Jump to content

Εξοφθαλμίαση σε δίσκο


Recommended Posts

Aγαπητοί φίλοι/φίλες.

Το ένα από τα 4 δισκάκια μου εδώ και ενάμιση χρόνο έχει πρόβλημα στο μάτι του. Κάτι σε Pop-eye φέρνει, καθώς και το ότι είναι θολό (ένας οφθαλμίατρος που το είδε μου είπε ότι πρέπει να χει πάθει αποκόληση αμφιβλιστροειδούς). Είχε ξεκινήσει από κυνηγητό, χτύπημα και εξελίχτηκε έτσι όπως είναι σήμερα. Κατά διαστήματα είχα ρίξει διάφορα ζουμιά χωρίς όμως να έχουν κάποιο αποτέλεσμα.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος γνώστης από εσάς με ελεύθερο ενυδρειάκι για ασθενείς ώστε να μπορούσα να του το φέρω και να δοκιμάσουμε κάποια φάρμακα που θα μου πείτε.

Να σημειώσω ότι το ψάρι είναι ένας blueface δίσκος ο οποίος έχει γίνει μαύρος εδώ και ενάμιση χρόνο. Επίσης επειδή φαίνεται από τις κινήσεις του ότι δεν βλέπει από αυτό το μάτι, έχει γίνει και πιο επιθετικός με όποιον πάει κοντά του.

Δεν θέλω να τον πετάξω γιατί τον λυπάμαι. Τρώει κανονικά και κινείται προσεκτικά στο ενυδρείο.

Μπορούμε να κάνουμε τίποτα για τον άμοιρο ή είναι πολύ αργά?

Θα βάλω και μέχρι το βράδυ photo

Ευχαριστώ

post-190-1131151803_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου βλέπω έχεις αρκετά post με προβλήματα υγείας σε ψάρια σου. Όλα αυτά που περιγράφεις είναι στο ίδιο ενυδρείο. Μήπως το πρόβλημα ξεκινάει από κακές συνθήκες ή κάτι άλλο?

Μήπως έχεις πολλά ψαριά?

Μήπως εψές κάποιο ψάρι μέσα που είναι πολύ επιθετικό και στρεσάρει τα υπόλοιπα?

:)

Link to comment
Share on other sites

Τα post που έχω είναι μόλις 3 και αναφέρονται στο ίδιο ενυδρείο.

Οι συνθήκες δεν θα μπορούσα να τις χαρακτηρίσω κακές, ειδικά τώρα που το PO4 έπεσε κάτω από 1mg/lt.

Ο δίσκος είναι έτσι εδώ και 1.5 χρόνο απλά τώρα σκέφτηκα να το αναφέρω μήπως και μπορώ να καλυτερέψω την υγεία του. Προσωπικά νομίζω ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα για το ψάρι που αναφέρω μια και η γνώση που είχα τότε ήταν πολύ λιγότερη. Η ιστορία του ψαριού αυτού είναι λίγο "ιστορία μου-αμαρτία μου" αν πάμε πίσω στο 2000 όπου το αγόρασα. Ψάρια ίσως να έχω αρκετά, αλλά τα περισσότερα είναι της τάξης των Neon. Επίσης έχω πιστεύω αρκετά καλό φιλτράρισμα (~800lt/h για 130lt ενυδρείο). Επιθετικό ψάρι δεν υπάρχει στο ενυδρείο.

Όλα τα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείου χαίρουν άκρας υγείας :)

Link to comment
Share on other sites

Τα post που έχω είναι μόλις 3 και αναφέρονται στο ίδιο ενυδρείο.

Οι συνθήκες δεν θα μπορούσα να τις χαρακτηρίσω κακές, ειδικά τώρα που το PO4 έπεσε κάτω από 1mg/lt.

