Jump to content

Αλλαγες Νερου 90%


Recommended Posts

Ο καθενας καθοριζει τις ρουτινες του ενυδρειου συμφωνα με τις αναγκες του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εγω πιστευω οτι μονο καλο μπορουν να κανουν τετοιες αλλαγες νερου ΑΛΛΑ πρεπει να υπαρχουν προυποθεσεις....Το νερο τις αλλαγης θα πρεπει να εχει ιδια χαρακτηρηστικα με το νερο του ενυδρειου αλλα και των αναγκων των ψαριων. Αν μιλαμε για αφρικανικα ενυδρεια χρειαζομαστε καθημερινα αντιχλωρια, αλατια, μετρησεις με υγρα η ηλεκτρονικα τεστ, λιπασματα για τα φυτεμενα, τυρφες για τα δισκαδικα, συμπληρωματα για τα θαλλασινα. Και ενταξει βρηκαμε καθημερινο χρονο 2 ωρων (για πλακα) και προετοιμασαμε το νερο και καναμε την αλλαγη, αν το ενυδρειο μας ειναι της ταξεως των 400-800 λιτρων και θα πρεπει να αλλαξουμε 300-700 λιτρα νερο, ασχετος το βαρελι προετοιμασιας που θα ειναι ολοκληρος ογκος, τι θα το κανουμε τοσο νερο απο την αλλαγη??? (μην μου πει κανεις οτι χυνει 300-700 λιτρα νερο καθημερινα στον υπονομο γιατι θα αυτοκτονησω, αλλοι δεν εχουν 500ml ημερησιος για να το πιουν).

Μου αρεσει να φροντιζω τα ζωντανα μου (και εχω πολλα και διαφορα) αλλα ας μην ειμαστε υπερβολικοι. Αν καποιος εχει ολοκληρο διαμερισμα να διαθεσει για pet room και απλετο χρονο μαζι με πολλα χιλιριακα τοτε θα συμφωνησω οτι μπορει να ακολουθησει extreme καταστασεις αλλα και παλι αυτο για μενα δεν ειναι χομπι. Χομπι ειναι να απολαμβανεις αυτο που κανεις πριν φτασει στο σημειο να γινετε βαρος....μετα λεγετε επαγγελμα!!!

Link to comment
Share on other sites

κανω σχεδον καθε μερα 50% και οι λογοι ποικιλουν...

Μιλαω για ενυδρειο με δισκους το οποιο το καθαρο νερο ειναι βασικο συστατικο για την σωστη αναπτυξη(βασικα)

και την διατηρηση τους.

Ναι εχω δει τεραστιες διαφορες απο οταν εκανα αλλαγες της ταξεως μια την εβδομαδα ας πουμε...σε πολλα σημεια των ψαριων..

υγεια,αναπτυξη,χρωματα,συμπεριφορα..τα ψαρια γενικως ειναι οπως πρεπει να ειναι.

Επισης ταιζω αρκετα ..(τα παντα...καρδια, αρτεμια σκουληκι, μπιτς κ.α)και εχω ενα λογο παραπανω να κανω πολλες και μεγαλες αλλαγες ετσι ωστε να διατηρω οσο το δυνατον χαμηλοτερα τα νιτρικα μου.Επισης εμπλουτιζω με φρεσκα ιχνοστοιχεια καθημερινα το νερο μου μιας και χρησιμοποιω νερο βρυσης και οχι οσμωση..(περασμενο απο προφιλτρα στερεων και ανθρακα)

Δεν ξερω αν σε καλυψα εντελως αλλα οπως και να χει το φρεσκο και το καθαρο νερο σε ενα ενυδρειο δισκων ειναι το παν!!

Επειδη ακουγετε πολυ συχνα αυτο απο τους δισκαδες θα ηθελα να μου πεις για ποσα λιτρα ενυδρειο μιλαμε και τι αλλαγες καθημερινες κανεις? Το να διατηρησεις τα νιτρικα χαμηλα η μονη λυση δεν ειναι να πετας 1 τονο νερο την εβδομαδα. Διαβασε λιγο για την λειτουργια και χρηση του φιλτρου αμμου (αν δεν το γνωριζεις) γιατι κανει απιστευτη απονιτρωποιηση και το χρησιμοποιουνε ευρεως στο εξωτερικο σε ολα τα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

το ποστ no 11 που εγραψα το διαβασες καλα;;;;αν δεν σε επεισαν τα επειχηρηματα μου πανω στο ειδος των δισκων που εγω αναφερθηκα δεν εχω κατι αλλο να πω....

καλο σας βραδυ καλη συνεχεια..

Φίλε μου εσύ μιλάς για ένα είδους ενυδρείου και για το δικό σου, και δεν μας αναφέρεις λεπτομέρειες πχ πόσα ψάρια σε πόσα λίτρα, τη μέγεθος, τη Ph έχει το δίκτυο σου, η όταν έκαμνες εβδομαδιαίες αλλαγές αν τάιζες της ίδιες τροφές ή όχι κτλ, ο φίλος μας αναφέρεται σε όλα σχεδόν τα είδη ενυδρείου.

Θα σου πω ένα απλό παράδειγμα έχω ένα ενυδρείο με φίλτρο και άρτια βιολογία είναι 300 λίτρα και έχω μέσα 6 ψάρια. Σου λέει αυτό από μόνο του τίποτα;

Τώρα αν έχω 6 μεγάλα πακου είναι άλλο θέμα και αν έχω 6 γκουραμια είναι άλλο θέμα.

