Jump to content

Recommended Posts

Light Balling Method

Απορίες / επισημάνσεις / πληροφορίες

 

Έχει αναφερθεί αρκετές φορές στη θεματολογία του ΑΖ αυτή η μέθοδος και καταφεύγουμε σε αυτήν με περισταλτικές αντλίες για να διατηρούμε σταθερές τιμές στο ενυδρείο μας για τα κύρια στοιχεία, Ασβέστιο, Μαγνήσιο και Αλκαλικότητα.

Και άντε, μετά από ένα ΧΧ χρονικό διάστημα δοκιμών και μετρήσεων καταλήξαμε και ρυθμίσαμε την περισταλτική για τα ΧΧ ml των στοιχείων στις κάθε ΧΧ ώρες.

Δεν σημαίνει όμως ότι με αυτόν τον τρόπο οι τιμές θα παραμένουν σταθερές ή θα ησυχάσουμε από μετρήσεις.

Το ενυδρείο εξελίσσεται, οι οργανισμοί αναπτύσσονται ή προσθέτουμε και άλλους ή και νεκρώνονται από διάφορους λόγους, οπότε οι ανάγκες σε στοιχεία αυξομειώνονται ανάλογα.

 

Μέχρι πρότινος είχα καταλήξει στις ΧΧ δοσολογίες και για ένα αρκετά μεγάλο διάστημα όλες οι τιμές ήταν στα επιθυμητά επίπεδα.

Προσθέτοντας αργότερα κομμάτια νεκρού βράχου οι τιμές άρχισαν να μεταβάλλονται προς τα κάτω, ειδικά του ΚΗ διότι ο βράχος πιάνοντας κοραλλίνη απορροφούσε μεγαλύτερα ποσοστά, συν του ότι υπήρχε και ανάπτυξη των κοραλλιών.

Έτσι χρειάστηκε να αυξήσω την δόση.

 

Κάποια στιγμή ο βράχος έκανε τον κύκλο του, αλλά και από κακή μου τύχη είχα και μερικές νεκρώσεις SPS.

Αμελούσα να κάνω μετρήσεις και όπως ήταν λογικό το ΚΗ μεταβλήθηκε προς τα πάνω αυτή τη φορά, φτάνοντας ακόμη και τα 13dKH από τα 7 που είχα ως σταθερή τιμή.

 

Μην εφησυχάζετε λοιπόν ότι όλα θα παραμείνουν όπως τα ρυθμίσατε στην αρχή.

Τίποτε δεν είναι δεδομένο σε ένα ζωντανό σύστημα με όλες τις διακυμάνσεις που το διέπουν.

 

Στο δια ταύτα...

- Μην αλλάζετε μάρκα (σκόνες ή υγρά) από τα κύρια στοιχεία την στιγμή που βρήκατε τον μπούσουλα από αυτά που χρησιμοποιείτε…. Απλά μεταβάλλετε τις δοσολογίες όποτε και αν χρειαστεί.

 

- Ελέγχετε την σωστή λειτουργεία των περισταλτικών αντλιών και επαναρυθμίστε τις μια φορά τον μήνα.

 

- Προσθέτοντας κοράλλια ή όταν αναπτύσσονται αυτά που έχετε οι ανάγκες των στοιχείων μεγαλώνουν

 

- Παρακολουθήστε την εξέλιξη των οργανισμών και του ενυδρείου σας

 

….και το σημαντικό, κάνετε συχνές μετρήσεις.

 

Αν θέλουμε να έχουμε ένα απροβλημάτιστο ενυδρείο, με υγιείς ζωντανά και το κεφάλι μας ήσυχο χωρίς άγχος και σκοτούρες πρέπει να διαθέτουμε και τον ανάλογο χρόνο ώστε να το διατηρούμε σωστά.

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
προσθηκη tags
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα μιλας Βαγγελη.Εχουμε να κανουμε με ζωντανους οργανισμους,και η αφιερωση χρονου σε αυτους ειναι απαραιτητη προυποθεση για να ειναι αυτα καλα αλλα κι εμεις ησυχοι :)

