Jump to content

Σφαγή για ένα κοράλλι


Recommended Posts

Την παρασκευή γνωστό μαγαζί έφερε αρκετά κοράλλια κυρίως sps και λιγα lps.

Έγινα μάρτυρας διψασμένου και στερημένου κόσμου μιας και η αγορά για πόλους μήνες είχε στερέψει..

Η ατμόσφαιρα πραγματικά μύριζε μπαρούτι μιας και όλοι ήθελαν κάτι καλό αλλά φυσικά οποίος πρόλαβε τον κύριο είδε.

Σίγουρα γίνανε σκηνικά που εμάς σαν χομπιστες δεν μας ανεβάζουν το αντίθετο θα έλεγα. Μετά από μια ώρα δεν υπήρχε σχεδόν τίποτα αξιόλογο..

Πραγματικά εύχομαι να βελτιωθεί η εικόνα στην αγορά τα μαγαζιά να καταλάβουν ότι τα sps πουλάνε και γεγονότα όπως τις παρασκευής να είναι μακρινή ανάμνηση..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο.... Δεν μπορω να πηγαινω να ψωνισω και να περνω νουμερο για να διαλεξω...ουτε να στρατοπεδευω απο εξω...ουτε να τσακωνομαι...ουτε να χαλιεμαι...δεν τα εχω ζησει ακομα οπως ξερετε αλλα ακουω και βλεπω!

Βεβαια αυτα θα γινονται στις πρωτες μεγαλες εισαγωγες αλλα αν αυτο συνεχιστει τοτε ισως φτασουμε στο σημειο που ολοι θελουμε...που θα πηγαινουμε να ψωνισουμε οποτε θελουμε και παντα θα βρισκουμε εστω κατι να παρουμε!

Ειμαι αισοδοξος και μετα απο αυτη την εισαγωγη αλλα και απο αλλα που ακουω οπως επισης βεβαια και για το νεο μαγαζι που ετοιμαζεται που για τη μικρη αγορα μας μαλλον θα φερει τα πανω-κατω και απο οτι ξερουμε θα μπορει πολυ ανετα να διατηρησει θαλασσινα για πολυ καιρο...και μετα απο καραντινα !

Και ας μην λεμε μονο για SPS...το ιδιο ισχυει για τα παντα...απο cleaning crew μεχρι κοραλλια, ψαρια και sea cucumbers :rolleyes::)

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι εμείς οι νέοι να μην περάσουμε αυτά που περνάτε....

Εύχομαι η αγορά να τροφοδοτείτε συχνά με κοράλλια και να επιλέγουμε ότι θέλουμε αλλά από την άλλη βλέπω ότι πρόβλημα υπάρχει και με τα θαλασσινά ψάρια στην αγορά. :)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα γίνανε σκηνικά που εμάς σαν χομπιστες δεν μας ανεβάζουν το αντίθετο θα έλεγα. Μετά από μια ώρα δεν υπήρχε σχεδόν τίποτα αξιόλογο..

3177[/snapback]

Δεν ξέρω αν σε απογοήτευσε η εικόνα αυτή αλλά έχω δει πολύ χειρότερες. Παλαιότερα κιόλας πήγαινες Σάββατο πρωί και ήσουν νούμερο 20 πριν καν ανοίξει το μαγαζί για να πάρεις μερικά ψαράκια.

Δεν θέλω βέβαια να σχολιάσω καν τη περίπτωση γνωστού χομπύστα που οριόταν "Για την επαρχία θα σταλούν μόνο τα κομάτια που δεν θα ψωνίσουμε οι Αθηναίοι". Και μάλιστα τα κρατημένα κομάτια ήταν για "επαρχιώτη" που είχε καλέσει τον Αθηναίο σπίτι του και του είχε κάνει και το τραπέζι.

Σε σύγκριση με την εικόνα αυτή εγώ είδα και κάποια άλλη που σου ξέφυγε. Οι φίλοι συνενοούνται τουλάχιστο "εγώ θέλω αυτό αν μπορείς πάρε κάτι άλλο".

Τώρα για να βελτιωθεί η εικόνα είναι χλωμό αφού κρατάει πάνω από δέκα χρόνια και αν δεν καταφέρουμε να συνενηθούμε εμείς μεταξύ μας τότε δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ αφού τα καταστήματα τα βολεύει αφάνταστα.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτή η κατάσταση δεν μπορεί να βελτιωθεί εάν τα μαγαζιά παίρνουν προπαραγγελίες από τους χομπίστες;

Π.χ. ένα μαγαζί να λέει: Μπορώ να φέρω τα τάδε κομμάτια στις τάδε τιμές. Έτσι θα κλείνει ο πελάτης αυτά που θέλει από πριν και δεν θα γίνεται αυτός ο πανικός.

Αυτό θα μπορούσε να μπει παρακάτω και ως πρόταση στα μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

Σε μία συζήτηση που έκανα με κάποιο μαγαζάτορα σκέφτετε να κάνει αυτό που λέτε. Να μπορούν δηλαδή οι πελάτες να κρατήσουν κάτι από την παραγγελία πριν καν αυτό έρθει ή όταν ακόμα θα είναι σε καραντίνα. Ακούγετε καλό σαν ιδέα αφού θα ξέρει και εκείνος πως να κινηθεί και θα μπορεί αρκετά πιο σύντομα να προχωρήσει σε νέα παραγγελία για να υπάρχει στοκ.