Τα 6 πακου σε 24 ώρες αν είναι τεράστια θα μου βρομίσουν το νερό, ενώ τα 6 γκουραμια δεν θα προλάβουν να κάνουν τίποτα σε 24 ώρες. Δεν θα καταναλώσουν σε 24 ώρες τα μικρο και μακροστοιχεια από 300 λίτρα, ούτε θα αυξήσουν τα νιτρικά τόσο που να έχουν πρόβλημα.

Αν ξέρεις τη μπορεί να αλλάξει σε 24 ώρες σε ένα τέτοιο ενυδρείο μπορείς να μας το πεις.

Link to comment
Share on other sites

Οπα οπα ρε μαγκες μην ξεφευγεται, το θεμα ειναι απλο, ο καθενας διαβαζει, σκευτεται, παρακολουθη και πρατει....

Τωρα αμα εξω κανουν τοσο μεγαλες αλλαγες νερου αοριστα, τοτε τρωνε ακυρω απο εμενα, για 2 λογους οι οποιοι αναφερθηκαν και πιο...

1ον: κριμα το νερακι που το πεταμε γιατι το εχουμε δεδομενο ενω αλλοι στον κοσμο οχι...

2ον: κριμα να τυρανναω και τα ζωντανα καθε μερα με της αλλαγες, βαλε σκουπα,πετα το νερο, ξαναγεμισε σιγα σιγα και παρε να κρυβοντε και παρε να τρεχουμε και μετα να αναρωτιεμε γιατι(ισως)αρρωστενουν και γιατι ψοφανε...

Έπισης αμα σε 100 λιτρα αν αλλαξω 90 μενουν 10,10 λιτρα αντε 15 ποσο υψος ειναι;;10 ποντους;;τη λεμε ρε παιδια!!!!!!τα βλεπω με καπελο-καμπαρντινα-βαλιτσουλα να φευγουν στα ξενα!!!!

Αυτος ο κανονας ισχυει σε ολες τις διαστασης πιστευω, απλα μαθηματικα οποιος θελει να το επιβεβαιωση με το δικο του ενυδρειο....

50% το καταλαβαινω μονο αν ειναι μετα απο θεραπεια και εκει θα ειναι το πολυ μαξ 5 μερες και αντε ισως στην μαχη κατα της αλγης....

Πανω απο 50%το θεωρω υπερβολη και αχρηαστω και σε καποιες περιπτωσης ισως αδυνατον(γιατι θελει μια μελετη μονο το γεμισε/αδειασε)....

Αυτα τα λιγα παιδακια, παντα φιλικα!!!:-)

Link to comment
Share on other sites

To δυσκολο και σημαντικο στην υποθεση "αλλαγες" δεν ειναι η αλλαγη η ιδια (υπαρουν πολλες μεθοδοι για διευκολυνση οσα λιτρα και να χρειαζονται), αλλά το να γνωριζει καποιος, καθε ποτε, ποσο και με τι νερο, χρειαζεται πραγματικα, αλλαγη το νερο του ενυδρειου του.

Και να μη καθοριζουν το "προγραμμα" αυτο, οι ελευθερες ωρες του ή η διαθεση του να κανει αλλαγη νερου.

Αν υπαρχει προβλημα με τις ωρες και τη διαθεση, πρεπει εξαρχης να στηθει ενυδρειο που να χρειαζεται αλλαγες συμφωνα με το διαθεσιμο χρονο και διαθεση του συντηρητη.

Ή και να μη στηθει καθολου ενυδρειο. Δεν ειναι υποχρεωτικο το χομπι.

Τα ιδια ισχυουν σε περιτπωση οικονομικου ή ενεργειακου προβληματος (λειψυδρία, ενεργεια κλπ)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εγώ νομίζω πως το θέμα έχει ξεφύγει απο τις παραμέτρους που το έθεσε αρχικά ο φίλος :

Κάποιος έγραψε σε κάποιο forum ότι κάνει 90% αλλαγή καθημερινά.

Χωρίς εξήγηση, χωρίς άλλα στοιχεία, χωρίς αιτιολόγηση της πρακτικής του.

Σε αυτή την βάση, δεν μπορεί να γίνει συζήτηση απο τρίτους, τόσο γιατι ο καθένας έχει διαφορετικές γνώσεις και εμπειρίες όσο και γιατι αν δεν έχουμε στο μυαλό μας κάποιο συγκεκριμένο τύπο ενυδρείου/ψαριού σαν βάση. Έτσι δεν θα βγει άκρη.

'Αλλες ανάγκες έχουν τα Χ ψάρια άλλες τα Υ ή ένα 20 λιτρο pico θαλασσινό συγκριτικά με ένα reef 600 λίτρων.

Αφού δεν υπάρχει στην κουβέντα ο άνθρωπος που το είπε για να το εξηγήσει, όλη η κουβέντα δεν θα οδηγήσει πουθενά.

Φιλικά,

Κ

Link to comment
Share on other sites

To δυσκολο και σημαντικο στην υποθεση "αλλαγες" δεν ειναι η αλλαγη η ιδια (υπαρουν πολλες μεθοδοι για διευκολυνση οσα λιτρα και να χρειαζονται), αλλά το να γνωριζει καποιος, καθε ποτε, ποσο και με τι νερο, χρειαζεται πραγματικα, αλλαγη το νερο του ενυδρειου του.

