Jump to content

Μονομάχοι Και Ποτηράκια-Συζήτηση Με Τα Καταστήματα


bbetta

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Αυτό το θέμα με τους μονομάχους και τα ποτηράκια μας απασχολεί χρόνια τώρα.Το γεγονός ότι είναι παλιά μαντάτα δεν σημαίνει όμως ότι πρέπει να ξεχαστούν.Καθημερινά βλέπουμε μονομάχους στα καταστήματα να προσπαθούν να επιβιώσουν χρησιμοποιώντας το όργανο που τους καταδίκασε ,τον λαβύρινθο.Ο λαβύρινθος είναι ένα όργανο που επιτρέπει στην οικογένεια των λαβυρινθόψαρων να αναπνέουν ατμοσφαιρικό αέρα.Αυτή η λειτουργία πρέπει να γίνεται σε συνδυασμό με την αναπνοή από τα βράγχια, αλλιώς αργά ή γρήγορα το ψάρι θα υποστεί ανεπανόρθωτες βλάβες.Αυτός είναι και ο λόγος που τα βλέπουμε στα ποτηράκια.Μπορούν να ζήσουν (βασανιστικά) στο γεμάτο αμμωνία μολυσμένο νερό του ποτηριού τους για ένα μικρό διάστημα.Το φαινόμενο όμως δυστυχώς δεν σταματά εδώ.Πολλοί είναι αυτοί που ρίχνουν δυο ψάρια σε ένα ενυδρείο για να τα δουν να παλεύουν μέχρι θανάτου και επίσης πολλοί είναι αυτοί που πετάνε τους μονομάχους σε ενυδρεία με άλλους μεγάλους θηρευτές για να εντυπωσιάσουν τους πελάτες τους.Γιατί το κάνουν αυτό (ή γιατί δεν το κάνουν) οι καταστηματάρχες?Μήπως το ψάρι είναι ουίσκι ή διέπραξε κάποιο έγκλημα και πρέπει να βρίσκεται σε αυτές τις συνθήκες?Εγώ προσωπικά περιμένω την γνώμη των μελών και περισσότερο ακόμα των καταστηματαρχών για το θέμα.Τι κάνουν αυτοί με τους μονομάχους τους?Με ποια λογική βρίσκονται στα ποτήρια? Τι οδήγησε ορισμένους να εγκαταλείψουν αυτήν την τεχνική?

Πιστεύω ότι αυτό το θέμα θα ξεχαστεί και θα αγνοηθεί.Η αγνόηση του όμως από τα καταστήματα θα μας δώσει και την απάντησή μας.

Ευχαριστώ Πολύ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι 1000 ειπωμένο και φυσικά θα ακουστούν πολλά.Για μένα μετά από αρκετά χρόνια που παρακολουθώ από μικρό παιδί τα μαγαζιά έχω καταλήξει στο ότι απλά πολλά μαγαζιά το βλέπουν καθαρά επαγγελματικά γιατί πολύ απλά δεν έχουν και μεγάλη σχέση με το χόμπι. Σίγουρα κάποιος χομπίστας δεν θα τιμωρούσε ποτέ ένα ψάρι με αυτό το τρόπο.Ακόμα και πολλά μαγαζιά που κάνανε κάποιες καλύτερες εγκαταστάσεις για αυτά τα ψάρια το κάνανε γιατί αρκετός κόσμος παραπονιόταν και όχι επειδή το ένιωθαν και έπρεπε.

Υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που όμως δεν έχει ακουστεί είναι τα λόγια των καταστημάτων.Την δικιά τους πλευρά περιμένω να ακούσω.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα ακόμα να προσθέσω πως οι μονομάχοι που έχω δει εγώ σε κατάστημα στη Θεσσαλονίκη, αφήνονται έξω στο κρύο (πάντα μέσα σε ποτηράκια) με την δικαιολογία πως πρέπει να τα δει ο κόσμος!!!