Ο δίσκος είναι έτσι εδώ και 1.5 χρόνο απλά τώρα σκέφτηκα να το αναφέρω μήπως και μπορώ να καλυτερέψω την υγεία του. Προσωπικά νομίζω ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα για το ψάρι που αναφέρω μια και η γνώση που είχα τότε ήταν πολύ λιγότερη. Η ιστορία του ψαριού αυτού είναι λίγο "ιστορία μου-αμαρτία μου" αν πάμε πίσω στο 2000 όπου το αγόρασα. Ψάρια ίσως να έχω αρκετά, αλλά τα περισσότερα είναι της τάξης των Neon. Επίσης έχω πιστεύω αρκετά καλό φιλτράρισμα (~800lt/h για 130lt ενυδρείο). Επιθετικό ψάρι δεν υπάρχει στο ενυδρείο.

Όλα τα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείου χαίρουν άκρας υγείας  :blush:

3301[/snapback]

Καλησπερα,

Η ελειψη βιταμινων Β2, Β12 και C δημιουργει στα ψαρια συμπτωματα θολων ματιων, επιθετικοτητας και μελαγχρωμιας. Αν το προβλημα του ματιου εχει ξεκινησει απο καυγα δεν προκειται να διορθωθει τελειως. Αυτο που μπορει να επιτευχθει ειναι να βελτιωθει οσο το δυνατο. Η μελαγχρωμια με κανει να πιστευω οτι υπαρχει πιθανοτητα ο δισκος σου να εχει καποια μορφη αβιταμινωσης.

Aυτο που ζητας απο τα παιδια ειναι σωστο, αν υπαρχει καποιος με ελευθερο ενυδρειο για θεραπεια. Προσωπικα ομως, και εφοσον ο δισκος ζει εναμισυ χρονο τωρα με αυτα τα συμπτωματα, τεινω να πιστευω οτι δεν ειναι αρρωστος με την συνηθη εννοια του ορου. Αυτο που θα σου προτεινα ειναι το εξης: Αγορασε ενα Ζoecon (βιταμινουχο υγρο για ψαρια) και μαριναρισε την τροφη των ψαριων πριν τους τη δωσεις (σε ολους θα κανει καλο). Παρατηρησε το δισκο (χρωμα, ματια κτλ) για τις πρωτες 2-3 εβδομαδες να δεις αν υπαρχει βελτιωση. Και τα ξαναλεμε.

Καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου θα συμφωνησω και εγω με τη Μαρινα σε οτι σου ειπε.Μηπως θα μπορουσες να μου πεις αναλυτικα τι θεραπειες του εχεις κανει ολο αυτο το διαστημα?

Οσον αφορα στο θεμα του διαθεσιμου ενυδρειου,θα εχω ενα στρωμενο σε καμια δεκαρια μερες.Αν θελεις μπορουμε να τον παλεψουμε παρεα. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι και φίλες θα ήθελα να σας ευχαριστήσω πολύ για το ενδιαφέρον σας και τις χρήσιμες πληροφορίες που μου δώσατε.

Να δώσω λίγο το ιστορικό του δίσκου (δεν βαράμε το συγγραφέα γι' αυτά που θα γράψει στη συνέχεια :blush: - στερνή μου γνώση να σε είχα τότε):

