Jump to content

Μονομάχοι Και Ποτηράκια-Συζήτηση Με Τα Καταστήματα


bbetta

Recommended Posts

Εγώ σαν άσχετος, να κάνω μια ερώτηση??? αντί να θέλετε να λιντζάρετε αυτούς που έχουν τους μονομάχους σε ποτηριά, γιατί απλά δεν τους περιθωριοποιείτε????

Αυτό που εννοώ είναι πως απλά μπορείτε να απομακρυνθήτε από αυτούς που δεν φέρωντε με τις κατάλληλες συνθήκες στα ψάρια και να στραφείτε σε αυτούς που τα κρατάνε σε σωστές συνθήκες.... Αντ αυτού δεν είδα ποτέ να πάτε ή να στηρίξετε ένα μαγαζί, σαν τον Νιντάλ για παράδειγμα που τρία χρόνια τώρα που έχει δικό του μαγαζί, τους μανομάχους τους βάζει μόνιμα μέσα στα ενυδρεία του....

Καλησπέρα

Κατ' αρχίν δε μίλησε κανένας για "λιντζάρισμα", αυτή είναι βαριά κουβέντα και θεωρώ ότι απλά ήθελες να εκφραστείς με άλλη λέξη και σου ξέφυγε εκ παραδρομής του λόγου...

Αυτός είναι ακριβώς ο σκοπός μας, να ενημερωθεί σωστά ο κόσμος και κυρίως ο νέος χομπίστας (γιατί ο παλιός χομπίστας το ξέρει ήδη) για τις σωστές συνθήκες διαβίωσης αυτών των παρεξηγημένων ψαριών, και να αποτρέψει ο καθένας ξεχωριστά τη συνέχιση και διαιώνιση αυτού του "εγκλήματος", απορρίπτοντας και θέτοντας στο περιθώριο αυτούς τους κακούς επαγγελματίες και να αγοράζει μόνο από τα καταστήματα τα οποία πληρούν τους σωστούς κανόνες υγιεινής και αξιοπρεπούς διαβίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτησει ρε παιδια και ενα σεναριο;;

Επειδη ειμαστε χομπυστες, το νομικο κομματι το σκευτεται κανεις;;

Και εξηγω, για να ανοιξη ενα μαγαζι υπαρχουνε καποιοι κανονισμοι που οριζουν τον τροπο λειτουργειας του και τις συνθηκες "κρατησεις" των ζωντανων καθε ειδους, εαν δεν υπαρχει καποια ειδηκη οδηγια πχ για τους μονομαχους, και εγω πχ εχω μια αλυσηδα πετ και χανω πελατες για τα ποστ και τα λογια που λεγοντε σε ολα τα φορουμ, δεν μπορω αραγε να κανω μυνησει για προσφυγοντα κερδη λογο του φορουμ;;;

Γιατι δεν ψαχνουμε να βρουμε και ισως εδω μπορουν να μας βοηθεισουν οι μαγαζατορες, εαν υπαρχουν οδηγιες για την "κρατησει" των ζωντανων, πριν βγουμε και πουμε την γνωμη μας σε κατι τετοιο, γιατι εγω τουλαχιστον ενω καταλαβαινω γιατι πραγμα μιλατε, το βλεπω και ξεφευγη το θεματακι....

Αμα υπαρχει τετοια οδηγια δεν μπορουμε νομιζω να πουμε κατι γιατι κανουν αυτο που τους οριζει ο νομος...οποτε μηπως πρεπει να οργανοθει καλητερα το ολο θεμα οχι για να σταματασει απο ενα-δυο μαγαζια αλλα για να αλλαξει η γενικη οδηγια....

Ολα αυτα καλοπροερετα...οσοι σας ενδιαφερη να ψαχτητε, ψαχτε τη λεει ο νομος πανω σε αυτο γιατι μπορει να βρεθουμε προ εκπληξεως απο το πουθενα...

