Jump to content

Diy Enυδρειο Μηκος & Πλατος


Μιχάλης

Recommended Posts

Αυτό ειναι το μονο σιγουρο ραστα..Και να ηθελα να το κανω high tech δεν εχω την δυνατότητα. Αλλά κάτσε να δούμε γιατι είμαι οτι να ναι και στο τέλος μπορεί να παίξω και καμιά Αφρική :bigemo_harabe_net-134:

χαχαχχαχχαχ!

Καλα εγω σου ειπα καποια πραγματα σε περιπτωση που πας σε φυτεμενο.Η τελικη αποφαση ειναι δικη σου.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως για Αφρική φίλε μου, αν και σε περιορίζει λίγο το μήκος(110εκ), το πλάτος(70εκ και αν μπορείς παραπάνω) σου δίνει δυνατότητα για πολύ γερά species ενυδρεία. Πάρε την τελική απόφαση εσύ και το βλέπουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για Αφρική φίλε μου, αν και σε περιορίζει λίγο το μήκος(110εκ), το πλάτος(70εκ και αν μπορείς παραπάνω) σου δίνει δυνατότητα για πολύ γερά species ενυδρεία. Πάρε την τελική απόφαση εσύ και το βλέπουμε. :)

Σας ευχαριστω όλους παιδιά!:) Πριν την γυναικα μου θα μαθετε την αποφαση μου :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω όλους παιδιά!:) Πριν την γυναικα μου θα μαθετε την αποφαση μου :bigemo_harabe_net-66:

Αυτό είναι και το σωστό!και μην ξεχνας πρώτος εγω

Χαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Και εννοείται πως αν αποφασίσεις να το φτιάξεις σύμφωνα με τις διαστασεις που έχεις περιορισμένο μήκος

Δώσε όσο περισσότερο πλάτος και ύψος μπορείς ώστε να αυξήσεις τα λίτρα και τις διαστάσεις!

Και πιστεύω πως καλύτερα θα είναι να μην μπεις καν σε διαδικασία φίλτρου ! Αφού εχεις τζαμα απευθείας σαμπ κάνε ;-)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι και το σωστό!και μην ξεχνας πρώτος εγω

Χαχαχαχαχαχαχα

Δεν σε ξεχναω με τιποτα...ειδικα αμα παω σε Αφρικη!:)

Link to comment
Share on other sites

Δικο σου ειναι?? Οντως πολυ βάθος δείχνει, ωραιο ενυδρειο :)

Το ενυδρειο ειναι απο το μελος Gregor7.

To καλυτερο θα ηταν να εχεις και μηκος και βαθος, αλλα καταλαβαινω τον προβληματισμο σου, οποτε βολεψου εσυ οπως νομιζεις καλυτερα κανοντας ομως την σωστη επιλογη στα ζωντανα με τις τυχων ιδιαιτεροτητες και απαιτησεις που θα εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω Μιχαλη θα σου προτεινω και μιλαω εκ πειρας οτι κι αν κανεις να μην το πας σε υψος πανω απο 70. Θα χεις θεμα γιατι δεν θα μπορεις να βαλεις ευκολα χερι μεσα. Εγω θα προτεινα 60 υψος. Απο μηκος κι απο πλατος οσο πιο πολυ τοσο καλυτερα! :D Καλη συνεχεια και αναμενουμε!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Τελικά αλλάζω το πλάνο και πάω γι αυτό: http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=428 Την απόφασή σου φυσικά την ανακοινώνω ΠΡΩΤΑ σε σας :bigemo_harabe_net-66: και λίαν συντόμως στο ετερον ήμισυ... :nerd: Εχω κάποια λίγα χρήματα μαζεμένα και μέχρι τον Ιούνιο πιστευω οτι θα το έχω πάρει... :buttrock: Σκέφτομαι για Αφρική λόγω κόστους και συντήρησης μιας που ήδη έχω φυτεμένο :lookatme: 1η ερώτηση: Αυτο το jumbo filter που εχει το juwel ειναι εσωτερικό η εξωτερικό?? :bigemo_harabe_net-146:

Έγινε επεξεργασία - Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο

εχω το ιδιο και το πηρα σχετικα προσφατα οπου θελεις βοηθεια με ρωτας :sarcasm:

εσωτερικο φιλτρο εχει αν θυμαμαι καλα γυρναει 600 λιτρα αρα θα χρειαστεις και εξωτερικο

εχει σφουγγαρια και λιγο βιολογικο!