Αγοράστηκε μαζί με έναν ακόμα το 2000 σε μέγεθος 3-4 εκατοστών και μπήκαν σε ένα ενυδρείο 40lt (:hysterical:). Εκεί τους είχα για ένα διάστημα περίπου 6 μηνών όπου τα μισά μου λεφτά τα ξόδευα για anti-ick φάρμακα, μιας και οι δυο δίσκοι ήταν συνέχεια άρρωστοι. Κάποια στιγμή αγόρασα το ενυδρείο που έχω τώρα και αφού δεν έβλεπα προκοπή τους έβαλα μέσα μετά από καμιά εβδομάδα στρωσίματος (:blush:). Παρόλα αυτά τα δισκάκια άντεξαν και ομολογουμένως το ick τους έφυγε μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα και χωρίς τη χρήση φαρμάκων. Τότε ήταν που ένας φίλος μου χάρισε μια μελανοταινία (:blush:). Αυτή άρχισε να τα κυνηγάει και αυτά στην τρομάρα τους τρέχαν δεξιά και αριστερά χτυπώντας πολλές φορές στα διάφορα πλαστικά ντεκόρ που είχα, με αποτέλεσμα να αυτοτρυματίζονται. Τότε ήταν που χάρισα κι εγώ την μελανοταινία. Το μάτι του ενός έστρωσε από ένα χτύπημα που είχε φάει (παρόλο ότι έχει ακόμα ένα σημαδάκι, αλλά ευτυχώς βλέπει κανονικά και δεν έχει πρόβλημα). Περίμενα λοιπόν σιγά-σιγά να στρώσει και ο άλλος. Μάταια όμως και μετά από κάνα δίμηνο που ήταν στο ενυδρείο είχα ξεκινήσει θεραπείες για το μάτι (ούτε που θυμάμαι τι ζουμιά μου είχαν δώσει κι έβαζα) - μέχρι και αλάτι είχα βάλει (έτσι μου χαν πει από κάποιο μαγαζί).

Τέλος πάντων από τότε είχαν αρχίσει να μεγαλώνουν σιγά-σιγά, όπου έφτασε ένα καλοκαίρι όπου ενώ έλειπα διακοπές ψώφησε ένας clown που είχα και γυρνώντας τους βρήκα σε μαύρα χάλια. Ε από τότε αυτός δεν ξανάβγαλε χρώματα και το μάτι του παρέμεινε σταθερά στην κατάσταση που είναι και τώρα από τότε (καλοκαίρι 2003). Χωρίς να θυμάμαι όνομα ένα από τα φάρμακα που είχα χρησιμοποιήσει ήταν και της Aq. Pharmaceuticals.

Ο ένας μεγάλωσε και έχει γίνει θηρίο, έδειξε τα χρώματά του, ο άλλος όχι.

Σχετικά με τις βιταμίνες θα ψάξω να τις βρω αύριο να βάλω. Απλά η ερώτησή μου είναι: αν υπήρχε πρόβλημα βιταμινών δεν θα ήταν εμφανής και σε άλλα ψάρια? Πιστεύω και συμφωνώ με την Μαρίνα ότι ο δίσκος δεν είναι άρρωστος με την συννήθη του όρου έννοια.

Φίλε nidal ηλικρινά θα με υποχρέωνες αν μπορούσες πράγματι να με βοηθήσεις με το θέμα του ενυδρείου :rasp::thumbup:

Παραθέτω και μια φωτό του άλλου δίσκου που προσπέρασε τις ασθένειες απλά για να δείτε τη σύγκριση με τον κακόμοιρο. Φαίνεται στο μάτι του μεγάλου το μικρό τραύμα που του έχει μείνει (ΝΑΙ δεν είναι από αντανάκλαση του φλας στη φωτό)

post-190-1131151874_thumb.jpg

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους σας.

Nidal όταν θα μπορείς και είσαι έτοιμος στείλε μου PM.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα στο θεμα του διαθεσιμου ενυδρειου,θα εχω ενα στρωμενο σε καμια δεκαρια μερες.Αν θελεις μπορουμε να τον παλεψουμε παρεα.

Αξιος :blush::hysterical::blush::blush:

Να δώσω λίγο το ιστορικό του δίσκου (δεν βαράμε το συγγραφέα γι' αυτά που θα γράψει ....

Γενικα δεν βαραμε ... τα λαθη ανθρωπινα και καπως ετσι μαθαινουμε ολοι. Σημασια εχει να σωθει το ψαρακι και κατα τα αλλα .. οτι εγινε εγινε.