Τωρα για το αν η συντηρισει μονομαχων ευθηνεται για την κρισει ή αυτη η συμπεριφορα προσθετεται σε ολα τα αλλα...παιδια η μονομαχοι κανουν 3-5 ευρω και παντα ισως τοσο κανανε...οταν ομως σου ελεγαν ενα ενυδρειο πριν 2 χρονια εκανε 1600 και τωρα κανει 500 τοτε μαλλον αυτο ειναι αισχροκερδια και οχι οι μονομαχη σε ποτηρια ή οι δισκοι σε 20λιτρα ενυδρεια....

Με ολη την καλη καρδια :-)

Καλησπέρα φίλε Ακρίδα...

Εμείς δεν έχει τύχει να γνωριστούμε από κοντά για να μου επιτρέπεται να σου απευθύνομαι με τέτοια οικειότητα, αλλά μόνο και μόνο επειδή έχει τύχει να ανταλλάξουμε κάποιες απόψεις και μιας και έχουμε συναντηθεί σε αρκετές συζητήσεις εδώ στο φόρουμ, τρέφω κάποια εκτίμηση απέναντί σου και σε θεωρώ άτυπα φίλο μου... πιστεύω πως είναι καθαρά θέμα χρόνου και τύχης πλέον να τα πούμε και εκτός φόρουμ...

Για να έρθουμε στο θέμα μας... κατ' αρχάς να ξεκαθαρήσω ότι δεν γνωρίζω εξειδικευμένα άρθρα νομικών θεμάτων σχετικά με το Εμπορικό Δίκαιο... έχω πρόσβαση όπως οι περισσότεροι από εμάς στους κοινούς κανόνες που διέπουν την ιδανική αγορά εργασίας και εμπορίου και επιπλέον έχουμε μάθει να κρίνουμε βάση της ηθικής και της υγιεινής...

Είναι σα να μου λες τώρα ότι ένας επιχειρηματίας ιδιοκτήτης κρεοπωλείου ή σούπερ μάρκετ, έχει το δικαίωμα (βάση όλων των παραπάνων εν ισχύ νόμων και κανόνων κοινωνικής και ανθρώπινης συμπεριφοράς) να διατηρεί και να πουλάει τα αρνιά και τα κατσίκια εντός ψυγείου και τα κοτόπουλα τα οποία είναι ένα "κοινό είδος τροφής" και ένα ενδεικτικό "φθηνό αγαθό" να τα αφήνει πάνω στον πάγκο να τα χτυπάει όλη μέρα και όλη νύχτα ο ατμοσφαιρικός αέρας, με ό,τι κινδύνους για τη δημόσια υγεία αυτό συνεπάγεται...

Αν εσύ ήσουν ο υπάλληλος υγειονομικού ελέγχου θα του έδινες τα εύσημα δηλαδή ή θα καθόσουν εκείνη τη στιγμή να αναζητήσεις στα νομικά βιβλία αν υπάρχει κάποια εξαίρεση ή νομική απαλλαγή ή ειδική ρύθμιση για το κοτόπουλο??? Δε θα του έριχνες μια καμπάνα, ένα πρόστιμο ή/και μια απαγόρευση λειτουργίας να έρθει στα ίσια του για να βάλει για τα καλά μέσα στο μυαλό του ότι δεν παίζουμε με την υγεία του καταναλωτή???

Το ίδιο πράγμα στο περίπου θεωρώ ότι ισχύει και στην περίπτωση του πετσοπά, ένας λόγος παραπάνω από τη στιγμή που εμπορεύεται ζώα και ζωντανούς οργανισμούς, οι οποίοι ενδέχεται να μεταδόσουν μολυσματική ασθένεια στον αγοραστή αν διατηρούνται σε απαράδεκτες συνθήκες υγιεινής κατά την πώληση για όσο χρόνο παραμένουν στο κατάστημα...

Φιλικά :)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη ετκιμω τα καλα σου λοφια και ανταποδηδω...

Κοιτα αμα ημουν υγιονομικος υπαληλος θα του εριχνα καμπαναρα γιατι απο εκεο μπορει να τρωω εγω...αλλα στο θεμα των πετ εφοσον δεν ξερουμε ποιες ακριβος οδηγιες υπαρχουνε δεν νομιζω οτι μπορουμε να το τραβαμε τοσο πολυ...