Και να μη καθοριζουν το "προγραμμα" αυτο, οι ελευθερες ωρες του ή η διαθεση του να κανει αλλαγη νερου.

Αν υπαρχει προβλημα με τις ωρες και τη διαθεση, πρεπει εξαρχης να στηθει ενυδρειο που να χρειαζεται αλλαγες συμφωνα με το διαθεσιμο χρονο και διαθεση του συντηρητη.

Ή και να μη στηθει καθολου ενυδρειο. Δεν ειναι υποχρεωτικο το χομπι.

Τα ιδια ισχυουν σε περιτπωση οικονομικου ή ενεργειακου προβληματος (λειψυδρία, ενεργεια κλπ)

:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα!Εχω δίσκους και οι αλλαγές μου είναι 50%μέρα παρα μέρα!Συμφωνώ απολυτα με τον kostaszoidos και δεν τον βρισκω καθολου υπερβολικο!το πολυ τάισμα(και ειδικα κατεψυγμενες τροφες)σημαινει και πιο συχνες αλλαγές!και οσο και αν ακουγεται παραξενο με τις συχνες αλλαγες τα αποτελεσματα στους δίσκους είναι τρελά!Απο προσωπικη μου αποψη εκανα αλλαγες μια φορα την εβδομαδα το πολυ!Απ'οταν ξεκινησα να κανω αλλαγες μερα παρα μερα πηραν τα ψαρια τα πανω τους και σε αναπτυξη και σε χρωματα και πολυ πιο ζωηρά απο πριν!Τωρα ο καθένας πρατει οπως θελει και οπως μπορει!

Link to comment
Share on other sites

To δυσκολο και σημαντικο στην υποθεση "αλλαγες" δεν ειναι η αλλαγη η ιδια (υπαρουν πολλες μεθοδοι για διευκολυνση οσα λιτρα και να χρειαζονται), αλλά το να γνωριζει καποιος, καθε ποτε, ποσο και με τι νερο, χρειαζεται πραγματικα, αλλαγη το νερο του ενυδρειου του.

Και να μη καθοριζουν το "προγραμμα" αυτο, οι ελευθερες ωρες του ή η διαθεση του να κανει αλλαγη νερου.

Αν υπαρχει προβλημα με τις ωρες και τη διαθεση, πρεπει εξαρχης να στηθει ενυδρειο που να χρειαζεται αλλαγες συμφωνα με το διαθεσιμο χρονο και διαθεση του συντηρητη.

Ή και να μη στηθει καθολου ενυδρειο. Δεν ειναι υποχρεωτικο το χομπι.

Τα ιδια ισχυουν σε περιτπωση οικονομικου ή ενεργειακου προβληματος (λειψυδρία, ενεργεια κλπ)

100000000000+++++

Παιδιά, εγώ νομίζω πως το θέμα έχει ξεφύγει απο τις παραμέτρους που το έθεσε αρχικά ο φίλος :

Κάποιος έγραψε σε κάποιο forum ότι κάνει 90% αλλαγή καθημερινά.

Χωρίς εξήγηση, χωρίς άλλα στοιχεία, χωρίς αιτιολόγηση της πρακτικής του.

Σε αυτή την βάση, δεν μπορεί να γίνει συζήτηση απο τρίτους, τόσο γιατι ο καθένας έχει διαφορετικές γνώσεις και εμπειρίες όσο και γιατι αν δεν έχουμε στο μυαλό μας κάποιο συγκεκριμένο τύπο ενυδρείου/ψαριού σαν βάση. Έτσι δεν θα βγει άκρη.

'Αλλες ανάγκες έχουν τα Χ ψάρια άλλες τα Υ ή ένα 20 λιτρο pico θαλασσινό συγκριτικά με ένα reef 600 λίτρων.

Αφού δεν υπάρχει στην κουβέντα ο άνθρωπος που το είπε για να το εξηγήσει, όλη η κουβέντα δεν θα οδηγήσει πουθενά.

Φιλικά,

Κ

νομιζω απο αυτη την αστοχια ξεκινησε κ τωρα........................ μιλαμε γενικα παλι κωστα!!

τωρα εγω ως δισκας να πω οτι αν παρω 10 μικρα δισκακια 6-7 εκ θα τα βαλω σε 200λτ bb κ θα κανω αλλαγες 60% καθε μερα!!

οταν πανε 18-20 εκ θα πανε σε σαλονατο βιοτοπικο 650λτ κ θα κανω αλλαγες 60% καθε εβδομαδα!!

τα ιδια ψαρια....................αλλες αναγκες!!!

αποψη μου παντα!!

Έγινε επεξεργασία - buelligan75
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εσύ μιλάς για ένα είδους ενυδρείου και για το δικό σου, και δεν μας αναφέρεις λεπτομέρειες πχ πόσα ψάρια σε πόσα λίτρα, τη μέγεθος, τη Ph έχει το δίκτυο σου, η όταν έκαμνες εβδομαδιαίες αλλαγές αν τάιζες της ίδιες τροφές ή όχι κτλ, ο φίλος μας αναφέρεται σε όλα σχεδόν τα είδη ενυδρείου.

