Jump to content

Από Γούρνα Σε Λίμνη


Recommended Posts

δοκιμάσετε να αυξήσετε την ποσότητα τροφής που ταΐζεται η να ταΐζετε 2 φορές την ημέρα ....... συνήθως δεν σκάβουν απο χόμπι αλλα ψάχνουν να βρουν τροφή....οσο ζεσταίνει ο καιρός εχουν μεγαλύτερη ανάγκη απο τροφή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 265
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πλάκα πλάκα μερικές φορές μπορεί να τα ταΐσω (μικρή ποσότητα) και 2η φορά μέσα στην μέρα και παρατήρησα ότι τρέχουν με λαιμαργία πάνω στο φαγητό. Παίζει να τους έχω κρατήσει σταθερή την τροφή που τους δίνω από τότε που τα αγόρασα και αυτά να έχουν πάρει τριπλάσιο μέγεθος. Μάλλον θα αναθεωρήσω την ποσότητα τροφής.

Το καλό είναι ότι η θολούρα έκατσε και μπορώ να τα παρατηρώ….

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία δουλειά :bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα μερικές φορές μπορεί να τα ταΐσω (μικρή ποσότητα) και 2η φορά μέσα στην μέρα και παρατήρησα ότι τρέχουν με λαιμαργία πάνω στο φαγητό. Παίζει να τους έχω κρατήσει σταθερή την τροφή που τους δίνω από τότε που τα αγόρασα και αυτά να έχουν πάρει τριπλάσιο μέγεθος. Μάλλον θα αναθεωρήσω την ποσότητα τροφής.

Το καλό είναι ότι η θολούρα έκατσε και μπορώ να τα παρατηρώ….

Μα νομίζω ότι το καλύτερο είναι να τα ταΐζεις 2 και 3 φορές την μέρα όπως προτείνουν και οι ψαρό τροφές στην συσκευασία , αν μπορείς φυσικά, ανάλογα με το τι χρόνο έχεις στη διάθεσή σου...

Έγινε επεξεργασία - xmode
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία λιμνούλα.

Link to comment
Share on other sites

Αύξησα τις φορές που τα ταΐζω και κάθε φορά μου φαίνονται και ποιο λαίμαργα. Δεν θα το παρακάνω μην τους κάνω κακό και από το πολύ φαί :)

Όσο για τις φωτό, ο περίγυρος της λίμνης θέλει μπόλικο σουλούπωμα και για αυτό δεν έχω τραβήξει κάποια άλλη φωτό. Ετοιμάζω όμως ένα video που θα είναι σχεδόν όλη η κατασκευή της καινούργια λίμνης και πιστεύω ότι θα υπερκαλύψει οποιαδήποτε φωτό. Λίγο υπομονή και θα είναι έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Μην το παρακάνεις με την τροφη και να αυξήσεις σιγά σιγά......τις πρώτες μέρες ειναι λογικό να ειναι λαίμαργα.θα ισορροπήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό τέτοια εποχή με την αύξηση της θερμοκρασία τα ψάρια να γίνονται όλο και πιο λαίμαργα μιας που αλλάζει και αυξάνετε ο μεταβολισμός τους! Προσοχή μην το παρακάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Ανακατασκευή λίμνης από 800lt σε 3.000lt.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραίο το βιντεάκι φίλε...το είδα όλο και μου άρεσε πάρα πολύ που έχεις όλη σχεδόν την κατασκευή σε ένα τόσο σύντομο βίντεο.... Μακάρι να είχα και εγώ τόσο ωραίο χώμα στον κήπο μου...θα τον είχα σκάψει όλο... :bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το video.... και πολύ σκάψιμο.

Το αποτέλεσμα και τα λίτρα της επέκτασης δικαίωσαν τον κόπο σου.

Σκέπτεσαι να προσθέσεις κι άλλα koi??

Link to comment
Share on other sites

Το τάϊσμα το έχω αυξήσει λίγο… θα ακολουθήσω τις οδηγίες σας.

Χρυσόψαρα δεν βάζω για να μην έχω υδρίβια. Εκτός από ΚΟΙ σκέφτομαι να προσθέσω κάποιο βρώσιμο ψάρι όπως αυτά που βάζουν στα aquaponics (π.χ. τιλάπια). Τα συγκεκριμένα είναι φυτοφάγα και με προβληματίζουν. Άσε που τον χειμώνα δεν θα αντέξουν. Έπρεπε να τα είχα βάλει. Επίσης είδα κάποιον "συνάδελφο" που έβαλε κεφαλόπουλα και είμαι υπό σκέψη.

Σίγουρα θα φτάσω τα 3 ΚΟΙ. Ψάχνω να βρω κάποιο που να μου αρέσει. Σύντομα θα γίνει η κίνηση. Πως και πως περιμένω να πάρω αυτό το 1 ΚΟΙ για την λίμνη :) Τα άλλα σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

βάλε καμιά αγγελία μπορεί κάποιος να έχει κοι σε μικρή λίμνη η ενυδρείο και να έχει μεγαλώσει τόσο ώστε να θέλει να το δώσει.

καταπληκτική δουλειά, μπράβο σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδία για τα καλά σας λόγια.