Ειναι ανοργανοτο ρε παιδι μου και επειδη ειναι σοββαρο θεμα το εμπορευσιμο προιον και το κερδος του δεν ξερω αν το θυγουμε με λαθος τροπο και εκει που παμε να κανουμε το καλο χασουμε και το δικιο μας...

Με καλη διαθεση το λεω και τη παρατηρω...εγω την γνωμη μου και την γραμμη και τακτικη που ακολουθω την διατυπωσα στο προηγουμενο θεμα...

Εδω απλος παρατηρω και με μιση καρδια μαλιστα γιατι μου εχουν πει διαφορα στα διαφορα που εχω δει και στο τελος εγω εφευγα στεναχωριμενος.....

Πιστευω οτι εφοσον εφτασε στην κατηγορια των καταστηματων, οτι καποιοι που συμφωνουν με την γνωμη μας θα μας βοηθεισουν σε ολους τους τομοις γιατι εκεινη "ζουνε" την αγορα και ξερουν τα κατατοπια της λιγο διαφορετικα...

Αυτα τα λιγα, πολυ φιλικα ομως :-)

Link to comment
Share on other sites

Εν κατακλειδι δεν εγραψα εδω για να βγαλω την ουρα μου απεξω αλλα για να σας ενημερωσω οτι σας στηριζουμε σε αυτη την κινηση , και να προσθεσω οτι οσο και αν διαιωνιζεται το θεμα , οπως καποιο μελος εγραψε πριν , θα λυθει εστω και αργα.

Ευχαριστω πολυ

Κωστας Ζαχαροπουλος

Παναγιωτη ετκιμω τα καλα σου λοφια και ανταποδηδω...

Κοιτα αμα ημουν υγιονομικος υπαληλος θα του εριχνα καμπαναρα γιατι απο εκεο μπορει να τρωω εγω...αλλα στο θεμα των πετ εφοσον δεν ξερουμε ποιες ακριβος οδηγιες υπαρχουνε δεν νομιζω οτι μπορουμε να το τραβαμε τοσο πολυ...

Ειναι ανοργανοτο ρε παιδι μου και επειδη ειναι σοββαρο θεμα το εμπορευσιμο προιον και το κερδος του δεν ξερω αν το θυγουμε με λαθος τροπο και εκει που παμε να κανουμε το καλο χασουμε και το δικιο μας...

Με καλη διαθεση το λεω και τη παρατηρω...εγω την γνωμη μου και την γραμμη και τακτικη που ακολουθω την διατυπωσα στο προηγουμενο θεμα...

Εδω απλος παρατηρω και με μιση καρδια μαλιστα γιατι μου εχουν πει διαφορα στα διαφορα που εχω δει και στο τελος εγω εφευγα στεναχωριμενος.....

Πιστευω οτι εφοσον εφτασε στην κατηγορια των καταστηματων, οτι καποιοι που συμφωνουν με την γνωμη μας θα μας βοηθεισουν σε ολους τους τομοις γιατι εκεινη "ζουνε" την αγορα και ξερουν τα κατατοπια της λιγο διαφορετικα...

Αυτα τα λιγα, πολυ φιλικα ομως :-)

Συνεχίζω να επιμένω (καθαρά βάση της απλής κοινής λογικής) ότι δεν το χωράει ο ανθρώπινος νους να υπάρχει νόμος ή κάποιο παραθυράκι που να δίνει το ελεύθερο σε κάθε ασυνείδητο πετσοπά να πουλάει τους μονομάχους συγκεκριμένα λες και είναι ουϊσκι (και μάλιστα κάκιστης ποιότητας)...