Link to comment
Share on other sites

Η λογική αυτή είναι λάθος. Με το σκεπτικό αυτό εγώ θα αγοράσω κάτι που δεν θα το δω ποτέ, αναλαμβάνω όλο το ρίσκο της εισαγωγής και φυσικά σε τίποτα δεν διαφέρει από το να κάνω την εισαγωγή μόνος μου.

Αυτό όμως έχει το ίδιο αποτέλεσμα με αυτά που καταδικάζουμε αφού πάλι δεν θα υπάρχει "βιτρίνα" στο μαγαζί να προσελκύσει το χομπύστα, ενώ έτσι κάνουμε και βήμα πίσω αφού παίρνουμε το ρίσκο από το μαγαζάτορα.

Δεν θέλω βέβαια καν να μπω στη σκέψη του τι θα γίνει και με ποιο σκεπτικό ο μαγαζάτορας θα επιλέξει σε ποιον αντιστοιχεί η νεκρή ακροπόρα που ήρθε.

Link to comment
Share on other sites

Η λογική αυτή είναι λάθος. Με το σκεπτικό αυτό εγώ θα αγοράσω κάτι που δεν θα το δω ποτέ, αναλαμβάνω όλο το ρίσκο της εισαγωγής και φυσικά σε τίποτα δεν διαφέρει από το να κάνω την εισαγωγή μόνος μου.

Αυτό όμως έχει το ίδιο αποτέλεσμα με αυτά που καταδικάζουμε αφού πάλι δεν θα υπάρχει "βιτρίνα" στο μαγαζί να προσελκύσει το χομπύστα, ενώ έτσι κάνουμε και βήμα πίσω αφού παίρνουμε το ρίσκο από το μαγαζάτορα.

Δεν θέλω βέβαια καν να μπω στη σκέψη του τι θα γίνει και με ποιο σκεπτικό ο μαγαζάτορας θα επιλέξει σε ποιον αντιστοιχεί η νεκρή ακροπόρα που ήρθε.

3393[/snapback]

Νίκο σωστά τα λες. Πιθανόν να πάρεις γουρούνι στο σακί. Άρα τι κάνουμε; Απαιτούμε από τους μαγαζάτορες μεγαλύτερες εισαγωγές προκειμένου να ικανοποιηθεί η ζήτηση αλλά και να υπάρχει και βιτρίνα;

Για μας θα ήταν ιδανικό όμως δεν γνωρίζω κατά πόσο τα υπάρχοντα μαγαζιά έχουν τη δυνατότητα να καλύπτουν τη ζήτηση και να στοκάρουν κοράλια ταυτόχρονα ώστε να είναι διαθέσιμα για όποιον θέλει ανά πάσα στιγμή να αγοράσει κάποιο καλό κομμάτι της επιλογής του.

Link to comment
Share on other sites

Η Πληρωμή θα γίνετε κατά την παράδωση. Επειδή το συζήτησα το θέμα μου είπε ότι ο πελάτης θα το πληρώνει μόνο εφόσον το παραλάβει ζωντανό. Οπότε θέμα να έρθει κάτι ψώφιο και να το χρεωθούμε δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Η Πληρωμή θα γίνετε κατά την παράδωση. Επειδή το συζήτησα το θέμα μου είπε ότι ο πελάτης θα το πληρώνει μόνο εφόσον το παραλάβει ζωντανό. Οπότε θέμα να έρθει κάτι ψώφιο και να το χρεωθούμε δεν υπάρχει.

3401[/snapback]

Μα και αυτό έχει πρόβλημα. Είμαστε 5 που περιμένουμε. Και σκάνε 4 κομάτια. Με ποιά λογική θα αποφασίσει ο μαγαζάτορας ποιός ΔΕΝ θα πάρει;

Παιδιά η μόνη λύση είναι οργανωμένα μαγαζιά με υποδομή και αποφασισμένα να πάρουν το ρίσκο να έχουν τμήμα reef. Αλλη λύση για να υπάρξει Ελληνική αγορά δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω βέβαια να σχολιάσω καν τη περίπτωση γνωστού χομπύστα που οριόταν "Για την επαρχία θα σταλούν μόνο τα κομάτια που δεν θα ψωνίσουμε οι Αθηναίοι". Και μάλιστα τα κρατημένα κομάτια ήταν για "επαρχιώτη" που είχε καλέσει τον Αθηναίο σπίτι του και του είχε κάνει και το τραπέζι.

3387[/snapback]

Θα ηθελα να υπαρχει μια διευκρινηση σε αυτο. Δεν μπορουμε να υπονοουμε πραγματα για καποιον αλλο με αυτο το τροπο. Η πολιτικη του Aquazone ειναι να μην υπαρχει υπονοουμενα ή καποιο υλικο που θα μπορουσε να οδηγησει σε καποια ενταση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sorry που επεμβαίνω αλλά αν υπάρχει τέτοιο θέμα που πρέπει να διευκρινιστεί παρακαλώ πολύ σε πμ.

Όχι δημόσια !!!