Το δισκακι σου ειναι καταταλαιπωρημενο φιλε istellas. Εξακολουθω να πιστευω οτι, ειδικα εφοσον δεν μεγαλωνει σωστα, εχει καποιο προβλημα μεταβολισμου και συμπτωματα αβιταμινωσης. Εν πασει περιπτωσει, μετα απο ολο το στρες και τις θεραπειες η κουρα δεν θα τον βλαψει!

Σχετικά με τις βιταμίνες θα ψάξω να τις βρω αύριο να βάλω. Απλά η ερώτησή μου είναι: αν υπήρχε πρόβλημα βιταμινών δεν θα ήταν εμφανής και σε άλλα ψάρια?

Οχι απαραιτητα, για πολλους και διαφορους λογους. Κατ' αρχας αποτι ειδα τα αλλα σου ψαρακια ειναι μικρα, και κατα συνεπεια οι διαιτητικες τους απαιτησεις ειναι διαφορετικες. Επι πλεον πρεπει να λαβεις υποψη σου οτι (σε πολυ απλες και γενικες γραμμες), αν το ψαρι εχει στρεσσαριστει, ο οργανισμος του δεν δουλευει κανονικα (για τον ιδιο λογο δινουμε βιταμινη C για παραδειγμα ως αντιγριπικο. Η βιταμινη δεν ειναι αντιβιοτικη, απλα βοηθαει το ανοσιοποιητικο συστημα να ενεργοποιηθει και να καταπολεμησει τον υιο). Εφοσον το ψαρι δεν μεγαλωνει κανονικα εχεις σαφεις ενδειξεις οτι δεν μεταβολιζει την τροφη του κανονικα και οτι δεν αφομοιωνει συστατικα. Αρα?

Υποψην οτι τα ψαρια ειναι εξισου ιδιαζοντες οργανικοι τυποι οσο οι ανθρωποι! Αρα οι ιδιες συνθηκες (οταν δεν ειναι οι σωστες) μπορει να επιρρεασουν το ενα και οχι το αλλο, η να εχουν διαφορετικα αποτελεσματα στα δυο. Αυτα σε πολυ γενικες γραμμες.

Με τη μελανοταινια αν εννοεις το black ghost knife fish την πατησα και εγω! Γενικως θεωρειται ηπιο και δειλο ψαρι απο τους περισσοτερους, και μου την προτεινανε για συντροφο στα γατακια μου. Την πρωτη μερα, αγγελος. Τη δευτερη βρηκα ενα Ζebra pleco νεκρο και φαγωμενο! .... Τρελλαθηκα .. αλλα δεν πηγε το μυαλο μου. Οταν συνηλθα απο το εγκεφαλικο (την τριτη μερα) βρηκα ενα μικρουλι L18 επισης νεκρο και φαγωμενο (δαγκωμενο κοντα στην ουρα, οπως και το ζεβρακι). Παραλληλα ενα απο τα χρυσοψαρα μου ελειπε. Εψαξα και τον βρηκα σε ασχημα χαλια σφηνωμενο μεσα σε δυο βραχους. Βγηκε ο φτωχος και εκανε απεγνωσμενες προσπαθειες να κολυμπησει, αλλα ηταν καταστρεσσαρισμενος, με τα πτερυγια μισομαδημενα, χαλια μαυρα ... Οπως τον παρατηρουσα αναυδη για να καταλαβω τι επαθε, βλεπω το @$&%$&%^$ το black ghost knife fish να πετιεται απο ενα βραχο και να του ορμαει. Τρεχω να παρω το διχτυ να τον βγαλω, μεχρι να γυρισω βλεπω το black ghost knife fish να του δαγκωνει το πλευρο, λιγω πιο πανω απο την ουρα!!! Του εκανε τρυπα, το εντερο αποκολληθηκε. Τον ετρεξα σε γιατρο - ζουσε και το παλευε ο φτωχος αλλα δεν γινοταν τιποτα! Χρειαστηκε ευθανασια επι τοπου (οτι χειροτερο για ενα χομπιστα, ειδικα αν το ψαρι το εχεις μεγαλωσει και το αγαπας). Ακομα δεν ξερω γιατι εζησε το black ghost knife fish και απλα το επεστρεψα στο μαγαζι που μου το πουλησαν! Ποτε ξανα τετοιο ψαρι!!