Link to comment
Share on other sites

...επειδή δεν πρέπει μόνο να κατηγορούμε και να ρίχνουμε ευθύνες αλλά οφείλουμε και να παραδεχόμαστε τον καθένα που είναι σωστός και κάνει καλά και επαγγελματικά τη δουλειά του (η καλές ενέργειες θα πρέπει να επιβραβεύονται έστω και με έν άτυπο σχόλιο), θέλω να γνωστοποιήσω στο φόρουμ ένα κατάστημα - αυτό του κυρίου Ζαχαρόπουλου - το οποίο παρέχει στους μονομάχους αρκετά ιδανικές συνθήκες διατήρησης :thumbup:

...και για να μην ξαναγράφω το ίδιο comment διαβάστε το από εδώ που το είχα ποστάρει προ ολίγων ημερών http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80762&p=757515

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειμαι πλεων του γλυκου νερου τα πραγματα ειναι απλα. Το ποτηρακι = κοστος 0 και ποσοτητα Συστημα ανακυκλωσης νερου (ιδανικες συνθηκες για τα ψαρια) = κοστος και σχετικα περιορισμενη ποσοτητα.

Μονο αν καποιος το βλεπει το θεμα σαν χομπυ θα νιωσει οτι πρεπει να τους παρεχει τις συνθηκες που θελουν τα ψαρια. Ομως....απο την στιγμη που μπαινει το χρημα στην μεση....το χομπυ εν μεροι εξαφανιζετε.

Προς αποφυγη παρεξηγισεις....δεν εχω καταστημα......αν και πολυ θα το ηθελα :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειμαι πλεων του γλυκου νερου τα πραγματα ειναι απλα. Το ποτηρακι = κοστος 0 και ποσοτητα Συστημα ανακυκλωσης νερου (ιδανικες συνθηκες για τα ψαρια) = κοστος και σχετικα περιορισμενη ποσοτητα.

Μονο αν καποιος το βλεπει το θεμα σαν χομπυ θα νιωσει οτι πρεπει να τους παρεχει τις συνθηκες που θελουν τα ψαρια. Ομως....απο την στιγμη που μπαινει το χρημα στην μεση....το χομπυ εν μεροι εξαφανιζετε.

Προς αποφυγη παρεξηγισεις....δεν εχω καταστημα......αν και πολυ θα το ηθελα :)

με αυτό το σκεπτικό τότε όλα τα ψάρια θα τα διατηρούσαν σε ποτήρια κι αν όχι εκεί σε άθλια ενυδρεία χωρίς φίλτρανση, φως, κλπ...

εγώ θέλω να μας εξηγήσει και να μας πει υπεύθυνα κάποιο κατάστημα γιατί τα βλέπει τα συγκεκριμένα ψάρια του πεταματού και τα παραμελούν όπως να 'ναι...

Link to comment
Share on other sites

με αυτό το σκεπτικό τότε όλα τα ψάρια θα τα διατηρούσαν σε ποτήρια κι αν όχι εκεί σε άθλια ενυδρεία χωρίς φίλτρανση, φως, κλπ...

εγώ θέλω να μας εξηγήσει και να μας πει υπεύθυνα κάποιο κατάστημα γιατί τα βλέπει τα συγκεκριμένα ψάρια του πεταματού και τα παραμελούν όπως να 'ναι...

Σωστα. Απλα δεν τους δινετε η δυνατοτητα να το κανουν αυτο σε ολα τα ψαρια. Αν τους παιρνει ας βαλουν δισκο σε γυαλα 2λτ π.χ ;) Αλλα ας δωσουμε το βημα σε ενα καταστημα καλητερα.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς ε?Κρίμα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω και κανένα κατάστημα να παίρνει θέση!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω και κανένα κατάστημα να παίρνει θέση!!

εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων και ουτε προκειται να δεις.

ειναι ενα θεμα που διαιωνιζεται και το γεγονος και μονο οτι καθε χρονοολο και καποιος αναρωτιεται και το ρωταει δημοσια...απο μονο του το κανει γραφικο το θεμα.δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς ε?Κρίμα...

Δεν βλέπω και κανένα κατάστημα να παίρνει θέση!!

εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων και ουτε προκειται να δεις.

ειναι ενα θεμα που διαιωνιζεται και το γεγονος και μονο οτι καθε χρονοολο και καποιος αναρωτιεται και το ρωταει δημοσια...απο μονο του το κανει γραφικο το θεμα.δυστυχως.

...τζάμπα άνοιξε και το θέμα, αφού οι τύποι είναι ό,τι να 'ναι!!