Link to comment
Share on other sites

To post δημιουργήθηκε για να πάρουν μια γεύση και οι εκ του θαλασσινού απέχοντες αλλά και τα παιδιά που τώρα ξεκινάνε το πώς είναι το πεδίο της ελληνικής αγοράς σε σχέση με τα sps.

Παιδιά η μόνη λύση είναι οργανωμένα μαγαζιά με υποδομή και αποφασισμένα να πάρουν το ρίσκο να έχουν τμήμα reef.

Μακάρι Νικόλα από το στόμα σου και στου θεού τ'αφτί. :blush:

Σε σύγκριση με την εικόνα αυτή εγώ είδα και κάποια άλλη που σου ξέφυγε. Οι φίλοι συνενοούνται τουλάχιστο "εγώ θέλω αυτό αν μπορείς πάρε κάτι άλλο".

Πως μπορούσε να μου ξεφύγει από την στιγμή που τέτοιον διάλογο κάναμε οι δυο μας. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Το ολο θεμα με τα "νουμερα" και την "σειρα" δεν ειναι και το καλυτερο. Γιατι υπαρχουν πολλα θεματα που προκυπτουν ετσι που δεν υπαρχει σαφης διαχωρισμος ποιος φταιει και ποιος εχει δικιο, αλλα σιγουρα δεν μας φταιει μονο το εκαστοτε μαγαζι. Αυτο ειναι μια δικαιολογια που μας βολευει αλλα κανουμε ολοι οπως οι Αγγλοι οταν τα HARRODS (ή καπως ετσι) κανουν εκπτωσεις. οποιος προλαβε τον κυριο ειδε.

Το μεγαλυτερο προβλημα που εχει προκυψει ειναι πως εαν παω π.χ. εγω πρωτος στην σειρα για αγορα, εχω το δικαιωμα να παρω κοραλια για τους 1-3-6 φιλους μου, ενω ο δευτερος μετα απο εμενα που μπορει να ειναι δευτερος για 1 λεπτο π.χ. θα παρει οτι περισεψει...Αυτο δεν ειναι δικαιο για το δευτερο ή το τριτο που αφησε μια δουλεια, ασχολια ή γκομενα δεν ξερω, αλλα σιγουρα κατι αφησε για να ειναι εκει?

Απο την αλλη ο "επαρχιωτης" θα εχει τα δικια του να πει πως δικαιουτε και αυτος καποια καλα κοματια και δεν γινεται να τα παιρνουν οι αθηναιοι ολα. Σωστο και αυτο. Γιατι δεν μπορει να ελθει απο την Κρητη, Θασσαλονικη, Ήπειρο ή οπου αλλου ειναι για κατι καλο. Εχει και αυτος τα δικια του. Αλλα οχι εαν θελει καποια καλα κοματια ο Αθηναιος πρεπει απαραιτητα να λεμε πως εχει ριξει την επαρχια. Γιατι αυτο γινεται και απο την επαρχια προς την αθηνα αντιστοιχα.

Οποτε πρεπει να βρεθει μια φορμουλα γιατι και ο "Αθηναιος" αλλα και ο "Επαρχιωτης" εχει τα δικια του. Δηλαδη ο Αθηναιος αισθανεται καλα οταν για 2 λεπτα καθυστερηση απο τον πελατη Νο1 εχει χασει καποια ευκαιρια να παρει κατι καλο επειδη ο Νο1 εχει παρει για 4 ατομα? Ή εαν γινει αυτο για τον "επαρχιωτη" θα ειναι διαφορετικο...Δεν νομιζω να ειναι ομορφο και αυτο. Οπως και για συννενοηση παλι δεν μπορει να γινει απαραιτητα, γιατι δεν σημαινει πως εαν εχεις το ιδιο χομπι, εχεις και αντιστοιχες φιλιες. Αλλα επισης εαν τα κοραλια "δεν βγαινουν" πως με συννενοηση θα βγουν οι αριθμοι? Παλι αυτο δεν γινεται.

Δηλαδη θα αλλαξει κατι εαν ο πρωτος εχει 4 φιλους απο Αθηνα αντι για επαρχια? Μπαινει στο μαγαζι πρωτος και αρχιζει τα τηλεφωνα και παιρνει οτι θελουν οι φιλοι του. Ακομα και εαν εχουν ελθει μετα απο τον δευτερο ή τριτο πελατη στη σειρα. Αυτο ειναι σωστο? Το μαγαζι φυσικα επειδη θελει με ολους να τα εχει καλα. Δεν το νοιαζει και ριχνει το μπαλακι μεταξυ των πελατων.

Ετσι πρεπει να βρεθει μια φορμουλα, ετσι ωστε να μπορει να παρει και ο επαρχιωτης αλλα και ο Αθηναιος χωρις να αισθανεται ρηγμενος κανεις. Και κανεις μας δεν πρεπει να το δει αυτο ρατσιστικα μεταξυ "Αθηνας" και "Επαρχιας" γιατι θα ειναι πολυ αδικο και θα αποπροσανατολησει την συζητηση απο την ουσια της.

Θα ηθελα τις αποψεις σας μεταξυ αυτου του θεματος με καλη θεληση και ειληκρηνεια. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κι εγώ να εκφράσω την γνώμη μου στο θέμα.