Θα σου πω ένα απλό παράδειγμα έχω ένα ενυδρείο με φίλτρο και άρτια βιολογία είναι 300 λίτρα και έχω μέσα 6 ψάρια. Σου λέει αυτό από μόνο του τίποτα;

Τώρα αν έχω 6 μεγάλα πακου είναι άλλο θέμα και αν έχω 6 γκουραμια είναι άλλο θέμα.

Τα 6 πακου σε 24 ώρες αν είναι τεράστια θα μου βρομίσουν το νερό, ενώ τα 6 γκουραμια δεν θα προλάβουν να κάνουν τίποτα σε 24 ώρες. Δεν θα καταναλώσουν σε 24 ώρες τα μικρο και μακροστοιχεια από 300 λίτρα, ούτε θα αυξήσουν τα νιτρικά τόσο που να έχουν πρόβλημα.

Αν ξέρεις τη μπορεί να αλλάξει σε 24 ώρες σε ένα τέτοιο ενυδρείο μπορείς να μας το πεις.

Ναι μιλω για δισκοενυδρειο και οχι γενικως...

Δεν θα μπω σε πολλες λεπτομερειες για το ενυδρειο μου ,δεν ειναι αυτο το θεμα...θα σου πω ομως οτι προκειται για ενυδρειο περιπου 400λ με 8 μεγαλους δισκους μεσα,6 ροδοστομους και καμια 15αρια cory που δεν ηταν τοσα..αλλα εγιναν μεσα στο ενυδρειο...Αυτα απο ψαρια..

Η βρυση μου δινει 7,2-7,3 ph οσο εχω και στο ενυδρειο..

ταιζω 6-7 φορες την ημερα σιγουρα...και κανω αλλαγες της ταξεως των 50% σχεδον καθε μερα εκτος εαν δεν προλαβω λογω δουλειας....

Αυτα σε γενικες γραμμες...

Το ειπα και το ξαναλεω !!μιλω για το τι κανω εγω για να εχω τα ψαρια μου οπως θα πρεπει να ειναι..

δεν με απασχολουν φυτα(αλλωστε δεν διαθετω)αλλα και να ειχα θα με απασχολουσε πρωτα η υγειηνη των ψαριων μου και μετα ολα τα αλλα...τα ενυδρεια με φυτα δεν θελουν τετοιες αλλαγες,γιατι τα νιτρικα ,τα αποφαγια τα περιττωματα των ψαριων ειναι τροφη-λιπασμα για τα φυτα..

και παλι θα ξαναπω δισκοι =καθαρο νερο!!!!!!!

δεν υπαρχει κατι αλλο για να εχεις σωστα ανεπτυγμενα και υγειες ψαρια.(δισκους)

και λεω τωρα εγω...

Στο ενυδρειο με τα μεγαλα πακου,θα εκανες τι αλλαγες;;;;;καθε εβδομαδα;;;;

μονο να ******** ολα μαζι σου εχουν κανει το ενυδρειο χαλια....αρα ναι, εγω θα εκανα καθε μερα αλλαγη για να εχω υγειες ψαρια χωρις προβληματα αλλα θα σου πω και κατι αλλο ...6 μεγαλα πακου δεν χωρανε σε ενυδρειο 300λ ειναι πολυ μικρο...για το ειδος..

και επειδη ισως να διαβαζουν και αλλοι, να πουμε οτι δεν μιλαμε για καθαρο νερο στο ματι μας ετσι...

Στο ενυδρειο με τα γκουραμια που απο την φυση τους ειναι μικρα ψαρια( συγκριτικα με τα πακου και τους δισκους)και που δεν τρωνε τοσο πολυ δεν ειναι αναγκη να κανεις καθε μερα αλλαγη ..

Τες πα..δεν ειμαι εγω ο ειδικος για να πω τι αλλαγες θελει το καθε ειδος ψαριων

εγω εμιλησα για ενα ενυδρειο δισκων,και ποιο συγκεκριμενα τι κανω εγω...

Δεν ειπα ή εγραψα καπου οτι ειναι κανονας αυτο που κανω εγω!!για ολα τα ειδη ενυδρειων..

και τελος ..μιας και οπως ειπαν και αλλοι επειδη βλεπω να ξεφευγει το θεμα δεν θα συνεχισω την συζητηση οποιος καταλαβε ,καταλαβε..και για επιλογο το καθαρο νερο-συχνες αλλαγες =καλοζωισμενα ψαρια,σωστα ανεπτυγμενα ψαρια ομορφα χρωματα στα ψαρια υγειες ψαρια.-

Mod note: προσεχουμε λιγο τις εκφρασεις μας παρακαλω!

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες Κώστα και δεν αντιλαμβάνωμαι κάτι μεμπτό στις εκφράσεις σου.

Αυτ'ο που δε κα ταλαβαίνω όμως είναι πως μερικοί πάιρνουν θέση επί του θέματος και λένε τη γνώμη τους και λένε ότι δε συμφωνούν με κάτι και απιμένουν χωρίς να το έχουν δοκιμάσει.

Κάνετε αλαγές όπως ο Κώστας και αν κάτι δε πάει καλά τώτε τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι κάπου μπερδευτήκατε ο φίλος μας που άνοιξε το θέμα μας αναφέρει ότι αυτοί που το κάνουν το κάνουν σε όλα τα είδη ενυδρείου και όχι σε κάποια είδη ενυδρείων και μόνο αν συμφωνούν κάποιοι παράμετροι νερού, κτλ, κτλ, κτλ.


