Jump to content

Πολυ Αρχαριος Με 17Λτ Ενυδρειο


Gatilaras

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κρύου νερού

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (περιπου 15Χ10Χ10):
Συνολικά Λίτρα:20
Sump (λίτρα):~17

Οργανισμοί
Φυτά:ψευτικα(πρεπει να φυγουν)
Ψάρια:1 fantail κ 1 που δεν ξερω
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες:
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :2 πλαστικα φυτα,1 κοραλοειδες οχι πλαστικο
Υπόστρωμα:
Βυθός:χαλικι χρωματιστο

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):2 μπαρες Led blacklight και λευκο
Διάρκεια φωτισμού:προς το παρων μονο την νυχτα

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:Elite Hush 5
Θέρμανση/ Ψύξη:Elite 25w/Καμια προς το παρον
Λίπανση:Αντι-χλωριο
Παροχή CO2:Mouse air-pump
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:κλασικη τροφη(flakes)


Παράμετροι
pH:?
Γενική σκληρότητα (GH):?
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):?
Αμμωνία (ΝΗ3):?
Νιτρώδη (ΝΟ2):?
Νιτρικά (ΝΟ3):?
Φωσφορικά (PΟ4):?
Μέση Θερμοκρασία (°C): 12-16

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:30% καθε 15 μερες,50%1 φορα το μηνα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:Αντιχλωριο
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:προς το παρον τιποτα

Φωτογραφίες:

post-52483-0-03202500-1359555885_thumb.jpg

post-52483-0-87005300-1359555900_thumb.jpg

post-52483-0-55655600-1359555916_thumb.jpg

post-52483-0-19536400-1359555929_thumb.jpg

Καθε συμβουλη δεκτη απο τους πιο εμπειρους.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε,

τα λαθη σου ειναι πολλα.αν εχεις ορεξη ομως και θες να ασχοληθεις με το χομπυ εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε.

καταρχην το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο για χρυσοψαρο.θες τουλαχιστον 40 λιτρα για το ενα.

το ενυδρειο σου να φανταστω οτι δεν το εχεις στρωσει ετσι?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=77238 πληροφοριες για χρυσοψαρα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79915 εδω βρισκονται ολες οι πληροφοριες που θα πρεπει να ξερεις!

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το εχω στρωσει γιατι οταν λεμε δεν εχω ιδεα απο ενυδρεια πραγματικα δεν εχω ιδεα απλα εχω μουρλα με τα ψαρια και αρχικα ακουσα petshopαδες και γνωστους που ειχαν ψαρακια κ απ'οτι φαινεται κωτσο με πιασανε.Παντως απο κατασκευες μπορω να κανω αρκετες(χαρα της δημιουργιας) αλλα ενυδρειο πιθανοτατα θα προτιμισω ετοιμο.Στο υπαρχον μαλλον θα βαλω καποιο μονομαχο μιας κ εμαθα(διαβαζοντας) οτι ειναι μια χαρα τα λιτρα του αλλα μια ερωτηση,λογω ελιψης χρονου(εξεταστικη) κ χρηματος(φοιτητης) για καμποσες μερες ακομη ποσο καιρο μπορω να τα αφησω ακομη μεσα σ΄αυτο το ενυδρειο??

Link to comment
Share on other sites

οσο πιο γρηγορα τα δωσεις τοσο καλυτερα για αυτα!προτιμησε να τα δωσεις σε καποιον που θα μπορει να τους εξασφαλισει τις καταλληλες συνθηκες!βαλε μια αγγελια και στο φορουμ να τα χαρισεις σε καποιον φορουμιτη!

συνεχισε το διαβασμα και οτι απορια εχεις εδω ειμαστε.λαθη στην αρχη πολλοι καναμε,στο χερι μας ειναι ομως να τα διορθωσουμε ολα.

καλο διαβασμα και για την εξεταστικη!

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να βγει το συντομότερο δυνατό... :)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Αν ακολουθήσεις τις συμβουλές των παιδιών, θα χαρείς το χόμπι χωρίς απώλειες και απογοητεύσεις. :)

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε !

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον επικοινωνοντας με ενα φιλαρακι απο εδω που εχει 3-4 ενυδρεια μεγαλα(συνολο καμια 650λιτρα) μου ειπε να του τα δωσω σε καμια βδομαδα που θα ερθει να τα κρατησει αυτος μεχρι να βρω καποια λυση στο ολο θεμα και θα μου δωσει αυτος ενα μονομαχο να τον εχω ετσι για συντροφια να μην μεινει κ το ενυδρειακι μου αδειο.Προς το παρον το εσωσα το θεμα και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

πρωτα να στρωσεις το ενυδρειο και μετα να παρεις τον μονομαχο!