Κατ'αρχάς πιστεύω ότι δεν υπάρχουν "Επαρχιώτες" & "Αθηναίοι". Όλοι είμαστε πελάτες στο αντίστοιχο κάθε φορά μαγαζί. Άλλοι κοντά, στην έδρα του μαγαζιού, άλλοι μακριά. Από την πλευρά του οποιουδήποτε μαγαζάτορα είναι λογικό να θέλει να ξεπουλήσει όσο το δυνατόν συντομότερο το εμπόρευμα-πόσο μάλλον να είναι και ζωντανός οργανισμός. Από την πλευρά των αγοραστών όλοι θέλουμε το καλύτερο κομμάτι για την πάρτη μας πρώτα και μετά για τους φίλους μας. Κι αυτό λογικό είναι. Από τη στιγμή που αυτό που αγοράζουμε δεν είναι της σειράς για να μπορείς να πεις ότι όλα τα κομμάτια είναι τα ίδια (π.χ. μοτοσυκλέτες), πάντα θα υπάρχουν ριγμένοι, θιγμένοι και κερδισμένοι. Ακόμα και να μαζευόμαστε 30 κολλητοί και να κάναμε μια εισαγωγή μόνοι μας, πάλι στο τέλος (όσο κολλητοί κι αν είμαστε) θα υπήρχαν μούτρα κατεβασμένα.

Επίσης, ομολογώ ότι σε ορισμένα πράγματα στην επαρχία όπου το ενδιαφέρον είναι περιορισμένο δεν υπάρχουν οι δυνατότητες επιλογής. Πολλές φορές το πράγμα είναι μονοπώλειο ή και δεν υπάρχει επιλογή τοπικά. Οι περισσότεροι από εμάς φαντάζομαι περάσαμε την φοιτιτική ζωή κάπου και το ζήσαμε καλά. Γι΄ αυτό και κάποιοι από εμάς εγκαταστάθηκαν μόνιμα μετά σε κάποιο αστικό κέντρο. Με τα καλά αλλά και τα άσχημά του.

Άρα, κατά τη γνώμη τη δική μου δεν μπορεί να υπάρξει συνεννόηση όπου όλοι να είναι ευχαριστημένοι "μαγαζάτορας", "Αθηναίος", "Επαρχιώτης".

Εκφράζω πάντα την προσωπική μου άποψη με κάθε ειλικρίνια.

Link to comment
Share on other sites

Ενα πραγμα δεν μπορω να καταλαβω.

Στα περισσοτερα online καταστηματα που ασχολουνται με το ειδος το 50% τουλαχιστον του καταλογου τους αποτελειται απο SPS σε Αμερικη και Ευρωπη (ακομα και σε πολωνια , ουγγαρια , τσεχια και ρωσια εχω πετυχει SPS livestock).

Πως εδω ειναι τοσο δυσκολο να βρουν stock ?

Απο ευρωπη ή απο ινδονησια δεν με ενδιαφερει αλλα δεν μπορει να ειναι τοσο δυσκολο μονο για εμας τους Ελληνες.

Εχω πετυχει καταστημα στην Ολλανδια (De haag) με εισαγωγη πριν κανα μηνα 200 κομματιων SPS σε τιμες μια χαρα. Αυτη που τα βρηκαν. Εχουν Acropora στα καναλια? στα ποταμια? στην θαλασσα? Ανεξηγητο.

Ακομα και για εναν απο εμας ειναι εφικτο να παραγγειλει 15 κομματια απο coralfarm (15X60+400 μεταφορκα=1300 / 15 = 86.666666666666666666666666666667) τοσο δυσκολο ειναι για τα καταστηματα.

15 τεμαχια και 1300 euro ειναι απαγορευτικο για εμας οχι ομως νομιζω και απο ενα καταστημα ποσο μαλλον αν αυτες οι τιμες ειναι λιανικης και οχι χονδρικης.

Ανεξηγητο και πρωτοφανες να λεει ο ενας θελω να αγορασω και ο αλλος να λεει δεν βρισκω , δεν ξερω απο που τα, βρισκω πανακριβα, μου ερχονται πολυ πανακριβα.

Ασ ελπισουμε οτι θα φτιαξουν τα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάτε κάτι βασικό. Για να στοκάρουν τα καταστήματα ψάρια και κοράλια θα πρέπει να έχουν ενυδρεία με σωστές συνθήκες και ενυδρεία καραντίνας για να τα περάσουν πρώτα έτσι ώστε να μειώσουν τις απώλειες. Πόσα από τα μαγαζιά που υπάρχουν στην Ελλάδα έχουν τα παραπάνω? Πόσοι μαγαζάτορες ρισκάρουν να κάνουν μία εισαγωγή και να τους μείνει το 50% της παραγγελίας πάνω από 5 μέρες? Εκεί νομίζω οφείλετε το πρόβλημα. Για αυτό φροντίζουν (και καλά κάνουν ΙΜΟ) να έχουν ενημερώσει τους πελάτες τους πότε φθάνει η εισαγωγή στο μαγαζί έτσι ώστε να μπορούν να διαθέσουν την μεγαλύτερη ποσότητα στο μικρότερο χρονικό διάστημα. Αν κάτι το πάρεις από την κούτα της εισαγωγής και σου ψοφήσει την επόμενη μέρα κανένα μαγαζί δεν θα σου πεί να στο αντικαταστήσει. Κάτι που γίνετε στο εξωτερικό.

