Jump to content

Αυγά Πάνω Σε Φύλλο Ανουμπιας, Απο Τι Ειναι?


Recommended Posts

Φίλοι γεια σας, παρατηρώντας σήμερα το ενυδρειο μου είδα κάτω απο ενα φυλλο ανουμπιας μερικά άσπρα πολύ μικρά αυγά μέσα σε μια διαφανή μεμβράνη, τι ειναι?τα αυγά έχουν μια μικρή απόσταση το ενα απτό άλλο δεν ειναι κολημενα μεταξύ τους, κ όλα ειναι μέσα στην διαφανή μεμβράνη.στο ενυδρειο έχω νέον, ινδιανακια, apple snails, και καμία 15 red cherry.απο τι να ειναι λέτε αυτά που μοιάζουν με αυγά?απο οτι διάβασα τα σαλιγκάρια γεννούν έξω απο το νερό κ απο φωτό που είδα δεν μοιάζουν με τα δικά μου,των σαλιγκαριων ειναι κολλημένα παρά πολλά μεταξύ τους.

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

το πιθανότερο είναι να είναι αυγά από σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες όπως τα physa,

μία φωτογραφία θα βοηθούσε βέβαια

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να γράψω πως έχω και μερικά σαλιγκάρια λαθρεπιβατες αλλά με προλαβες,η φωτό δεν θα βοηθήσει,ειναι πολύ μικρά για να τα πιάσει ο φακός.με το ζόρι τα είδα με τα ματιά.το ενυδρειο τρέχει 2 μήνες,πριν κανά μήνα φάνηκαν οι λαθρεπιβατες,ήταν μικροσκοπικοι κ απο τότε έχουν μεγαλώσει λίγο,ειναι δυνατόν τόσο μικροί και σε τόσο λίγο διάστημα να γέννησαν ?τα μήλο σαλιγκάρια τα ινδιανακια και τα νέον τα αποκλειουμαι 100%?

Link to comment
Share on other sites

αν κρίνω από τα δικά μου ενυδρεία δεν χρειάζεται να είναι σε τελικό μέγεθος οι λαθρεπιβάτες για να αρχίσουν να αναπαράγονται.

Από apple snail δεν είναι σίγουρα μιας και τοποθετούν τα αυγά τους έξω από το νερό. Για τα ινδιανακια και τα νεον από φώτο που έχω δει στο ιντερνετ δεν τοποθετούν τα αυγά τους σε μεμβράνη, απλά τα κολλάνε σε φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να γράψω πως έχω και μερικά σαλιγκάρια λαθρεπιβατες αλλά με προλαβες,η φωτό δεν θα βοηθήσει,ειναι πολύ μικρά για να τα πιάσει ο φακός.με το ζόρι τα είδα με τα ματιά.το ενυδρειο τρέχει 2 μήνες,πριν κανά μήνα φάνηκαν οι λαθρεπιβατες,ήταν μικροσκοπικοι κ απο τότε έχουν μεγαλώσει λίγο,ειναι δυνατόν τόσο μικροί και σε τόσο λίγο διάστημα να γέννησαν ?τα μήλο σαλιγκάρια τα ινδιανακια και τα νέον τα αποκλειουμαι 100%?

Ισως να νομιζεις οτι ειναι μικρα. Συνηθως τα σαλιγκαρια αυτα κρυβονται στον βυθο. Αν κλεισεις τα φωτα και τα ξανανοιξεις μετα απο μια ωρα μπορει να εκπλαγεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απο μια αναζητηση που έκανα στο google για αυγά physa μοιάζουν πολύ με τα δικά μου.απο λαθρεπιβατες ειναι τελικά.να τα ξυλωσω λέτε?τα σαλιγκάρια λαθρεπιβατες ειναι ευεργετικά για το ενυδρειο?το καθαρίζουν?οσον αναφορά το οπτικό δεν με ενοχλούν.

Link to comment
Share on other sites

Σε μικρες ποσοτητες βοηθουν στον καλυτερο αερισμο του βυθου μιας και κυκλοφορουν μεσα στο "χωμα" και εξεφανιζουν οτιδηποτε μεινει στον βυθο ακομη και ψοφια ψορια. Αλλα αν ξεφυγουν σε πλυθησμο μπορει να ειναι και μπελας. Μπαινουν στο φιλτρο, γεμιζουν τον τοπο κτλπ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απο μια αναζητηση που έκανα στο google για αυγά physa μοιάζουν πολύ με τα δικά μου.απο λαθρεπιβατες ειναι τελικά.να τα ξυλωσω λέτε?τα σαλιγκάρια λαθρεπιβατες ειναι ευεργετικά για το ενυδρειο?το καθαρίζουν?οσον αναφορά το οπτικό δεν με ενοχλούν.

Τότε μπορείς να τα αφήσεις να κάνουν τη δουλειά τους. :)

Αν ξεφύγει ο πληθυσμός, όπως σου είπε ο Θοδωρής από πάνω , υπάρχουν αρκετοί τρόποι για να τον μειώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...