Εδώ μπαίνουν κατά καιρούς διάφορα μέλη και ρωτάνε για διαθεσιμότητες προϊόντων (τα οποία μέλη προφανώς θα θέλουν να πληρώσουν για να αγοράσουν αυτά τα προϊόντα) και τους γράφουν μην πω που... :thumbdown:πιστεύετε ότι θα απαντήσουν σε ένα θέμα που έχουν λερωμένη τη φωλιά τους?? ...και συνεχίζουν μέρα με τη μέρα να δολοφονούν εν γνώσιν τους αθώα ζωάκια.... :thumbdown:

και για του λόγου το αληθές ρίχτε μια ματιά στα αντίστοιχα θέματα (ακόμα και στο θέμα του Ancistrus Delicopterous που ανοίχτηκε από μαγαζί, ούτε εκεί μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Για τον κάθε έμπορα ο μονομάχος είναι ένα εμπόρευμα που στην καλύτερη των υποθέσεων όταν πουληθεί θα αποφέρει ένα μικρό κέρδος.

Στην σημερινή κατάσταση τα περισσότερα από τα καταστήματα του είδους δεν ανθούν οικονομικά, και δεν μπαίνουν σε διαδικασία (και λόγω της ιδιοσυγκρασίας του ψαριού) να επενδύσουν σε κάποιες κατασκευές που θα έκανε αξιοπρεπή την φιλοξενία των ψαριών (οχι οτι το έκαναν και παλιά).

Αυτό δυστηχώς είναι η πραγματικότητα.

Είναι λοιπόν δύσκολη η θέση των επαγγελματιών ώστε να βγουν και να εκθέσουν την αποψή τους και από τη μεριά μου το κατανοώ και δεν το περιμένω.

Συγχρόνος όμως κάνω και τις επιλογές μου. Δεν θα ξαναδώσω τα λεφτά μου σε κανένα κατάστημα που δεν θα πληρεί κάποιες από τις προυποθέσεις που έχω θέσει στο μυαλό μου. Και πιστεύω πως αυτό είναι η μόνη μου άμυνα για να καταφέρω κάποια στιγμή να τους αναγκάσω να σκεφτούν και να πράξουν διαφορετικά. Βέβαια χρειάζεται ομαδική δράση.

Στο παρελθόν αγόρασα και εγώ μονομάχο, για να τον γλιτώσω από το ποτήρι, αλλά τελικά πιστεύω πως αυτό είναι λάθος. Οταν βλέπουμε ψάρια σε ποτήρι δεν πρέπει να τα αγοράζουμε γιατί έτσι δημιουργούμε λάθος προηγούμενο. Ας ανταμείψουμε από την πλευρά μας τους σωστούς επαγγελματιές και οι υπόλοιποι αν δεν προσαρμοστούν θα φύγουν από μόνοι τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν συγχωρώ ούτε λόγω της κατάστασηςς κανέναν...δεν είδα κανένας να ρίξει τιμές...αντιθέτως,,,πουλάνε τα πάντα σε κακή ποιότητα και σε υψηλές τιμές...και στο κάτω κάτω σιγά και την ποικιλία που φέρνουν τα περισσότερα καταστήματα....αν όχι όλα...τα ίδια και τα ίδια δεν λέω πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις....αλλά αν αύριο μεθαύριο μαζευτεί μια ομάδα ατόμων από το φόρουμ κάτσε έξω από το κατάστημα και μοιράζει κατά αυτής της κίνησης θα είναι εξτρεμιστές και τεμπέληδες που δεν ξέρρουν πως συντηρείται ένα μαγαζί...αλλά κάνουν λάθος...εμείς συντηρούμε τα μαγαζιά...άρα λοιπόν ας σκεφτούμε και την περίπτωση του να κάνουμε και κανονική δυσφήμιση ε ένα μαγαζί....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν συγχωρώ ούτε λόγω της κατάστασηςς κανέναν...δεν είδα κανένας να ρίξει τιμές...αντιθέτως,,,πουλάνε τα πάντα σε κακή ποιότητα και σε υψηλές τιμές...και στο κάτω κάτω σιγά και την ποικιλία που φέρνουν τα περισσότερα καταστήματα....

Συμφωνώ κι επαυξάνω!! +1.000

αλλά αν αύριο μεθαύριο μαζευτεί μια ομάδα ατόμων από το φόρουμ κάτσε έξω από το κατάστημα και μοιράζει κατά αυτής της κίνησης θα είναι εξτρεμιστές και τεμπέληδες που δεν ξέρρουν πως συντηρείται ένα μαγαζί...