Δεν ζητάμε όμως την αντικατάσταση. Ζητάμε την ύπαρξη στοκ σε ψάρια και ασπόνδυλα. Αν υπάρχει στοκ τότε θα μπορεί ο καθένας να ψονήσει ότι θέλει και θα διευκοληνθούν όλοι ανα την Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Τα μαγαζια φερνουν την δικη τους ευθυνη, κανεις δεν λεει οχι σε αυτο. Αλλα δηλαδη αυτο ειναι δικαιολογια για την συμπεριφορα μας, σαν χομπιστες? Μας τιμαει αυτο? Σιγουρα οταν η ζητηση ειναι μεγαλυτερη απο την προσφορα τοτε τα πραγματα ειναι λιγο εκτος λογικης, αλλα θα ηθελα την γνωμη σας πανω σε αυτο που ανεφερα πριν.

Το μεγαλυτερο προβλημα που εχει προκυψει ειναι πως εαν παω π.χ. εγω πρωτος στην σειρα για αγορα, εχω το δικαιωμα να παρω κοραλια για τους 1-3-6 φιλους μου, ενω ο δευτερος μετα απο εμενα που μπορει να ειναι δευτερος για 1 λεπτο π.χ. θα παρει οτι περισεψει...Αυτο δεν ειναι δικαιο για το δευτερο ή το τριτο που αφησε μια δουλεια, ασχολια ή γκομενα δεν ξερω, αλλα σιγουρα κατι αφησε για να ειναι εκει?

3430[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάτε κάτι βασικό. Για να στοκάρουν τα καταστήματα ψάρια και κοράλια θα πρέπει να έχουν ενυδρεία με σωστές συνθήκες και ενυδρεία καραντίνας για να τα περάσουν πρώτα έτσι ώστε να μειώσουν τις απώλειες. Πόσα από τα μαγαζιά που υπάρχουν στην Ελλάδα έχουν τα παραπάνω? Πόσοι μαγαζάτορες ρισκάρουν να κάνουν μία εισαγωγή και να τους μείνει το 50% της παραγγελίας πάνω από 5 μέρες? Εκεί νομίζω οφείλετε το πρόβλημα. Για αυτό φροντίζουν (και καλά κάνουν ΙΜΟ) να έχουν ενημερώσει τους πελάτες τους πότε φθάνει η εισαγωγή στο μαγαζί έτσι ώστε να μπορούν να διαθέσουν την μεγαλύτερη ποσότητα στο μικρότερο χρονικό διάστημα. Αν κάτι το πάρεις από την κούτα της εισαγωγής και σου ψοφήσει την επόμενη μέρα κανένα μαγαζί δεν θα σου πεί να στο αντικαταστήσει. Κάτι που γίνετε στο εξωτερικό.

Δεν ζητάμε όμως την αντικατάσταση. Ζητάμε την ύπαρξη στοκ σε ψάρια και ασπόνδυλα. Αν υπάρχει στοκ τότε θα μπορεί ο καθένας να ψονήσει ότι θέλει και θα διευκοληνθούν όλοι ανα την Ελλάδα.

3437[/snapback]

Νομίζω ότι ο Γιάννης έθιξε το πρόβλημα στην ρίζα του......

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χωρις να εχω ζησει αυτην την εμπειρια να πω και εγω τα εξης. Ο λογος που γινεται ο πανικος ειναι οτι η ζητηση υπερκαλυπτει τα διαθεσιμα αγαθα. Σιγουρα, εφοσον αυτο αποδυκνειεται αργα αλλα σταθερα, θα υπαρξει ανοδος εισαγωγης ειδων στην Ελλαδα. Το σχετικο ρισκο το παιρνουν ολοι οι επιχειρηματιες και υποδομες δημιουργουνται. Ας μην ξεχναμε οτι το χομπυ ειναι σχετικα καινουργιο στην Ελλαδα και χρειαζεται καιρος για να εδραιωθει η αγορα.

Το θεμα "βρισιδιου" και "πανικου" ειναι νομιζω θεμα καλλιεργειας των ενυδρειοφιλων. Δεν αντικατοπτριζει την ελλειψη ειδων στην αγορα αλλα, δυστυχως, την ελλειψη αυτοσυγκρατησης των καταναλωτων. Σε τελευταια αναλυση (και συγνωμη αν αυτο ενοχλει καποιους, δεν ξερω καν ποιοι ανακατευτηκαν στον καυγα και δεν ριχνω υπονοουμενα, γενικη συζητηση κανω) το να βρισω καποιον επειδη δεν μπορεσα να παρω αυτο που θελω ειναι, το λιγο λιγοτερο, δειγμα εγωκεντρισμου. Τον συνχομπιστα τον σεβομαστε γιατι καταλαβαινουμε το ποσο αγαπαει το κοραλλι η ψαρι - επειδη το θελουμε και το αγαπαμε και εμεις. Και αν μπορεσουμε να κανουμε μια συμφωνια εχει καλως, αν οχι ο πρωτος πελατης προηγειται.

