Jump to content

Μάλλον fungus στο στόμα του Neon


Recommended Posts

Εδώ και καμιά 20αρια μέρες το ένα από τα 15 Neon Tetra μου έχει βγάλει κάτι άσπρο στο πλάι από το στόμα, το οποίο είναι σχετικά μεγάλο (συγκριτικά με το ψάρι). Μοιάζει με fungus το οποίο όμως δεν έχει εξαπλωθεί σε κανένα άλλο ψάρι. Το αυτό ψάρι τρώει κανονικά και η συμπεριφορά του είναι καθ όλα κανονική. Δεν θέλω να ρίξω φάρμακο για fungus στο ενυδρείο μόνο για ένα νέον.

Κάνα καλό φάρμακο?

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη θες να δοκιμάσεις με Μelafix ή Pimafix (είναι πιο δυνατο απο το Μελαφιξ) αυτά τα σκευάσματα έχουν ως βάση το τσάι. Κάνε πριν να το βάλεις μια καλή αλλαγή νερού. Αν δεν έχεις μπορώ να σου δώσω κάποια ποσότητα αν και είδα το Σάββατο πως ο Γιώργος έχει φέρει στο μαγαζί του Μελαφιξ. Αυτα τα δυο δεν θα σου καταστρέψουν και τη βιολογία στο ενυδρείο, ααααααα αν έχεις άνθρακα τον βγάζεις. ΄Πάντος προσπάθησε να κρατάς το νερό παρα πολύ καθαρό. Εγώ που είχα fungus στο black molly μου το έβαλα και είχα πολύ καλά αποτελέσματα, βέβαια εγώ πάντα τις αρρώστειες τις προλαβαίνω στην αρχή. Αν θες το δοκιμάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Thank you :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά από τη θεραπεία με Melafix, Pimafix & TC Capsules το "πράγμα" που φαινόταν στο στόμα του neon δεν έφυγε-μειώθηκε πολύ λίγο. Φαινόταν για fungus. Πριν 3 ημέρες, αποφάσισα να βγάλω το ψάρι από το ενυδρείο γιατί φοβήθηκα μήπως και μου κολλήσει και κάποιο άλλο ψάρι. Όταν το έβγαλα και το κοίταξα από κοντά με έναν μεγεθυντικό φακό, διαπίστωσα τελικά ότι αυτό που φαινόταν για fungus δεν πρέπει να ήταν τελικά. Έμοιαζε σαν μικρός όγκος (σπυράκι) το οποίο είχε σκίσει το χείλος του ψαριού, και προεξείχε, μην δίνοντας στο ψάρι τη δυνατότητα να μπορεί να κλείσει τελείως το στόμα του. Το ψάρι αυτό παρόλα αυτά έτρωγε κανονικά.

Σας λέει τίποτα αυτό που παρατήρησα? Ήταν όγκος? Τι ασθένεια μπορεί να ήταν? Στα υπόψιν κανένα άλλο ψάρι μέσα στο διάστημα των 30-40 ημερών που είχα πρόβλημα σε αυτό το νέον δεν είχε/έχει παρουσιάσει κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τη θεραπεία με Melafix, Pimafix & TC Capsules το "πράγμα" που φαινόταν στο στόμα του neon δεν έφυγε-μειώθηκε πολύ λίγο. Φαινόταν για fungus. Πριν 3 ημέρες, αποφάσισα να βγάλω το ψάρι από το ενυδρείο γιατί φοβήθηκα μήπως και μου κολλήσει και κάποιο άλλο ψάρι. Όταν το έβγαλα και το κοίταξα από κοντά με έναν μεγεθυντικό φακό, διαπίστωσα τελικά ότι αυτό που φαινόταν για fungus δεν πρέπει να ήταν τελικά. Έμοιαζε σαν μικρός όγκος (σπυράκι) το οποίο είχε σκίσει το χείλος του ψαριού, και προεξείχε, μην δίνοντας στο ψάρι τη δυνατότητα να μπορεί να κλείσει τελείως το στόμα του. Το ψάρι αυτό παρόλα αυτά έτρωγε κανονικά.