Δεν μπορεί να γίνει σε όλα τα ενυδρεία, το τονίζω ξανά δεν μιλάμε για ειδικές περιπτώσεις αλλά γενικά. Μην το παίρνετε προσωπικά και μην το γενικεύετε.



Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες Κώστα και δεν αντιλαμβάνωμαι κάτι μεμπτό στις εκφράσεις σου.

Αυτ'ο που δε κα ταλαβαίνω όμως είναι πως μερικοί πάιρνουν θέση επί του θέματος και λένε τη γνώμη τους και λένε ότι δε συμφωνούν με κάτι και απιμένουν χωρίς να το έχουν δοκιμάσει.

Κάνετε αλαγές όπως ο Κώστας και αν κάτι δε πάει καλά τώτε τα ξαναλέμε.

Φιλε μου,η επεμβαση μου ηταν για την λεξη με τα αστερακια που εχω σβησει,νομιζω οτι καλο ειναι να μην εκφραζομαστε ετσι,δοξα το θεο η Ελληνικη γλωσσα εχει πολλες λεξεις!

Επεισης εχετε μπερδευτει,ο φιλος που ανοιξε τιθεμα δεν το ανοιξε αποκλειστικα για δισκους που συζητατε εσεις,αλλα γενικα για τα ενυδρεια.Δεν κανει καλο να γινονται τετοιες αλλαγες σε ολατα ενυδρειασε δισκαδικα μπορει αλλα οχι στα υπολοιπα!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειπα οτι για εμενα ειναι υπερβολη, δεν μιλαγια δισκους ομως, μιλαγα για γενικα ενυδρεια, καποια στιγμη ηθελα να βαλω δισκους αλλα λογο αυτων που ειπε ο φιλος Δελτα(ωραριο εργασιας,ορεξη) δεν το εκανα γιατι δεν εχω τον χρονο που απαιτητε για την φροντιδα τους και καθε μερα δεν μπορει να ειναι σε φορμα για τετοιες αλλαγες, αλλα μου φεναιτε και υπερβολικη η σπαταλη του νερου,..

Τωρα κανω μια αλλη σκεψη που μπορει να το κανου αυτο εξω...εαν καποιος βαλει σε 100 λιτρα αριθμο ψαριων πολυ μεγαλητερο απ οσο μπορει υο φιλτρο του να σηκωσει, εκει να καταλαβω τις συχνες και μεγαλες αλλαγες.....αλλα ακομα ειναι υπερβολη κσι υπαρχουν τροποι να αποφεχθουν...

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια ενυδρεια θα εκαναν κακο οι καθημερινες μεγαλες (αλλα σωστες) αλλαγες νερου?

Σωστες εννοω, απο θερμοκρασια, pH, GH, χρονος και τροπος εισαγωγης φρεσκου νερου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια ενυδρεια θα εκαναν κακο οι καθημερινες μεγαλες (αλλα σωστες) αλλαγες νερου?

Σωστες εννοω, απο θερμοκρασια, pH, GH, χρονος και τροπος εισαγωγης φρεσκου νερου.

Στα φυτεμενα σιγουρα!

Επεισης αν κανεις 90% αλλαγες καθε μερα,πιστευω οτι τα ψαρια θα ετρωγαν τρελο στρεςς,το νερο που θα εμενε μεσα στο ενυδρειο θα ηταν ελαχιστο!

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια ενυδρεια θα εκαναν κακο οι καθημερινες μεγαλες (αλλα σωστες) αλλαγες νερου?

Σωστες εννοω, απο θερμοκρασια, pH, GH, χρονος και τροπος εισαγωγης φρεσκου νερου.

Σπύρο σίγουρα μπορούμε να κάνουμε 90% καθημερινές σωστές αλλαγές του νερού αλλά αυτό προϋποθέτει μαθηματικές πράξεις με ειδικές εγκαταστάσεις, πλούσιο πορτοφόλι και μια αναισθησία προς το περιβάλλων και τον γύρο κόσμο, .

Σίγουρα δεν είναι σωστό να κάνουμε με μιας 90% αλλαγή νερού γιατί σε ένα ενυδρείο με 200 λίτρα θα πρέπει να το αδειάσουμε τόσο ώστε να κολυμπούν τα ψάρια σε 20 λίτρα νερό. Σε αυτό το στρες θα υποβάλλονται τα ψάρια καθημερινά, γνωρίζοντας την ευαισθησία σου για τους ζωντανούς οργανισμούς πιστεύω πως σε μια τέτοια αλλαγή δεν θα συμφωνούσες

Η αλλαγές της τάξεως του 90% θα πρέπει να γίνουν σταδιακά με έναν μαθηματικό τύπο

Δηλαδή αφαιρούμε το 30% του νερού στις 9 το πρωί και προσθέτουμε φρέσκο νερό, έτσι θα έχουμε ένα παλιό νερό κατά 70%. Με ανάλογες αλλαγές και μαθηματικούς υπολογισμούς στο τέλος της μέρας θα κατορθωθούμε να έχουμε περίπου 10% παλιό νερό (μόλις 24ωρών) και ένα 90% νέο νερό στο οποίο θα εμπεριέχοντα διάφορες βαθμίδες φρεσκάδας αφού δεν έγινε με μιας η αλλαγή.

Αν πω να περιγράψω δε τη χρειαζόμαστε για να κάνουμε τέτοιου είδους αλλαγές σε φυτεμένο τότε σίγουρα δεν θα το διαβάσετε.