Έχω πάει σε 3 – 4 pet shop και παρόλο που έχουν ΚΟΙ δεν έχω δει κάτι που να μου αρέσει. Φοβάμαι μήπως είναι ακόμα ποιο δύσκολο να βρω κάτι που θα μου αρέσει από χομπίστα. Έχω φάει κόλλημα με κάποια άσπρο-κίτρινο που έχω δει σε youtube :P

Ξέχασα να αναφέρω ότι το video είναι 10 ώρες και 51 λεπτά. Η ταχύτητα συμπίεσης είναι x64 για να φτάσει σε 10 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα. Είναι διάφορες σκηνές που δεν έχω καταγράψει με την camera (όπως μάζεμα από τα κεραμίδια, κατασκευή μελλοντικού καταρράκτη, σκάψιμο). Επίσης δεν έχει καταγραφεί και όλη η background δουλειά που έχει γίνει με τα υπόλοιπα εργαλεία και χώρο. Ακόμα προσπαθώ λίγο να συνεφέρω τον χώρο γύρο γύρο που δεν φαίνεται τώρα :)

Από το 1ο σκάψιμο μέχρι την τελική τοποθέτηση των ψαριών, διάρκεσε 1 μήνα. Θα μπορούσα και ποιο γρήγορα αλλά καθηστέρισε αν μου έρθει το liner.

Link to comment
Share on other sites

Άψογος Παναγιώτη! :bowdown: :bowdown: :bowdown:

Να την χαίρεσαι φίλε την λιμνούλα σου!

Πολλά μπράβο από μένα!

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχασεις να παρεις και παππιες για να ξενιασεις απο το ταισμα.....εδω δειτε!!!!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

μην ξεχασεις να παρεις και παππιες για να ξενιασεις απο το ταισμα.....εδω δειτε!!!!!!

Έχω πάθει πλάκα .....δεν το περίμενα ότι μπορεί να γίνει αυτό.... :bigemo_harabe_net-135::bigemo_harabe_net-135::bigemo_harabe_net-135::bigemo_harabe_net-135:

Link to comment
Share on other sites

τωρα το ειδα το θεμα σου! μπραβο εχεις κανει φοβερη δουλεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η ταΐστρα (πάπιες) βέβαια και αυτή θέλει τάϊσμα. χεχε

Τα ΚΟΙ μου έχουν καινούργιο συγκάτοικο στην λίμνη. Αγόρασα ένα άσπρο–κίτρινο. Τα άλλα 2 το υποδέχτηκαν όλο χαρά. Ακόμα τρομάζει με την παρουσία μου. Όλο κρύβετε είτε πίσω από καμία γλάστρα είτε κάτω από τα άλλα 2. Θα του δώσω τον χρόνο του να με συνηθίσει.

Πριν από 2 – 2.5 χρόνια αυτό το μέγεθος είχαν και τα άλλα δύο. Όταν τα βλέπεις σχεδόν καθημερινά δεν παίρνεις είδηση το πότε και πόσο μεγαλώνουν !!!

Το feng shui του χώρου έχει πλέον αλλάξει :P

image.jpeg.bb8d84725807b154af31fbf6be3270cd.jpeg

image.jpeg.5483735aff63e7bfa3eb4b0ebf364ea1.jpeg

image.jpeg.eda999306331cad15ae0083ee278191d.jpeg

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ένα πολύ μεγάλο μπράβο και χαράς το κουράγιο σου.

Η κούραση μπορεί να ήταν πολύ αλλά το αποτέλεσμα σε δικαίωσε στο μέγιστο.Και πάλι μπράβο σου.

Να χαίρεσαι και τα ψαράκια σου :bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για το αποτέλεσμα ! Να έχεις υγεία να χαίρεσαι τη λίμνη σου εύχομαι. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το καινούργιο ΚΟΙ μπήκε στην λίμνη. Την 1η εβδομάδα όταν με έβλεπε φοβόταν και

κρυβόταν. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να αρχίζουν να φοβούνται και τα άλλα 2 μεγάλα

ΚΟΙ. Μετά την 1η εβδομάδα άρχισε να ξεθαρρεύει και να ακολουθεί τα άλλα 2 όταν τα

τάιζα. Πλέον με το που με παίρνει είδηση έρχεται μπροστά μπροστά και με παρακαλεί

για φαγητό.

Έχω αυξήσει το τάϊσμα. 2 με 4 φορές, αναλόγως και τον χρόνο που έχω. Κάθε πρωί τους

δίνω μια καλή ποσότητα φαγητού (όπως και παλιά). Τις υπόλοιπες φορές που θα τα ταΐσω

θα είναι με πολύ μικρές ποσότητες φαγητού, αν και δείχνουν αρκετά λαίμαργα.

Έκανα μια ωραιοποίηση του χώρου. Ακόμα πρέπει να κάνω κάποιες αλλαγές πριν σας τα

δείξω. Όλα τα χώματα που ήταν στοιβαγμένα σε σακούλες απλώθηκαν στο υπόλοιπο

οικόπεδο. Έπρεπε να γίνουν κάτι κλαδέματα (άσχετα με την λίμνη) όπως και άλλες δουλειές

οπότε έμεινε πίσω η λίμνη. Άρχισα μια προετοιμασία με το φίλτρο - καταρράκτη και δυστυχώς

ακόμα δεν έχω κάτσει να το τελειώσω. Ακόμα παίζω με το παλιό φίλτρο.

Τουλάχιστον έχω να σας δείξω κάποιες φωτό από τα φυτά …

image.jpeg.ffe2a840ecd08c100cdcae6343a25590.jpeg

image.jpeg.8a810963eac6572dd5903c96231252b3.jpeg

image.jpeg.a53771db87f39ca162f56221d39eb757.jpeg

image.jpeg.a77e40108ef413fd6a20ad60008d1d01.jpeg

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

απλά κορυφή .μπράβο και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...