Jump to content

Το Καινούριο Μου Απόκτημα


Sturm

Recommended Posts

Σας ευχαριστω πολυ παιδια! Τα ραμ ρε γαμωτο δεν φαινονται καλα γιατι γραφω απ το κινητο αν τα δεις απο κοντα να δεις τι παιχνιδια κανουν και τι χρωματα βγαζουν, αλλο πραμα μωρελη μ σ λεω!

Μωρε ουριτσες βλεπω και μωρα να κολυμπανε βλεπω και μετα... :rip_1:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ παιδια! Τα ραμ ρε γαμωτο δεν φαινονται καλα γιατι γραφω απ το κινητο αν τα δεις απο κοντα να δεις τι παιχνιδια κανουν και τι χρωματα βγαζουν, αλλο πραμα μωρελη μ σ λεω!

Μωρε ουριτσες βλεπω και μωρα να κολυμπανε βλεπω και μετα... :rip_1:

:bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπον παιδια εχουμε εξελιξεις. Για αρχη να σας πω πως δημιουργηθηκε ζευγαρι απ τα altispinosus και πανε φουλ για ζευγαρωμα. Ο αρσενικος εχει σκαψει γουβες σε ολο το ενυδρειο και το ζευγος πυρετωδως καθαριζει μια επιφανεια. Επισης πρεπει να εχει ριξει και πολυ ξυλο στα κορυ γιατι τα ειδα ολα μαζεμενα σε μια γωνια. Θα το ερευνησω καλυτερα και θα σας πω.

Δευτερον σημερα ενας φιλος μου εκανε δωρο δυο δισκακια. Ενα red turqoise και ενα pigeon blood. Mε εβαλε σε μπελαδες εκει που ελεγα δεν θα κανω τιποτα για λιγο διαστημα, αλλα μου αρεσει. Λεω να βαλω κι αλλους αλλα εχω ενα ενδοιασμο να δω τι θα γινει με τα σκαλαρια.

Σημερα δεν πηρα φωτο μιας και τα μικρα ηταν στρεσαρισμενα και τα φωτα κλειστα αλλα συντομα θα βαλω.

Link to comment
Share on other sites

Στους δυο δισκους εβαλα αλλους 2 και πλεον αυτοι ειναι οι καινουριοι κατοικοι του ενυδρειου μου. Συντομα θα προστεθουν κι αλλοι και μαλλον θα αφαιρεθουν καποια απο τα σκαλαρια ανα οχι ολα.

Γενικα ακομη ειναι πολυ ντροπαλοι και δεν πολυκυκλοφορουν. Εδω ειναι οι δυο.

0292_zps14e9e5e3.jpg

Εδω οι αλλοι δυο.

028_zps47e50f68.jpg

Και εδω σπανια φωτογραφια και με τους τεσσερις μαζι.

0302_zps3a5760d0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου :bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122: . Όπως είπες όμως πρέπει να βγάλεις κάποια ψάρια δεν γίνεται να έχεις τρία είδη κιχλιδών (ραμιρεζι σκαλαρια και δισκους ) γιατί άμα γεννήσουν θα γίνει αρένα το ενυδρείο. Καλή συνέχεια :):)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον με απασχολει η επιθετικοτητα που δειχνουν οι δισκοι μεταξυ τους και οχι τα αλλα ψαρια. Τα σκαλαρια ουτε που ασχολουνται και τα ραμ στην κοσμαρα τους αλλα μεταξυ τους οι δισκοι εχουν θεμα. Ειδικα ενα εχει ξεκοψει τελειως. Εβαλα αλλα 2 και τωρα ειναι 6.

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε φωτογραφίες τότε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον καιρο ειχα να κανω μια ενημερωση. Σημερα ειχαμε ευχαριστα μεσα στο βιοτοπο μου και ειπα να τα μοιραστω!

Ας αρχισουμε χαλαρα με τα 2 αρσενικα σκαλαρια μου που ως συνηθως μαλωνουν.

007_zps58b0cfe9.jpg

Μερικα απ τα δισκακια μου.

020_zps63867cca.jpg

Μια γενικη του ενυδρειου μετα απο μια μικρη ανακαινιση

066_zpsb641212f.jpg

056_zps05469bc1.jpg

Και τα ευχαριστα μετα απο 2 σχεδον μηνες αναμονης και πυρετωδους προεργασιας τα Bolivian Ram γεννησαν.