Link to comment
Share on other sites

Όσοι ασχοληθήκαμε με αυτή τη μέθοδο, διαπιστώσαμε στη πορεία όλες αυτές τις διακυμάνσεις..... αλλά μη ξεχνάμε ότι όσοι ξεκινούν τώρα και βασιζόμενοι στην "ευκολία" της μεθόδου, δεν έχουν ολοκληρωμένη την εμπειρία, που ναι μεν είναι προσιτή και εύκολη (σχετικά), αλλά όχι με το να την αφήσουμε στην τύχη της.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι... η προληψη ειναι η καλυτερη δουλειά που μπορουμε να κανουμε.!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρε παιδια να ρωτησω κατι σχετικα με τις σκονες και ιδιαιτερα για κεχα και ασβεστιο;;; Ποοες ειναι οι βελτιστες ωρες για να εχουμε καλυτερο αποτελεσμα στο κεχα μας οσο το δυνατον περισσοτερη ωρα στο 24ωρο;;; Γνψριζω πως δεν πρεπει μα συμπιπτει το ασβεστιο με το μαγνησιο οποτε για πειτε κατι γιατι κάποια στιγμη το ειχε αναφερει ο ντοκ αλεξ αλλα δεν το βρισκω...

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου είχε προτείνει ο Άλεξ και το συνεχίζω μέχρι και σήμερα είναι το ΚΗ που έχω διαιρέσει την δοσολογία για όλο το 24ώρο, το ασβέστιο τις πρωινές ώρες πριν ανάψουν τα φώτα και τα μαγνήσιο αργά το βράδυ με κλειστά τα φώτα φυσικά.

Εξυπακούεται ότι οι ώρες δεν θα πρέπει να συμπίπτουν.... να έχουν τουλάχιστον μια ώρα διαφορά.

Δεν γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι σε αυτόν τον τρόπο/χρόνους δοσολογιών μιας και πολλά πράγματα αναθεωρούνται μετά από πειραματισμούς και έρευνες

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θυμαμαι και εγω εκτος απο το μαγνησιο....δεν ιυμομουν οτι ηθελε αργα το βραδι..

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εαν μια τιμη μου εχει ξεφυγει(kh-ca) τη διορθωνω οποιαδηποτε στιγμη της ημερας με τα αντιστοιχα υλικα.

Τις ρουτινες ομως που ακολουθω για το ασβεστιο και το Kh τις κανω παντα το βραδυ και με αποσταση περιπου 3 ωρων μεταξυ τους.

Για το μαγνησιο δεν γνωριζω.

Δεν μπορει το μαγνησιο να πεφτει μεσα στη διαρκεια της ημερας και το kh και το ασβεστιο το βραδυ με αποσταση

καποιων ωρων μεταξυ τους?

Καποια στιγμη που ειχα χρειαστει να ανεβασω το μαγνησιο το ειχα κανει μεσημερι και με τα φωτα ανοιχτα και δεν ειχα δει

αλλαγη σε καποια απο τις αλλες τιμες.

Ισως να παιζει βεβαια ρολο και η ποσοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Αιολε αλλαξε το!!!!!! Το επιβεβαιωσα πως το μαγνησιο μπαινει το απογευμα και το ασβεστιο βραδι εως νωρις το πρωι.την υπολοιπη ωρα το κεχα....γερασες και εσυ...χεχεχε

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Eγω που ριχνω το μαγνησιο δυο ωρες αφου πεσουν τα φωτα και τελευταιο στη σειρα γιατι δεν εχω θεμα;

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τη γνώμη μου ως χημικός??

Για το ασβέστιο (συνήθως, άνυδρο χλωριούχο ασβέστιο) και το μαγνήσιο (συνήθως, άνυδρο χλωριούχο μαγνήσιο ή ένυδρο θειικό μαγνήσιο) δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα να συμπίπτουν οι χορηγήσεις, δεδομένου ότι είναι εξαιρετικά απίθανο να συμβεί κάποια χημική αντίδραση μεταξύ τους. Για την αύξηση της αλκαλικότητας όμως, χρησιμοποιούμε όξινο ανθρακικό νάτριο, το οποίο, πιθανά με συγχορήγηση άλατος μαγνησίου και σίγουρα με συγχορήγηση του άλατος ασβεστίου θα σχηματιστούν άμεσα ανθρακικό μαγνήσιο (στην πρώτη περίπτωση) και ανθρακικό ασβέστιο (στη δεύτερη περίπτωση). Το ανθρακικό ασβέστιο, δηλαδή αραγωνίτης ή ασβεστίτης, δεν είναι και "εγκληματικό" να σχηματιστεί, ωστόσο το όλο φαινόμενο δρα αποτρεπτικά στην αύξηση της αλκαλικότητας αλλά και της συγκέντρωσης ασβεστίου στο ενυδρειακό νερό. Κατά συνέπεια, προτείνεται κυρίως, η μέγιστη δυνατή χρονική απομάκρυνση της χορήγησης ασβεστίου και αλκαλικότητας.