Λοιπον παιδια, ενωστε δυναμεις και σας ευχομαι οτι καλυτερο για το δισκακι, περιμενω να δω φωτο εδω οταν ανανιψει!!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνα σε ευχαριστώ και πάλι για την όλη επεξήγηση περί βιταμινών (όσο ζω μαθαίνω :blush:)

Tο Ζoecon ποιας εταιρίας είναι?

Πολύ θα ήθελα κάποια στιγμή να δω καμιά φωτό του ενυδρείου σου (μόλις πρόσεξα ότι είναι 1200lt!!!!)

Thanx

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

Μαρίνα σε ευχαριστώ και πάλι για την όλη επεξήγηση περί βιταμινών (όσο ζω μαθαίνω :blush:)

Tο Ζoecon ποιας εταιρίας είναι?

Πολύ θα ήθελα κάποια στιγμή να δω καμιά φωτό του ενυδρείου σου (μόλις πρόσεξα ότι είναι 1200lt!!!!)

Thanx

3376[/snapback]

Καλησπερα,

Και το Zoecon και το Zoe ειναι της Kent. Για πληροφοριες κυττα ΕΔΩ. Φωτο απο το ενυδρειο θα ανεβασω αργοτερα αποψε ... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου, αλλά μου φαίνεται ότι το μάτι του δίσκου έχει πεταχτεί κι άλλο έξω. Σας παραθέτω μια ακόμα φωτό που φαίνεται αμφάς:

post-190-1130781358_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θεραπεία για pop-eye του έκανες τελικά ή όχι;

Δεν ξέρω αν πρόσθεσες βιταμίνες όπως σου είπαν τα παιδιά παραπάνω, όμως τώρα ο δίσκος ετοιμάζεται να χάσει το μάτι του. Η κατάσταση μου φαίνεται μη αναστρέψιμη ... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Θεραπεία για pop-eye του έκανες τελικά ή όχι;

Δεν ξέρω αν πρόσθεσες βιταμίνες όπως σου είπαν τα παιδιά παραπάνω, όμως τώρα ο δίσκος ετοιμάζεται να χάσει το μάτι του. Η κατάσταση μου φαίνεται μη αναστρέψιμη ... :blush:

3793[/snapback]

Κάνω εδώ και μια βδομάδα μια θεραπεία με Pimafix λόγω ενός neon που χει βγάλει fungus στο στόμα. Το μπουκάλι λέει ότι κάνει και για pop-eye.

Βιταμίνες χρησιμοποιώ κάθε 2 μέρες όπου εμπλουτίζω την τροφή τους. Χρησιμοποιώ την Sera Fishtamin και τη χρησιμοπιώ και στο κατεψηγμένο που τους δίνω. Υπόψιν, λόγω δουλειάς ταίζω μια φορά τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη μετά απο τοσο καιρό που το έχει το ψαράκι δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να κάνεις και πολλά είδε απ ότι φαίνεται μάλλον θα το χάσει το μάτι. Τώρα αν θες μπορείς να βάλεις αντιβίοση, με το Pimafix δεν θα κάνεις δουλειά γιατί είναι πολύ προχωρημένο, πάρε τις T.C Capsules της Aquarium Pharmaceuticals. Θα κάνεις πρώτα μια καλή αλλαγή νερού και μετά θα διαλύσεις την καψουλα, αφού την ανοίξεις, σε λιγο νερό του ενυδρείου και θα την ρίξεις. Κάνε ότι λέει το σκεύασμα. ΘΑ περιορίσεις και το φαϊ για να είσαι σίγουρος οπως δεν θα σου ανεβάσει τίποτα, αν και δεν το νομίζω εγώ όσες φορές έχω βάλει φάρμακο δεν είχα κανένα πρόβλημα, ελπίζω να γίνει κάτι και να μην χάσει το μάτι του το καημένο.