...στην περίπτωση που κανονιστεί κάτι τέτοιο θα μου άρεσε να συμμετέχω

αλλά κάνουν λάθος...εμείς συντηρούμε τα μαγαζιά...άρα λοιπόν ας σκεφτούμε και την περίπτωση του να κάνουμε και κανονική δυσφήμιση ε ένα μαγαζί....

Την έχουνε δει τόσο πολύ που νομίζουν πως επειδή έχουνε ένα καταστηματάκι είναι οι θεοί οι ίδιοι και αυτόματα θεωρούνται εξυπνότεροι, ικανότεροι και αλάνθαστοι από τον οποιονδήποτε ψαγμένο χομπίστα!

Δυσφήμιση ας μαζευτούμε πολλοί μη φαίνομαι εγώ και άλλοι λίγοι οι κακοί και οι δακτυλοδεικτούμενοι, και υπάρχουν ράμματα για πολλές γούνες...

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο....

Είναι άκρως απαράδεκτο να θέλει το χ ψ κατάστημα να αυτοαποκαλείται "σωστό ενυδρειακό κατάστημα", να γράφεται και να έχει βήμα σε ένα ενυδρειακό φόρουμ για να πετύχει το σκοπό του αυτό και τη διαφήμισή του (δηλαδή να ρίχνει στάχτη στα μάτια του κόσμου ότι είναι σωστός επαγγελματίας και πάνω από όλα χομπίστας) και από την άλλη να γράφει κανονικότατα τις όποιες απορίες/συζητήσεις/ερωτήσεις από χομπίστες και να θυμάται το φόρουμ μόνο όταν είναι να ανακοινώσει τις παραλαβές του...

Πρέπει επιτέλους να καταλάβει το κάθε μαγαζί ότι φόρουμ δε σημαίνει "ένα κάρο άσχετα ανθρωπάκια-χομπίστες που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα και γίνονται μέλη σε μια κοινότητα για να το παίξουν ότι κάτι σημαντικό κάνουν στη ζωή τους" αλλά είναι "ένα υπεύθυνο ανθρωπιστικό και πάνω από όλα φιλόζωο σωματείο που πάνω από όλα λειτουργεί με κάποιους κανόνες και ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΑ ΖΩΑ είτε αυτά είναι η πιο ακριβή και σπάνια κιχλίδα είτε είναι ο πιο κοινός και φθηνός μονομάχος"

Αν θεωρούν ότι με την εγγραφή τους στο φόρουμ θα "τσιμπήσουν" εύκολα μαλθακά και άσχετα πελατάκια, συγγνώμη αλλά μάλλον βρίσκονται σε λάθος κλάδο και ντροπιάζουν την Ελληνική αγορά κατοικιδίων ζώων... (και αναρωτιόμαστε μετά για πιο λόγο η Ελλάδα έφτασε εδώ που έφτασε και βρισκόμαστε σε οικονομική κρίση)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα αυτά και όσο για το αν είναι χρόνιο το πρόβλημα....πολλά προβλήματα είναι χρόνια μέχρι να λυθούν μπορούν όμως να λυθούν , δεν είναι μόνο οι μονομάχοι , είναι τα 40 χρυσοψαρα σε ενυδρείο 40λ είναι τα φυτά απαιτήσεων που σου λένε θα αντέξει μωρέ, είνια ο πλέκο που σου λένε μεγαλώνει ανάλογα το ενυδρείο, είναι γενικά η συμπεριφορά...Αλλά νομίζω πως είναι και δικιά μας ευθύνη. Πόσο στοιχίζει να βγάλουμε 1000 Α4 με το πως πρέπει να ζει ένας μονομάχος και να τις μοιράσουμε έξω από κατάστημα? Λίγο πολύ λίγο...άρα το πρόβλημα είναι χρόνιο γτ το αφήνουμε να είναι

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα αυτά και όσο για το αν είναι χρόνιο το πρόβλημα....πολλά προβλήματα είναι χρόνια μέχρι να λυθούν μπορούν όμως να λυθούν , δεν είναι μόνο οι μονομάχοι , είναι τα 40 χρυσοψαρα σε ενυδρείο 40λ είναι τα φυτά απαιτήσεων που σου λένε θα αντέξει μωρέ, είνια ο πλέκο που σου λένε μεγαλώνει ανάλογα το ενυδρείο, είναι γενικά η συμπεριφορά...Αλλά νομίζω πως είναι και δικιά μας ευθύνη. Πόσο στοιχίζει να βγάλουμε 1000 Α4 με το πως πρέπει να ζει ένας μονομάχος και να τις μοιράσουμε έξω από κατάστημα? Λίγο πολύ λίγο...άρα το πρόβλημα είναι χρόνιο γτ το αφήνουμε να είναι