Έγινε επεξεργασία - MakChem
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64:

makchem ποια θα ελεγες οτι ειναι η ελαχιστη δυνατη χρονικη απομακρυνσης ασβεστιου και αλκαλικοτητας?

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη seachem είναι 30 λεπτά. Θα το "έβλεπα" κάπως πιο αυστηρά και θα πρότεινα 3-4 ώρες, το ελάχιστο.

Ιδανικά (και ίσως παρατραβηγμένα) είναι 24ωρη χρονική απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

Tο ελαχιστο το οποιο αναφερεις,οι 3 ωρες δηλαδη,ειναι αυτο που εχω υιοθετησει κ εγω και τα περισσοτερα παιδια.

Συμφωνω μαζι σου και στο οτι τα 30 λεπτα που δεινει η seachem ειναι λιγα γιατι οντως ειχα δει οτι εαν εριχνα π.χ reef complete(ca) και πριν το μισαωρο-ισως ωρα- το reef builder(alk) ηταν σαν να μην ειχα ριξει καθολου ασβεστιο και η τιμη της alk ανεβαινε λιγοτερο απο το αναμενομενο.

θεωρητικα παντα ισως να παιζει ρολο και η κυκλοφορια του ενυδρειο για το ποσο συντομα θα διαλυθουν τα στοιχεια ωστε να μειωθει η' να

αυξηθει η χρονικη αποσταση.τι λες?

Χαιρομαι πολυ που μπηκες στη συζητηση :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη έχεις απόλυτο δίκιο. Θεωρητικά παίζουν ρόλο, η προδιάλυση που έχουμε κάνει (πολύ σημαντικό), τα σημεία χορήγησης και η γενικότερη κυκλοφορία του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου makchem(πες μου εαν θες και το μικρο σου) τωρα που σε βρηκα να σε ρωτησω και κατι αλλο :bigemo_harabe_net-64:

εαν για το kh χρησιμοποιησεις διττανθρακικη σοδα με κυκλοφορητη σε κουβα(για να διαλυεται διαρκως) και δοσομετρικη για την χορηγηση της υπαρχει περιπτωση να χασει την αποτελεσματικοτητα της?

Δηλαδη με την παροδο του χρονου να θες περισσοτερα ml για να εχεις σταθερη τιμη?(εννοειται πως η καταναλωση-απαιτησεις σε kh θα ειναι η ιδια)

Link to comment
Share on other sites

στρατο και το Kh και το ασβεστιο τα ριχνεις κατα τη διαρκεια της ημερας?

Το kH πρωι και το Ca απογευμα

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, θεωρώ ότι τα φρέσκα διαλύματα είναι ότι καλύτερο. Προσωπικά φτιάχνω καθημερινά και τα τρία. Το θέμα "πάροδος χρόνου" είναι μεγάλη ιστορία, δεν μπορώ να γνωρίζω τη μείωση της αποτελεσματικόιτητας του κάθε διαλύματος μετά από ημέρες.

Μάκης

Link to comment
Share on other sites

Μακη ευχαριστω πολυ και για τις απαντησεις σου και για το χρονο σου! :bigemo_harabe_net-64:

Θα το δοκιμασω συντομα οποτε θα ενημερωσω για το τι αποτελεσματα ειδα οσον αφορα στην αποτελεσματικοτητα

του διαλυματος μετα την παροδο καποιων ημερων.

Η σκονη περιεχει σοδα,ψημενη σοδα και βορακα.

Μαλλον θα χρησιμοποιησω μικρο δοχειο συλλογης(10 λιτρα) ωστε να μην ξεπερασω τις 20 με 30 μερες της καθε "σοδειας".

Αυτο που δεν εχω αποφασισει ακομα ειναι εαν θα βαλω κυκλοφορητη στο δοχειο συλλογης η εαν θα το αναδευσω πολυ καλα και για αρκετες

ωρες και μετα να το αποθηκευσω χωρις κυκλοφορια στο δοχειο.

Μεχρι στιγμης μου εχει κανει θαυματα με καθημερινες φρεσκιες δοσεις μεσα σε αυτους τους περιπου 3-4 μηνες χρησης του.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο για να αποφύγουμε την σύγχυση να αναφέρουμε Μάκη οτι όξινο ανθρακικό νάτριο είναι η διττανθρακική σόδα ή αλλιώς σόδα φαγητού.Η δική μου γνώμη είναι οτι καλά όλα αυτά αλλά το περιβάλλον και τα διαλύματα είναι αρκετά σταθερά δυναμικά και μπορούν να κρατήσουν τουλάχιστον 3 μήνες το κάθε διάλυμα...αν ήταν τόσο ευαίσθητα θα προτιμούσαμε ριάκτορες ασβεστίου απο τον ετοιμάζουμε διαλύματα κάθε μέρα και δεν θα φτιάχναμε 4 λίτρα και 5 λίτρα.