Θα συμφωνησω με την αποψη του Νικου οτι η καθιερωση της προπαραγγελιας δεν θα ευνοησει το χομπυ και πιθανως να ειναι και αιτια προβληματων στο μελλον. Φυσικα, αν καποιος ιδιωτης θελει να παρει το ρισκο του να αγορασει, κυριολεκτικα "γουρουνι στο σακκι", δικο του θεμα. Προσωπικα δεν θα το επαιρνα. Θεωρω οτι οι επιχειρηματιες θα ειναι πολυ πιο προσεκτικοι στον ποιοτικο ελεγχο των ειδων αν ξερουν οτι τα σκαρτα δεν θα πουληθουν. Ας μην ξεχναμε οτι αν κλεισω, για παραδειγμα ενα κοραλλι, και μετα δεν το παρω, στις περισσοτερες περιπτωσεις θα "ψυχρανθω" με το μαγαζατορα, ο οποιος υπαρχει περιπτωση να μη δεχτει (αμεσως η εμεσως) επομενη προπαραγγελια μου. Και μπορει, ως πελατης, να εχω τα χιλια δικια. Υποψην οτι εδω υπαρχουν αρκετα μαγαζια που αγοραζουν δευτερη και τριτη ποιοτητα ψαρια - υπαρχουν και αυτα! (σημαδεμενα, αρρωστα κτλ).

Τελος, νομιζω οτι ειναι προφανες οτι καποιοι θα ειναι παντοτε ευνοημενοι. Ειτε επειδη ειναι καλοι πελατες και ο εισαγωγεας τους "κραταει" κομματια, ειτε επειδη εφτασαν πρωτοι, ειτε επειδη ζουν στην Αθηνα οπου επι του παροντος υπαρχουν περισσοτερα και πιο αρτια καταρτησμενα καταστηματα ειτε για οποιοδηποτε αλλο λογο. Συμβαινει παντου και παντα, αλλα δεν ειναι λογος να ξεπεφτουμε σε βαναυσοτητες ... ποιος απο σας θα "εβριζε" εναν αλλον πελατη εστιατοριου επειδη ο καταστηματαρχης του κρατησε τις 8 τελευταιες μεριδες κοτοπουλο για την παρεα του?

Ο Δημητρης πρεπει να ειχε παρακολουθησει αντιστοιχη συζητηση στο ζεμπραπλεκο οταν κερδισα τρια ζεβρακια σε δημοπρασια στο ebay. Προς τιμη τους, τα παιδια ειταν συγκρατημενα, πηρα τα σχετικα μυνηματα με τα συγχαρητηρια και τις ευχες για τα καινουργια ψαρια, και μερικοι με ρωτησαν αν ενδιαφερομαι να τα πουλησω. Και αυτα σε περιοδο που υπαρχει διεθνης απαγορευσης εξαγωγης η οποια θα κρατησει ο θεος ξερει ποσο - οχι απλως προσωρινως χαμηλα επιπεδα εισαγωγων!

Νομιζω ειναι στο χερι μας να κρατησουμε το επιπεδο εκει που θα θελαμε ολοι να ειναι .... παρα τις οποιες προσωπικες απογοητευσεις που περναμε κατα καιρους.

Ενα τελευταιο σχολιο: η ελλειψη αυτοσυγκρατησης στα επιπεδα που αναφερθηκαν, και οι αντιμαχιες μεταξυ ενυδρειοφιλων, θα ανεβασουν τις τιμες - περιπου σε στυλ δημοπρασιας! (δωσε μου τοσα παραπανω να το παρεις εσυ ...) Νομιζω αξιζει να σκεφτουμε μηπως τελικα αυτη η συμπεριφορα οδηγησει στην αντιθετη κατασταση, δηλαδη να υπαρχουν ειδη αλλα σε απλησιαστες τιμες. Αυτο σιγουρα δεν θα ευνοησει ουτε το χομπυ ουτε τους χομπιστες.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα "βρισιδιου" και "πανικου" ειναι νομιζω θεμα καλλιεργειας των ενυδρειοφιλων. Δεν αντικατοπτριζει την ελλειψη ειδων στην αγορα αλλα, δυστυχως, την ελλειψη αυτοσυγκρατησης των καταναλωτων. Σε τελευταια αναλυση (και συγνωμη αν αυτο ενοχλει καποιους, δεν ξερω καν ποιοι ανακατευτηκαν στον καυγα και δεν ριχνω υπονοουμενα, γενικη συζητηση κανω) το να βρισω καποιον επειδη δεν μπορεσα να παρω αυτο που θελω ειναι, το λιγο λιγοτερο, δειγμα εγωκεντρισμου. Τον συνχομπιστα τον σεβομαστε γιατι καταλαβαινουμε το ποσο αγαπαει το κοραλλι η ψαρι - επειδη το θελουμε και το αγαπαμε και εμεις. Και αν μπορεσουμε να κανουμε μια συμφωνια εχει καλως, αν οχι ο πρωτος πελατης προηγειται.
:blush::hysterical::blush:

Λοιπόν για να μην τραβάμε άδικα μια συζήτηση το δίκιο και το άδικο είναι αδύνατο να οριστούν. Και εγώ θα ήθελα να ζω στην Αμερική και να ψωνίζω με τις εκεί τιμές και είναι άδικο να ζω εδώ αλλά τι να κάνουμε εδώ ζω.