Σε γενικές γραμμές αν κάτσουμε και ζυγίσουμε από την μια τα εξάδα για τέτοιου είδους αλλαγές τον χρόνο και την σπατάλη του νερού και από την άλλη το αμφιλεγόμενο κέρδος που θα έχουμε για τα ψάρια σίγουρα η ζυγαριά θα γείρει προς της μη συχνές αλλαγές νερού.

Και λέω αμφιλεγόμενο όφελος με το εξής σκεπτικό.

Αφού θέλουμε να κάνουμε σοβαρή συζήτηση θα πρέπει και τα αποτελέσματα να είναι σοβαρά σε βάθος χρόνου και όχι σε θεωρητική βάση.

Αν πάρουμε τα χ΄ ψάρι που ζουν 10 χρόνια τότε θα πρέπει να κάμνουμε αλλαγές κάθε μέρα επί δέκα χρόνια.

Ταυτόχρονα δε θα πρέπει να έχουμε και ένα παρόμοιο ενυδρείο με τα ίδια ψάρια της ίδιες συνθήκες και την ίδια διατροφή με την μόνη διαφορά ότι η αλλαγές θα γίνονται κάθε 7 ήμερες.

Τότε μόνο θα μπορούσαμε να έχουμε σαφή αποτελέσματα για το αν η καθημερινές αλλαγές έχουν νόημα ή όχι. Βραχυπρόθεσμα πειράματα της τάξεως των 2-3 χρόνων δεν μπορούν να μας δώσουν σαφή αποτελέσματα.

Το σίγουρο είναι ότι με αλλαγές κάθε 7 ημέρες τα ψάρια ζουν πάρα πολύ καλά και φτάνουν στο μέγιστο των χρόνων επιβίωσης τους. Κάτι που ίσος να μπορεί να γίνει και με της καθημερινές αλλαγές νερού. Αν τελικά αποδειχτεί ότι και με της καθημερινές αλλαγές τα ψάρια ζουν εξίσου σωστά και καλά τότε γεννάτε το εξής ερώτημα, αφού τα ψάρια ζουν εξίσου καλά και με της δυο μεθόδους γιατί να μπω στο τρυπακη της καθημερινής αλλαγής νερού. Ποιος ο λόγος ; Ποιο το όφελος;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά..τίποτε δεν είναι δεδομένο !

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω δεν πηρα απαντηση σε αυτο που ρωτησα. "Σε ποια ενυδρεια θα εκαναν κακο οι καθημερινες μεγαλες"

Οι απαντησεις μιλανε για κακο στην τσεπη μας (λιπασματα, νερο κλπ) και στο περιβαλλον, οχι στα ενυδρεια.

Επισης δεν με πειθει ως επιχειρημα το οτι θα παθουν κατι αν μεινουν σε μικρη σταθμη νερου για λιγο τα ψαρια μεχρι να γεμισει με το υπολοιπο 90%

Προσωπικα δεν εχω κανει 90% καθε μερα, αλλα εχει χρειαστει για λιγο καιρο να κανω σε μεγαλο ενυδρειο (400αρι) αλλαγη καθε 2-3 μερες 80%, οπως και συνεχιζω μονιμα σε αλλο ενυδρειο (μικροτερο) να χρειαζεται να κανω καθε 7 μερες 80%.

Δεν εχουν κανενα προβλημα τα ζωντανα. Το αντιθετο.

Επισης εχω δει κι αυτο που δεν συμφωνω μεν, αλλα κατι μου λεει οτι δεν τους συμφερει να κανουν κακο στα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Επί χρόνια γίνονται αλλαγές κάθε 7 ημέρες (μέσο όρο) και έχει αποδεχτεί ότι κάνει καλό και όχι κακό και ότι τα ψάρια ζουν μια χαρά έως τα βαθιά γεράματα τους.

Αντίθετος ανάλογες μακροχρόνιες πρακτικές εμπειρίες σε ενυδρεία χομπιστων δεν υπάρχουν. Οπότε εγώ δεν ξέρω αν κάνουν κακό ή όχι γιατί δεν υπάρχει αρκετή εμπειρία σε τέτοιου είδους αλλαγές.
Οπότε μιλάμε μόνο θεωρητικά

Ανέφερα ποιο πάνω ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε σωστές αλλαγές 90% . Αλλά δεν γνωρίζουμε τα μακροχρόνια αποτελέσματα. Αλλά και αν διαπιστώσουμε ότι δεν κάνουν κακό τότε απάντησε μου και εσύ για ποιο λόγο να κάνω καθημερινές αλλαγές στα ψάρια μου αφού το ίδιο αποτέλεσμα θα το έχω και με της εβδομαδιαίες αλλαγές.

Απλά ερωτήματα:

Τη αλλάζει μέσα σε 24 ώρες στην δομή του νερού ώστε να κρίνετε απαραίτητη η αλλαγή του νερού;

Αν δεν κρίνετε απαραίτητη τότε γιατί να κάνω αλλαγές κάθε μέρα και όχι κάθε εβδομάδα;

Τη θα με προσφέρει η καθημερινή αλλαγή νερού;
Πως θα συμβάλει στην καλύτερη επιβίωση των ψαριών;

Ας με απαντήσει κάποιος που της υποστηρίζει
Αν κάποιος θέλει να κάνει τέτοιου είδους αλλαγές ας της κάνει αλλά αν θέλει να μου πει ότι είναι καλύτερες από της εβδομαδιαίες θέλω να μου το κατοχυρώσει με σωστά και κατανοητά επιχειρήματα.
Και δεν θέλω να μου μιλήσετε για επαγγελματίες που κρατούν τα ψάρια για μικρό χρονικό διάστημα και μετά τα πουλούν.