παρε ετοιμα βακτηρια και ακολουθησε τις οδηγιες του σκευασματος!

αν δεν εχεις λεφτα να παρεις τεστ νερου πες του φιλου σου να σου φερει απο δυο τεστ για αμμωνια νιτρωδη και νιτρικα!

υπαρχει καποιο πετ σοπ στην ναυπακτο?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει.εχει πραγματα αλλα απο γνωσεις επι του θεματος μαματα.Εδω μου ειπαν και πηγα να σκασω στο γελιο οτι το ενυδρειο μου παιρνει 4-5 χρυσοψαρα!!!! Ελεος!!

Link to comment
Share on other sites

ακομα και σε μεγαλες αλυσιδες πετ σοπ τα ιδια λενε.

παρε βακτηρια(sera nitrivec σιγουρα θα χει) και βαζε με μια συριγγα την απαραιτητη δοσολογια.ρωτα τον ομως αν μπορεις να του πας λιγο νερο απο το ενυδρειο σου να σου κανει μετρησεις.

ετσι κι αλλιως ομως λες στον φιλο σου να σου φερει 2 τεστακια.

το φως το βραδυ γιατι το αφηνεις αναμμενο?

Link to comment
Share on other sites

To blacklight αφηνω αναμενο σαν moonlight για την νυχτα καθαρα,την ημερα απλα οσο φως εχει το σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχή και απο μένα και καλό διαβασμα.

Προσεχε, οσο περισσότερα ξέρεις για το χομπι, τόσο περισσότερο κολάς με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον επικοινωνοντας με ενα φιλαρακι απο εδω που εχει 3-4 ενυδρεια μεγαλα(συνολο καμια 650λιτρα) μου ειπε να του τα δωσω σε καμια βδομαδα που θα ερθει να τα κρατησει αυτος μεχρι να βρω καποια λυση στο ολο θεμα και θα μου δωσει αυτος ενα μονομαχο να τον εχω ετσι για συντροφια να μην μεινει κ το ενυδρειακι μου αδειο.Προς το παρον το εσωσα το θεμα και βλεπουμε.

Από τη στιγμή που μπορεί να σου δώσει μονομάχο, ζήτα του να σου δώσει και μπόλι για το φίλτρο σου.

Καλό είναι το ενυδρείο από το οποίο θα πάρεις το μπόλι να μην έχει περάσει ασθένειες. ;)

Υπάρχει και η λύση με τα βακτήρια αλλά αν μπορείς να βρεις μπόλι, ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που μπορεί να σου δώσει μονομάχο, ζήτα του να σου δώσει και μπόλι για το φίλτρο σου.

Καλό είναι το ενυδρείο από το οποίο θα πάρεις το μπόλι να μην έχει περάσει ασθένειες. ;)

Υπάρχει και η λύση με τα βακτήρια αλλά αν μπορείς να βρεις μπόλι, ακόμα καλύτερα.

:thumbup: :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update μετα απο αρκετες μερες:

Αν και τα ψαρακια μου παραμενουν στο ενυδρειο λογω "πακετου"(κανε φιλους να δεις καλο) ειναι δοξα το θεο ορεξατα,κινητικα και πλεον καθε φορα που μπαινω σπιτι κολλανε στο μπροστινο τζαμι και με κοιτανε και ανεβοκατεβαινουν,αλλα η λυση δωθηκε απο αλλου,η κοπελια μου ακουγοντας με μερες σε απελπισια εψαξε και βρηκε στο σπιτι της ενα παλιο ενυδρειο του αδερφου της και μου ειπε οτι ειναι κανα 60αρι λιτρα με τα φιλτρα του και τα παντα καθαρισμενα και μαζεμενα σε περιπτωση που επαιρναν αλλα ψαρακια αλλα τελικα μπηκε σε αχρηστια.Αυριο τα ψαρακια μου θα ταξιδεψουν σε κλουβακι 170χλμ και θα βρεθουν σε καλυτερο σπιτακι ευτυχως.Μαζι με αυτο θα αγοραστουν τεστακια καθως και ψιλο χαλικι που λειπει απο εκεινο το ενυδρειο.Παντως πραγματικα ησυχασα τωρα,θα μεινουν στην Λαμια βεβαια καμποσο αλλα με την φροντιδα της μανας μου(το παιζει δυσκολη αλλα κατα βαθος ψηνεται) ολα θα πανε μια χαρα!! Εχουν εμπειρια οι μανες στην φροντιδα :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...