Από εκεί και πέρα θα κυτάξω να πάρει το καλό κομάτι ο φίλος μου για να πάρω frag όταν έρθει η ώρα της ανταλλαγής, για να μπορώ να το βλέπω αφού θα πηγαίνω σπίτι του και θα το χαίρομαι και εγω, θα φροντίσω γιατί είναι φίλος και σε κάποιους ο φίλος μετράει, και βέβαια θα φροντίσω να πάρει ο φίλος μου αυτά που μπορεί να κρατήσει.

Για τα υπόλοιπα δίκαιου και άδικου δεν θα μπω στη διαδικασία να τα συζητήσω γιατί δεν οδηγούν πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Το φαινομενο ξεκιναει απο τα ιδια τα μαγαζια που επειδη δεν εχουν την δυνατοτητα να τα διατηρησουν στη ζωη, φερνουν αρκετα ανα αραιες περιοδους με σκοπο να φυγουν ολα και να μην μεινει κατι γιατι λογικα θα το χασουν.

Μαρινα δεν σου εχει τυχη να το ζησεις για να λες πως ο πρωτος δικαιουτε τα παντα. Ειδικα εαν εσυ εισαι δευτερος και ο τριτος και τεταρτος που θα ελθει μετα απο εσενα, διαλεγουν πρωτοι γιατι εχουν τον οποιο κολητο. Ή γιατι οταν πας και περιμενεις, και αφου εχεις ΗΔΗ παει, αρχισουν τα τηλεφωνα "α, παρε μου αυτο το κοραλι", αισθανεσε λιγο μ*****ς που εχεις παει και δεν εκλεισες κοματια μεσω τηλεφωνου απο τον μαγαζατορα. Γιατι αυτο μπορεις να το κανεις. Ασχετο τι θα σου βαλει. Μπορεις να το κανεις και οποιος και να παει πρωτος και δωσει το παρον να μην παρει κατι καλο. Και μαλιστα υπαρχουν ηδη καποιοι πελατες που το κανουν αυτο. Ειναι γνωστο αλλα ευτηχως ακομα ειναι λιγοι και ειναι απο επαρχια. Ετσι ομως ναι μεν προλαβαινεις κατι πραγματικα καλο, αλλα ειναι ρισκο και προσωπικα το θεωρω λιγο καπως. Σιγουρα θα υπαρχει μια αλλη λυση.

Εχει τυχη να ειμαι πρωτος, δευτερος αλλα και τελευταιος σε καποια εισαγωγη. Εχω δει αντιδρασεις αρκετες. Απο μαγαζατορες που τριβουν τα χερια τους μεχρι χομπιστες που τα περνουν ολα. Εχω δει ομως και προσπαθειες για κατι καλυτερο απο καποιους χομπιστες αλλα και απο μαγαζια. Η τακτικη του να τα παιρνεις ολα επειδη εχεις 1-3-6 φιλους, παρολο που βρεθηκα σε τετοια θεση για να το κανω, δεν το εκανα αφου δεν το θεωρω σωστο. Αλλα ομολογω πως απο εδω και μπρος εαν δεν βγει καποια ακρη. Θα αναγκαστω να μαζεψω και εγω 4-5-6 ατομα και να πηγαινει καποιος απο της 4 το πρωι (ουτε ΙΚΑ να ηταν.. :hysterical::blush: ), και να προλαβαινει τα καλυτερα. Και ολα αυτα ενω δεν με νοιαζει να παρω τα πολλα καματια, απλα κατι επιλεκτικο.ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΛΥΣΗ ΟΜΩΣ?

Εχω ακουσει ομως και παραπονα απο πολλα παιδια για αυτο το φαινομενο. Συμφωνω αφου το ανεφερα και ποιο πριν οτι αυτο ειναι θεμα παιδιας καθαρα. Αλλα μην παρουμε και το αλλο ακρο, δηλαδη εαν πεις την γνωμη σου πως δεν σου αρεσει αυτο το συστημα, τοτε θα εισαι προκατελημενος ή δεν ξερω και εγω τι αλλο. Γιατι δεν ειναι ετσι. Εχω ακουσει παραπονα απο πολλα παιδια για αυτο το φαινομενο. Εδω ειναι ο χωρος να πεις κατι και οχι στα πηγαδακια για τον ενα ή τον αλλο. Γιατι εαν ακουσω καποιο αλλο παιδι να μου σχολιασει για αυτη την τακτικη, θα απαντησω πως αφου δεν μιλησαμε ολοι μαζι οταν επρεπε, τοτε δεν το συζηταω αλλο ποια.

Το τονιζω, παντα ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ να πουμε την γνωμη μας ολοι, οποια και εαν ειναι αυτη. Ισως να βγαλουμε καποια ακρη. Αλλιως θα παμε παλι στο οποιος προλαβει. Και εκει νικητης σιγουρα δεν θα ειναι παντα ο ιδιος, αλλα για εμενα το χομπι σιγουρα θα χασει. Βεβαια αυτο μπορει να ειναι λαθος αλλα ειναι η προσωπικη μου αποψη και εχω το θαρρος να την πω.

Link to comment
Share on other sites

Μαρινα δεν σου εχει τυχη να το ζησεις για να λες πως ο πρωτος δικαιουτε τα παντα. Ειδικα εαν εσυ εισαι δευτερος και ο τριτος και τεταρτος που θα ελθει μετα απο εσενα, διαλεγουν πρωτοι γιατι εχουν τον οποιο κολητο.

