Jump to content

Αλλαγες Νερου 90%


Recommended Posts

Διαβαζω πολλα στα ξενα φορουμ για ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ αλλαγες νερου απο 50-90% και οχι μονο οτι το κανουν και το υποστηριζουν αλλα κανει καλο και στα ενυδρεια τους λενε. Θα μπορουσε καποιος να μας πει αν ισχυει και γιατι/γιατι οχι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το 50% απέχει πολύ απο το 90%/ Για το δεύτερο είμαι τελείως αρνητικός ενώ για το πρώτο υπό ορισμένες προυποθέσεις συμφωνώ.Μιλάμε όμως για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα αλλιώς κάτι σε 25-30% είναι εντάξει για κάθε μέρα αλλά και πάλι υπό ορισμένες προυποθέσεις.Μιλάμε πάντα για στρωμένα ενυδρεία

Link to comment
Share on other sites

Το 50% απέχει πολύ απο το 90%/ Για το δεύτερο είμαι τελείως αρνητικός ενώ για το πρώτο υπό ορισμένες προυποθέσεις συμφωνώ.Μιλάμε όμως για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα αλλιώς κάτι σε 25-30% είναι εντάξει για κάθε μέρα αλλά και πάλι υπό ορισμένες προυποθέσεις.Μιλάμε πάντα για στρωμένα ενυδρεία

μπορεις να εξηγησεις ποιο ποσο απο τα παραπανω και ποσο συχνα ειναι οκ και γιατι?

Link to comment
Share on other sites

μεγάλες αλλαγές νερού κάνουμε όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο ενυδρείο (πχ. άλγες, αμμωνία κα). Το 30% εβδομαδιαίος είναι ότι καλύτερο πιστεύω. Εξαρτάται βέβαια και από την ιχθυοφόρτωση . Αν έχουμε πολλά ψάρια επιβάλλεται 1 φορά την εβδομάδα. Επίσεις παίζουν ρόλο και τα φίλτρα. Έαν ανεβάζει συνέχεια νιτρικά το ενυδρείο λόγο του ότι έχει μικρό φίλτρο (άρα δεν μπορεί να έχει όση βιολογία χρειάζεται για να μετατρέψει την αμμωνία σε νιτρώδη και νιτρικά) τότε υποχρεωτικά πας σε πιο τακτικές αλλαγές. Αλλα αυτά είναι οι εξαίρεση. Ο κανόνας είναι 30% κάθε 7-15 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Αν και με κάλυψε ο απο πάνω , ακομα μεγαλη σημασια εχει το ειδος των ψαριων του ενυδρειου και ο σκοπος των αλλαγων.Εγω για παραδειγμα με τα απιστογραμμα κανω μια αλλαγη 40% ανα βδομαδα, σε περίοδο αναπαραγωγής όμως 25-30% καθε μέρα ή 60% μια φορα την εβδομαδα ανάλογα την μέθοδο

Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα αυτα τα ξερω κι εγω και οι υπολοιποι στο φορουμ. Η ερωτηση μου ειναι συγκεκριμενη και προερχεται απο συγκεκριμενα ποστ που διαβασα σε ξενο φορουμ.

Ειναι ΚΑΛΟ να κανει καποιος ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ αλλαγη νερου 50-90%? γιατι ναι, γιατι οχι. Το εχετε ξανακουσει/ διαβασει σε καποιο αρθρο/ βιβλιο/ συγκεντρωση κτλ?

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες το εχω δει κι εγω για τις αλλαγες αλλα υπαρχει και κατι αλλο βασικο. αυτοι που κανουν τετοιες αλλαγες δεν εχουν καθολου φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που διάβασες, εκεί που το διάβασες, τι λέει? Γράφεις ότι το υποστηρίζουν αυτό. Με τι επιχειρήματα? Εγω σου ειπά γιατί δεν είναι σώστο. Αυτοί που λένε το αντίθετο ποια είναι η επιχειρηματολογία τους?

Εσυ το δίαβασες. Όχι εμείς. Εγώ προσωπικά πρώτη φόρα το ακούω.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες το εχω δει κι εγω για τις αλλαγες αλλα υπαρχει και κατι αλλο βασικο. αυτοι που κανουν τετοιες αλλαγες δεν εχουν καθολου φιλτρο.

