Jump to content

300Lt Εξέλιξη Απο Το Μηδέν, Μέχρι Τη Ζούγκλα :)


Vave

Recommended Posts

Συγνωμη αλλα επρεπε να γίνω πιο σαφής μαλλον με παρεξίγησες.

Εγώ εννοούσα με την κυκλοφορία απο τα φίλτρα, όχι χωρις καθόλου κυκλοφορία. Σε ρώτησα εαν το δουλεψες ποτε έτσι για να μου πεις εαν είναι καλυτερα με κυκλοφορητές.

Αλλα μου απαντησες ήδη, ευχαριστώ.

Να σου πω και γιατί ρωτάω, Είχα ακουσει τον Τ. Αμάνο πως η κυκλοφορία σε ένα ενυδρείο ήταν πολυ δυνατή και ήθελε να την χαμηλώσει για να μην μεγαλώνουν τα φυτά στραβά.

Έπιδη το ακουσα απο αυτόν μου έμεινε. Δεν τον λες και τυχαίο.

Καλη συνέχεια αδερφε :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι δε σε παρεξηγησα προς θεου! απλα μου εκανε εντυπωση η διατυπωση σου και μαλλον και εγω μπερδευτηκα! Συμφωνω με οσα λες, οτι δηλαδη ενα ενυδρειο μπορει να λειτουργησει και μονο με τα εξωτερικα του φιλτρα για κυκλοφορια και ροη νερου, χωρις να ειναι αναγκη να χρησιμοποιησεις εξτρα κυκλοφορητες. Ετσι βεβαιως και μπορει και ειναι δεκτο. Εγω καταλαβα χωρις κυκλοφορια καθολου και λεω τι μου λεει?!

Σε τελικη αναλυση επιτελους καταλαβαινομαστε :P

Να εισαι καλα φιλαρακο :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εγραψα λαθος γιατι στο μυαλο μου το φίλτρο εννοείτε, επρεπε να το αποσαφινησω. :)

Link to comment
Share on other sites

Η κυκλοφορια στο φυτεμενο ενυδρειο ειναι μια σοβαρη υποθεση και πρεπει να υπαρχει.Οπως πολυ σωστα λεει ο φιλος πιο πανω,μ την κυκλοφορια εχουμε μεταδοση των θεπτικων συστατικων σε ολοκληρο το ενυδρειο οπως και του co2.Επεισης αν δεν εχουμε αρκετη κυκλοφορια,μαζευονται πολλα οργανικα στ βυθο με αποτελεσμα να εχουμε αλγες,

Η κυκλοφορια αν δεν ειναι αρκετη απο το φιλτρο μας η αν εχουμε μεγαλο ενυδρειο,οπως του φιλου,καλο ειναι να βαζουμ καποιο κυκλοφορητη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολύ όμορφο. Για μένα είναι ίσως το ωραιότερο στήσιμο που είχες μέχρι τώρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Η εξέλιξή του είναι απλά υπέροχη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλησπερα στην κοινοτητα! Μετα απο 6 χρονια μπηκα για να ποσταρω την τελευταια φωτο του ενυδρειου-σχολειου για μενα, που τη βρηκα στο αρχειο, ωστε να κλεισει το κεφαλαιο φυτεμενο σαυτο το ενυδρειο, σαυτα τα λιτρα. Πλεον καινουρια προτζεκτ ξεκινουν με περισσοτερα λιτρα, και ποιος ξερει, ισως ξαναπαρουσιασουμε τιποτα και εδω!

 

Αυτη ειναι η τελευταια φωτο του ενυδρειου ζουγκλα λοιπον, πριν το ξεστησουμε τελειως και παραδοθουμε. Ε ναι. Σε καποια φαση ειχα βαρεθει πραγματικα να κλαδευω αληθεια, και τα αφησα ολα στη μ οιρα τους. Κανεις δε περιμενε να δει αυτο μετα απο τοσο καιρο.. Ουτε και εγω βεβαια..

 

Ψαχναμε 3 ωρες να βρουμε που πηγανε τα ψαρια να τα πιασουμε με αποχη να τα βαλουμε στο αλλο το ενυδρειο.

 

Οπως και να χει η εμπειρια μοναδικη, τα μαθηματα πολλα, και οι αναμνησεις απειρες! Η φυση μεσα στο δωματιο μας.

 

Παμε για μεγαλυτερο τωρα μπας και βαλουμε κανα φυτο παραπανω!

 

Ευχαριστω ολους οσους με βοηθησαν οσον αφορα το χομπι εδω μεσα στο φορουμ, τοτε ημουν πιτσιρικας 24αρης, πλεον 30αρησα. Ομως δε τους ξεχνω. <3

 

Καλη συνεχεια σε ολους λεβεντες, και καθαρα νερα :)

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πραγματική ζούγκλα!

 

Σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες, περιμένουμε ενημερώσεις και υλικό από τα νέα σου εγχειρήματα. ;)  

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Βόσκούσε ένα κοπάδι πρόβατα!Χαμός! :)

 

Περιμένουμε νέο πόστ με καινούργιο ενυδρείο και ότι χρειαστείς είμαστε εδώ! 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες αυτή τη στιγμή μαζί μας και σου εύχομαι σε ότι νέο κάνεις να χεις πάντα την ίδια ανάπτυξη χωρίς προβλήματα και να μας παρουσιάζεις πάντα υγιή συστήματα!!

Link to comment
Share on other sites

Εεε αφού βρήκες τα ψάρια μέσα εκεί παλι καλά!! 

Από τις ωραιες παρουσιάσεις ενυδρειων μας είχες δείξει όλη την πορεία του ενυδρείου σε φώτο και κλεινεις αυτό το βιβλίο πολύ ωραία!!

Περιμένουμε τώρα τη νέα παρουσίαση 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...