Jump to content

Stargrass


stav

Recommended Posts

Χθες μου χαρισαν κλαδεματα stargrτass,δημιουργησα τρια ματσακια και τα φυτευσα σε τρια διαφορετικα σημεια του ενυδρειου ελα ομως που τα κορυντορακια μου ξεριζωνουν καποια και επειδη βαρεθηκα εγω να τα φυτευω αυτα να τα βγαζουν αφησα μια ποσοτητα να επιπλεει στην επιφανεια

του νερου.Ερωτημα υπαρχει περιπτωση αυτα που επιπλεουν να αναπτυχθουν και να τα φυτευσω

μετα;

Link to comment
Share on other sites

Λίγες oi πιθανότητες. Είναι φυτά που κάνουν ρίζα και απλώνονται με παραφυάδες.

Το καλύτερο θα ήταν να τα βάλεις σε ένα «γλαστράκι» μέχρι να πιάσουν και να αρχίσουν να απλώνουν.

Εγώ τα έχω σε ενυδρείο με 15 Cory, αλλά βαθειά φυτεμένο το κεντρικό φυτό με την γλάστρα του.

Έγινε επεξεργασία - Oceanaut
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ιδεα,σ' ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω διαφορετική εμπειρία με το φυτό αυτό. Πάντα έβγαζε ρίζες ο κορμός τους, ιδίως μόλις το φυτό "έπιανε" επιφάνεια. Όταν κλάδευα, η έσπαζε κανένα κλαδάκι και έμενε στην επιφάνεια σχεδόν πάντα έβγαζε ρίζες και αν ήταν και λίγο μεγαλούτσικο, το φύτευα στην άμμο και αναπτυσόταν μια χαρά. Βέβαια μην τα αφήσεις να παραμεγαλώσουν στην επιφάνεια γιατί, από ένα σημείο και μετά, φυσικά δε μπορούν να τραφούν από το νερό και μόνο και θα χαλάσουν. Νομίζω πως ποτέ δεν είδα να βγάζει παραφυάδες, παρά μόνο νέες κορυφές από τον κορμό του φυτού.

Πολύ όμορφο φυτό!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπαμε κιόλας ότι δεν θα βγάλει ρίζα, απλά το φυτό δεν είναι επιφανείας ή ελεύθερο όπως η «Ανούμπιες». Πρέπει να ριζώσει.

Εγώ από την πείρα μου πάντως όταν έχω ψάρι που τα σκαλίζει, βάζω το κεντρικό φυτό με το γλαστράκι και καμιά φορά το βαραίνω κιόλας με μια γυάλινη μπίλια στον πάτο της γλάστρας. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα ξεριζώματος.

Όταν φυτεύεις την γλαστρούλα πάντα πετάει βλαστάρια αν πιάσει καλά γύρο από την γλάστρα, που με την σειρά τους γίνονται νέα φυτά (είναι όλα σχεδόν πάντα ενωμένα με κάποιο τρόπο με την κεντρική γλάστρα).

Αν η έκφραση «παραφυάδες» δεν αρέσει σαν περιγραφή του τρόπου που εμφανίζονται τα νέα φυτά, τότε καλός να αφαιρεθεί. Αυτό όμως που μένη στο τέλος είναι ότι όταν έχεις ψάρια -σκαλιστήρια, θέλει καλό φύτευμα.

Και ναι, όντος πολύ όμορφο φυτό.

:bigemo_harabe_net-77: :bigemo_harabe_net-77: :bigemo_harabe_net-77: :bigemo_harabe_net-77:

Link to comment
Share on other sites

Το εβαλα σε γλαστρακι με χαλικακι,μολις δω οτι αναπτυσεται θα το βγαλω και θα το φυτευσω.Δεν ξερω εαν η ολη διαδικασια

ειναι σωστη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...