Αυτήν τη χιλιοειπωμένη ατάκα πια έχω βαρεθεί να την ακούω από το κάθε κατάστημα... όχι μόνο για τους πλέκο (που βασικά τα καταστήματα ξεκινήσανε αυτή την λανθασμένη νοοτροπία ότι οι γλείφτες είναι οι καθαριστές του ενυδρείου και ότι απορροφούν όλες τις αρρώστιες), αλλά το λένε και για τα σκαλάρια... :o

Link to comment
Share on other sites

Και ενώ λέμε ολα αυτα χιλιάδες μονομάχοι αργοπεθαινουν και κανένα κατάστημα δεν εκθέτει άποψη .....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους

Παρακολουθω την συζητηση απο την ωρα που ξεκινησε. Οπως ειπατε οι περισσοτερο ειναι ενα "κλασικο" θεμα πια.

Ειχα σκοπο να μπω και να παραθεσω την σταση μας απεναντι σε αυτο το οχι και τοσο απαιτητικο (και αυτο που εννοω ειναι οτι ο μονομαχος δεν εχει πολλες απαιτησεις περα απο μια φυσιολογικη φιλτρανση και οξυγονωση , θεωρω την καθαριοτητα , το φως , το ταισμα ως δεδομενα) ζωντανο. Μπορει να ειναι Non critical , αλλα καλο θα ειναι βεβαια να διατηρουνται και οι περαιτερω συνθηκες διαβιωσης τους οπως Ph , Gh κτλπ. Πραγματικα ομως φοβομουν τις αντιδρασεις των κακοπροαιρετων και κρατιομουν ωσπου με εβγαλε απο αυτη την δυσκολη θεση ο NosPanos Και τον ευχαριστω πολυ.

Εν κατακλειδι δεν εγραψα εδω για να βγαλω την ουρα μου απεξω αλλα για να σας ενημερωσω οτι σας στηριζουμε σε αυτη την κινηση , και να προσθεσω οτι οσο και αν διαιωνιζεται το θεμα , οπως καποιο μελος εγραψε πριν , θα λυθει εστω και αργα.

Ευχαριστω πολυ

Κωστας Ζαχαροπουλος

Link to comment
Share on other sites

Κ. Ζαχαρόπουλε το γεγονός ότι προσφέρετε τα απαραίτητα στους μονομάχους σας και ότι θέσατε την άποψη σας σας τιμά.Τα συγχαρητήριά μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα και από εμένα :)

Θα ήθελα να συμπληρώσω κάτι στα λεγόμενα του κυρίου Ζαχαρόπουλου:

Εγώ ως Πάνος, ενδεχομένως και να είμαι "επηρεασμένος" ή και "με το μέρος" του μαγαζιού του κυρίου Ζαχαρόπουλου (φυσικά και δεν είμαι κακοπροαίρετα επηρεασμένος, απλά το διατύπωσα με αυτόν τον τρόπο για να μην παρεξηγηθούν τα λεγόμενά μου, επειδή συχνά-πυκνά προδίδομαι από τα σχόλια μου ότι "υποστηρίζω" το συγκεκριμένο μαγαζί επειδή τυγχάνει να είμαι και πελάτης του, και ο οποιοσδήποτε αναγνώστης μπορεί να με παρεξηγήσει και με το δίκιο του επειδή ο γραπτός λόγος πολλές φορές παρερμηνεύεται)... Δεν απαιτώ να με πιστέψει κάποιος, απλά εκφράζω φωναχτά την γνώμη μου... Τώρα, για να διαπιστώσει ο κάθε χομπίστας-μέλος ότι ισχύουν τα λεγόμενά μου, δεν έχει παρά να περάσει από το συγκεκριμένο μαγαζί του κυρίου Ζαχαρόπουλου και να διαπιστώσει ο ίδιος με τα μάτια του του λόγου το αληθές, ότι δηλαδή τα ενυδρεία του βρίσκονται σε αξαιρετική κατάσταση και ότι παρέχει σε όλους τους ζωντανούς οργανισμούς του υδρόβιου βασιλείου τις καλύτερες δυνατές συνθήκες διαβίωσης.