Σίγουρα όταν πάμε να φέρουμε κάτι το νέο στο ενυδρείο είναι λογικό να υπάρχει σκεπτικισμός και να απορρίπτετε χωρίς να υπάρχει βάση. Εγώ δεν το απορρίπτω με την απολυτή έννοα αλλά δεν μπορώ
να αποδεχτώ έτσι απλά κάτι το νέο χωρίς σοβαρά επιχειρήματα. Θέλουμε να πάμε το χόμπι μπροστά και το χόμπι πάει μπροστά μόνο όταν μιλάμε σοβαρά και με επιχειρήματα που έχουν βάση.

Επιχειρήματα του τύπου δεν διαπίστωσα κάτι το κακό, ή απλά παρατήρησα καλύτερη συμπεριφορά κτλ είναι ενδείξεις για περεταίρω έρευνα αλλά όχι αποδείξεις.
Η ενδείξεις μπορούν να επιβεβαιωθούν αλλά μπορεί και όχι. Επέτρεψε μου μια παρένθεση

Όταν έκανα το πείραμα με την μη αλλαγή νερού η πρώτες ενδείξεις έδιναν ότι όλα πάνε καλά και τον πρώτο χρόνο πήγαιναν όλα καλά αλλά μετά άρχισαν τα προβλήματα. Οπότε η ενδείξεις που είχα ότι δεν χρειάζονται αλλαγές νερού καταρριφθήκαν. Και αυτό ήταν ένα πήραμε με κάποια είδη φυτών και ψαριών, το τη θα γινόταν με άλλα είδη φυτών και ψαριών δεν θα ήξερα.
Με αυτό το παράδειγμα που αναφέρω ποιο πάνω θέλω να πω ότι μπορεί η καθημερινή αλλαγή νερού στους δίσκους να κάνει καλό αλλά στα σκαλαρια πχ όχι. Είναι ένα θέμα που θέλει μελέτη και δεν μπορούμε ελαφρά την καρδιά να πούμε ότι κάνει καλό γιατί δεν ξέρουμε όπως και δεν ξέρουμε αν κάνει καλό.

Τελειώνω με την εξής πρόταση.

Εσύ ρωτάς που κάνει κακό και εγώ ρωτάω που κάνει καλό.
Η απαντήσεις δεν μπορούν να δοθούν χωρίς μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω εγω μια αλλη ερωτησει και θελω μα σκευτητε την απαντησει σας...

Το χομπυ συνεχειζη να ειναι χομπυ εαν τραβαει καποιος ολη αυτην την διαδικασια αλλαγης νερου καθε μερα της ταξεως 90% απλα γιατι πχ τα ψαρια μγαλωνουν και περνουν καλα;;;

Γιατι απο ενα σημειο και μετα εμενα μου φαινετε οτι δουλευει και ζει καποιος για το ενυδρειπ του....ειπαμε χομπυ οχι υπερβολες ομως.....

Δεν λεω οτι καποιος θα το κανει, αλλα αντε και αποδεικνηεται οτι οτι με 90% αλλαγη νερου καθημερινα ειναι το "σωστο", τη γινεται;;; Επειδη κανεις δεν λεει σε κανεναν τη να κανει στο ενυδρειο του με το ζορι και επιτακτηκα, αμα υπαρχει προβλημα θα το ριχνουμε εκει;;

Πολλα ερωτηματα, καποια ισως χαζα, αλλα περνει διαστασης το θεμα και ισως κατι να βρει απ ολο αυτο...

Φιλικα παντα :-)

ΥΓ: δεν μιλαω για δισκους, γιατι εκει παιζουν αλλες διατροφες και ευαισθησιες.....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω δεν πηρα απαντηση σε αυτο που ρωτησα. "Σε ποια ενυδρεια θα εκαναν κακο οι καθημερινες μεγαλες"

Οι απαντησεις μιλανε για κακο στην τσεπη μας (λιπασματα, νερο κλπ) και στο περιβαλλον, οχι στα ενυδρεια.

Επισης δεν με πειθει ως επιχειρημα το οτι θα παθουν κατι αν μεινουν σε μικρη σταθμη νερου για λιγο τα ψαρια μεχρι να γεμισει με το υπολοιπο 90%

Προσωπικα δεν εχω κανει 90% καθε μερα, αλλα εχει χρειαστει για λιγο καιρο να κανω σε μεγαλο ενυδρειο (400αρι) αλλαγη καθε 2-3 μερες 80%, οπως και συνεχιζω μονιμα σε αλλο ενυδρειο (μικροτερο) να χρειαζεται να κανω καθε 7 μερες 80%.

Δεν εχουν κανενα προβλημα τα ζωντανα. Το αντιθετο.

Επισης εχω δει κι αυτο που δεν συμφωνω μεν, αλλα κατι μου λεει οτι δεν τους συμφερει να κανουν κακο στα ψαρια.

Νομιζω οτι σου απαντησα πιο πανω!