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο

εχω το ιδιο και το πηρα σχετικα προσφατα οπου θελεις βοηθεια με ρωτας :sarcasm:

εσωτερικο φιλτρο εχει αν θυμαμαι καλα γυρναει 600 λιτρα αρα θα χρειαστεις και εξωτερικο

εχει σφουγγαρια και λιγο βιολογικο!

Εσυ το κατήργησες το εσωτερικο η τα εχεις και τ αδυο και δουλευουν?

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να το βγαλω αλλα το αφησα γιατι ειχα μονο ενα εξωτερικο φιλτρο (ηθελα να εχω 2 φιλτρα πανω στο ενυδρειο)

οταν καποια στιγμη παρω και αλλο εξωτερικο θα το βγαλω

αλλα να σου πω εχω ψιλοβολευτει δεν ειναι κακο το εσωτερικο που εχει και ουτε με ενοχλει το μεγεθος του κρυβει και τον θερμοστατη

Link to comment
Share on other sites

Ωραία....τώρα ξεκίνα τις συμβουλές για τα ψάρια. :bigemo_harabe_net-92: Κανα λινκάκι για Αφρικη, τι μπορουμε να βάλουμε σε αυτα τα λίτρα, είμαι άσχετος απο Αφρικη :headonwall:

Link to comment
Share on other sites

2 χαρεμακια απο μαλαουι και εισαι αρχηγος!!!

μπορεις να βαλεις καποια απο τα παρακατω

λαμπιντο

ακαι

σοκολοφι

ντεμασονι

ιωδιοτροφεους

μαινγκανο

σαουλοσι

http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=2

Link to comment
Share on other sites

2 χαρεμακια απο μαλαουι και εισαι αρχηγος!!!

μπορεις να βαλεις καποια απο τα παρακατω

λαμπιντο

ακαι

σοκολοφι

ντεμασονι

ιωδιοτροφεους

μαινγκανο

σαουλοσι

http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=2

Ευχαριστώ φιλαράκο :bigemo_harabe_net-64: ωρα για διαβασμα!

Link to comment
Share on other sites

και οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε :sarcasm:

Να σαι καλά!:)

Link to comment
Share on other sites

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1667 φοβερό ψάρι....ψάρωσα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ανοίγεια ένα θέμα στην κατηγορία της Αφρικής φιλαράκι για να το δουν περισσότεροι Αφρικάνοι? :)

Έλα οι Αφρική δυνατάααααααααα!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα δεν ξερω κατα ποσο θα το βρεις αυτο!

δες και αυτο

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=919

Υπέροχο και αυτό! Τα δύο χαρέμια μπορούν να είναι διαφορετικά, έτσι? Η επιλογη θα είναι πολύ δυσκολη τελικά.....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ανοίγεια ένα θέμα στην κατηγορία της Αφρικής φιλαράκι για να το δουν περισσότεροι Αφρικάνοι? :)

Έλα οι Αφρική δυνατάααααααααα!!!!!!!!!!

Δεν μπορούμε να τα μεταφέρουμε όλα στην κατηγορία Αφρικής?

Link to comment
Share on other sites

εννοειται πως θα ειναι διαφορετικα τα 2 χαρεμια!και καλυτερα διαφορετικης οικογενειας και χρωματισμου για να μην γινοντε υβριδισμοι!

αν θελεις μπορεις να βαλεις μονο ενα χαρεμι!

οταν μας πεις πια σαρεσουν θα δουμε αν μπορουν να μπουν μαζι

Link to comment
Share on other sites

εννοειται πως θα ειναι διαφορετικα τα 2 χαρεμια!και καλυτερα διαφορετικης οικογενειας και χρωματισμου για να μην γινοντε υβριδισμοι!

αν θελεις μπορεις να βαλεις μονο ενα χαρεμι!

οταν μας πεις πια σαρεσουν θα δουμε αν μπορουν να μπουν μαζι

:bigemo_harabe_net-64: Ας πουμε αυτο που μου εδειξες με τα κιτρινα λαμπιντο μπαινουν μαζι ή υβριδιζουν?

Έγινε επεξεργασία - Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...