μιλαμε για ενυδρεια με φιλτρο. Αλλιως θα ηταν λογικες τετοιες αλλαγες

Αυτο που διάβασες, εκεί που το διάβασες, τι λέει? Γράφεις ότι το υποστηρίζουν αυτό. Με τι επιχειρήματα? Εγω σου ειπά γιατί δεν είναι σώστο. Αυτοί που λένε το αντίθετο ποια είναι η επιχειρηματολογία τους?

Εσυ το δίαβασες. Όχι εμείς. Εγώ προσωπικά πρώτη φόρα το ακούω.

δεν υπαρχουν επιχειρηματα για αυτο και θελω τα επιχειρηματα των εμπειρων του φορουμ

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι που το ειχα διαβασει αλλα ελεγαν οι τυποι οτι διατηρουν δισκους κιολας χωρις φιλτρο αλλα με καθημερινες αλλαγες νερου!

Link to comment
Share on other sites

κανω σχεδον καθε μερα 50% και οι λογοι ποικιλουν...

Μιλαω για ενυδρειο με δισκους το οποιο το καθαρο νερο ειναι βασικο συστατικο για την σωστη αναπτυξη(βασικα)
και την διατηρηση τους.

Ναι εχω δει τεραστιες διαφορες απο οταν εκανα αλλαγες της ταξεως μια την εβδομαδα ας πουμε...σε πολλα σημεια των ψαριων..

υγεια,αναπτυξη,χρωματα,συμπεριφορα..τα ψαρια γενικως ειναι οπως πρεπει να ειναι.

Επισης ταιζω αρκετα ..(τα παντα...καρδια, αρτεμια σκουληκι, μπιτς κ.α)και εχω ενα λογο παραπανω να κανω πολλες και μεγαλες αλλαγες ετσι ωστε να διατηρω οσο το δυνατον χαμηλοτερα τα νιτρικα μου.Επισης εμπλουτιζω με φρεσκα ιχνοστοιχεια καθημερινα το νερο μου μιας και χρησιμοποιω νερο βρυσης και οχι οσμωση..(περασμενο απο προφιλτρα στερεων και ανθρακα)

Δεν ξερω αν σε καλυψα εντελως αλλα οπως και να χει το φρεσκο και το καθαρο νερο σε ενα ενυδρειο δισκων ειναι το παν!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παραθεσεις καποιο λινκ να δουμε μηπως αναφερονται καποιες ιδιαιτερες συνθήκες οπως μεγαλα ρυπογόνα ψαρια πχ οσκαρ/αρογουανες κτλ

Έγινε επεξεργασία - Rythor
Link to comment
Share on other sites

κανω σχεδον καθε μερα 50% και οι λογοι ποικιλουν...

Μιλαω για ενυδρειο με δισκους το οποιο το καθαρο νερο ειναι βασικο συστατικο για την σωστη αναπτυξη(βασικα)

και την διατηρηση τους.

Ναι εχω δει τεραστιες διαφορες απο οταν εκανα αλλαγες της ταξεως μια την εβδομαδα ας πουμε...σε πολλα σημεια των ψαριων..

υγεια,αναπτυξη,χρωματα,συμπεριφορα..τα ψαρια γενικως ειναι οπως πρεπει να ειναι.

Επισης ταιζω αρκετα ..(τα παντα...καρδια, αρτεμια σκουληκι, μπιτς κ.α)και εχω ενα λογο παραπανω να κανω πολλες και μεγαλες αλλαγες ετσι ωστε να διατηρω οσο το δυνατον χαμηλοτερα τα νιτρικα μου.Επισης εμπλουτιζω με φρεσκα ιχνοστοιχεια καθημερινα το νερο μου μιας και χρησιμοποιω νερο βρυσης και οχι οσμωση..(περασμενο απο προφιλτρα στερεων και ανθρακα)

Δεν ξερω αν σε καλυψα εντελως αλλα οπως και να χει το φρεσκο και το καθαρο νερο σε ενα ενυδρειο δισκων ειναι το παν!!

οριστε, πρωτη φορα το ακουω απο Ελληνα αυτο. Εσυ το ειχες διαβασει καπου και το εκανες? Φιλτρο εχεις? Ποια η γνωμη σου για αλλαγες της ταξεως του 90%? ολα αυτα δεν επηρεαζουν την βιολογια?