Επειδή οι "καλοί μας και εκλεκτοί πετσοπάδες του φόρουμ" συνεχίζουν να μη μας κάνουν την τιμή να μας εκφέρουν άποψη (ή κάνουν πως δε διαβάζουν...), θα παρακαλούσα θερμά τον κύριο Ζαχαρόπουλο, ο οποίος είναι ο μόνος εκ των επαγγελματιών που έχει πάρει θέση στο θέμα έως τώρα, να μας γνωστοποιήσει αν κι εφ' όσον υπάρχει τέτοιος ή παρόμοιος νόμος εν ισχύ στο εμπόριο κατοικιδίων ζώων ??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους... Καταρχάς συγνώμη για την αποχή από τη συζήτηση αλλά ήμουν εκτός. Έχουμε παρεξηγήσει κάτι νομίζω...όχι δεν είπαμε πουθενά ότι θα λιντζάρουμε κανέναν... είπαμε να γίνει μια ενημέρωση... αλλά νομίζω ότι πρέπει να καταλάβουμε ότι τα ψάρια αυτά πεθαίνουν. ότι ο άλλος το αφήνει να πεθάνει. Άρα ακόμα και για αυτό να μιλούσαμε αν το έκανε κάποιος εγώ άδικο δεν θα του εδινα. Εγώ σαν άνθρωπος δεν το δέχομαι να μπαίνω και να αντικρίζω αυτό το πράγμα...και έχω φωνάξει και έχω διαμαρτυρηθεί. και όσο για την περιθοριοποίηση καλό αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Οι ανθρωποι όπως εγώ από επαρχία που πάνε και ψωνίζουν όπου βρουν λόγω άγνοιας της αγοράς? οι άνθρωποι που δεν τους έχει πει κανένας ποτέ τιποτα? Αυτοί είναι η πληοψηφία.... Και όσο για τα νομικά Άγγελε μόνο από πλευράς υγειηνής - υγειονομικό να το πάρεις καμμένοι από χέρι είναι........

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους... Καταρχάς συγνώμη για την αποχή από τη συζήτηση αλλά ήμουν εκτός. Έχουμε παρεξηγήσει κάτι νομίζω...όχι δεν είπαμε πουθενά ότι θα λιντζάρουμε κανέναν... είπαμε να γίνει μια ενημέρωση... αλλά νομίζω ότι πρέπει να καταλάβουμε ότι τα ψάρια αυτά πεθαίνουν. ότι ο άλλος το αφήνει να πεθάνει. Άρα ακόμα και για αυτό να μιλούσαμε αν το έκανε κάποιος εγώ άδικο δεν θα του εδινα. Εγώ σαν άνθρωπος δεν το δέχομαι να μπαίνω και να αντικρίζω αυτό το πράγμα...και έχω φωνάξει και έχω διαμαρτυρηθεί. και όσο για την περιθοριοποίηση καλό αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Οι ανθρωποι όπως εγώ από επαρχία που πάνε και ψωνίζουν όπου βρουν λόγω άγνοιας της αγοράς? οι άνθρωποι που δεν τους έχει πει κανένας ποτέ τιποτα? Αυτοί είναι η πληοψηφία.... Και όσο για τα νομικά Άγγελε μόνο από πλευράς υγειηνής - υγειονομικό να το πάρεις καμμένοι από χέρι είναι........

Τι να πω βρε φίλε μου Αντώνη....

Πέρασα πριν λίγες μέρες από ένα πολύ γνωστό κατάστημα (που έχει βήμα και εδώ στο φόρουμ) στα νότια προάστεια της Αθήνας-Πειραιά, και αντίκρισα αυτό το απαράδεκτο και αποκρουστικό θέαμα... πάνω από 30 μονομάχοι να χαροπαλεύουν σε βρώμικο νερό (είχε το χρώμα του καφέ τις σκόνης και της βρωμιάς) ο καθένας στο πλαστικό ποτηράκι του, και τα ποτηράκια δεν ήταν ούτε καν γεμάτα μέχρι πάνω!.... :o :o σιχάθηκα... απλά και αηδίασα :thumbdown:

Υ.Γ. και όσο για την εξυπηρέτηση, παρόλο που τους είπα ότι είμαι από το AquaZone??? Ο ένας, προφανώς θα ήταν το "αφεντικό", σαχλαμάριζε και χασκογελούσε με ένα φίλο του αδιαφορώντας για τους μετρημένους στα δάκτυλα του ενός χεριού μαζί με μένα πελάτες που ήταν εκείνη τη στιγμή στο μαγαζί, και ο άλλος βαριόταν που εξυπηρετούσε, ήταν πιο ξινός και αποκρουστικός ακόμκα και από το όξινο Ph !!

ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣ όχι άλλη σαπίλα στην Ελληνική αγορά εργασίας!!

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Αντωνη αναφερωμαι γενικα προς το νομικο κομματι γιατι εφοσον δεν ξερω δεν μπορω να μιλησω...

Πανο ολοι μας εχουμε αντικρισει το συγκεκριμενο θεαμα και πριν λιγο καιρο και την συγκεκριμενη συμπεριφορα με αποτελεσμα το μαγαζι να ειναι στο παρα πεντε να κλειση το ενυδρειακο τμημα, αυτο μεχρι που τα ατομα αντικατασταθηκαν με καποιον ανθρωπο με ορεξη και με γνωσης που εφταναν μεχρι την προφυλαξη του πελατη απο πιθανον αποτυχια και περιττα εξοδα.... Αυτο πιστευω θα εχει να αντετοπησει το καθε καταστημα αν συνεχειση ετσι, για αυτο δεν κανω τιποτα παραπανω, μονοι τους φτανουν στο σημειο να βαλουν λουκετο, με την αναρμοστη και εριστηκη συμπεριφορα τους προς τα ατομα που στην τελικη τους ταιζουν οχι αγοραζοντας μια τροφη ή ενα ψαρι αλλα οταν κανουν αγορες σε καλητερο και φυσικα ακριβοτερο εξοπλισμο...αμα σου φερονται σαν σκουπιδοντενεκες με λεφτα στα λιγα τοτε απλα θα χασουν και τα πολλα στο μελλον....

Τεσπα...αυτα τα λιγα τα λεω με καλη διαθεση και καλες προθεσης, εαν ακουγονται στραβα ισως φταιει οτι ειναι η αληθεια.....φιλουρες γιατι μπαινω απο κινητο και σχολασα....

Link to comment
Share on other sites

.....θα παρακαλούσα θερμά τον κύριο Ζαχαρόπουλο, ο οποίος είναι ο μόνος εκ των επαγγελματιών που έχει πάρει θέση στο θέμα έως τώρα, να μας γνωστοποιήσει αν κι εφ' όσον υπάρχει τέτοιος ή παρόμοιος νόμος εν ισχύ στο εμπόριο κατοικιδίων ζώων ?

Καλημερα

Οχι δεν υπαρχει κανενας νομος απο το κρατος για την διαβιωση των ζωντανων ψαριων σε ενα καταστημα. Αντιστοιχα ισχυουν οι υγειονομικοι κανονισμοι οσον αφορα σκυλους , γατες , τα πτηνα και τα τρωκτικα.

Ειμαι σιγουρος οτι κανενας μας και σιγουρα κανενας απο εσας που κανετε αυτη την συζητηση στο Forum δεν θελει να κανει κακο σε καποιον επαγγελματια , μιας και μια τετοιου ειδους καταγγελια (εαν υπηρχε καποιος κανονισμος απο το κρατος) θα μπορουσε να επιφερει μεχρι και το κλεισιμο καποιου καταστηματος. Η καλυτερη λυση ειναι αυτη που αρκετοι απο εσας προτεινατε , ενημερωστε πρωτα (οπως κανετε) και μετα υποστηριξτε αυτους που το αξιζουν.

Ευχαριστω πολυ

Κωστας Ζαχαροπουλος

Έγινε επεξεργασία - Zacharopoulos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εγω δουλευω σε καταστημα και εχω καταργησει την μονομαχιερα στο μαγαζι που δουλευω γιατι ηταν 1 λιτρο χωρος για τον καθε μονομαχο.τους εχω βαλει σε 70 λιτρα μαζι με αλλα τροπικα συμβατα...ειμαι ΚΑΙ χομπιστας περα απο υπαλληλος και νοιαζομαι να ειναι καλα τα ψαρακια που πουλαω

Link to comment
Share on other sites

εγω δουλευω σε καταστημα και εχω καταργησει την μονομαχιερα στο μαγαζι που δουλευω γιατι ηταν 1 λιτρο χωρος για τον καθε μονομαχο.τους εχω βαλει σε 70 λιτρα μαζι με αλλα τροπικα συμβατα...ειμαι ΚΑΙ χομπιστας περα απο υπαλληλος και νοιαζομαι να ειναι καλα τα ψαρακια που πουλαω

:bigemo_harabe_net-117: Σου αξίζουν συγχαρητήρια φίλε μου!! Εύχομαι και ελπίζω κι άλλοι να ακολουθήσουν το δικό σου παράδειγμα και του κυρίου Ζαχαρόπουλου!