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα κυκλο θεραπειας με FURAN-2 ή TC Capsules.Λογικα στα μεσα της εβδομαδας θα εχω διαθεσιμο ενυδρειο να τον φερεις.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδες,

κυτταξα καποια βιβλια για περισσοτερες λεπτομερειες περι pop-eye. Συνδυαζοντας τις πληροφοριες με την ιστορια του δισκου που μας ειπε ο Γιαννης, κατεληξα στα εξης:

To pop-eye στο συγκεκριμμενο ψαρι δημιουργηθηκε λογο καυγα. Σε αυτην την περιπτωση (αναφερουν τα βιβλια) υπαρχει συγκεντρωση υγρου πισω απο το ματι το οποιο δημιουργει και το pop-eye. Αυτο δεν θεραπευεται με φαρμακα και στις περισσοτερες περιπτωσεις απορροφαται απο τον οργανισμο και εξαφανιζεται (συνισταται καλη διατροφη και ποιοτικως καλο νερο). Και συνεχιζω με reference:

"It may be necessary to isolate and treat affected fish with a broad spectrum antibiotic (preferably by injection), although this will only be effective if the symptoms are related to a bacterial infection. As an alternative approach, and bearing in mind the usual low infectivity of pop-eye, it may be best to leave affected fish in the set up aquarium or pond and to give them optimum conditions and a good, varied diet." (The Interpet Manual of Fish Health, υπογραμμιση δικη μου).

Το ιδιο επιχειρημα βρηκα και στα υπολοιπα βιβλια. Τωρα το θεμα ειναι το εξης: Γιατι το ματι του δισκου πεταχτηκε περισσοτερο ξαφνικα τωρα, ενα χρονο μετα τον καυγα? Μηπως ξανατσακωθηκε η το χτυπησε καπου? (Λογικα θα εχει ευαισθησια σ'αυτο το σημειο). Η αλλη περιπτωση φυσικα ειναι να κολλησε κατι απο τους υπολοιπους (κυκλοφορουν ασθενεις στο ιδιο ενυδρειο) οποτε αυτο χειροτερεψε την κατασταση του. Και στις δυο περιπτωσεις νομιζω πλεον οτι συνισταται απομονωση του δισκου - για να μην αρπαξει τιποτα αλλο. Αν και δεν ειμαι οπαδος της αντιβιωσης χωρις να ειμαστε απολυτως σιγουροι για το προβλημα, στη συγκεκριμενη περιπτωση, επειδη υπαρχει εντονη πιθανοτητα μολυνσης, συμφωνω με τη Τζινια οτι πρεπει να δοθει φαρμακο στο δισκακι (εστω και για προλειπτικους λογους), ενω ταυτοχρονα να συνεχιστει η εμπλουτισμενη τροφη.

Γιαννη, υπαρχει περιπτωση να γινει κατι με το ενυδρειο που σου ειχε πει ο Νικος (nidal)?

Link to comment
Share on other sites

Θα συνεχίσω τον εμπλουτισμό της τροφής με βιταμίνες και από αύριο θα ξεκινήσω με TC capsules. Ο Νίκος, Μαρίνα μου είπε ότι "λογικά στα μέσα της βδομάδας θα έχει διαθέσιμο ενυδρείο" οπότε και θα το δούμε παρέα. Όσο για τις ασθένειες, το μόνο που παίζει είναι mouth fungus μόνο σε ένα neon, στο οποίο έπαιξα με pimafix και έχει αρχίσει και φεύγει. Πάντως κατά τα άλλα το δισκάκι είναι κινητικότατο και τρώει μια χαρά. Να ξανατσακώθηκε αποκλείεται γιατί το βλέπω καθημερινώς και δεν το πειράζει κανείς, ούτε καν ο μεγάλος δίσκος ο οποίος ψιλοκυνηγάει που και που τους άλλους δύο. Να το χτύπησε μόνο στα φυτά θα μπορούσε... δεν έχω και τίποτε άλλο μες στο ενυδρείο.