Μπορεις να παραθεσεις καποιο λινκ να δουμε μηπως αναφερονται καποιες ιδιαιτερες συνθήκες οπως μεγαλα ρυπογόνα ψαρια πχ οσκαρ/αρογουανες κτλ

σε φορουμ ειναι και η συζητηση ηταν απλα πως κανετε αλλαγες νερου. Δεν εδωσε καποιος επιχειρηματα, απλα ειπαν οτι αυτο κανουν

Link to comment
Share on other sites

Τόσο μεγάλες αλλαγές ή και μεγαλύτερες σε συνεχεί βάση παρατηρούνται συνήθως σε ενυδρεία με μικρούς δίσκους σαν μέρος της προσπάθειας μεγαλώματος τους.

Έχει να κάνει με την πολύ μεγάλη επιβάρυνση του συστήματος λόγω πολύ και συχνού ταϊσματος, αλλά και με την λογική πως οι συχνές αλλαγές ενισχύουν την ανάπτυξη του δίσκου.

Σε άλλα ψάρια δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό, ειδικά αφού μιλάμε για ενυδρεία με φίλτρο.

Κ

Έγινε επεξεργασία - KokkinosK
Link to comment
Share on other sites

Γράφαμε μαζί με τον kostazoidos.

Link to comment
Share on other sites

οριστε, πρωτη φορα το ακουω απο Ελληνα αυτο. Εσυ το ειχες διαβασει καπου και το εκανες? Φιλτρο εχεις? Ποια η γνωμη σου για αλλαγες της ταξεως του 90%? ολα αυτα δεν επηρεαζουν την βιολογια?

οχι απλα το εχω διαβασει μονο...αλλα το εχω συμβουλευτει απο εμπειρους και γνωστους εκτροφεις δισκων αλλα και χομπιστες με χρονια πειρας στην πλατη που δεν εναι καν εδω στο δικο μας φορουμ .

το δοκιμασα,ειδα αποτελεσματα το συνεχιζω ....

Ναι εχω φιλτρα...με αρκετο βιολογικο υλικο ικανο να υποστριξει το συστημα μου(περιπου 400λ).στο ενυδρειο.οχι δεν εχω προβληματα στην βιολογια...

οπως εφραψε ο φιλος kokkinosk θα σου απντησω για τους δισκους.

το καθαρο νερο ενδεικνεται !!ειδικα στους νεαρους δισκους αλλα και οχι μονο.

Οι δισκοι θελουν καθαρο νερο,καθαρο ενυδρειο τελος...αρα ειμαι υπερ αυτων των αλλαγων σαν δισκας.

Η βιολογια τι μπορει να παθει;;;

τιποτα !!!μιλω κι εγω οπως καποιος ανεφερε για στρωμενο ενυδρειο

δεν την πειραζουμε...το νερο αλλαζουμε οχι την βιολογια...ισα ισα θα ελεγα την ανανεωνουμε με φρεσκο νερακι..

Οι ξενοι εκτροφεις δεν εχουν καν φιλτρα-βιολογια..μονο καθαρο νερο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ρωτούσα στον τύπο που κάνει τέτοιου είδους αλλαγές να μου πει που κάνει καλό και σε τη βοηθάει και για τη τύπο ενυδρείο μιλάμε.

Αν αόριστα χωρίς επιχειρήματα υποστηρίζει ότι κάνει καλό τότε αόριστα και εγώ απαντώ ότι κάνει πολύ κακό.



Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιουν σε ολων των ειδων τα ενυδρεια μιας και δε μιλησαν συγκεκριμενα για καποιο ειδος. Το οτι κανει καλο το βασιζουν πανω στο "εχω δει αποτελεσματα" και στο "δουλευει", τιποτα παραπανω. Δε θελω να μπω στη διαδικασια να συμφωνησω η να διαφωνησω με καποιον ουτε απο εκει ουτε απο εδω. Εγω στο 30% εβδομαδιαιως ειμαι απλα ηθελα να μαθω τι παιζει

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν το απορρίπτω γιατί απλά δεν το πιστεύω αλλά με ένα απλό είδα αποτέλεσμα δεν πείθομαι με κάνει περισσότερο να πιστεύω για placebo effect.


Το σίγουρο είναι ότι με το φυτεμένο θα έχουμε τεράστια προβλήματα που για να τα λύσουμε θα πρέπει να έχουμε πολύ φουσκωμένο πορτοφόλι ώστε να λιπαίνουμε καθημερινά το νερό και να το εμπλουτίζουμε με διοξείδιο.