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον να γίνει μια αρχή!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θεωρώ και εγώ ότι το θέαμα με τους μονομάχους είναι απαράδεκτο. Πρέπει να γίνει σωστή ενημέρωση προς όλους και στο φινάλε αν δεν μπορούν να υπάροχυν σωστές συνθήκες ας σταματήσει η πώληση τους από τα καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

συγνωμη-να κανω μια ερωτηση ισος και χαζι? δεν ξερω αν τα πετ σοπ ελεγχονται απο καποια υπιρεσια για το πως διατηρουν τα ζωντανα τους-φανταζομαι η ελπυζω να γηνεται-γιατη ολοι γρινιαζουμε με την οικονα αυτη,αλλα φευγοντας απο το καταστημα προσπερναμε την πορτα που καπου εκει υπαρχει ενα φιλο παραπονον? παλυ υποθετικα λεω-αν υπ[αρχει παραπονο δεν τιμορηται το καταστημα με προστιμο? τα ρωταω αυτα μηπως και ξερει καποιος να μας τα εξηγησει-οποτε βλεποντας σε ενα καταστημα το ζωο να ταλιποριται-το αναφερεις για να τιμοριθει το μαγαζι(αν βεβεα υσχυουν τα παραπανω που εθεσα ως ερωτημα)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και συγχαρητηρια για το θεμα που ανοιχτηκε το οποιο θα γενικευσω γιατι δεν ειναι το προβλημα οι μονομαχοι, ειναι και τα δεκα χρυσοψαρα στα εικοσιλιτρα, και οι πενηντα πλεκο στα δεκα και τα κουνελια που ειναι κολλημενα στο νερο να πιουν το οποιο καλοκαιριατικα ειναι αδειο κ τα σαραντα χαμστερ στο ενα κλουβι κτλ κτλ

Ο λογος ειναι ενας: το οικονομικο.

Δικο τους το θεμα αποφαση τους. Εμεις δεν ειμαστε ουτε κρατος, ουτε ποινικολογοι, ουτε σωματειο επισημο αναγνωρισμενο απο το κρατος( φιλοζωικη εταιρια ).

Αρα ο λογος μας κ η δυναμη μας ειναι η προβολη/διαφημιση/δυσφημιση σε ευγενη πλαισια των καταστημΤων.

Τι θα κερδισουμε; Μπορει τιποτα.

Μπορει ομως καποιο καταστημα απο το να δυσφημειται να προτιμησει να μειωσει τα κερδη του προσφεροντας καλυτερη ποιοτητα στα ζωντανα.

Μπορει καποιος συνχομπιστας να σωθει αγοραζοντας απο σωστο επαγγελματια που διαβασε εδω μεσα ζωντανα.

Εν πασει περιπτωσει δεν βρισκω ασχημη σαν ιδεα να ανοιγε ενα πεδιο στο φορουμ οχι για καθε μαγαζι χωριστα αλλα ενα ενιαιο οπου θα εγραφε ο καθε χομπιστας την εμπειρια του ειτε διαφημιζοντας το ειτε ευγενικα παντα δειχνοντας την δυσαρεσκεια του.

Ακομα και αν γινοταν τεχνικα καθε μηνα μεσω καποιας βαθμολογιας απο τους χομπιστες να εβφαινε το ξαταστημα του μηνα.

Κι οπως ειπα μπορει να μην πετυχαιναμε τιποτα. Αλλα δεν θα ηθελα να ειμαι προσωπικα καταστηματαρχης κ να βλεπω σε φορουμ αρνητικες κριτικες. Θα φροντιζα τον αλλο μηνα να βελτιωθω κατι που επισης θα το αναφερουμε

Συγνωμη αν σας κουρασα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...