Σας ΥΠΕΡευχαριστώ όλους σας :blush::hysterical::blush:

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα κυκλο θεραπειας με FURAN-2 ή TC Capsules.Λογικα στα μεσα της εβδομαδας θα εχω διαθεσιμο ενυδρειο να τον φερεις.

3906[/snapback]

Νίκο αν έρθεις στη συνάντηση το Σάββατο θα τα πούμε εκεί, αν όχι πες μου να σου δώσω με ΠΜ το τηλ μου να επικοινωνήσουμε.

Thanx και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Το Σαββατο θα ειμαι εκει γυρω στις 7.Ενημερωτικα το Νινταλ ειναι το κανονικο μου ονομα και οχι nickname και αυτο λογω Παλαιστινιακης καταγωγης.Τα λεμε λοιπον απο κοντα :blush:

Link to comment
Share on other sites

Το Σαββατο θα ειμαι εκει γυρω στις 7.Ενημερωτικα το Νινταλ ειναι το κανονικο μου ονομα και οχι nickname και αυτο λογω Παλαιστινιακης καταγωγης.Τα λεμε λοιπον απο κοντα :blush:

3962[/snapback]

Σε ξαναβαφτισαμε ε? :blush: Συγνωμη .... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συμφορουμίτες/μίτισες,

μετά λύπης μου σας ενημερώνω ότι το ψαράκι αναπαύθηκε σήμερα το μεσημέρι :blush:

Το πρωί φεύγοντας από το σπίτι ήταν κανονικά. Το απόγευμα που γύρισα, το βρήκα dead ανάμεσα στα φυτά. Δεν είχε καθόλου σημάδια ασθένειας, εκτός από μάτι του το οποίο ήταν σπασμένο (η εξωτερική μεμβράνη), ούτε και το είχε τσιμπήσει κάποιο ψάρι.

Σας ευχαριστώ όλους για την προσπάθεια διάσωσής του, αλλά μάλλον είχε έρθει η ώρα του.

Μήπως χρειάζεται να ρίξω κάποιο φάρμακο ή κάτι προληπτικά στο ενυδρείο λόγω θανάτου? Προχθές τελείωσε η αντιβίωση και από εχθές έχω βάλει ενεργό άνθρακα.

Thanx

Link to comment
Share on other sites

:blush: Τουλάχιστον έκανες οτι μπορουσες για να το σωσεις...
Link to comment
Share on other sites

Καλη του αναπαυση .... :hysterical::blush::blush: συμβαινουν αυτα.

Φαρμακο γιατι να ριξεις? Αφου οι υπολοιποι ειναι καλα τωρα (και ειχαν φαει και anti fungus προσφατως). Καλυτερα ασε τον ανθρακα να καθαρισει το νερο.

Link to comment
Share on other sites

:blush: κρίμα το καημένο και το είχες και τόσο καιρό

Οχι μην βάλεις κάτι απ τη στιγμή που δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα λυπαμαι για το ψαρακι σου.Τουλαχιστον τωρα που ειμαστε ολοι παρεα και τα λεμε αν ξανατυχει κατι στραβο θα το παλεψουμε απο την αρχη!!!

Μη ριξεις τιποτα απο τη στιγμη που ειναι ολα τα υπολοιπα ψαρια καλα.Απλα φροντιζε να εχει παντα το νερο σου καθαρο και θα ελαχιστοποιησεις την πιθανοτητα εμφανισης ασθενιων!!! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...