Στα φυτεμενα ενυδρεια δεν κανει καλο να γινονται τετοιες αλλαγες,εκτος απο τα λεφτα που θα πετας σε λιπασματα,co2 κλ μερικα φυτα δεν αντεχουν τετοιες αλλαγες νερου,οπως πχ οι κριπτοκορινες.Εγω αναγκαστικα να κανω αλλαγη νερου 70% και εχασα κριπτοκορινες 2 χρονων και οχι ενα φυτο αλλα πολλα του ειδους.Επεισης και τα ψαρια τρωνε τρελο στρεςς με τετοιες αλλαγες νερου.Οσο για το βιντεο που εβαλες,δεν σχολιαζω κατι,το εχω ξαναδει και μονο που το βλεπω τα λιπαμε τα καημενα τα ψαρακια!!!

Εγω δεν ειπα οτι αν υπαρχει αναγκη να μην κανουμε τετοιες αλλαγες,εγω μιλησα για ρουτινες του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αλλαζω καθημερινά 200 λίτρα απο το 600 λιτρο και η΄θερμοκρασια πεφτει απο 26c σε 24c! Με 200 λίτρα αλλαγη!!!

Φανταστείτε πόσο θα έπεφτε η θερμοκρασια αν άλλαζα το 90% ή και το 50% το σοκ θα ηταν απλά τεράστιο...

Link to comment
Share on other sites

Επί χρόνια γίνονται αλλαγές κάθε 7 ημέρες (μέσο όρο) και έχει αποδεχτεί ότι κάνει καλό και όχι κακό και ότι τα ψάρια ζουν μια χαρά έως τα βαθιά γεράματα τους.

Αντίθετος ανάλογες μακροχρόνιες πρακτικές εμπειρίες σε ενυδρεία χομπιστων δεν υπάρχουν. Οπότε εγώ δεν ξέρω αν κάνουν κακό ή όχι γιατί δεν υπάρχει αρκετή εμπειρία σε τέτοιου είδους αλλαγές.

Οπότε μιλάμε μόνο θεωρητικά

Κι ομως υπαρχουν πολλοι που κανουν καθηνερινες αλλαγες εως και 100% και δυο φορες την ημερα για παρα πολυ καιρο.

Δεν ειναι θεωρια, αυτα. Ας μιλησουν οι ιδιοι

Ανέφερα ποιο πάνω ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε σωστές αλλαγές 90% . Αλλά δεν γνωρίζουμε τα μακροχρόνια αποτελέσματα. Αλλά και αν διαπιστώσουμε ότι δεν κάνουν κακό τότε απάντησε μου και εσύ για ποιο λόγο να κάνω καθημερινές αλλαγές στα ψάρια μου αφού το ίδιο αποτέλεσμα θα το έχω και με της εβδομαδιαίες αλλαγές.

Δεν μιλησα για ασκοπες αλλαγες νερου.

Προφανως και οταν αναγκαστηκα να κανω καθε 2 μερες 80% αλλλαγη νερου υπηρχε λογος και φυσικα δεν θα υπηρχε το ιδιο αποτελεσμα με τις εβδομαδιαιες γιατι τα ΝΟ3 PO4 θα ηταν στο θεο και η GH KH pH στα ταρταρα.

Απλά ερωτήματα:

Τη αλλάζει μέσα σε 24 ώρες στην δομή του νερού ώστε να κρίνετε απαραίτητη η αλλαγή του νερού;

Αν δεν κρίνετε απαραίτητη τότε γιατί να κάνω αλλαγές κάθε μέρα και όχι κάθε εβδομάδα;

Τη θα με προσφέρει η καθημερινή αλλαγή νερού;

Πως θα συμβάλει στην καλύτερη επιβίωση των ψαριών;

Απαντησα ηδη.

Εννοειεται αλλαζει η συσταση του νερου και γιαυτο χρειαζεται η αλλαγη νερου.

Ας με απαντήσει κάποιος που της υποστηρίζει

Αν κάποιος θέλει να κάνει τέτοιου είδους αλλαγές ας της κάνει αλλά αν θέλει να μου πει ότι είναι καλύτερες από της εβδομαδιαίες θέλω να μου το κατοχυρώσει με σωστά και κατανοητά επιχειρήματα.

Και δεν θέλω να μου μιλήσετε για επαγγελματίες που κρατούν τα ψάρια για μικρό χρονικό διάστημα και μετά τα πουλούν.

Μα οι επαγγελματιες πωλητες ειναι που δεν κανουν αλλαγες συνηθως. Τις αλλαγες αυτες τις κανουν συνηθως οι εκτροφεις (επαγγελματιες και ερασιτεχνες) και οι χομπιστες που εχουν μεγαλη ιχθυοφορτωση.

Για τους λογους που προανεφερα

Ειναι προφανες οτι καθε ενυδρειο εχει τις δικες του αναγκες συντηρησης.

Το σιγουρο ειναι για μενα οτι οι συχνες (σωστες) αλλαγες, (ακομα κι οταν

δεν χρειαζονται) κακο στο ενυδρειο δεν κανουν, παρα μονο στην τσεπη μας

και στο περιβαλλον. (εστω χαλανε οι κρυποτκορινες, μιλαω ουσιαστικα για τα ψαρια, δεν με ενδιαφερουν τα φυτα, αυτα ξαναφυτρωνουν)

Το αντιθετο, οι ελλειψη αλλαγων οσο συχνα χρειαζεται (ακομα και καθε μερα), μπορει να τιναξει το ενυδρειο στον αερα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...