Θα μπορούσα να κάνω πολλά υποθετικά ερωτήματα στο θέμα και θα ήθελα και της ανάλογες απαντήσεις αλλά αφού το άτομα που τα υποστηρίζουν δεν μπορούν να απαντήσουν τότε τσάμπα θα σπάσω τα δάκτυλα μου να θέσω ερωτήσεις πoυ δεν θα απαντηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να υποθέσουμε πως αν κάνουμε αλλαγές νερού καθημερινά κ σε μεγάλες ποσότητες κάνουμε καλο διοτι προσφέρουμε στα ψαρια καθαρό νερό καινούργιο με ιχνοστοιχεία κτλ

Όπως επισης μπορούμε να πούμε ότι δεν κάνει καλό διότι χαλάμε την βιολογία του ενυδρειο(όχι του φιλτρου)

Ο καθένας μας νομίζω πως κάνει αυτό που θεωρεί σωστό!

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει σωστό κ λάθος!

Πολλοι δεν αλλάζουν κ ποτέ νερό και κρατάνε χρόνια έτσι ενυδρεία (φαντάζομαι πως κ αυτό θα το έχετε ακούσει)

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να υποθέσουμε πως αν κάνουμε αλλαγές νερού καθημερινά κ σε μεγάλες ποσότητες κάνουμε καλο διοτι προσφέρουμε στα ψαρια καθαρό νερό καινούργιο με ιχνοστοιχεία κτλ

Όπως επισης μπορούμε να πούμε ότι δεν κάνει καλό διότι χαλάμε την βιολογία του ενυδρειο(όχι του φιλτρου)

Ο καθένας μας νομίζω πως κάνει αυτό που θεωρεί σωστό!

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει σωστό κ λάθος!

Πολλοι δεν αλλάζουν κ ποτέ νερό και κρατάνε χρόνια έτσι ενυδρεία (φαντάζομαι πως κ αυτό θα το έχετε ακούσει)

ναι αλλα οταν μιλαμε για ζωες δεν μπορει ο καθενας να κανει οτι θελει, για αυτο θα ηταν καλο δουμε τι ισχυει και τι οχι

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι καλο να κανεις καθε μερα αλλαγη νερου για πολλους λογους!Ειδια αν εχεις φυτεμενο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα οταν μιλαμε για ζωες δεν μπορει ο καθενας να κανει οτι θελει, για αυτο θα ηταν καλο δουμε τι ισχυει και τι οχι

Αυτό κατάλαβες από ότι είπα?

Προσπάθησα να σου εξηγήσω ότι αν ψάχνεις μια απιστημονικη απάντηση η έναν ξερο κανόνα δεν θα βρεις!και ο λόγος είναι ότι και για κάθε τεχνική υπάρχουν υπέρ και κατα!

Για αυτό σου είπα ότι ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει σωστό!

Και νομίζω ότι , ότι και να κανείς στο ενυδρείο σου από την στιγμή που μιλάμε για ζωντανα όπως ειπες και θα συμφωνήσω μαζί σου! Μόνο στην φύση είναι καλύτερα και σε κανένα ενυδρείο ότι αλλαγές και να κανείς!

Φιλικά πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν το απορρίπτω γιατί απλά δεν το πιστεύω αλλά με ένα απλό είδα αποτέλεσμα δεν πείθομαι με κάνει περισσότερο να πιστεύω για placebo effect.

Το σίγουρο είναι ότι με το φυτεμένο θα έχουμε τεράστια προβλήματα που για να τα λύσουμε θα πρέπει να έχουμε πολύ φουσκωμένο πορτοφόλι ώστε να λιπαίνουμε καθημερινά το νερό και να το εμπλουτίζουμε με διοξείδιο.

Θα μπορούσα να κάνω πολλά υποθετικά ερωτήματα στο θέμα και θα ήθελα και της ανάλογες απαντήσεις αλλά αφού το άτομα που τα υποστηρίζουν δεν μπορούν να απαντήσουν τότε τσάμπα θα σπάσω τα δάκτυλα μου να θέσω ερωτήσεις πoυ δεν θα απαντηθούν.

το ποστ no 11 που εγραψα το διαβασες καλα;;;;αν δεν σε επεισαν τα επειχηρηματα μου πανω στο ειδος των δισκων που εγω αναφερθηκα δεν εχω κατι αλλο να πω....

καλο σας βραδυ καλη συνεχεια..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...