Μαριε, εχω χασει και εγω κομματια που ηθελα και εψαχνα απο καιρο μ' αυτον τον τροπο... και δεν μου αρεσε φυσικα .. αλλα τι να εκανα? Και δεν ειπα οτι ο πρωτος δικαιουται τα παντα, ειπα οτι δικαιουται να διαλεξει πρωτος (τελειως διαφορετικο). Τωρα αν σηκωσει το μαγαζι .. τι να πω ... αλλα στο τελος τελος, ΠΟΣΕΣ φορες θα σηκωσει το μαγαζι? Επιπλεον, το σχολιο μου σχετικα με το σεβασμο για τον συνχομπιστα, αναφερεται ΚΑΙ στον πρωτο! Και ο "πρωτος" πρεπει να σκεφτεται τους αλλους χομπιστες πιστευω, και το να σηκωσει το μαγαζι ενω περιμενουν κι' αλλοι ουρα δεν ειναι και οτι καλυτερο στις συγκεκριμενες περιστασεις.

Ή γιατι οταν πας και περιμενεις, και αφου εχεις ΗΔΗ παει, αρχισουν τα τηλεφωνα "α, παρε μου αυτο το κοραλι", αισθανεσε λιγο μ*****ς που εχεις παει και δεν εκλεισες κοματια μεσω τηλεφωνου απο τον μαγαζατορα.

Αυτο ομολογουμενως δεν μου εχει τυχει ποτε - και δε νομιζω να μου τυχει ποτε. Δεν καταλαβαινω ομως, ΕΝΑΣ υπαλληλος εξυπηρετει? Οταν ο "πρωτος" τηλεφωνει, οποιος εξυπηρετει δεν φροντιζει τον επομενο πελατη? Γιατι αυτο γινεται εδω. Το οποιο σημαινει οτι αν ο "πρωτος" δεν κλεισει τα ψαρια του αμεσως και χωρις καθυστερησεις (τηλεφωνα κτλ) χανει κατ'ουσια την πρωτια!

Εχω ακουσει ομως και παραπονα απο πολλα παιδια για αυτο το φαινομενο. Συμφωνω αφου το ανεφερα και ποιο πριν οτι αυτο ειναι θεμα παιδιας καθαρα. Αλλα μην παρουμε και το αλλο ακρο, δηλαδη εαν πεις την γνωμη σου πως δεν σου αρεσει αυτο το συστημα, τοτε θα εισαι προκατελημενος ή δεν ξερω και εγω τι αλλο. Γιατι δεν ειναι ετσι. Εχω ακουσει παραπονα απο πολλα παιδια για αυτο το φαινομενο. Εδω ειναι ο χωρος να πεις κατι και οχι στα πηγαδακια για τον ενα ή τον αλλο. Γιατι εαν ακουσω καποιο αλλο παιδι να μου σχολιασει για αυτη την τακτικη, θα απαντησω πως αφου δεν μιλησαμε ολοι μαζι οταν επρεπε, τοτε δεν το συζηταω αλλο ποια.

Το τονιζω, παντα ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ να πουμε την γνωμη μας ολοι, οποια και εαν ειναι αυτη. Ισως να βγαλουμε καποια ακρη. Αλλιως θα παμε παλι στο οποιος προλαβει. Και εκει νικητης σιγουρα δεν θα ειναι παντα ο ιδιος, αλλα για εμενα το χομπι σιγουρα θα χασει. Βεβαια αυτο μπορει να ειναι λαθος αλλα ειναι η προσωπικη μου αποψη και εχω το θαρρος να την πω.

:blush::hysterical::blush: Επιβαλλεται, και πολυ καλα κανεις. Στο τελος τελος, οι αρχες λειτουργιας της αγορας ειναι ενα θεμα τελειως διαφορετικο απο την σωστη συμπεριφορα μεταξυ των ενυδρειοφιλων. Και εγω καπως ετσι το ειδα το θεμα, γι'αυτο βασικα και ειπα τη γνωμη μου. Οχι σαν ενα συγκεκριμενο γεγονος που εγινε, αλλα σαν μια δεοντολογικη θεση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα μπω σε μεγάλα post να εξηγήσω ποίος έχει δίκιο και ποιος όχι. Τα μαγαζιά τόσα χρόνια δεν έφερναν σχεδόν τίποτα από θαλασσινά γιατί δεν υπήρχε ο κόσμος να τα πάρει. Τώρα όμως είναι καιρός να καταλάβουν πως δεν είναι ρίσκο να κάνουν μεγάλες εισαγωγές γιατί το reef πλέον έχει πολύ μεγάλη ανταπόκριση. Ίσως και μεγαλύτερη από οποιαδήποτε άλλη κατηγορία ενυδρείων.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η συζήτηση περι δικαίου και άδικου :hysterical::blush: έγινε για το ποιός θα πάρει πρώτος και ποιός θα πάρει το "καλό" κομμάτι και όχι γιατί κάποιος δεν είχε κομμάτι να πάρει γιατί την Πέμπτη το βράδυ υπήρχαν 4 ακροπόρες ακόμα και από ότι έμαθα ήταν και ζωντανές ακόμα. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...