Επίσης, επειδή εγώ είμαι γενικά ειλικρινής και ντόμπρος άνθρωπος και μου αρέσει να λέω τα πράγματα με το όνομά τους, αν (υποθετικά μιλώντας πάντα) μελλοντικά ο κύριος Ζαχαρόπουλος βρεθεί off side σε οποιοδήποτε θέμα ή ζήτημα για το οποίο εγώ ή και το φόρουμ είμαι αντίθετος, παρόλο που είμαι πελάτης του θα του πω με όλο το θάρρος και το σεβασμό ότι πχ "κύριε Βασίλη/Κώστα Ζαχαρόπουλε, είστε λάθος εκεί!" με σκοπό να το συζητήσουμε όμορφα και πολιτισμένα για να βρεθεί η λύση στο όποιο πρόβλημα προκύψει ;) ...και αυτό θεωρώ σωστό ότι πρέπει να γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις και με όλους μας!

Φιλικά και καλοπροαίρετα πάντα :D

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτησει ρε παιδια και ενα σεναριο;;

Επειδη ειμαστε χομπυστες, το νομικο κομματι το σκευτεται κανεις;;

Και εξηγω, για να ανοιξη ενα μαγαζι υπαρχουνε καποιοι κανονισμοι που οριζουν τον τροπο λειτουργειας του και τις συνθηκες "κρατησεις" των ζωντανων καθε ειδους, εαν δεν υπαρχει καποια ειδηκη οδηγια πχ για τους μονομαχους, και εγω πχ εχω μια αλυσηδα πετ και χανω πελατες για τα ποστ και τα λογια που λεγοντε σε ολα τα φορουμ, δεν μπορω αραγε να κανω μυνησει για προσφυγοντα κερδη λογο του φορουμ;;;

Γιατι δεν ψαχνουμε να βρουμε και ισως εδω μπορουν να μας βοηθεισουν οι μαγαζατορες, εαν υπαρχουν οδηγιες για την "κρατησει" των ζωντανων, πριν βγουμε και πουμε την γνωμη μας σε κατι τετοιο, γιατι εγω τουλαχιστον ενω καταλαβαινω γιατι πραγμα μιλατε, το βλεπω και ξεφευγη το θεματακι....

Αμα υπαρχει τετοια οδηγια δεν μπορουμε νομιζω να πουμε κατι γιατι κανουν αυτο που τους οριζει ο νομος...οποτε μηπως πρεπει να οργανοθει καλητερα το ολο θεμα οχι για να σταματασει απο ενα-δυο μαγαζια αλλα για να αλλαξει η γενικη οδηγια....

Ολα αυτα καλοπροερετα...οσοι σας ενδιαφερη να ψαχτητε, ψαχτε τη λεει ο νομος πανω σε αυτο γιατι μπορει να βρεθουμε προ εκπληξεως απο το πουθενα...

Τωρα για το αν η συντηρισει μονομαχων ευθηνεται για την κρισει ή αυτη η συμπεριφορα προσθετεται σε ολα τα αλλα...παιδια η μονομαχοι κανουν 3-5 ευρω και παντα ισως τοσο κανανε...οταν ομως σου ελεγαν ενα ενυδρειο πριν 2 χρονια εκανε 1600 και τωρα κανει 500 τοτε μαλλον αυτο ειναι αισχροκερδια και οχι οι μονομαχη σε ποτηρια ή οι δισκοι σε 20λιτρα ενυδρεια....

Με ολη την καλη καρδια :-)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν άσχετος, να κάνω μια ερώτηση??? αντί να θέλετε να λιντζάρετε αυτούς που έχουν τους μονομάχους σε ποτηριά, γιατί απλά δεν τους περιθωριοποιείτε????

Αυτό που εννοώ είναι πως απλά μπορείτε να απομακρυνθήτε από αυτούς που δεν φέρωντε με τις κατάλληλες συνθήκες στα ψάρια και να στραφείτε σε αυτούς που τα κρατάνε σε σωστές συνθήκες.... Αντ αυτού δεν είδα ποτέ να πάτε ή να στηρίξετε ένα μαγαζί, σαν τον Νιντάλ για παράδειγμα που τρία χρόνια τώρα που έχει δικό του μαγαζί, τους μανομάχους τους βάζει μόνιμα μέσα στα ενυδρεία του....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...