Σας λέει τίποτα αυτό που παρατήρησα? Ήταν όγκος? Τι ασθένεια μπορεί να ήταν? Στα υπόψιν κανένα άλλο ψάρι μέσα στο διάστημα των 30-40 ημερών που είχα πρόβλημα σε αυτό το νέον δεν είχε/έχει παρουσιάσει κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα.

4692[/snapback]

Γιαννη μπορεις να του παρεις μια φωτο απο κοντα? Βαλτον σε ενα ποτηρι η κατι τετοιο, και θα το τσεκαρω με βαση τη φωτο. Παντως, εντελως πληροφοριακα, τα ψαρια βγαζουν ογκους - αλλα μερικα ειδη ειναι ακινδυνα.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μπορεις να του παρεις μια φωτο απο κοντα? Βαλτον σε ενα ποτηρι η κατι τετοιο, και θα το τσεκαρω με βαση τη φωτο. Παντως, εντελως πληροφοριακα, τα ψαρια βγαζουν ογκους - αλλα μερικα ειδη ειναι ακινδυνα.

4741[/snapback]

Μαρίνα καλημέρα,

επειδή το φοβήθηκα, το έβγαλα από το ενυδρείο. Έχω όμως μια φωτό που δεν ξέρω αν φαίνεται τόσο καλά... Στην παραθέτω:

post-190-1131783103_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνα καλημέρα,

επειδή το φοβήθηκα, το έβγαλα από το ενυδρείο. Έχω όμως μια φωτό που δεν ξέρω αν φαίνεται τόσο καλά... Στην παραθέτω:

4751[/snapback]

Eνταξει Γιαννη, θα το κυτταξω και θα σου πω τι βρηκα ....

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη καλησπερα,

Λοιπον το κυτταξα το θεμα και βρηκα τα εξης. Οι πιθανοτητες ειναι να ειναι η Fish Pox η nodular disease η ογκος. Σου εχω κανει scan τις φωτο απο το βιβλιο αλλα δεν μπορω να τις φορτωσω - δεν εχω χωρο - μου δινει μονο 594 Κ. Κατσε να δω αν εχεις e-mail στο προφιλ σου να σου τις στειλω, διαφορετικα πρεπει να περιμενω να μου αυξησει καποιος το οριο.

Link to comment
Share on other sites

Thanx Μαρίνα :blush:

Link to comment
Share on other sites

Thanx Μαρίνα :blush:

4829[/snapback]

Γιαννη τι εγινε τελικα με το ψαρι?

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη τι εγινε τελικα με το ψαρι?

5150[/snapback]

Μαρίνα το ψάρι το έχω ήδη αποδιμήσει εις Κύριον. Απλά δεν έχω προλάβει να ρίξω ματιά σε αυτά που μου έστειλες λόγω δουλειάς, θα το κάνω απόψε όμως :blush:

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνα το ψάρι το έχω ήδη αποδιμήσει εις Κύριον. Απλά δεν έχω προλάβει να ρίξω ματιά σε αυτά που μου έστειλες λόγω δουλειάς, θα το κάνω απόψε όμως :blush:

5160[/snapback]

Του έκανες ευθανασία δηλαδή τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ναι. Δεν το διακυνδύνευα με τους δίσκους παρέα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ναι. Δεν το διακυνδύνευα με τους δίσκους παρέα.

5183[/snapback]

Σε ενα απο τα κομματια που σου εστειλα η ευθανασια ηταν η προτεινομενη μεθοδος. Αποτι καταλαβα διαβαζοντας υπηρχε 30% πιθανοτητα να ηταν καλοηθης ογκος και 60% να ηταν κατι ιδιαζοντως κακο... Δεδομενων των συνθηκων μαλλον καλλιστα επραξες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...