Jump to content

Αλλαγες Νερου 90%


Recommended Posts

Να κανω εγω μια αλλη ερωτησει και θελω μα σκευτητε την απαντησει σας...

Το χομπυ συνεχειζη να ειναι χομπυ εαν τραβαει καποιος ολη αυτην την διαδικασια αλλαγης νερου καθε μερα της ταξεως 90% απλα γιατι πχ τα ψαρια μγαλωνουν και περνουν καλα;;;

Γιατι απο ενα σημειο και μετα εμενα μου φαινετε οτι δουλευει και ζει καποιος για το ενυδρειπ του....ειπαμε χομπυ οχι υπερβολες ομως.....

Δεν λεω οτι καποιος θα το κανει, αλλα αντε και αποδεικνηεται οτι οτι με 90% αλλαγη νερου καθημερινα ειναι το "σωστο", τη γινεται;;; Επειδη κανεις δεν λεει σε κανεναν τη να κανει στο ενυδρειο του με το ζορι και επιτακτηκα, αμα υπαρχει προβλημα θα το ριχνουμε εκει;;

Πολλα ερωτηματα, καποια ισως χαζα, αλλα περνει διαστασης το θεμα και ισως κατι να βρει απ ολο αυτο...

Φιλικα παντα :-)

ΥΓ: δεν μιλαω για δισκους, γιατι εκει παιζουν αλλες διατροφες και ευαισθησιες.....

Συμφωνω απολυτα αυτο δεν ειναι χομπι ουτε για μενα..

Μιλαμε ομως για διαφορετικα πραγματα.

Μιλαμε για το τι μπορει να χρειαζεται ενα ενυδρειο.

Οχι τι διαθεση εχουμε εμεις να κανουμε για το ενυδρειο.

Αν δεν εχουμε διαθεση, τοτε δεν φορτωνομαστε ενα τετοιο απαιτητικο ενυδρειο, αντιθετα στηνουμε ενα που θελει ενα 30% την εβδομαδα ή και πολυ πιιο αραια και ειμαστε ωραιοι.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ αλλαζω καθημερινά 200 λίτρα απο το 600 λιτρο και η΄θερμοκρασια πεφτει απο 26c σε 24c! Με 200 λίτρα αλλαγη!!!

Φανταστείτε πόσο θα έπεφτε η θερμοκρασια αν άλλαζα το 90% ή και το 50% το σοκ θα ηταν απλά τεράστιο...

Αν προετοιμαζες σωστα το νερο αλλαγης δεν θα επεφτε η θερμοκρασια.

Το ειπα και πιο πανω. Μιλησα για σωστη αλλαγη νερου.

Αν βαζεις πιο κρυο νερο και πεφτει η θερμοκρασια περισσοτερο απο οτι πρεπει, απλα δεν κανεις σωστη αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό οτι πολλές φάρμες με δίσκους στην Ασία αλλάζουν 95% του νερού καθημερινά αλλά είναι δίπλα στο ποτάμι...έχουν παρατηρήσει πιο γρήγορη ανάπτυξη,χρώμα κτλ αυτά τα γνωρίζετε...το που βασίζεται αυτό είναι στα συστατικά του νερού που φυσικά δεν γνωρίζουμε ακριβώς τι σκοπούς εξυπηρετούν και τα έχουμε δώσει απλά το όνομα ιχνοστοιχεία...

Φυσικά δεν είναι καθόλου εύκολο για έναν μέσο χομπίστα.

Εγώ είμαι της άποψης έχω ένα ενυδρείο το φροντίζω το συντηρώ και το χαίρομαι και ότι αυτό υπάρχει γιατί το φροντίζω...αν αλλάξει αυτό και το ενυδρείο γίνει ο σκοπός της ζωής μου να ασχολούμαι ατελείωτες ώρες κάθε μέρα ...πάει το χάσαμε το κορμί πατριώτη...

Παρόλα αυτά πέρσι για ένα διάστημα χτυπούσα αλλαγές 40% με φρέσκο θαλασσινό νερό κάθε 2 μέρες και το ενυδρείο πήγαινε τρένο σε θέμα ανάπτυξης....και ζωντάνιας βέβαια ήθελα να πετύχω κάτι συγκεκριμένο,γιατί χωρίς λόγο δεν θα το έκανα και τίποτα...μετά το φρέναρα στο 5-10% την εβδομάδα και ακόμα έτσι το πάω...χαλαρά...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα αυτο δεν ειναι χομπι ουτε για μενα..

Μιλαμε ομως για διαφορετικα πραγματα.

Μιλαμε για το τι μπορει να χρειαζεται ενα ενυδρειο.

Οχι τι διαθεση εχουμε εμεις να κανουμε για το ενυδρειο.

Αν δεν εχουμε διαθεση, τοτε δεν φορτωνομαστε ενα τετοιο απαιτητικο ενυδρειο, αντιθετα στηνουμε ενα που θελει ενα 30% την εβδομαδα ή και πολυ πιιο αραια και ειμαστε ωραιοι.

Ακριβως ;);)

Link to comment
Share on other sites

Αν προετοιμαζες σωστα το νερο αλλαγης δεν θα επεφτε η θερμοκρασια.

Το ειπα και πιο πανω. Μιλησα για σωστη αλλαγη νερου.

