στιγμης, και ποτε δε μεγαλωσαν στραβα παρεπιπτοντως. Το αν τις χαιδευει η ροη του νερου ελαχιστα δε χαθηκε και ο κοσμος. Επιβιωνουν και εξαπλωνονται συνεχως :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...