071_zpsb15f92e3.jpg

070_zpsfaf4174e.jpg

069_zps5ffa4723.jpg

Επονται και βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο φίλε αλλά φαίνεται λίγο άδειο από πλευράς διακόσμησης :) :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο Θοδωρη το ενυδρειο.Να σου πω ρε φιλε,εχεις μεσα sae η δεν ειδα καλα? Αν οντως ειναι sae προσεχε τα γιατι ξεσκιζουν την μοςς.

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο φίλε αλλά φαίνεται λίγο άδειο από πλευράς διακόσμησης :) :)

Ευχαριστω πολυ. Φυτα παραπανω δεν προκειται να μπουν γιατι εκτος οτι δεν αντεχουν την θερμοκρασια των δισκων δεν ειμαι και πολυ του φυτεμενου. Καμια ριζα σκεφτομαι να βαλω να κρεμεται απ τις κοντρες. Θα δουμε.

Ωραιο Θοδωρη το ενυδρειο.Να σου πω ρε φιλε,εχεις μεσα sae η δεν ειδα καλα? Αν οντως ειναι sae προσεχε τα γιατι ξεσκιζουν την μοςς.

Ευχαριστω Κωστα. Ναι sae ειναι. Ειχαν ξεμεινει απ το προηγουμενο ενυδρειο και δεν μου πηγαινε καρδια να τα δωσω.

Εκει εσυ κολλημενος με την moss ;) χεχεχε. Δεν μου την εχουν πειραξει προς το παρον

Ευχαριστω πολυ ολους για τα καλα σας λογια. Τα αυγα βγαλανε την πρωτη νυχτα υπο το αγρυπνο βλεμμα της μητερας τους. Μολις κλεισανε τα φωτα η κυρια εδιωξε τον συζυγο και τα προσεχε μονη της ( η γυναικα μου γιατι δεν το κανει αυτο;; ). Σημερα με τα φωτα ανοιχτα ο κυριος ραμ περιπολει περιξ της φωλιας αλλα σε αποσταση ασφαλειας!

Link to comment
Share on other sites

Και επειδη ησασταν καλα παιδια παρτε κι ενα βιντεο με τους περηφανους γονεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρα δεν ειμαι κολλημενος με την μοςς ρε,απλα απ οτι ξερω τα sae την ξεσκιζουν την μοςς,οπωτε αν την δεις ξεσκισμενη να καταλαβεις απο τι εγινε :P

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη θα βγουνε γιατι μου χαλανε τον βιοτοπο. Ασε που τα ατιμα ειναι ο κυριοτερος λογος απωλειας αυγων!

Link to comment
Share on other sites

Τι γομάρια SAE είναι αυτά ! :) Όμορφα πράγματα Θοδωρή, να το χαίρεσαι το ενυδρείο σου !

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου από πλευράς ριζών εννοούσα ότι ήταν άδειο, καλή συνέχεια :) :)

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρα δεν ειμαι κολλημενος με την μοςς ρε,απλα απ οτι ξερω τα sae την ξεσκιζουν την μοςς,οπωτε αν την δεις ξεσκισμενη να καταλαβεις απο τι εγινε :P

Κωστα καλησπερα.

Και εγω που εχω sae στο φυτεμενο δεν την εχει πειραξει καθολου και χερει ακρα υγειας που λεμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα ζησαμε ενα οικογενειακο δραμα μεσα στο ενυδρειο! Η μαμα ραμ μαλλον στρεσαριστηκε απ την υπερπροσπαθεια να προστατεψει τα μικρα και οχι μονο τα παρατησε, αλλα μαζι με τον μπαμπα και τα υπολοιπα ραμ καταβροχθησαν τα μωρα! :bigemo_harabe_net-96: Αυτα εχει η ζωη! :bigemo_harabe_net-99:

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

δεν πειράζει η αρχή έγινε θα έρθουν και άλλες γενες που θα δεις ουρές! μπράβο για την προσπάθεια σου και καλη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Λυκο. Εννοειται πως θα ερθουν κι αλλες!

Και ενα τελευταιο βιντεο.

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άντε Θοδωρή, δεν πειράζει... Ήταν να γίνει η αρχή, τώρα θα υπάρξει σύντομα νέα γέννα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...