Το χλωριούχο μαγνήσιο+αυτό το λίγο θειικό μαγνήσιο που έχουμε προτείνει μπορεί να κάνει ώρες ή και μέρες να διαλυθεί στο νερό.Το χλωριούχο ασβέστιο(άνυδρο) κρυσταλλώνεται χαρακτηριστικά όταν έρθει σε επαφή με την σόδα. Άλλοι χρησιμοποιούν και ένυδρο χλ. ασβέστιο με την ίδια επιτυχία με μεγαλύτερο ρυθμό εξάτμισης.Φυσιολογικά σε σάμπ πρέπει να πέφτουν τα διαλύματα προκειμένου να διαλύονται πριν έρθουν σε επαφή με κοράλλια λόγω pH.Μόνο αν δεν υπάρχει σάμπ πρέπει να πέφτουν στο ενυδρείο κατευθείαν και πάλι με πολύ προσοχή,ίσως μέσα από κάποιο φίλτρο.Θα έλεγα με σιγουριά ότι τα 5-10 λεπτά είναι μια ασφαλής απόσταση για τον χρόνο έγχυσης των διαλυμάτων εφόσον υπάρχει αρκετή κυκλοφορία στο σημείο επαφής των διαλυμάτων με το νερό.

Ο ρυθμός ζωής στους υφάλους έχει όλα τα συστατικά που χρειάζονται ελεύθερα και σε αφθονία,σε ενυδρεία όμως πρέπει αυτά να πέφτουν σε μικρές δοσολογίες και πολλές φορές.Η πρωτότυπη balling περιλαμβάνει πολλά ακόμα χημικά και άλατα αλλά λόγω ευκολίας εφαρμόζουμε την light εκδοχή της με τα 3 αυτά κύρια χημικά διαλύματα.Αυτά πέφτουν κατά τη δική μου άποψη:

Το Ασβέστιο το βράδυ για να σχηματιστεί φρέσκο ανθρακικό ασβέστιο το οποίο τα κοράλλια χρησιμοποιούν όταν αναπνέουν(τη νύχτα)και συγχρόνως να ανεβάζει το pH (έχει υψηλό pH 12-13).

H Σόδα(είμαι καμένος από χημικό στο σχολείο..)πρέπει να αρχίσει να πέφτει λίγο πριν ανάψουν τα φώτα και σε πολλά διαστήματα για να ισορροπήσει ξανά τα κατακριμνησμένα διττανθρακικά(αλκαλικότητα,dKh)και να ετοιμάσει το πεδίο για την επόμενη νύχτα.

Και το Μαγνήσιο...αυτό μπορεί να πέφτει οποιαδήποτε ώρα αλλά κατά τη δική μου γνώμη καλύτερα να πέφτει απόγευμα και μέχρι να κλείσουν τα φώτα,ίσως και λίγο παραπάνω ειδικά όταν υπάρχουν πολλά LPS στο ενυδρείο(φοβερή έκπτυξη στους πολύποδες).Πολλοί χρησιμοποιούν και αμινοξέα στο εν λόγω διάλυμα αλλά έχω διαπιστώσει και σε μένα αλλά και σε ενυδρείο φίλου ότι προκαλεί ένα είδος ζύμωσης στον πάτο και έχει μια περίεργη οσμή.Τουλάχιστον στα συγκεκριμένα που χρησιμοποιήσαμε (FM ultra amin).

Tώρα μπορώ να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου γιατί μου φαίνεται πιο λογικό να ρίχνουμε Ιώδιο στο διάλυμα μαγνησίου και όχι στην σόδα?

Μήπως θα μπορούσα να έχω εδώ μια γνώμη δική σου Μάκη?

Κατά την ταπεινή μου γνώμη και εμπειρία,είναι εντελώς λάθος να ρίχνω κάτι τόσο βασικό όπως το Ιώδιο(που δεν το μετράω στο νερό μου) σε τόσο μεγάλη ποσότητα,και το διάλυμα σαν διάλυμα μου αφήνει πάρα πολλά ερωτηματικά για την δραστικότητα του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...