Αν βαζεις πιο κρυο νερο και πεφτει η θερμοκρασια περισσοτερο απο οτι πρεπει, απλα δεν κανεις σωστη αλλαγη.

Δηλαδή θες να μου πεις ότι θα επρεπε να ζεστάνω 200/300 λίτρα για να κάνω αλλαγη??

Γιατι δεν γίνετε τόσο απλά... Έκτος και ξερεις πολλους που το κάνουν αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θες να μου πεις ότι θα επρεπε να ζεστάνω 200/300 λίτρα για να κάνω αλλαγη??

Γιατι δεν γίνετε τόσο απλά... Έκτος και ξερεις πολλους που το κάνουν αυτό!

Τοτε δεν πρεπει να εχεις ενυδρειο που χρειαζεται μεγαλυτερη αλλαγη.

Το οτι γινεται γινεται και πολυ γρηγορα μαλιστα αν χρειαστει.

Μη νομιζεις παντως πως τη γλυτωνεις το ρευμα της θερμανσης.. Το καις μετα την αλλαγη στο ενυδρειο ετσι κι αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Φωτιές μας άναψες πάλι Βαγγέλη!!

Δεν πιστέυω ότι υπάρχει σωστό και λάθος στις αλλαγές. Αλλαγή νερού κάνεις ανάλογα με τα δεδομένα που έχεις και το στόχο που έχεις βάλει.

Να σου δώσω ένα προσωπικό παράδειγμα: έχω ένα σύνολο δεξαμενών που μαζί με το φίλτρο (sump) πρέπει να φτάνει τους 6 τόννους θαλασσινό νερό. Τα ενυδρεία περιέχουν μεγάλα ψάρια και σε ιχθυοφόρτιση περί τα 15 κιλά/κυβικό μέτρο. Γνωρίζω από πριν ότι το φίλτρο μου δεν επαρκεί (ούτε μηχανικά ούτε βιολογικά) για την ποσότητα ψαριού που έχω μέσα.

Όταν η αλλαγή νερού που έκανα δεν ξεπερνούσε το 30% την εβδομάδα είδα αμέσως αύξηση αμμωνίας στο 50% περίπου. Επίσης, μετά από κάθε τάισμα η πτώση του pH ήταν πάνω από 0,3 μέσα σε ένα 24ωρο, πράγμα που με ανάγκαζε να προσθέτω καθημερινά μεγάλη ποσότητα ασβέστη. Εμένα όμως αυτό δε μου άρεσε καθόλου. Οπότε εντελώς δοκιμαστικά κατέληξα να κάνω μια φορά την εβδομάδα αλλαγή 60% και άλλες δύο φορές 20% μετά από τα ταίσματα. Αποτέλεσμα να δω πτώση σε αμμωνία/νιτρώδη και το pH μου να μη χρειάζεται συνεχή επέμβαση για διόρθωση. Τέλος, μειώθηκαν τα αιωρούμενα και έχω πιο οξυγονωμένο νερό.

Προσέχω όμως κάθε φορά το νερό που θα μείνει μέσα στο ενυδρείο να μην είναι λιγότερο από το μισό της αρχικής ποσότητας διότι το χρόνιο στρες που προκαλείται από αυτή την επέμβαση μου μειώνει το ρυθμό ανάπτυξης του ψαριού, το κάνει πιο ευάλωτο σε ασθένειες και πιθανώς να επιφέρει θάνατο αν συνδιαστεί με καποιο άλλο ατυχές γεγονός.

Θα μπορούσα να κάνω και άλλες μέρες αλλαγή νερού, αλλά εδώ υπεισέρχεται ο οικονομικός παράγοντας καθώς και ο απαιτούμενος χρόνος εργασίας που αυξάνεται σημαντικά.

Με αυτό το παράδειγμα θέλω να υποστηρίξω την υπογραμμισμένη πρόταση στην αρχή.

ΥΓ: αλλαγή 90% σημαίνει τρελό στρες στο ψάρι εκτός και αν είναι είδος που ζει στη ζώνη της παλλίροιας και είναι προσαρμοσένο σε τέτοιο περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε δεν πρεπει να εχεις ενυδρειο που χρειαζεται μεγαλυτερη αλλαγη.

Το οτι γινεται γινεται και πολυ γρηγορα μαλιστα αν χρειαστει.

Μη νομιζεις παντως πως τη γλυτωνεις το ρευμα της θερμανσης.. Το καις μετα την αλλαγη στο ενυδρειο ετσι κι αλλιως.

Για πες πως το κάνουμε?,το βράζεις? το βάζεις από τον ηλιακό θερμοσίφωνο? :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα αν δεν βιαζεσαι, αφηνεις πρωτα να ερθει σε θερμοκρασια χωρου το νερο και μετα βαζεις την σντισταση στο δοχειο προετοιμασιας. (για περισσοτερη οικονομια ρευματος).

Η ταχεια θερμανση με μεγαλη αντισταση προσφερει ακομα μεγαλυτερη οικονομια, γιατι δεν υπαρχουν οι απωλειες θερμοκρασιας, που υπαρχουν σε μεγαλης χρονικης διαρκειας προθερμανση οπως πχ με μικρη γυαλινη ενυδρειακη αντισταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...